Հուսանք՝ Բաքուն հետքայլ չի անի, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր հույս է հայտնել, որ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը կյանքի կկոչվի։
Այս մասին նախարարն ասել է լրագրողների հետ զրույցում՝ ամփոփելով 2017թ. դիվանագիտական տարին։
«Կրակովում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջեւ սկզբունքային համաձայնություն է ձեռք բերվել մեկ քայլ առաջ անել՝ ավելացնելով Անջեյ Կասպշիկի թիմի անձնակազմը 7 հոգով։ Հույս ունենք, որ այս համաձայնությունը կիրագործվի, եւ ադրբեջանական կողմը եւս մեկ անգամ հետքայլ չի անի»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը։
Նախարարը տեսակետ է հայտնել, որ դիտորդական առաքելությունների թվի եւ արդյունավետության ավելացումը կնվազեցնի հակամարտության գոտում լարվածությունը եւ կնպաստի 1994-1995 թթ. ձեռք բերված համաձայնությունների կատարմանը։
Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ 2017թ. Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջեւ կայացել է 5 հանդիպում՝ փետրվարի 16-ին Մյունխենում, ապրիլի 28-ին Մոսկվայում, հուլիսի 11-ին Բրյուսելում, սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում, դեկտեմբերի 6-ին Վիեննայում:
Այս հանդիպումները եւ համանախագահների ջանքերը հնարավորություն են ընձեռել 16 ամսվա ընդմիջումից հետո՝ 2017թ. հոկտեմբերի 16-ին, Ժնեւում անցկացնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում:

В Ереване надеются, что Баку не сделает «шага назад» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян выразил сегодня надежду, что договоренность о расширении офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ будет претворена в жизнь.
Об этом министр заявил сегодня в беседе с журналистами, подводя дипломатические итоги 2017 года.
«В Кракове между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана было достигнуто принципиальное согласие сделать шаг вперед, увеличив на 7 человек команду Анджея Каспшика. Надеемся, что данная договоренность будет выполнена, и азербайджанская сторона в очередной раз не пойдет на попятную»,- отметил Эдвард Налбандян.
Министр выразил мнение, что увеличение численности и повышение эффективности мониторинговой миссии снизят напряжение в зоне конфликта и будут способствовать реализации достигнутых в 1994-1995гг. договоренностей.
Эдвард Налбандян напомнил, что в 2017 году между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана состоялось 5 встреч - 16 февраля в Мюнхене, 28 апреля в Москве, 22 июля в Брюсселе, 23 сентября в Нью-Йорке и 6 декабря в Вене.
Благодаря этим встречам и усилиям сопредседателей, после 16-месячного перерыва 16 октября 2017 года в Женеве состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана.