Անի Ապրահամյան. Պետք է «բացվենք» ու գիտությունը գրավիչ դարձնենք
2018թ. ապրիլին Նոտր Դամի համալսարանի (ԱՄՆ, Ինդիանա) ֆիզիկայի դեպարտամենտի պրոֆեսոր Անի Ապրահամյանը նշանակվեց Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիա (Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտ) հիմնադրամի տնօրեն: Արդեն երեք ամիս գիտական հաստատության ղեկը ստանձնած պրոֆեսորը փորձում է նոր կյանք տալ ԵրՖի-ին՝ հատկապես կարեւորելով երիտասարդ գիտնականներին եւ նրանց ներուժը:
Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում Անի Ապրահամյանը պատմել է գիտության ուղին ընտրելու, սեփական հաջողությունների, ԵրՖի-ն ղեկավարելու իր ռազմավարական մոտեցումների եւ գիտության ոլորտի խնդիրները լուծելու իր տարբերակների մասին:
- Գիտությամբ զբաղվելու ձեր ցանկությունն ու մեծ երազանքը, գիտեմ, որ առաջացել է այն պահից, երբ տեսել եք Լուսնի վրա մարդու առաջին լուսանկարը: Ինչպե՞ս հասկացաք, որ հենց ֆիզիկան է լինելու գիտության այն ճյուղը, որով պետք է զբաղվեք:
- Փոքրուց սիրել եմ գիտությունը, մտածում էի՝ արդյոք, ի՞նչ է իրականությունը, եւ արդյո՞ք, ձեւ կա այն հասկանալու։ Երբ ամերիկացիներն առաջին անգամ Լուսինը նվաճեցին, շատ էի ոգեւորվել՝ տեսնելով լուսանկարը։ Տատիկս այդ փաստից շատ էր նեղանում, ասում էր՝ Աստծո գործերին են խառնվում, աշխարհի վերջը պիտի բերեն։
Անի Ապրահամյանը Անի Ապրահամյանը
Լիբանանի դպրոցներում սարքեր չունեինք դասարաններում փորձեր անելու, բայց գրքեր ունեինք, որոնք մեր դպրոցին նվիրաբերել էին ամերիկահայ բարերարները։ Այդ գրքերում տեսել էի քիմիայի ապակեպատ լաբորատորիաներ, սեղաններ։ Երբ Լիբանանում առաջին անգամ իմ սենյակն ունեցա, երեւակայում էի, որ դա իմ լաբորատորիան է, ճիշտ է՝ առանց գրքերում պատկերված ապակեպատ փորձասեղանների։
Համալսարանում, նախ, որոշեցի քիմիայի բաժնում սովորել, հագնում էի գեղեցիկ հագուստ, որը փչանում էր փորձերի ժամանակ։ Երրորդ կուրսում արդեն ֆիզիկա էինք անցնում, հասկացա, որ դա ավելի շատ եմ սիրում։ Պրոֆեսորս ասաց, որ այն, ինչն ինձ սկսել է դուր գալ, ոչ թե քիմիա է, այլ ֆիզիկա: Այդպիսով փոխեցի ուղղությունս ու սկսեցի միջուկային ֆիզիկային հետեւել։ Հույս ունեի, որ այդ ուղղությունը մի օր օգտակար կլինի Հայաստանի համար, այն դեպքում, երբ հնարավոր չէր երազել ո՛չ անկախ Հայաստանի, ո՛չ այստեղ միջուկային ֆիզիկայի զարգացման մասին։
Երբեք հույս չունեի, որ պրոֆեսոր կդառնամ, մտածում էի՝ մի տեղ կաշխատեմ պարզապես։ Բայց այնպես ստացվեց, որ գիտությունը գծեց իմ կյանքի ուղին։
- Ձեր ընտրած մասնագիտությունն ինչպե՞ս ազդեց որպես մարդ կայանալու ճանապարհի եւ ներաշխարհի ձեւավորման վրա:
- Ես Լիբանանում եմ ծնվել, որտեղ միշտ կրոնական խնդիրներ կային։ Փոքրուց մտածում էի, որ գիտությամբ կարող ենք լուծել աշխարհի բոլոր խնդիրները։ Հավատում էի, բոլոր հակասությունների պատասխանը կկարողանանք գտնել. եթե անգամ մարդիկ թշնամիներ են, բայց ընդհանուր հետաքրքրություններ ունեն գիտության որեւէ հարցի շուրջ, ապա կարող են համախմբվել, ու որեւէ սահման չի կարող գծվել այդտեղից սկիզբ առնող բարեկամության միջեւ։
