Արմեն Գրիգորյան. Նոր ռազմավարությունը կձեւավորի նոր մտածողություն
- Հայաստանի Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը փոփոխության չի ենթարկվել 2007-ից ի վեր։ Օրերս ասել էիք, որ արդեն մեկնարկել են փոփոխություններ կատարելու նախապատրաստական աշխատանքները։ Ի՞նչ փուլեր է ենթադրում ռազմավարության փոփոխությունը։
- Այսօր աշխատում ենք ձեւաչափի եւ գաղափարների շուրջ՝ նախանշելով այն շահերը, որոնք պետք է հաշվի առնենք ռազմավարությունը գրելիս։ Մենք ցանկանում ենք հստակ ձեւակերպել մեր նպատակները, այնուհետեւ՝ մարտահրավերները, ռիսկերը եւ խնդիրները, որոնք կարող են լինել դրանց հասնելու ճանապարհներին։
2007-ից հետո գլոբալ մակարդակում, տարածաշրջանում ահռելի մեծ փոփոխություններ են եղել, ինչպես նաեւ՝ Ապրիլյան պատերազմ, քաղաքական մեծ փոփոխություններ Հայաստանում։ Մենք կարիք ունենք այնպիսի փաստաթուղթ ձեւավորել, որն արձանագրում եւ արձագանքում է այդ փոփոխություններին։
- Այս պահի դրությամբ ի՞նչ նպատակներ եք նախանշել։
- Նպատակը մեզ համար որոշակիորեն հստակեցված է, բայց Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը պետք է ձեւակերպվի համապարփակ քննարկումների արդյունքում՝ ապահովելով բոլոր գերատեսչությունների, Ազգային ժողովի, քաղաքացիական հասարակության եւ փորձագիտական շրջանակների ներգրավվածությունը։ Վերջնական տարբերակին մենք այդ քննարկումների արդյունքում կհանգենք։
Թագուհի Հովհաննիսյանը զրուցում է Արմեն Գրիգորյանի հետ Թագուհի Հովհաննիսյանը զրուցում է Արմեն Գրիգորյանի հետ
- Ընթացակարգը ինչպե՞ս է լինելու։
- Քննարկումների որոշակի կառուցվածք արդեն իսկ կա։ Հաջորդ շաբաթ նախատեսում ենք հանդիպումներ փորձագիտական շրջանակի եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։
Շուտով նաեւ վարչապետի որոշում կլինի աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին։ Կգնանք բոլոր գերատեսչություններ՝ քննարկելու կառուցվածքը։ Երբ մեր նպատակների եւ շահերի հետ կապված համաձայնություն ունենանք, կսկսենք առաջ շարժվել։
- Որո՞նք են Հայաստանի անվտանգության ժամանակակից այն մարտահրավերները, որոնք առաջնային պետք է ընդգրկվեն փոփոխված ռազմավարության մեջ։
- Մարտահրավերների մասին բաց խոսելը դժվար է։ Բնականաբար, գործող ռազմավարությունից շատ դրույթներ կմնան։ Օրինակ, Արցախի հարցն Ադրբեջանի կողմից ռազմական ճանապարհով լուծելու վտանգը կամ ժողովրդագրական վիճակը շարունակում են սպառնալիք մնալ։ Փաստաթղթում որպես բոլորովին նոր դրույթներ կընդգրկվեն կիբեռանվտանգության, կենսաանվտանգության ոլորտները։
Արմեն Գրիգորյանը Արմեն Գրիգորյանը
- Արցախյան խնդրի վերաբերյալ դիրքորոշումն ինչպե՞ս է ձեւակերպվելու:
- Ամենաառաջնային խնդիրն Արցախի մասնակցությունն է բանակցային գործընթացին։ Մյուս կարեւոր բաղադրիչն Արցախի անվտանգության ապահովումն է։ Հաջորդը՝ Արցախի կարգավիճակն է, որը մեզ համար նույնքան սկզբունքային է, որքան անվտանգությունը:
- Ինչպիսի՞ վերլուծություններ կան կատարվող փոփոխությունների վերաբերյալ։
- Բոլոր գերատեսչություններից ամսական կտրվածքով սպառնալիքների ցանկ ենք ստանում, որոնց շարունակական վերլուծությունները հաշվի ենք առնելու փաստաթղթի ձեւավորման փուլում։
Կարեւոր է նաեւ մտածողության փոփոխությունը:
Մի օրինակ բերեմ՝ վերջերս գերատեսչություններից մեկը մեզ սպառնալիքի մասին տեղեկություն էր ուղարկել՝ ջրամբարի պատի հետ կապված խնդիր էր առաջացել, որը սպառնում էր մարդկանց կյանքին։ Իհարկե, այդ խնդիրը կարգավորվեցինք, սակայն մեր ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ այն գերատեսչությունը, որը ժամանակին գումար էր ստացել պատի ամրացման համար, այն նպատակային չէր օգտագործել։
Պատկերավոր ասած, պետք է հասկանանք՝ պա՞տն է սպառնալիք, թե՞ կառավարման համակարգը։ Կարծում եմ, որ կառավարման համակարգը։
Աշխարհը արագ է փոփոխվում, սպառնալիքները տարբեր տեղերից են ի հայտ գալիս եւ մենք պետք է այնպիսի կառավարման համակարգ ունենանք, որը հնարավորություն կտա դրանց արագ արձագանքել։
- Որքա՞ն ժամանակ կպահանջվի փոփոխված տարբերակը հրապարակայնացնելու համար։
- Հստակ ժամկետներ չկան, բայց նախատեսում ենք մինչեւ 2019թ. վերջ փաստաթուղթը պատրաստել եւ 2020թ. սկզբին հրապարակել։
- Անվտանգության ռազմավարության փոփոխության մասին ակտիվ քննարկումներ եղան 2016թ. ապրիլյան պատերազմից հետո։ ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւս հայտարարել էր Անվտանգության ռազմավարությունը վերանայելու եւ արդիականացնելու մասին։ Ինչո՞ւ է այդքան ձգձգվել այդ փոփոխությունների իրականացումը։
- Փաստաթղթի ձեւավորումը երկար գործընթաց է։ 2018թ. ապրիլ-մայիսի փոփոխություններից հետո մենք եւս խոսել ենք փոփոխությունների մասին, բայց ժամանակ պահանջվեց, որպեսզի մեկնարկը տանք։ Ցանկացած նման փոփոխություն ժամանակատար է։
- Փոփոխությունների ընդունումից հետո պետական մարմինները ինչպե՞ս են դրանք կիրառելու իրենց առօրյա աշխատանքում։
