Բերնարդ Ֆերինգա. Հայաստանի գիտությանը նոր ազդակ է պետք
«Քիմիայի սահմանները, Հայաստան» (ArmChemFront2018) միջազգային գիտաժողովը հոկտեմբերի 21-26-ը Հայաստան էր բերել գիտական աշխարհի առաջատար 22 ներկայացուցիչների, որոնց թվում էին 2016թ. քիմիայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակակիրներ պրոֆեսոր Ֆրեզեր Ստոդարտն ու պրոֆեսոր Բերնարդ Ֆերինգան:
Գիտաժողովի գլխավոր կազմակերպիչը Նիդերլանդների Գրոնինգենի համալսարանի հայազգի պրոֆեսոր Սյուզաննա Հարությունյան էր՝ Գրոնինգենի համալսարանի ու Երևանի պետական համալսարանի հետ համագործակցությամբ եւ Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության օժանդակությամբ:
Մեդիամաքսը մոլեկուլյար մեքենաների մշակման եւ սինթեզին նվիրված աշխատանքի համար Նոբելյան մրցանակի արժանացած գիտնականներ Ֆրեզեր Ստոդարտի եւ Բերնարդ Ֆերինգայի հետ զրուցել է Քիմիայի ոլորտում առկա մարտահրավերների եւ գիտության զարգացման հեռանկարների մասին:
Քիմիան եւ այսօրվա մարտահրավերները
Ֆրեզեր Ստոդարտ. «Քիմիան իր սեփական օբյեկտն է ստեղծում, դա բնօրինակը չէ: Այն շատ երիտասարդ գիտություն է, որը նորից ու նորից հայտնագործել է ինքն իրեն: Մարդիկ միշտ ասում են, որ քիմիան հին գիտություն է եւ գոյություն է ունեցել երկար ժամանակ: Դա ճիշտ է, բայց այս ուղղությունը տարեցտարի կարողացել է վերականգնել եւ վերահայտնագործել ինքն իրեն: Ես զգում եմ, որ չկա այլ գիտություն, որն այսքան բաց է ստեղծագործականության համար:
Դուք կարող եք դասել այն նկարչության, քանդակագործության, գրականության եւ երաժշտության շարքին: Այսպիսով, եթե դուք որոշում եք դառնալ քիմիկոս, ապա նույն դիրքում եք, ինչ այդ ոլորտների մարդիկ եւ կարող եք ստեղծել գեղեցիկ նկարներ, նոր հրաշալի քանդակներ, գրել նովելներ, որոնք նախկինում չեն հղացել, կամ կարող եք ստեղծել երաժշտություն, որն աշխարհում երբեք չեն լսել: Քիմիան կարող է անել այս ամենը, քանի որ մենք բոլոր գիտությունների մեջ ստեղծագործականության կենտրոնում ենք»:
Ֆրեզեր Ստոդարտն ու Բերնարդ Ֆերինգան Հայաստանում Ֆրեզեր Ստոդարտն ու Բերնարդ Ֆերինգան Հայաստանում
Լուսանկարը` Գրոնինգենի համալսարան
Բերնարդ Ֆերինգա. «Ժամանակակից քիմիայում բազմաթիվ մարտահրավերներ կան: Այսօր մենք շատ տեխնոլոգիաներ ենք օգտագործում, որոնք հայտնաբերվել են 30, 40, 50, որոշ դեպքերում, գուցե, 100 տարի առաջ: Կարծում եմ, որ շուտով մենք ստիպված կլինենք առնչվել հարցին, թե ապագայում ինչպես ենք պատրաստվում ստեղծել բոլոր ապրանքները: Իսկապես կարեւոր է, որ նոր տեխնոլոգիաները դիտարկենք արտադրական գործընթացներն ավելի խելացի, մաքուր եւ լավը դարձնելու տեսանկյունից՝ օգտագործելով վերամշակման ենթակա նյութերը: Որպես կանոն՝ քիմիան մեզ տալիս է դեղամիջոցներ, պլաստմասաներ, մեքենաներ, վառելիք, եւ մենք պետք է ավելի լավ ձեւով արտադրենք դրանք, քան անցյալում: Երիտասարդների կողմից հայտնագործությունների համար հսկայական հնարավորություններ կան, որոնք մեզ կօգնեն ապագայում ավելի լավ աշխարհ կառուցել»:
Հայաստանի գիտական դեմքը
Բերնարդ Ֆերինգա. «Գիտեմ, որ Հայաստանը կենտրոնանում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, համակարգչային գիտության եւ, հավանաբար, ռոբոտաշինության վրա: Այնուամենայնիվ, ավելի քիչ է ակտիվությունը քիմիայում: Գիտեմ, որ անցյալում՝ մինչեւ անկախությունը, քիմիան շատ զարգացած է եղել, բայց այսօր որոշ խնդիրներ կան: Կարծում եմ՝ Հայաստանը, նախ եւ առաջ, պետք է ներդրումներ անի երիտասարդների մեջ, որպեսզի նրանք հետաքրքրվեն քիմիայով, ստեղծագործորեն մոտենան մոլեկուլներին, ցանկանան մշակել եւ ստեղծել նյութեր:
Այնուհետեւ այդ երիտասարդ մարդիկ կկառուցեն նոր քիմիական արդյունաբերություն, քանի որ հասանելի հսկայական ներուժ կա: Այնուամենայնիվ, Հայաստանը քիմիայի առումով, այլ ուղղությունների համեմատ, ներկայում զիջում է: Հայաստանը պետք է ներդրումներ անի ինստիտուտների եւ հարմարությունների մեջ՝ հնարավոր դարձնելու համար զարգացումը: Այս երկիրը նախկինում քիմիայի ոլորտում շատ լավ հեղինակություն է ունեցել, այսպիսով՝ մի փոքր նոր ազդակի կարիք ունի, եւ ես կարծում եմ, որ հրաշալի կլինի, եթե կարողանաք խրախուսել երիտասարդներին եւ ուսանողներին գնալ այդ ուղղությամբ»:
Ֆրեզեր Ստոդարտն ու Բերնարդ Ֆերինգան ԹՈՒՄՈ կենտրոնում Ֆրեզեր Ստոդարտն ու Բերնարդ Ֆերինգան ԹՈՒՄՈ կենտրոնում
Ֆրեզեր Ստոդարտ. «Մենք ապշել էինք այն բանից, որ տեսանք այստեղ՝ ԹՈՒՄՈ կենտրոնում, բայց ֆիզիկայի, քիմիայի եւ կենսաբանության պակասը կա: Ես հայ տղայի եմ ճանաչում, ով մոլորակի ամենախելացի մարդկանցից մեկն է, եւ նա ինձ պատմում էր, որ այս երկրում դուք գենետիկորեն լավ պատրաստված եք՝ բոլոր տեսակի ստեղծագործական բաներով զբաղվելու համար: Բերնարդի նման՝ ես պարզապես հույս ունեմ, որ դուք դպրոցներում կարող եք ստեղծել միջավայր, որը մարդկանց կմերձեցնի գիտությանն ու, մասնավորապես, քիմիային»:
Հասարակություն եւ գիտություն
Բերնարդ Ֆերինգա. «Ամեն օր մենք օգտագործում ենք սմարթֆոններ, ժամանակակից բժշկություն, ավտոմեքենաներ եւ օդանավեր, բայց շատ մարդիկ գաղափար չունեն, թե որտեղից է գալիս այս տեխնոլոգիան եւ ինչպիսի հիմնարար հայտնագործություններ եւ որքան ժամանակ է պահանջվել դրանց համար: Իմ կարծիքով՝ մենք պետք է սկսենք գիտության եւ տեխնոլոգիայի կարեւորության մասին երիտասարդներին սովորեցնելուց: Պետք է ավելի լավ աշխատենք հասարակության առաջ բաց լինելու համար,  նրանց կրթելու, բացատրելու, որ մոլեկուլյար աշխարհն այնքան շատ հրաշալի բաներ ունի առաջարկելու»:
Ֆրեզեր Ստոդարտ. «Արեւմտյան աշխարհում քաղաքականության հետեւանքով շատ երկրներ կորցրել են իրենց ինքնությունը, դիրքորոշումը եւ չեն կենտրոնանում ճիշտ բաների վրա: Ես շատ եմ անցկացրել Ասիայում, մասնավորապես՝ Չինաստանում, որտեղ հատուկ ուշադրություն է դարձվում կրթությանը, գիտությանը եւ տեխնոլոգիաներին:
Ես լսել եմ Չինաստանի նախագահի՝ 7-10 հազար մարդու ուղղված 70 րոպե տեւողությամբ ելույթը գիտության եւ տեխնոլոգիաների մասին: Արեւմտյան աշխարհում չկա մի առաջնորդ, որը կարող էր խոսել այդ թեմայով անգամ 7 վայրկյան: Սա ցավալի է:
Ֆրեզեր Ստոդարտը Ֆրեզեր Ստոդարտը
Ես համոզված չեմ, թե ինչպես կարող ենք զարգանալ, քանի դեռ առաջնորդների վերաբերմունքի փոփոխություն չի եղել, ոչ թե այսօրվա նման, երբ կրթության հարթակ բացվում է միայն կառավարության կամ ղեկավարության ասածն անտեսելու եւ սոսկ բարեգործությանն ապավինելու շնորհիվ»:
Գիտության ապագան
Բերնարդ Ֆերինգա. «Բոլորը խոսում են ապագայի, կայուն հասարակության մասին: Ինչպե՞ս եք ապագայում պատրաստվում վարել մեքենաները, ինչպե՞ս են թռնելու օդանավերը, ինչպե՞ս ենք բավարար սնունդ ստեղծելու: Այդ ամենի համար քիմիական նյութեր են հարկավոր: Ինչպե՞ս ենք պատրաստվում վարվել այդ բոլոր նյութերի հետ: Կարծում եմ՝ քիմիան ապագայում կենտրոնական դեր է ունենալու:
Նայեք ինքներդ ձեզ, ձեզ շրջապատող աշխարհին. ամեն բան կառուցված է մոլեկուլներով եւ նյութերով: Ինչպե՞ս ենք կառուցելու կայուն հասարակություն, եթե քիմիայով չենք զբաղվում:
Քիմիան իսկապես կարեւոր է, եւ մենք պետք է այնպես անենք, որ քաղաքական գործիչները, կառավարությունները եւ արդյունաբերությունը վստահ լինեն այդ կարեւորության հարցում:
Իսկապես տպավորված եմ Հայաստանում տեղի է ունեցող բաներով, քանի այստեղ երիտասարդներն առնչվում են վաղվա տեխնոլոգիաներին, եւ նրանց բացարձակապես չի հետաքրքրում, թե ինչ են ասում քաղաքական գործիչները: Նրանք պարզապես սովորում են, ցանկանում են կառուցել ռոբոտներ, տիրապետել տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին: Կարծում եմ՝ նրանք նաեւ կսովորեն եւ կբացահայտեն Քիմիան ու Ֆիզիկան, եւ դրանք հնարավոր կդարձնեն այստեղ:
Ֆրեզեր Ստոդարտ. «Իմ պատկերացմամբ՝ եթե որեւէ մեկը ցանկանում է դառնալ կոնգրեսի կամ խորհրդարանի անդամ, նախ պետք է ունենա առաջին գիտական աստիճան գիտության, տեխնոլոգիայի կամ STEM այլ ուղղությունից եւ երկրորդ աստիճան՝ հասարակական գիտություններից:
Այժմ արեւմտյան երկրներում կառավարություններում եղած մարդկանցից շատերը մտնում են աշխատասենյակներ՝ չունենալով դրանցից որեւէ մեկը: Ես կցանկանայի ավելացնել, որ նրանք պետք է ունենան որոշակի փորձառություն իրական կյանքում. թերեւս, պետք է խրախուսվի մեկ տարի սեփական երկրում եւ մեկ տարի այլ երկրում նրանց ներգրավվածությունը սոցիալական աշխատանքներում: Կարծում եմ, որ այստեղ կարող է լինել առաջընթացը»:

Photo: Chemistry World
ArmChemFront2018 international conference on October 22-26 gathered in Armenia 22 leading scientists from around the world. Winners of Nobel Prize in Chemistry 2016 Fraser Stoddart and Bernard Feringa were among the guests.
The general organizer of the conference was Syuzanna Harutyunyan, Professor of Armenian descent at University of Groningen in the Netherlands. The event was held in cooperation with University of Groningen and Yerevan State University with support of EU Delegation to Armenia.
Fraser Stoddart and Bernard Feringa, who received Nobel Prize for their design and production of molecular machines, gave an interview to Mediamax about current challenges in chemistry and prospects of development of science.
Chemistry and its current challenges
Fraser Stoddart: Chemistry creates its own object, it’s not an original. It’s a very young science, but it has always reinvented itself. People often say that chemistry is an old science and it’s been around for a long time. It’s true, but this discipline has been able to regenerate and reinvent itself year after year. I feel that there is no other science that is so open to creativity. You can put it in the same league as if you decided to be a painter or a sculptor, a novelist, a composer. Thus, if you decide to be a chemist, you’re in the same position as these people - you can create lovely paintings, nice new statues, you can write novels that have never been conceived of before, or you can produce music that the world has never heard. Chemistry can do all of those things, because we are the center of creativity in all sciences.