Գիտության հանդեպ սերն ավելին է, քան բոլոր խնդիրները միասին։ Գիտեմ՝ որքան դժվար է, որ գիտությամբ չզբաղվողները հասկանան դրա արժեքը։ Դժվար են այն հացերը, որոնք չես կարող գիտությամբ լուծել, ինչպես օրինակ, հավատքի հարցն է, բայց մեծ հույս ունեմ մնացած ամեն խնդրի լուծումը գիտությունը կարող է տալ։
- Խորհրդային տարիներից մենք ավանդաբար լավ զարգացած գիտություն ունեինք, բայց այժմ այս ոլորտի խնդիրները բազմաթիվ են: Ինչպե՞ս եք գնահատում մեր երկրում գիտության զարգացվածության մակարդակը եւ ի՞նչ պետք է անել, որպեսզի մեր գիտությունն աշխարհին համընթաց քայլի:
- Խորհրդային տարիներին մարդկանց խրախուսում էին զբաղվել գիտությամբ, լավ վարձատրում էին եւ գիտությունը հարգված էր։
Այսօր էլ մենք ունենք հրաշալի գիտնականներ, որոնք հզոր ուժ են: Եթե ցանկանում ենք աշխարհում մրցունակ լինել, պետք է լուրջ գիտական նյութեր ներկայացնենք: Մեր գիտնականների համար դժվար է, բայց պետք է դուրս գալ ավազի մեջ թաղված մնալու վիճակից, միասին աշխատել։ Ես նոր եմ նշանակվել Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնում, կարիք ունենք միասին գործակցելու եւ նոր հայտեր ներկայացնելու աշխարհին։
Հիմա առիթներ ունենք նոր առաջարկներ ներկայացնել Եվրոպային կամ Արեւմուտքին, կարծում եմ մեր գիտնականների մեծ մասը չի պատկերացնում, թե ինչպես կարող ենք դա անել կամ հին ձեւերով են պատկերացնում: Հուսամ, կկարողանամ տարբերություն մտցնել։
-Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնին Ձեր նշանակումը մեծ ոգեւորությամբ ընդունվեց, շատերը հեղափոխական մոտեցումներ են ակնկալում: Որո՞նք են ձեր առաջիկա պլաններն ու ի՞նչ ռազմավարություն եք ընտրելու գիտական հաստատությունը ղեկավարելու համար:
- 2009թ.-ից ես ինստիտուտի հեռանկարային զարգացման ուղղությունները որոշելու, կառավարման բարեփոխումներն իրականացնելու եւ գիտական հետազոտությունների արդյունավետությունը բարձրացնելու համար ստեղծված Միջազգային փորձագիտական հանձնաժողովի անդամ էի, իսկ 2011թ.-ից փորձագիտական խորհրդակցական մարմնի անդամ եւ գիտական քարտուղար։ Մեր խորհուրդը գաղափարներ էր տալիս ինստիտուտի գործունեության համար։
Այդտեղից էլ առաջ է եկել ցիկլոտրոնի հարցը՝ մտածելով, որ դրանով կարող ենք սկսել թե՛ ցածր էներգիայի միջուկային ֆիզիկայի ուղղությունը, թե՛ առողջապահական լուրջ ծրագիր։
Հայաստանի գիտականների մեծ մասը բարձր էներգիայի միջուկային ֆիզիկայով է զբաղվում, շատ չեն սիրում գաղափարը, որ կարելի է նաեւ ցածր էներգիայի միջուկային ֆիզիկան զարգացնել, բայց այստեղ այլ կարեւոր հարց կա։ Եթե ցանկանում ենք երիտասարդներին առաջ մղել, պետք է ունենանք բաներ, որ իրենք կարողանան իրենց ձեռքերով ստեղծել, սովորել, ոչ թե միայն տվյալների վերլուծությամբ զբաղվել։
