Ժերար Շալյան. «Պարտվածների մազոխիզմից»՝ դեպի արմատներ
2017 թվականին Երեւանում ներկայացվեց ֆրանսահայ գրող եւ վերլուծաբան Ժերար Շալյանի «Հուշերիս հուշերը» գիրքը: Այն դարձավ գրողի առաջին եւ առայժմ միակ հայերեն թարգմանված գիրքը:
1934 թվականին ծնված Ժերար Շալյանը լեգենդար մարդ է: 1964 թվականից ի վեր նա ճանապարհորդել է ողջ աշխարհով՝ գրելով տարբեր հեղափոխական եւ ազգային-ազատագրական շարժումների մասին՝ Վիետնամում, Աֆղանստանում, Իրաքում, Շրի Լանկայում, Չեչնիայում, Սալվադորում, Անգոլայում եւ այլն:
Մեդիամաքսի հետ զրույցում Ժերար Շալյանը պատմել էր «Հուշերիս հուշերը» գրքի կարեւորության եւ հայկական արմատներին իր վերադարձի պատմության մասին:
Խաղալիք զինվորներն ու անցյալի սարսափը
Ինձ համար սա շատ կարեւոր գիրք է: Հեղինակածս մի քանի տասնյակ գրքերից առավել կարեւոր են երկուսը՝ այս մեկը եւ իմ բանաստեղծությունները: «Հուշերիս հուշերը» («Mémoire de ma mémoire») գիրքը պատմում է հայերի եւ այն երեխայի մասին, ում ցնցել էին անցյալի, կոտորածի եւ կորսվածի մասին սգացող ծեր կնոջ խոսքերը:
Երբ երեխա էի, ընտանիքս հյուրընկալվել էր ընկերների տանը: Հատակին նստած խաղում էի խաղալիք զինվորներով եւ ականջի պոչով ունկնդրում մեծերի խոսակցությունը: Լսեցի այդ կանանց, ովքեր համարյա արտասվելով պատմում էին, թե ինչպես են կորցրել իրենց եղբորը, հորը, մորը: Սա ծայրահեղ տխրություն է, որը կամա թե ակամա կլանում ես եւ երբեք չես մոռանում:
«Պարտվածների մազոխիզմից»՝ դեպի արմատներ
Տասնվեց տարեկանում որոշեցի, որ այն ամենն, ինչ անվանում էի «պարտվածների մազոխիզմ», ավարտվել է: Այլեւս չէի ցանկանում լսել այդ մասին: Որոշեցի կառուցել արկածներով լի սեփական կյանքը, ուստի հայերի հետ կապված ամեն բան ավարտված էր ինձ համար, մինչեւ չլրացավ քառասուն տարեկանս: Շատ քիչ հայ ընկերներ ունեի. միայն նրանք, ովքեր անցյալից էին մնացել:
Ժերար Շալյանը Ժերար Շալյանը
Լուսանկարը` Stephane Burlot/Ballast
Սկսեցի ճամփորդել: Բացահայտեցի իմ օրերի աշխարհը, որն ալեկոծվում էր ազգային ազատագրական շարժումներից: Ցանկանում էի գրի առնել ալժիրցիների, վիետնամցիների, պաղեստինցիների, Լատինական Ամերիկայի եւ Հեռավոր Արեւելքի ժողովուրդների պայքարը:
Հետո լսեցի մի մարդու մասին, ով Լոս Անջելեսում սպանել էր թուրք հյուպատոսին, եթե հիշողությունս ինձ չի դավաճանում: 1975 կամ 1976 թվականին սկսվեց դաշնակցականների եւ մյուսների ՝ «ցեղասպանության վրիժառուների» շարժումը:
1977 թվականին Le Monde թերթում տպագրվեց իմ առաջին նյութը: Հոդվածում գրել էի, որ համամիտ եմ, որ թուրք դիվանագետների այդ սպանությունները կարելի է անվանել «գովազդային ահաբեկչություն», քանի որ մենք ապրում ենք այնպիսի աշխարհում, որտեղ լուսաբանվում են միայն թեժ նորությունները: Դու կարող ես ամեն տարի  ծավալուն զեկույց ուղարկել ՄԱԿ-ին, նրանք այն մի տեղ կպահեն եւ մոռացության կմատնեն: Իսկ եթե սպանես մեկին, ով կարեւոր մարդ է համարվում, կհայտնվես առաջին էջերում: Այդպիսով, հայերի համար այդ գործողությունը կատարվածը վերստին ճանաչելի դարձնելու միակ ճանապարհն էր:
Հետո սկսեցի վերընթերցել փաստաթղթերը, վկայությունները: Այդ ժամանակ ծնողներս արդեն մահացած էին: Ես վերջինն էի եւ ինքս ինձ ասացի. «Դու պարտավոր ես մի բան անել հանուն քո ժողովրդի: Դու շատ ես պայքարել Լատինական Ամերիկայի, Աֆրիկայի, Հարավարեւելյան Ասիայի ժողովրդների համար: Դու պետք է մի բան անես հայերի համար, չէ՞ որ հայ ես»:
Բեկումնային պահը