Fraser Stoddart and Bernard Feringa in Armenia Fraser Stoddart and Bernard Feringa in Armenia
Photo: University of Groningen
Ben Feringa: There are many challenges in chemistry nowadays. Today we use a lot of technologies that were discovered and developed 30, 40, 50 years, maybe in some cases, 100 years ago. I think that soon we will have to deal with how we are going to make all products in the future. It’s really important that we consider new technologies to make production processes smarter, cleaner, better, using recyclable materials. Typically chemistry provides drugs, plastics, cars, fuels, and we have to produce things in a better way now than in the past. There are tremendous opportunities for discovery for the young people to help us create a better world in the future.
Armenian scientific face
Ben Feringa: I know that Armenia focuses a lot on information technologies, computing, maybe robotics. However, there is less activity in chemistry. I know that chemistry was very strong in the past, before the independence, but there are some problems now. I think Armenia should invest first of all in young people to get them interested in chemistry, so that they wish to design new materials and make them, being creative with molecules and materials. And then these young people will build a new chemical industry as there is huge potential available. Nonetheless, Armenia currently falls behind with chemistry as compared to other disciplines. So Armenia should invest in institutes and facilities to make the development possible. This country had a very good reputation in chemistry in the past, so it needs a little bit of new impulse now, and I think it would be great, if you could help stimulate young people and students to go in that direction.
Fraser Stoddart and Bernard Feringa at TUMO Center Fraser Stoddart and Bernard Feringa at TUMO Center
Fraser Stoddart: Our minds have been blown away by what we’ve seen here at TUMO Center, but it is lacking physics, chemistry and biology. I know an Armenian boy, one of the smartest people on the planet, who keeps telling me that genetically you are well-prepared in this country to do all kinds of creative things. Like Ben, I just hope that you can create the atmosphere in your high schools to introduce people into science and into chemistry in particular.
Society and science
Ben Feringa: Every day we use smartphones, modern medicine, cars and airplanes, but many people have no idea about where this technology comes from and what kind of fundamental discoveries were needed, as well as how long it took. In my view, we should start with educating the young people about the importance of science and technology. We should also do a better job to be more open to the public and train them, explaining that the molecular world has so many things to offer, which is wonderful.
Fraser Stoddart: Due to the politics in the Western world, many countries have lost their identity, their position and they’re not focusing on the right things. I spend huge amount of time in Asia, most of it in China, where special emphasis is put on education, science and technology. I heard the Chinese President’s address before 7 to 10 thousand people on science and technology for 70 minutes. There isn’t one leader in the Western world that could stand up and talk for even 7 seconds on the subject. This is what I find most upsetting.
Fraser Stoddart  Fraser Stoddart
Unless there is a change in the attitude of our leaders, which may be enforced by climate change and things like that, I’m not quite sure about how we can develop further other than by ignoring what any government or leadership says or takes and relying only on philanthropy to open up a platform of learning.
The future of science
Ben Feringa: Everybody talks about the future, about a sustainable society. How are we going to drive our cars? How are we going to fly planes in the future? How will we make enough food? So we need fertilizers, we need chemicals to make it. How are we going to deal with all the materials? I think the role of chemistry will be fairly central in the future. Look at yourself, look at the world around you; everything is built on molecules and materials. How will we build a sustainable society, if we don’t deal with chemistry? Chemistry is really important and I think we have to convince our politicians or governments or industries of this importance. Particularly, we should train young people.
I’m really impressed with what happens here, because you get the young people confronted with the technology of tomorrow and they don’t care about what politicians say. They simply train and learn, they want to build robots, learn about IT. I think they will also learn and discover chemistry and physics and make it possible here.
Fraser Stoddart: In my view, if somebody wants to gain entrance into a congress or a parliament, they should first of all have a first degree in science or technology or some other STEM and a second degree in social sciences.
At the moment many of the people, who are in government in the Western countries, walk into office without any of this background. I would also add that they should have some exposure to real life; they should, perhaps, be encouraged to have a year doing social work in their country and another year in another country. Fairly steep learning curve should be applied, before you can make it to be a member of parliament, a member of the House of Representatives, a member of the Senate, or whatever name you use. I think that’s way forward here.