Իմ գաղափարն է, որ սկսենք ցածր էներգիայի միջուկային ֆիզիկայով զբաղվել, քանի որ բազմաթիվ ծրագրեր կան, որոնք կարող են տնտեսության վրա ազդեցություն ունենալ։ Դա մեր երկրին հարմար է, միջուկային էներգիա ունենք, հիմա պետք է ունենանք միջուկային բժշկություն, եւ կան բազմաթիվ այլ ուղղություններ, որոնցով կարող ենք զարգանալ։
Շատ ուժեղ ուղեղներ ունենք, որոնք տեսաբան են, ուզում ենք, որ նրանց հեղինակությունը բարձրանա։ Մեր ինստիտուտում զբաղվում ենք տիեզերական ֆիզիկայով եւ աստղաֆիզիկայով: Հարց է ծագում՝ ինչո՞ւ պետք է Հայաստանը չունենա իր արբանյակը: Կիրառական ֆիզիկայով ենք զբաղվում, բայց սարքավորումներ չունենք... կարող ենք այդ խնդիրները լուծել եւ պետք է լուծենք։
Հայաստանի կառավարության պետբյուջեից, Գիտության պետական կոմիտեից տրամադրվող գումարները չեն բավարարում այդ ծրագրերը կյանքի կոչելու համար։ Այժմ պետք է մրցակցենք միջազգային հարթակներում եւ մրցունակ լինենք միջազգային մակարդակում։ Մեզ համար մեծ հնարավորություն է Եվրամիության «Հորիզոն 2020» ծրագիրը, պիտի փորձենք միջոցներ ներգրավել։
Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայում կան շատ գիտնականներ, ովքեր արդեն աշխատում են տարբեր երկրների հետ, պետք է ընդլայնենք այդ համագործակցությունները եւ հզորացնենք մեր դիրքն ու մեր անունն աշխարհում։ Ինձ համար շատ կարեւոր է, որ Հայաստանը լինի առաջնորդը, ոչ թե հետեւողը։
Վերջերս մրցույթ անցկացրինք, որ նախաձեռնել էր նախկին տնօրեն Աշոտ Չիլինգարյանը եւ նա առաջարկեց, որ ես նույնպես մասնակից լինեմ այդ գործընթացին։ Ներառեցի պահանջը, որ գիտական աշխատանքները գնահատելիս դիտարկվի, թե դրանք ինչ ազդեցություն են ունենալու Հայաստանի վրա։ Շատերս կարող ենք զբաղվել տարբեր բաներով, կարող ես անունդ դնել հոդվածի տակ եւ տպագրվել, բայց կարեւոր խնդիրն այն է, թե այդ աշխատանքն ինչպիսի ազդեցություն ունի Հայաստանի եւ հայկական գիտության վրա։
Ցանկանում եմ այդ հանգամանքի վրա կենտրոնանալ, բայց ամենը պետք է արվի արտասահմանից բերվող գումարներով, քանի որ մեր միջոցները չեն բավականացնում:
- Ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում պետություն-գիտություն-հասարակություն շղթայում անդունդ կա: Մյուս կողմից պետությունը պետք է գիտությանը կոնկրետ պատվերներ տա, որպեսզի վերջինս թիրախային աշխատի: Դուք ինչպե՞ս եք տեսնում այս երեք օղակների համագործակցությունը:
- Մենք պետք է հասարակությանը բացատրենք՝ ինչով ենք զբաղված այստեղ: Այդ կապը շատ կարեւոր է, Հայաստանի ժողովուրդը պետք է իմանա, թե ինչ է անում գիտությունը: Սեպտեմբերին մեծ համաժողով ենք նախատեսում:
Այս տարի նշում ենք Արտեմ Ալիխանյանի ազգային գիտական լաբորատորիայի 75-ամյակը եւ որոշել ենք դպրոցականներին հրավիրել ինստիտուտ, որպեսզի իրենց աչքերով տեսնեն, թե ինչ են անում մեր գիտնականները, իրենց ձեռքերով շոշափեն մեր սարքավորումները: Բացի այդ՝ ամեն շաբաթ դասախոսություններ ենք կազմակերպելու ֆիզիկայի, գիտության այլ ճյուղերի վերաբերյալ՝ ոչ միայն ինստիտուտի աշխատակիցների, այլեւ քաղաքացիների համար, որպեսզի մյուս մարդիկ եւս հնարավորություն ունենան ավելի սերտորեն առնչվել գիտությանը: Մենք պետք է ավելի բաց լինենք հասարակության առաջ:
Կառավարությունը պատրաստ է աջակցելու մեզ հնարավոր բոլոր ձեւերով: Այժմ մեր օրակարգում ցիկլոտրոնի գործարկման հարցն է: Ես հանդիպումներ եմ ունեցել պետական գերատեսչությունների հետ, եւ ստացել եմ հավաստիացում, որ ախտորոշման կենտրոնը չպետք է սեփականաշնորհվի, իզոտոպները պետք է օգտագործվեն գիտության եւ միջուկային բժշկության համար: Հուսով եմ, որ մինչեւ տարեվերջ կգործարկենք ցիկլոտրոնը:
- Հաճախ, արտասահմանում աշխատող հայ գիտնականներն ասում են, որ պատրաստ են իրենց ներուժն ու կարողությունները ներդնել Հայաստանի գիտության զարգացման մեջ: Ձեզ կարելի է այդ համագործակցության հրաշալի օրինակն ու առաջին ծիծեռնակը համարել: Ձեր կարծիքով, ի՞նչն է պատճառը, որ ավելի մեծ թվով մարդիկ չեն կարողանում գալ եւ իրենց նպաստը բերել մեր գիտությանը, գուցե՞ մեխանիզմներ ստեղծելու կարիքը կա:
- Ամենից կարեւորը աշխատավարձն է, որը շատ ցածր է: Այսօր Հայաստանում որքա՞ն պետք է ստանաս, որ հանգիստ կյանք ունենաս: Գիտնականների աշխատավարձները շատ հեռու են այդ անհրաժեշտ գումարից:
Մյուս խնդիրը ենթակառուցվածքների բացակայությունն է: ԵրՖի տնօրենի աշխատասենյակում, ուր հանդիպումներ էի անցկացնում, ինտերնետ կապն ամեն 5 րոպեն մեկ կտրվում էր: Այն դեպքում, երբ այս ինստիտուտն է բերել ինտերնետը Հայաստան: Միջանցքը, որով հասնում եմ աշխատասենյակ, մութ եւ ամայացած էր, մինչեւ որ սկսեցի աշխատել այստեղ եւ մարդկանց ընդունել: Նման հարցեր չպետք է լինեն գիտական հաստատություններում: Գիտնականները պետք է աշխատելու համապատասխան պայմաններ ունենան:
Նույնիսկ ընդմիջման համար պայմաններ չկան: Ուզում եմ փոքրիկ սրճարան ստեղծենք, որ եթե, օրինակ, քաղաքից ինչ-որ մեկը ցանկանա գալ, կտրվել ամեն ինչից եւ աշխատել, մեզ մոտ լինեն բոլոր հարմարությունները, մարդիկ կարողանան նստել, զրուցել, քննարկումներ ունենալ: Մենք թանգարան ունենք, եւ եթե այդ պայմանները ստեղծենք, գիտական տուրիզմին եւս կնպաստենք: Առաջին գործերից մեկը պետք է լինի ինստիտուտի մուտքի տարածքը նորոգելը:
Իմ երազանքն է, որ վերանորոգենք շենքերը, եւ դրանք համապատասխանեցնենք 21-րդ դարի գիտակական հաստատությունների մակարդակին: Այնուհետեւ հրավիրենք նոր գաղափարներով եւ աշխատելու մեծ ցանկությամբ գիտնականներին, դառնանք ինովացիոն, տեխնոլոգիական կենտրոն: Ստեղծենք գիտական եւ տեխնոլոգիական այդ մթնոլորտը, որտեղ մարդիկ իրար լավ կհասկանան եւ կգործակցեն գիտության տարբեր ուղղություններով:
- Դուք նշեցիք, որ երիտասարդներին պետք է առաջ գնալու հնարավորություններ տալ: Հայաստանում կան շատ օրինակներ, երբ գիտական խմբերի տարեց ղեկավարները նախընտրում են իրենք լինել առաջին պլանում: Արդյո՞ք, Դուք դառնալու եք երիտասարդներին առաջ մղող ուժը եւ նրանց կարեւորող տնօրենը:
- Իմ կարծիքով, ավելի արժեքավոր է աշխատել նրանց հետ, ովքեր քեզանից լավն են: Երբ մենք սովորեցնում ենք երիտասարդներին, նրանք պիտի մեզ գերազանցեն: Երիտասարդները շատ լավ գաղափարներ ունեն, որոնց պետք է հետեւել:
Գիտեմ մեր հայկական համակարգը, որ տարեցները հրահանգում են եւ ղեկավարում երիտասարդներին, դա սխալ է: Ես տնօրենի գիտության գծով տեղակալ նշանակեցի մի երիտասարդի, ակադեմիկոսներից մեկն ինձ ասաց՝ ինքը շատ ջահել է (ծիծաղում է,- Մեդիամաքս):
Այժմ տարբեր ճյուղերից երիտասարդների խումբ ենք կազմել, ամեն շաբաթ պիտի սկսեմ իրենց հետ աշխատել, քննարկել, որպեսզի կարողանանք գաղափարներ մշակել, օգնեմ նրանց դրամաշնորհների համար առաջարկներ գրել:
Եթե իմ ուսանողները հաջողեն, դա իմ հաջողությունն է: Ավելի հպարտ կլինեմ: Այժմ ես քայլեր եմ ձեռնարկում, որպեսզի 40-ից ցածր տարիքի գիտաշխատողների աշխատավարձը երկու անգամ բարձրացնեմ: Մեկ-երկու ամիս կտեւի մինչեւ իրականանա: Հնարավոր չէ միանգամից բարեփոխումներ անել եւ հաջողության հասնել: Պետք է մեկ-մեկ կատարել դա: Հուսամ, որ ի վերջո կկարողանանք բոլորի համար լավ պայմաններ ապահովել, բայց նախ պիտի երիտասարդներին առաջ տանենք: Շատ հույսեր ունեմ, որ կհաջողենք:
- Դուք որոշակի համագործակցություն ունեք Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) հետ: Մասնավոր հատվածի ու նման հիմնադրամների դերն ինչպիսի՞ն է մեր գիտության զարգացման համար:
- Շատ լավ է, որ FAST-ը գործում է եւ կրթաթոշակներ է տրամադրում ուսանողներին: Բայց կար «Լույս» հիմնադրամը, որը, կարծում եմ, այնքան էլ ճիշտ չէր գործում: Իմ կարծիքով՝ սխալ է մեծ գումարներ տրամադրել, որպեսզի ուսանողներն արտասահմանում սովորեն եւ չվերադառնան: Այդ գումարներով տեղի գիտության մեջ հսկայական բարեփոխումներ կարելի է անել:
Կարեւոր է, որ ուսանողները մնան Հայաստանում, հնարավորություններ ունենան աշխատելու, մտածելու, իրենց գաղափարներն այստեղ կյանքի կոչելու:
- Հայաստանում գիտության, եւ մասնավորապես՝ ֆիզիկայի համար ինչպիսի՞  ապագա եք տեսնում:
-Կարեւոր է տեսնել, թե ինչ պիտի արվի հիմա: Պիտի կարողանա՞նք մրցակցել համաշխարհային մակարդակում: Եթե կարողանանք, շատ լավ դիրքում կարող ենք լինել: Անցյալում դա արել ենք, ներկայում էլ շատ լավ ռեսուրսներ ունենք, պետք է արդիականացնենք, տարածենք մեր անունը, մեր արած աշխատանքը:
Պետք է օգտագործենք բոլոր ռեսուրսները, սոցիալական ցանցերը, մեդիան, որպեսզի հասարակությանը գրավիչ ներկայացնենք գիտությունն ու մեր գիտնականների արած ողջ աշխատանքը:

Ani Aprahamian: We should “open up” and make science attractive
In April of 2018 Professor Ani Aprahamian of the Physics Department of the University of Notre Dame (Indiana, USA) was appointed Director of A.I. Alikhanyan National Science Laboratory (Yerevan Physics Institute, YerPhI). In three months of leadership Professor Aprahamian has tried to give YerPhI new life, attaching special importance to young scientists and their potential.
