«Ինձ լավատես է դարձնում արցախցիների հավատը»,- ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Արցախի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորությամբ:
«Ինձ մշտապես լավատեսությամբ է համակում այն հանգամանքը, որ չնայած պարտադրված պատերազմին, չնայած շփման գծում լարվածության առկայությանը, Արցախի մեր քույրերն ու եղբայրները մեծ հավատով են լցված իրենց ապագայի նկատմամբ եւ այդ հավատով ամրապնդում են իրենց պետականությունը, ավելացնում բարեկեցությունը, զարգացնում ժողովրդավարությունը: Եվ սա բոլորիս համոզում է, որ ճիշտ ճանապարհի վրա ենք, եւ որ մեր կամքն անբեկանելի է»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով Արցախում փետրվարի 20-ին անցկացված սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեին՝ Սերժ Սարգսյանն ասել է.
«Հանրաքվեն մեկ անգամ եւս հաստատեց, որ չկա խզվածություն Արցախի գործադիր ու օրենսդիր իշխանությունների եւ ժողովրդի միջեւ, իսկ սա չափազանց կարեւոր հանգամանք է մարտահրավերներին դիմակայելու ճանապարհին: Կարծում եմ՝ որեւէ մեկը չի կասկածում, որ այս ուղին անցնելու ճանապարհին ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունը, ոչ միայն մեր բոլոր քաղաքացիները, այլեւ համայն հայությունը ձեր կողքին է, եւ այդպես է լինելու մշտապես»:
Աշոտ Ղուլյանն էլ ընդգծել է, որ թեկուզ ՀՀ-ն ու Արցախը տարբեր կառավարման մոդելներ են ընտրել, բայց գործընթացում շատ ընդհանրություններ ունեն:
«Կան որոշ առանձնահատկություններ, որոնք, իհարկե, մենք կցանկանանք քննարկել մեր գործընկերների հետ, ովքեր տեղյակ են եղել այդ գործընթացից եւ կարող են օգտակար լինել մեր օրենսդրությունը հիմնական օրենքին համապատասխանեցնելու գործում»,- ասել է Արցախի ԱԺ նախագահը:

«Вера арцахцев внушает мне оптимизм»,- заявил президент Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня парламентскую делегацию Республики Арцах во главе с председателем НС Ашотом Гуляном.
«Мне всегда внушает оптимизм то обстоятельство, что, несмотря на вынужденную войну, несмотря на напряжение на линии соприкосновения, наши братья и сестры в Арцахе наполнены большой верой в свое будущее и этой верой укрепляют свою государственность, преумножают благополучие и развивают демократию. И это убеждает нас всех, что мы на правильном пути, что наша воля непоколебима»,- заявил Серж Саргсян.
Говоря о проведенном 20 февраля в Арцахе референдуме по конституционным реформам, Серж Саргсян отметил:
«Референдум еще раз подтвердил, что между исполнительной и законодательной властями Арцаха и народом нет разобщенности, а это крайне важное обстоятельство на пути противостояния вызовам. На мой взгляд, никто не сомневается, что на этом пути не только Армения и все наши граждане, но и армяне всего мира находятся рядом с вами, и так будет всегда».
Ашот Гулян в свою очередь подчеркнул, что, несмотря на выбранные Арменией и Арцахом различные модели управления, в этих процессах есть много общего.
«Есть некоторые нюансы, которые, безусловно, мы хотим обсудить с нашими партнерами, которые знакомы с этими процессами  и могут помочь привести в соответствие наше законодательство с основным законом»,- отметил председатель НС Арцаха.