ՀՀ նախագահ՝ Արցախի պայքարը չի կարող բարեհաջող ավարտ չունենալ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը պայքարում է ազատության, ինքնորոշման համար, եւ այսպիսի պայքարը չի կարող բարեհաջող ավարտ չունենալ»:
Այդ մասին աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Սերժ Սարգսյանն ասել է հունվարի 23-ին՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հանդիպումից հետո արված հայտարարության մեջ:
«Բարձր գնահատեցի Ֆրանսիայի, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի, մոտեցումներն ու երկարամյա ջանքերը՝ ուղղված հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծմանը եւ մեր տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության ու համագործակցության հաստատմանը: Հայաստանը հանձնառու է շարունակելու համանախագահների միջնորդությամբ բանակցությունները», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ԼՂ կարգավորման մասին Հայաստանի նախագահը խոսել է նաեւ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի եւ Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբերի անդամների հետ հանդիպմանը:
«Մենք համոզված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Այս մասին ես հայտարարել եմ հնարավոր բոլոր բարձր ամբիոններից եւ այժմ էլ վերահաստատում եմ մեր այս հանձնառությունը:
Մենք շատ բարձր ենք գնահատում մեր բարեկամ եւ վստահելի գործընկեր Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ջանքերն ուղղված հիմնահարցի խաղաղ բանակցային կարգավորմանը: Միաժամանակ, բոլորը պետք է շատ հստակ գիտակցեն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը մարդու իրավունքների խնդիր է: Եվ այն կարող է լուծվել միայն մարդու հիմնարար եւ անօտարելի իրավունքներից մեկի՝ ժողովրդի ազատ ինքնորոշման միջոցով:
Ադրբեջանը պետք է ճանաչի եւ հարգի Արցախի ժողովրդի կողմից սեփական ապագան ինքնուրույն որոշելու իրավունքը, իսկ արցախահայության անվտանգությունը պետք է երաշխավորված լինի բոլոր հնարավոր միջազգային եւ ներքին մեխանիզմներով:
Այս համատեքստում մեծապես կարեւորում եմ ֆրանսիացի խորհրդարանականների այցերը Արցախ, սեփական աչքերով տեսածի փոխանցումը Ֆրանսիայի հանրությանը, ինչը հսկայական, ուղղակի անգնահատելի նպաստ է բերում Արցախի խնդրի արդարացի կարգավորմանը: Հետեւելով ձեր օրինակին՝ արդեն իսկ բազմաթիվ երկրների օրենսդիրներ են այցելում Արցախ, ինչն, անշուշտ, տալիս է իր դրական արդյունքները: Մեր բարեկամ պետությունների նմանօրինակ ջանքերի շնորհիվ՝ Արցախի ժողովուրդը փոքր, բայց հաստատուն քայլերով հաղթահարում է Ադրբեջանի քարոզչական կեղծիքը», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Armenian President: Artsakh’s fight will have a favorable outcome - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said that "The people of Nagorno Karabakh are fighting for their right to freedom, self-determination, which will definitely have a favorable outcome.”
President Sargsyan said this in his statement after the meeting with President of France Emmanuel Macron on January 23 within the frames of his working visit to France.
“I highly appreciate the long-term efforts and approaches of France, as Co-Chair of OSCE Minsk Group, directed at peaceful settlement of NK issue and establishment of security, stability and cooperation in our region. Armenia is committed to continuing the negotiations with mediation of OSCE Co-Chairs,” Serzh Sargsyan said.
The Armenian President also discussed NK settlement during the meeting with members of France-Armenia Parliamentary Friendship Group.
“We are convinced that there is no alternative to peaceful settlement of NK issue. I have announced this within all possible high-level formats, and now I would like reiterate our commitment.
We highly appreciate the efforts of France, our friendly and reliable partner. As OSCE Minsk Group Co-chair your country significantly contributes to the peaceful settlement of NK issue. At the same time, everyone should be aware of the fact that NK issue is a matter of human rights, so it should be settled in accordance with the fundamental and inalienable right of people to self-determination.
Azerbaijan should recognize and respect the right of Artsakh people to decide their own destiny, while the security of Artsakh Armenians should be guaranteed by all domestic and international mechanisms possible.
In this context I attach special importance to the visit of French MPs to Artsakh, and the fact they introduced French people to what they witnessed, which is a great and invaluable contribution to the just settlement of NK issue. Following your example, delegations from many more countries now visit Artsakh, which certainly brings about some very positive results. Thanks to similar efforts from our friendly countries, Artsakh takes small but confident steps towards overcoming Azerbaijani false propaganda,” Serzh Sargsyan concluded.