Մերի Էն Հանթլի. Սկսնակ ուսուցիչներին պետք է աջակցել
Մաթեմատիկայի դասավանդման նոր եղանակների, արդյունավետ մեթոդների եւ երիտասարդ ուսուցիչներին «դպրոց բերելու» խնդրի մասին Մեդիամաքսը զրուցել է Մերի Էն Հանթլիի հետ։ Նա Նյու Յորքի Քորնելի համալսարանի մաթեմատիկայի ավագ դասախոս է, մաթեմատիկայի ամբիոնի՝ իրազեկման եւ 1-12-րդ դասարանների կրթական գործունեության գծով տնօրեն:
Հայաստանում մաթեմատիկայի դասավանդման խնդիրներն ու առանձնահատկությունները
Երեք բան ինձ համար ակնհայտ դարձավ, երբ համեմատեցի Միացյալ Նահանգների եւ Հայաստանի՝ մաթեմատիկայի 12-ամյա ուսումնական ծրագրերը։ Առաջին. Հայաստանում մաթեմատիկան սկսում են ուսումնասիրել ավելի վաղ տարիքում ու խորացված։ Հանրահաշիվ, օրինակ, սովորում են 7-րդ դասարանից, իսկ Միացյալ Նահանգներում՝ 9-րդ դասարանից եւ ընդամենը մեկ տարի։ Բացի այդ, Հայաստանում 11-12-րդ դասարանների ծրագիրն ընդգրկում է այնպիսի թեմաներ, որոնք մենք ուսումնասիրում ենք համալսարանում։ Բայց սա խնդիր չէ, այլ ընդամենը կրթական համակարգերի տարբերություն։
Երկրորդ. ես չեմ տեսել որեւէ փաստաթուղթ (հնարավոր է՝ կա, բայց ես տեղյակ չեմ), որը կներկայացնի աշակերտի առաջադիմությունը ժամանակի ընթացքում։ Դա օգնում է ուսուցչին հասկանալ եւ ընտրել դասավանդվող նյութի ճիշտ հերթականությունը բոլոր դասարաններում։ Օրինակ՝ ուսուցիչը կարող է հեշտությամբ հասկանալ, թե աշակերտն ինչ խորությամբ է ուսումնասիրել տվյալ թեման նախորդ դասարանում, ինչի վրա է պետք կենտրոնանալ այս տարի եւ ինչը թողնել ավելի բարձր դասարանների համար։ Առաջադիմության մասին տվյալներն  օգնում են ուսուցչին համապարփակ ուսումնական ծրագիր կազմել։
Երրորդ. ինձ տրամադրած փաստաթղթերում բացակայում է մաթեմատիկայի ուսուցման գործընթացին վերաբերող ինֆորմացիան։ Դա այն է, ինչ անհրաժեշտ է աշակերտներին՝ մաթեմատիկայի խոր, ճկուն, գործնական եւ շարունակական ընկալումը զարգացնելու համար։ Թեեւ, կրկնեմ, գուցե այդպիսի փաստաթղթեր կան, բայց ինձ չեն տրամադրվել։
Մաթեմատիկայի փոփոխվող կիրառության մասին
Մաթեմատիկայի հիմնական բովանդակությունը չի փոխվում, բայց, անշուշտ, փոխվում է դրա կիրառությունը։ Բացի այդ, ժամանակի ընթացքում փոխվում են մաթեմատիկայի բովանդակության շեշտադրումները, դասավանդման մեթոդները։ Այս պահին, օրինակ, ակտիվ հետազոտություններ են կատարվում տարրական հանրահաշվի ոլորտում, եւ սա մարդկանց պատկերացրած հանրահաշիվը չէ։ ԱՄՆ-ի դպրոցների ծրագրում մաթեմատիկական մոդելավորմանը եւ ֆունկցիաներին այսօր ավելի մեծ կարեւորություն է տրվում, քան 40 տարի առաջ։ Մաթեմատիկայի դասավանդման վերաբերյալ լուրջ հետազոտություններ կան, որոնք փաստում են, որ երեխաները դպրոց են ընդունվում՝ մաթեմատիկայի բավականաչափ գիտելիքներով, ինչը ուսուցիչը կարող է եւ պետք է օգտագործի։ Բացի այդ, ցածր դասարանի աշակերտներն ավելի լավ են սովորում, եթե նախքան ստանդարտ ալգորիթմներին անցնելը հնարավորություն է տրվում գտնել լուծման սեփական մեթոդները։
Ինչպես մաթեմատիկան սիրելի դարձնել աշակերտին
Ես խորհուրդ եմ տալիս որքան հնարավոր է հաճախ աշակերտներին ցույց տալ, թե ինչպես կարելի է կիրառել մաթեմատիկան։ Եթե աշակերտը չի ընկալել բովանդակությունը, ուսուցիչը կարող է բացատրել նրան հասկանալի ու հետաքրքրող թեմաների միջոցով, օրինակ՝ բանկոմատով կատարվող գործարքների, տեսախաղերի, ֆիլմերում օգտագործվող անիմացիայի, ինտերնետի օգնությամբ կամ տիեզերքն ուսումնասիրելով։ Այս բոլորը հնարավոր է անել միայն մաթեմատիկայի միջոցով։