-Կարեւոր է, որ բոլոր գերատեսչությունները մասնակցելու են փաստաթղթի ձեւավորման աշխատանքներին։ Հիմնական սկզբունքը մտածողության փոփոխությունն է՝ ինչպես ենք մեզ դիրքավորում աշխարհում, տարածաշրջանում եւ մեր երկրի ներսում։

Армен Григорян: Новая стратегия сформирует новое мышление
- Стратегия Национальной безопасности Армении не обновлялась с 2007 года. На днях Вы сказали, что начались подготовительные работы по внесению изменений в документ. Какие этапы предполагает изменение Стратегии?
- Сегодня мы работаем над форматом и идеями, выделяя те интересы, которые должны иметь в виду, составляя Стратегию. Мы хотим конкретно сформулировать наши цели, а далее – вызовы, риски и проблемы, которые могут возникнуть на пути к их реализации.
После 2007 года произошли масштабные изменения на глобальном и региональном уровнях. Случилась Апрельская война 2016 года, большие политические изменения в Армении в 2018 году. Нам нужен документ, который фиксирует и реагирует на эти изменения.
- Какие цели Вы выделяете на данный момент?
- Цель в целом для нас ясна, однако Стратегия национальной безопасности должна формироваться в результате комплексных обсуждений, обеспечивая участие всех ведомств, Национального собрания, гражданского общества и экспертного сообщества. К заключительному варианту мы придем в результате обсуждений со всеми отмеченными группами.
- Какой будет процедура?
- Определенная структура для обсуждений уже есть. На следующей неделе планируем провести встречи с экспертными кругами и представителями гражданского общества.
Вскоре премьер-министр примет решение о создании рабочей группы. Посетим все ведомства, чтобы обсудить структуру. Когда придем к согласию относительно наших целей и интересов, начнем двигаться вперед.
- Каковы те актуальные вызовы безопасности Армении, которые должны быть отражены в обновленной Стратегии?
- Трудно говорить о вызовах в открытом режиме. Естественно, много положений из действующей Стратегии сохранятся. К примеру, опасность решения Арцахского вопроса военным путем или демографическая ситуация продолжают оставаться угрозами. В качестве новых положений в документе будут отображены вопросы кибер- и биобезопасности.
Армен Григорян Армен Григорян
- Как будет сформулирована позиция по арцахскому вопросу?
- Самая приоритетная задача – участие Арцаха в переговорном процессе. Следующий важный компонент – обеспечение безопасности Арцаха. Затем – статус Арцаха, что для нас является таким же принципиальным вопросом, как и безопасность.
- Проводится ли анализ предполагаемых изменений?
- Ежемесячно мы получаем от всех ведомств список угроз, постоянный анализ которых будет учитываться при формировании документа.
Важно также изменение мышления. Приведу один пример. Недавно одно из ведомств отправило нам информацию об угрозе: возникла проблема с опорной стеной водохранилища, которая угрожала жизни людей. Конечно, мы урегулировали эту проблему, однако наш анализ показал, что ведомство, когда-то получившее финансирование для укрепления стены, не использовало средства по назначению.
Образно говоря, нам следует понять, что является угрозой - стена или система управления? Я считаю, что система управления.
Мир меняется быстро, угрозы возникают отовсюду, и у нас должна быть такая система управления, которая позволит быстро на них реагировать.
- Сколько времени потребуется, чтобы представить новую версию документа?
- Конкретных сроков нет, но мы планируем подготовить документ до конца 2019 года и обнародовать его в начале 2020 года.
- Активные обсуждения о необходимости обновления Стратегии национальной безопасности велись и в 2016 году, после Апрельской войны. Экс-президент Армении Серж Саргсян также заявлял о необходимости пересмотра и модернизации документа. Почему процесс так затянулся?
- Формирование подобного документа – долгий процесс. После политических изменений в мае-апреле 2018 года, мы начали говорить об изменениях, однако потребовалось время, чтобы приступить к работе. Любые подобные изменения требуют времени.
- Как будут применять государственные органы обновленуюю Стратегию в своей повседневной работе?
- Важно, что все ведомства будут участвовать в работе по формированию документа. Основной принцип - изменение мышления. То, как мы себя позиционируем в мире, регионе и внутри нашей страны.