«Ինձ լավատես է դարձնում արցախցիների հավատը»,- ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Արցախի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորությամբ:
«Ինձ մշտապես լավատեսությամբ է համակում այն հանգամանքը, որ չնայած պարտադրված պատերազմին, չնայած շփման գծում լարվածության առկայությանը, Արցախի մեր քույրերն ու եղբայրները մեծ հավատով են լցված իրենց ապագայի նկատմամբ եւ այդ հավատով ամրապնդում են իրենց պետականությունը, ավելացնում բարեկեցությունը, զարգացնում ժողովրդավարությունը: Եվ սա բոլորիս համոզում է, որ ճիշտ ճանապարհի վրա ենք, եւ որ մեր կամքն անբեկանելի է»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով Արցախում փետրվարի 20-ին անցկացված սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեին՝ Սերժ Սարգսյանն ասել է.
«Հանրաքվեն մեկ անգամ եւս հաստատեց, որ չկա խզվածություն Արցախի գործադիր ու օրենսդիր իշխանությունների եւ ժողովրդի միջեւ, իսկ սա չափազանց կարեւոր հանգամանք է մարտահրավերներին դիմակայելու ճանապարհին: Կարծում եմ՝ որեւէ մեկը չի կասկածում, որ այս ուղին անցնելու ճանապարհին ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունը, ոչ միայն մեր բոլոր քաղաքացիները, այլեւ համայն հայությունը ձեր կողքին է, եւ այդպես է լինելու մշտապես»:
Աշոտ Ղուլյանն էլ ընդգծել է, որ թեկուզ ՀՀ-ն ու Արցախը տարբեր կառավարման մոդելներ են ընտրել, բայց գործընթացում շատ ընդհանրություններ ունեն:
«Կան որոշ առանձնահատկություններ, որոնք, իհարկե, մենք կցանկանանք քննարկել մեր գործընկերների հետ, ովքեր տեղյակ են եղել այդ գործընթացից եւ կարող են օգտակար լինել մեր օրենսդրությունը հիմնական օրենքին համապատասխանեցնելու գործում»,- ասել է Արցախի ԱԺ նախագահը:

Armenian President: The faith of Artsakh people is inspiring - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan received today the delegation of National Assembly of Artsakh, led by Speaker Ashot Ghulyan.
“I am always inspired by fact that despite the imposed war and escalation on the Line of Contact, our sisters and brothers from Artsakh are very optimistic about their future, and that faith helps them strengthen the statehood, develop the democracy and prosperity. This convinces all of us that we are on the right track, and our will is very strong,” Serzh Sargsyan said.
Touching upon the referendum on constitutional reforms, held in Artsakh on February 20, Serzh Sargsyan said:
“The referendum proved once again that there is no divergence between the executive, legislative authorities and people, which is a really important prerequisite for tackling various challenges.  I think no one ever doubts that not only the Republic of Armenia and its citizens, but the whole nation supports you in this pursuit. We will always be by your side.”
Ashot Ghulyan emphasized that in spite of the differences between Armenia and Artsakh in governance model, the process has a number of similarities.
“There are certain aspects that we would definitely like to discuss with our partners, who are familiar with this process and can contribute to compliance of our legislation with the main law,” Speaker of NA of Artsakh said.