Խորհուրդ եմ տալիս նաեւ մաթեմատիկան աշակերտներին հետաքրքիր դարձնելու համար օգտագործել նոր՝ ոչ դպրոցական ծրագրի նյութեր։ Ես Կոռնելի համալսարանում 1-12-րդ դասարանի աշակերտների համար մաթեմատիկայի խմբակ եմ վարում։ Ծրագրում ներառված են նաեւ այնպիսի նյութեր, որոնք աշակերտները մինչեւ քոլեջի 3-4-րդ կուրսը հիմնականում չեն ուսումնասիրում։ Այդ  բովանդակությունը մատուցվում է դպրոցականներին հասանելի ձեւով։ Բարդ բովանդակությունը պարզ ներկայացնելը համալսարանավարտների եւ պրոֆեսիոնալ մաթեմատիկոսների համար մեծ մարտահրավեր է, բայց միեւնույն ժամանակ շատ օգտակար ու արժեքավոր փորձ, որն անպայման իր ազդեցությունն ունենում է աշակերտների վրա։ Նյութը մատուցվում է ինտերակտիվ մեթոդով՝ աշակերտի ակտիվ ներգրավվածությամբ եւ քիչ դասախոսություններով, հաճախ օգտագործելով  խաղեր ու փազլներ։ Այսպիսի փորձառության շնորհիվ աշակերտները կարող են ընդլայնել մաթեմատիկայի իրենց գիտելիքները։ Մաթեմատիկան ամենուր է։ Մաթեմը հավես է։
Ուսուցիչներին աջակցելու անհրաժեշտության մասին
Հիմա խմբագրում եմ մի գիրք, որը մաթեմատիկայի ուսուցիչների կրթությունը դիտարկում է միջազգային տեսանկյունից։ Դեռ սկզբնական փուլում ենք, բայց ես եւ գրքի մյուս խմբագիրներն արդեն ստացել ենք նյութեր մի շարք երկրներից եւ առաջիկայում էլ կստանանք։ Բոլոր ստացած նյութերում կա մի ընդհանուր խնդիր՝  ինչպես հավաքագրել մարդկանց, որոնք կցանկանան դասավանդել մաթեմատիկա։ Գիտեմ, որ Միացյալ Նահանգներում ուսուցիչների հավաքագրումն ու պատրաստումը լուրջ խնդիր է։ Շատ նահանգներում, շրջաններում ու դպրոցներում ուսուցիչների պակասը լրացնելու համար աշխատանքի են ընդունում, այսպես կոչված,  «արտակարգ հավաստագրերով» (ժամանակավոր հավաստագիր – հեղ.) ուսուցիչների, ինչը չի արտացոլում մանկավարժության ազգային չափորոշիչները։
Մանկավարժությունը, իհարկե, ավելի գրավիչ կդառնա, եթե սովորելու ընթացքում կրթաթոշակ տրամադրվի, ավարտելուց հետո բարձր վարձատրվող աշխատանք առաջարկվի։ Ուսուցչի  զարգացման համար շատ կարեւոր են նաեւ դասավանդման առաջին տարիները։ Միացյալ Նահանգներում մաթեմատիկայի ուսուցիչների գրեթե կեսը դասավանդման առաջին հինգ տարվա ընթացքում որոշում է այլեւ չշարունակել մանկավարժական գործունեությունը։ Սկսնակ ուսուցիչներին պետք է աջակցել։ Վստահ եմ՝ եթե մարդիկ իմանան, որ դասավանդման առաջին ճգնաժամային տարիներին աջակցություն կստանան, դա շատերին կմոտիվացնի ու կոգեւորի՝ զբաղվելու մանկավարժական գործունեությամբ։

Mary Ann Huntley is a Senior Lecturer of Mathematics and the Director of Mathematics Outreach and K-12 Education Activities in the Department of Mathematics at Cornell University in Ithaca, N.Y. (U.S.). Her research involves examining the middle- and high-school mathematics curriculum from various perspectives, including the intended, enacted, and achieved curriculum, with a particular focus on the algebra strand of the curriculum. Awards for her scholarly work include a National Academy of Education Spencer Postdoctoral Fellowship and an American Association of Colleges of Teacher Education Outstanding Dissertation Award. She has a background in applied mathematics, and previously served as a program officer in Instructional Materials Development at the U.S. National Science Foundation. Mary Ann Huntley is a co-editor of the book series Research in Mathematics Education, published by Information Age Publishing.
