Արմեն Գրիգորյան. Նոր ռազմավարությունը կձեւավորի նոր մտածողություն
- Հայաստանի Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը փոփոխության չի ենթարկվել 2007-ից ի վեր։ Օրերս ասել էիք, որ արդեն մեկնարկել են փոփոխություններ կատարելու նախապատրաստական աշխատանքները։ Ի՞նչ փուլեր է ենթադրում ռազմավարության փոփոխությունը։
- Այսօր աշխատում ենք ձեւաչափի եւ գաղափարների շուրջ՝ նախանշելով այն շահերը, որոնք պետք է հաշվի առնենք ռազմավարությունը գրելիս։ Մենք ցանկանում ենք հստակ ձեւակերպել մեր նպատակները, այնուհետեւ՝ մարտահրավերները, ռիսկերը եւ խնդիրները, որոնք կարող են լինել դրանց հասնելու ճանապարհներին։
2007-ից հետո գլոբալ մակարդակում, տարածաշրջանում ահռելի մեծ փոփոխություններ են եղել, ինչպես նաեւ՝ Ապրիլյան պատերազմ, քաղաքական մեծ փոփոխություններ Հայաստանում։ Մենք կարիք ունենք այնպիսի փաստաթուղթ ձեւավորել, որն արձանագրում եւ արձագանքում է այդ փոփոխություններին։
- Այս պահի դրությամբ ի՞նչ նպատակներ եք նախանշել։
- Նպատակը մեզ համար որոշակիորեն հստակեցված է, բայց Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը պետք է ձեւակերպվի համապարփակ քննարկումների արդյունքում՝ ապահովելով բոլոր գերատեսչությունների, Ազգային ժողովի, քաղաքացիական հասարակության եւ փորձագիտական շրջանակների ներգրավվածությունը։ Վերջնական տարբերակին մենք այդ քննարկումների արդյունքում կհանգենք։
Թագուհի Հովհաննիսյանը զրուցում է Արմեն Գրիգորյանի հետ Թագուհի Հովհաննիսյանը զրուցում է Արմեն Գրիգորյանի հետ
- Ընթացակարգը ինչպե՞ս է լինելու։
- Քննարկումների որոշակի կառուցվածք արդեն իսկ կա։ Հաջորդ շաբաթ նախատեսում ենք հանդիպումներ փորձագիտական շրջանակի եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։
Շուտով նաեւ վարչապետի որոշում կլինի աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին։ Կգնանք բոլոր գերատեսչություններ՝ քննարկելու կառուցվածքը։ Երբ մեր նպատակների եւ շահերի հետ կապված համաձայնություն ունենանք, կսկսենք առաջ շարժվել։
- Որո՞նք են Հայաստանի անվտանգության ժամանակակից այն մարտահրավերները, որոնք առաջնային պետք է ընդգրկվեն փոփոխված ռազմավարության մեջ։
- Մարտահրավերների մասին բաց խոսելը դժվար է։ Բնականաբար, գործող ռազմավարությունից շատ դրույթներ կմնան։ Օրինակ, Արցախի հարցն Ադրբեջանի կողմից ռազմական ճանապարհով լուծելու վտանգը կամ ժողովրդագրական վիճակը շարունակում են սպառնալիք մնալ։ Փաստաթղթում որպես բոլորովին նոր դրույթներ կընդգրկվեն կիբեռանվտանգության, կենսաանվտանգության ոլորտները։
Արմեն Գրիգորյանը Արմեն Գրիգորյանը
- Արցախյան խնդրի վերաբերյալ դիրքորոշումն ինչպե՞ս է ձեւակերպվելու:
- Ամենաառաջնային խնդիրն Արցախի մասնակցությունն է բանակցային գործընթացին։ Մյուս կարեւոր բաղադրիչն Արցախի անվտանգության ապահովումն է։ Հաջորդը՝ Արցախի կարգավիճակն է, որը մեզ համար նույնքան սկզբունքային է, որքան անվտանգությունը:
- Ինչպիսի՞ վերլուծություններ կան կատարվող փոփոխությունների վերաբերյալ։
- Բոլոր գերատեսչություններից ամսական կտրվածքով սպառնալիքների ցանկ ենք ստանում, որոնց շարունակական վերլուծությունները հաշվի ենք առնելու փաստաթղթի ձեւավորման փուլում։
Կարեւոր է նաեւ մտածողության փոփոխությունը:
Մի օրինակ բերեմ՝ վերջերս գերատեսչություններից մեկը մեզ սպառնալիքի մասին տեղեկություն էր ուղարկել՝ ջրամբարի պատի հետ կապված խնդիր էր առաջացել, որը սպառնում էր մարդկանց կյանքին։ Իհարկե, այդ խնդիրը կարգավորվեցինք, սակայն մեր ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ այն գերատեսչությունը, որը ժամանակին գումար էր ստացել պատի ամրացման համար, այն նպատակային չէր օգտագործել։
Պատկերավոր ասած, պետք է հասկանանք՝ պա՞տն է սպառնալիք, թե՞ կառավարման համակարգը։ Կարծում եմ, որ կառավարման համակարգը։
Աշխարհը արագ է փոփոխվում, սպառնալիքները տարբեր տեղերից են ի հայտ գալիս եւ մենք պետք է այնպիսի կառավարման համակարգ ունենանք, որը հնարավորություն կտա դրանց արագ արձագանքել։
- Որքա՞ն ժամանակ կպահանջվի փոփոխված տարբերակը հրապարակայնացնելու համար։
- Հստակ ժամկետներ չկան, բայց նախատեսում ենք մինչեւ 2019թ. վերջ փաստաթուղթը պատրաստել եւ 2020թ. սկզբին հրապարակել։
- Անվտանգության ռազմավարության փոփոխության մասին ակտիվ քննարկումներ եղան 2016թ. ապրիլյան պատերազմից հետո։ ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւս հայտարարել էր Անվտանգության ռազմավարությունը վերանայելու եւ արդիականացնելու մասին։ Ինչո՞ւ է այդքան ձգձգվել այդ փոփոխությունների իրականացումը։
- Փաստաթղթի ձեւավորումը երկար գործընթաց է։ 2018թ. ապրիլ-մայիսի փոփոխություններից հետո մենք եւս խոսել ենք փոփոխությունների մասին, բայց ժամանակ պահանջվեց, որպեսզի մեկնարկը տանք։ Ցանկացած նման փոփոխություն ժամանակատար է։
- Փոփոխությունների ընդունումից հետո պետական մարմինները ինչպե՞ս են դրանք կիրառելու իրենց առօրյա աշխատանքում։