In an exclusive interview to Mediamax Ani Aprahamian told about her path in science, personal achievments, strategic approaches in managing YerPhI and her ways of finding solutions in science.
I know that your desire and big dream of pursuing sciences was born when you saw the first picture of the man on the Moon. Why did you choose physics as your main direction?
I loved science from early childhood, thinking about what the reality was and whether there were ways of understanding it. When the Americans reached the Moon for the first time, I was indeed motivated by seeing the real picture. My grandmother wasn’t happy about that, as she thought that the scientists were getting involved in God’s affairs and the end of the world was coming soon.
Ani Aprahamian Ani Aprahamian
We didn’t have equipment to perform experiments in Lebanese schools, but we had books, presented by American-Armenian philanthropists. I saw glass laboratories and tables in those books, and when I got my first room in Lebanon, I used to imagine that it was my laboratory simply without glass tables for performing experiments from those books.
First I decided to study chemistry at the university. I used to put on beautiful dresses, which got ruined during the experiments. I took physics when I was in the third year of studies, as I understood that this discipline attracted me more than chemistry. My professor said that not chemistry but physics was my passion. So I changed my direction and started to study nuclear physics. I was hopeful that one day this discipline was going to be useful for Armenia, when it was still impossible to dream about independent Armenia and the development of nuclear physics in the country.
I never anticipated becoming a professor. I thought I was just supposed to work somewhere, though it turned out that science determined all my life.
We used to have developed science during the Soviet times, while now a number of issues prevail in the sector. What is your assessment of the development of sciences in Armenia and what should we undertake to reach the international level?
Soviet people were encouraged to pursue sciences: they received good salaries and science was respected.
Armenia has numerous great scientists with powerful potential. If you want to be competitive in the world, you need to present some serious scientific results. It is very difficult for our scientists, but they should stop “hiding behind problems” and start working together.  I have just been appointed Director of A.I. Alikhanyan National Science Laboratory (Yerevan Physics Institute, YerPhI), and I think that we need to collaborate and come up with new applications to the world.
Today we have new opportunities to introduce our proposals to Europe or the West. In my view, the majority of Armenian scientists do not have a clear idea of how the process happens in the modern world. I hope we can make a difference.
Your appointment as Director of YerPhI was accepted with great excitement, and many people anticipate revolutionary approaches. What are you current plans and what is your strategy in leading this scientific establishment?
Since 2009 I was involved in International Scientific Board, created to define the directions of perspective development, make reforms in management of the institute and increase the efficiency of scientific observations. Our board gave ideas for the operation of the institute.
The idea of the cyclotron, born back then, aims at starting research in both low energy nuclear physics and serious healthcare program.
Being involved in high energy nuclear physics, the majority of the Armenian scientists don’t like the fact that it is also possible to develop low energy nuclear physics. Nonetheless, there is another important issue: if you wish to move forward young people, you need to provide conditions for young people to create something on their own and learn without confining them to only data analysis.
I think we should start studying low energy nuclear physics, as there are many programs, which can contribute to the economy of the country.  We have nuclear energy, and we are going to have nuclear medicine. There are also a number of other directions that we can benefit from.
We have great theorists in Armenia, and we wish to improve their recognition. We are engaged in astrophysics at our institute. So why wouldn’t Armenia have its own satellite? We study applied physics, but we don’t have relevant equipment...We can and we should solve these issues.
The fund provided to the State Committee of Science of Armenia from the state budget of the Armenian government isn’t enough to implement our projects. We should compete on international platforms now, and Horizon 2020 program by the European Union is a great opportunity to attract funds.