Peculiarities and issues of teaching mathematics in Armenia
Three things have jumped out at me, when I compared the K-12 mathematics curriculum in the United States with the Armenian curriculum. First, according to the Armenian mathematics curriculum documents that I have seen, a lot of ground is being covered in mathematics from grades K-12, and the content accelerates quickly. For instance, in Armenia, students learn algebra in grade 7, whereas in the United States, it’s common for students to take a full-year course in algebra in grade 9. Moreover, the grades 11-12 content in Armenia includes a lot of topics that we typically cover at the university level. So, this really isn’t a problem; it’s just a difference.
Second, I have not seen any learning progressions documents (perhaps these trajectories/progressions documents exist in Armenia and it’s just the case that I have not seen them) that outline how concepts and student understanding develop over time. Learning progressions help teachers understand the order of content across the grade levels; e.g., a teacher can see what students learned about the topic in prior grades, what emphasis to place on the topic this year, and what comes later regarding the content. In this way, progressions help create a coherent curriculum – it gives teachers information about how content builds.
Third, in the documents that have been shared with me, I have seen references to content, with a notable absence of anything regarding mathematical processes. These are what students are doing as they learn mathematics in order to develop a deep, flexible, usable, and enduring understanding of mathematics. Again, perhaps such information just has not been made available to me.
Varying ways to use mathematics
The underlying mathematical content does not change, but the applications of the mathematical content certainly do change. But aside from applications, what changes in mathematics curricula over time is the ordering and emphases of content, as well as how it is taught. For instance, there is active research taking place in the field of early algebra. This isn’t the algebra that most people think of. Mathematical modeling and functions are two topics that are emphasized much more heavily in the United States mathematics curriculum now, compared with 40 years ago. In terms of how mathematics is taught, there is robust research suggesting that children know a lot of mathematics before entering school – content that can (and should) be capitalized on by teachers. Also, young students learn better when given the opportunity to invent their own methods of solution before being taught standard algorithms.
How to make students like mathematics
I recommend as much as possible showing students the applications of mathematics. If the content is beyond students, `s can at least mention some contexts that are familiar and likely of interest to students, such as ATM transactions, video games, graphics/animations in movies, Internet browsing, and space exploration. All of these are possible only because of mathematics.
Also, as much as possible, I recommend getting children interested in mathematics in out-of-school contexts. At Cornell University I offer math clubs for grades K-12 students. Much of the content that is covered in math clubs lies outside the traditional school curriculum. Some of the content includes topics that students do not normally see until their third or fourth year of college. We offer this content in a way that is accessible to younger students. It is a big challenge for graduate students and professional mathematicians to learn how to communicate more complicated content in simpler terms, but at the same time, they find it very rewarding, and such activities seem to make an impact on K-12 students. The content is taught in an interactive fashion (i.e., heavy student involvement, with minimal lecturing), often using games and puzzles. From such experiences, K-12 students are able to widen their perspective about the field of mathematics. Math is everywhere. Math is fun!
The need to support teachers
I am currently editing a book that examines mathematics teacher education from an international perspective. We’re at an early stage, but my co-editors and I have received drafts of chapters from authors in several countries, with more coming soon. One common theme across the various countries that are represented in the book is the challenge of recruiting people to teach mathematics. I know that in the United States, the difficulty of recruiting and preparing teachers presents a serious problem, and the teacher shortage is leading many states, districts, and schools to hire teachers with “emergency certifications” that do not reflect the national teacher education standards.
Certainly teaching can be made more attractive if scholarships are provided during teacher preparation, and higher salaries are offered upon graduation. But the early years of teaching, the induction period, is also a very important time in the development of teachers. In the United States, almost half the mathematics teachers decide not to continue teaching within their first five years in the field. Support must be provided to beginning teachers. I believe if people knew that they would be supported during the critical first years of their teaching, that might attract and motivate more people to enter the profession.