-Կարեւոր է, որ բոլոր գերատեսչությունները մասնակցելու են փաստաթղթի ձեւավորման աշխատանքներին։ Հիմնական սկզբունքը մտածողության փոփոխությունն է՝ ինչպես ենք մեզ դիրքավորում աշխարհում, տարածաշրջանում եւ մեր երկրի ներսում։

Mediamax’s interview with Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of Armenia
The National Security Strategy of Armenia has been unchanged since 2007. You have mentioned a few days ago that the Council is currently preparing to introduce certain changes. What will they concern?
We are working with the format and concepts at the moment, outlining the interests that we need to take into account while updating the strategy. We want to clearly formulate our objectives and then the challenges, risks and issues that we can encounter as we pursue them.
Huge changes have taken place in the world and our region since 2007, including the April war and the fundamental political changes in Armenia. We need to create a document that registers these changes and responds to them.
What objectives have you outlined so far?
We have a general concept, but the National Security Strategy must be formulated as a result of comprehensive discussions, which secure the involvement of all state authorities, the National Assembly, civil society and expert community. We will have the final version of the document after these discussions.
What is the procedure going to be?
We have formed the structure of the discussions already and next week we will hold meetings with experts and representatives of the civil society.
Soon the Prime Minister is going to sign the decision to assemble a working group. We will talk with different states bodies about the structure and once we reach a consensus on our objectives and interests, we will move further with the update.
Which modern challenges that Armenia is facing should be added to the new strategy first and foremost?
Talking about challenges openly is difficult. Obviously, many of the challenges mentioned in the current strategy will remain, for instance, the threat of NK conflict settlement by force on the part of Azerbaijan, as well as the demographic issues. Cyber security and biosafety will be completely new additions to the document.
Armen Grigoryan Armen Grigoryan
How will the council formulate the stance on Karabakh conflict?
The primary issue is Artsakh’s participation in the peace talks. Other important components of our stance are the provision of security for Artsakh and the status of Artsakh. The latter is a matter of principle for us as much as the security.
What assessments does the council have of these changes?
All state authorities submit to us monthly reports about threats and we will take onto account the regular assessments of these threats when we review the strategy.
The change of mentality is important too.
Let me bring up an example. We received a report about a potential threat from a state body recently, which concerned a reservoir wall. Of course, we fixed the wall and prevented the incident that might have taken lives, but our analysis showed that the body, which received budget funds for fortification of the wall, did not use them for that purpose.
What was the threat in this case? Was it the wall or the management system? The latter, if you ask me.
The world is changing rapidly, threats are coming out of various places and we need a system of management that enables us to respond to these threats quickly.
How much time will it take to release the updated strategy publicly?
There are no concrete dates, but we plan to get the document ready before the year-end of 2019 and release it in early 2020.
Active debates about the changes to the security strategy took place after the April war in 2016. Former president of Armenia Serzh Sargsyan made an announcement about the update of the strategy. Why has the process dragged on for so long?
It is actually a long process. After the changes that took place in April and May of 2018 (the Velvet revolution – Mediamax) we started to talk about the changes to the strategy again, but it took time to start working on the document. It requires time.
How will the authorities apply the updated strategy in their daily operations?
It is important that all authorities are going to participate in the process of formulating the strategy. The main principle is the change of mentality. We need to change the way we think about our place in the world, the region, and inside our country.