Alikhanyan National Science Laboratory has many scientists, who already work with different countries. We should expand the cooperation and empower ourselves and our name around the world. Armenia must be the leader and not the follower, and this is very important for me.
Recently we have organized a competition, initiated by former Director Ashot Chilingarian, who offered me to participate. I included the demand that the assessment of scientific works must take into account their impact on Armenia. Many of us can do a study, put our names on the work and get it published, but what matters is the impact the work can have on Armenia and Armenian science.
I want to focus on that, although everything will have to be done with financing from abroad, because our funds are insufficient.
There is an evident gap in the state-science-society chain in Armenia and worldwide. The state has to give the scientific sector concrete orders for the latter to do targeted work. How do you see the cooperation between these three segments?
We should explain to the public what we are doing here. The connection between the three segments you mentioned is important. The Armenian people should know what the scientific sector is working on, and we plan to hold a big conference in September.
This year we celebrate the 75th anniversary of Alikhanyan National Science Laboratory. We decided to invite school students to the institute and show them what our scientists do, let them see and touch the equipment. Moreover, we will organize weekly lectures on physics and other scientific fields not only for the institute staff, but for ordinary citizens too. We want other people to have the opportunity to become closer to science. I believe we need to be more open to the public.
The government is ready to assist us in any way. The first point on our agenda now is the cyclotron. I have met with people from departments of different state agencies and I have their assurance that the diagnostics center must not be privatized and the isotopes should be used for science and cell medicine. I hope we will start operating the cyclotron before year-end.
Armenian scientists working abroad often say they are ready to repatriate and invest their potential and abilities in development of Armenian science. You can be considered a great example and the harbinger of that process. In your opinion, why can’t more people come to Armenia and contribute to science here? Does Armenia need to create mechanisms for that?
The most important factor is the wages, which are very low. How much do you need to earn in Armenia to live a decent life? Scientists’ salaries are much below that index.
Another problem is lack of infrastructure. Internet connection gave way once in five minutes in the YerPhi rector’s office, where I was holding meetings. But it was this institute that brought internet to Armenia!
We do not have proper conditions even to have lunch. I want to open a small café in the institute so that if someone wants to come and just work without interruptions and distractions, they can find the facility here. I want people to be able to communicate, hold discussions in the institute. We have a museum and if we create appropriate conditions, we can promote scientific tourism. The top issue is to improve the institute entrance.
My dream is to see the entire building renovated and brought to the standard of 21st century scientific institution. Then we can invite scientists with good ideas and desire to work, become the center of innovation and technology. We can create an environment where people understand each other well and cooperate in various scientific fields.
You mentioned that young specialists need to be given opportunities to grow. Armenia has multiple examples of elder scientists preferring to put themselves in the forefront. Will you promote young experts and be the senior colleague to support them?
I think there is more value in working with people who are better than you. Young people we teach should surpass us. They have great ideas and we need to promote them.
I know the Armenian system of elder experts instructing and managing young specialists. It is wrong. I appointed a young expert as deputy director for science and an academician said, “But they are too young!” (laughs – Mediamax).
We have formed a group of young specialists from different fields and I will work with them every week, discuss and develop ideas. I am going to help them apply for scholarships.
If my students succeed, I succeed with them. I feel prouder for it. I am working towards doubling the wages for scientists under 40 now. That will take a couple of months, because you cannot have reforms and success overnight.
You cooperate with the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST). What is the role of private sector and similar foundations in advancement of our scientific sector?
It is great that Armenia has FAST and the foundation gives scholarships to students. But there was also Luys Foundation, which I think did not operate correctly. I consider it wrong to provide large sums to send students for studying abroad. They don’t return and the money could have been spent on huge reforms for local science.
It is important to keep the students in Armenia, create conditions for them in Armenia to work, think, and realize their ideas.
How do you imagine the future of science in Armenia, physics particularly?
It is important to determine what has to be done now. Shouldn’t we be able to compete at global level? If we manage that, we’ll find ourselves in an excellent position. We did so in the past. We have great resources now, so we should modernize, make our name and works known.
We must use all resources we have, the social networks and the media to create attractive representation of science and the works of our scientists.