Գլխումս մի միտք ծագեց: Երբ Վիետնամում էի աշխատում, ներկայացա «Ռասելի տրիբունալի» առջեւ (անգլիացի փիլիսոփա եւ հասարակական գործիչ Բերտրան Ռասելի հիմնած Վիետնամում պատերազմական հանցագործությունների միջազգային դատարան-Մեդիամաքս) եւ ասացի. «Եկեք հայերի համար միջազգային տրիբունալ հիմնենք»:
Ճանաչում էի մի քանի հոգու, որոնք համագործակցում էին Ռասելի տրիբունալի հետ, ուստի ասացի. «Եկեք պատմական մի բան կազմակերպենք: Դուք հիմնականում բարձրաձայնում եք մեր օրերում տեղի ունեցող երեւույթների մասին, օրինակ` արգենտինական բռնապետության կամ այլ վայրերում տեղի ունեցած բռնությունների մասին: Եկեք ետ գնանք»: Նրանք ասացին. «Շատ լավ, այս խնդիրը ֆինանսավորելու համար դու պետք է գումար գտնես»: Դիմեցի եկեղեցուն եւ բոլոր հայկական կազմակերպություններին: Դա հեշտ էր ինձ համար, քանի որ ոչ մի կառույցի անդամ չէի հանդիսանում, եւ ոչ ոք չէր կարող ասել. «Օ՜, նա դաշնակ է» կամ նման մի բան. ես ոչ ոք էի: Ես ընդամենը ֆրանսիացի գրող Շալյանն էի:
Այդ ժամանակ արդեն բավականին հայտնի էի՝ մեկ տարի առաջ մոտ երկու հարյուր հազար տպաքանակով լույս էր տեսել իմ «Ռազմավարական ատլաս»-ը, որը մեծ հաջողություն ունեցավ: Ներգրավեցինք մի քանի հոգու՝ Ալիս Սամուելյանին, Իզաբել Քորթյանին եւ մյուսներին: Ընդհանուր առմամբ, հայ կանայք ավելի շատ էին, քան տղամարդիկ: Ինձ համար դա բացահայտում էր, որովհետեւ ես ոչ մեկին չէի ճանաչում:
Սորբոնի մոտ ցույց անցկացնելու թույլտվություն ստացանք: Դա ամենից շատ զայրացրեց թուրքերին: Նրանք Le Monde-ում մի ամբողջ էջի վրա հոդված էին պատվիրել, ասելով, որ դա ամբողջովին սուտ է: Սակայն մեզ հաջողվեց հայտնի ֆրանսիացի եւ եվրոպացի մտավորականների մոտ 250 ստորագրություն հավաքել: Սա իսկապես բեկումնային պահ էր:
Հորեղբոր հիշատակին
Այս գիրքը սկսեցի գրել 1978 թվականին եւ այն ավարտելու համար պահանջվեց քսան տարի, չնայած որ փոքր գիրք է: Ինչու՞: Որովհետեւ երբ այսպիսի գիրք ես գրում, այն պետք է անթերի լինի: Դու չես կարող «համեմատաբար լավ» գիրք գրել: Կամ պետք է լռես, կամ իսկապես մի լավ բան գրես:
Երբ հերթը հասավ վերջին գլխին, որը նվիրված էր ջարդերին, տասը տարով կանգ առա, որովհետեւ այդ ողբերգությունը թղթին փոխանցելն իսկապես դժվար է: Մոտ մեկ ամիս մնացի տանը միայնակ, վերընթերցելով բոլոր վկայությունները: Գերմանացի քահանա, սկանդինավցի միանձնուհիներ, ամերիկացի վկաներ՝ բոլորը վկայում էին ցեղասպանության մասին: Հետո որոշեցի, որ այս ամենի մասին հարկավոր է անպայման գրել եւ գրեցի երեք օրում: Պարզապես խորասուզվել էի այդ պատմությունների մեջ: Գործն ավարտին հասցնելուց հետո վերընթերցեցի եւ հուզվեցի:  Այդ պահին զգացի, որ իսկապես հաջողել եմ. դա հենց այն էր, ինչ պետք էր:
Գրքում միախառնված են կոտորածների, մարդկանց բնաջնջման եւ մինչեւ վերջին շունչը պայքարող ֆիդայիների մասին պատմություններ: Այս ստեղծագործությունը նվիրված է իմ հորեղբոր հիշատակին, ով մասնակցել էր Հաճընի հերոսամարտին:
Երկու տարի առաջ էլեկտրոնային փոստով իսպաներեն գրված մի նամակ ստացա: Նամակում գրված էր. «Հեյ, հորեղբայր, դու ողջ ես: Դա հրաշալի է»: Նամակի հեղինակն ասում էր, որ նրանք իմ գոյության մասին իմացել էին Ֆեյսբուքից եւ Վիքիպեդիայից եւ նրա մայրը իմ հոր՝զենքը ձեռքին Հաճընում զոհված եղբոր դուստրն է եղել: «Նա 70 տարեկան է, կարո՞ղ եմ գալ եւ տեսել քեզ»,- գրել էր նա: Ես ասացի, «Իհարկե»:
Նա ինձ դուր եկավ: Քառասուն տարեկան ՏՏ մասնագետ էր: Նա ինձ տաս օրով հրավիրեց Արգենտինա, որտեղ Մերձավոր Արեւելքում տիրող իրավիճակին նվիրված երկու կոնֆերանս էին կազմակերպել: Գնացի Բուենոս Այրես, եւ նրանք ինձ ցույց տվեցին իմ ընտանիքի լուսանկարները: Հետո հանդիպեցի իմ զարմիկներին: Վերջում նրանք ինձ նվիրեցին «Հուշերիս հուշերը» գրքի իսպաներեն թարգմանությունը, ինչը ֆանտաստիկ նվեր էր: Մինչ այդ երեք անգամ եղել էի Արգենտինայում, սակայն մտքովս երբեք չէր անցել, որ այնտեղ իմ ընտանիքի անդամներ են ապրում:

Gérard Chaliand: From “masochism of the vanquished” to the roots
In December 2017 French-Armenian writer and analyst Gérard Chaliand introduced his “Mémoire de ma mémoire” book in Yerevan. This is his first and so far the only book, which has been translated into Armenian.
84-year-old Gérard Chaliand is a legendary person. He has traveled around the world since 1964, writing stories of various revolutionary and national liberation movements in Vietnam, Afghanistan, Iraq, Sri Lanka, Salvador, Angola etc.
In an interview to Mediamax, Gérard Chaliand  told about the importance of his “Mémoire de ma mémoire” book and his return to the Armenian roots.
Toy soldiers and extreme sadness
For me it is a very important book. In some sixty books that I have written two are most important to me: this one and my poems. “Memory of My Memory” (“Mémoire de ma mémoire”), tells about the Armenians. It tells about the shock for a child to hear an old woman mourning about the past, about the slaughter, about what has been lost.
When I was a child and my family took me to some friends, I was playing on the ground with toy soldiers and I just listened. I heard those women half-weeping and talking about how they lost their brother, their father, their mother. It is an extreme sadness, which you absorb, willingly or not. That is a very strong impression that, in fact, you never forget.
From masochism of the vanquished to the roots
At sixteen years old I decided that all that, what I called the “masochism of the vanquished”, is over. I don’t want to hear any more about it, goodbye. I’m going to have my own life, completely different. A life of adventure, life of something completely new, so whatever was Armenian for me was finished. And it was finished for me from the age of sixteen until, probably, the age of forty or less. I had very few Armenian friends, just the ones left from the past.
Gerard Chaliand Gerard Chaliand
Photo: Stephane Burlot/Ballast
And I traveled. I discovered the world of my days, which was a world of movements, of the national liberation. I wanted to testify about their fight: the Algerians, the Vietnamese and the Palestinians, others in Latin America or in the Far East.
Then I heard about the man in Los Angeles, who killed the [Turkish] consul, if my memory is correct. Then, in 1975 or 1976, it was the beginning of the group of the Dashnak and others, ‘justiciers du génocide’. In 1977, for the first time I wrote something in Le Monde. It was a big tribune called “The Armenian Genocide never occurred”, saying that yes, I agree that we can call what is going on with these assassinations of Turkish diplomats ‘advertisement terrorism’. In other words, in the world we live in, only hot news get reported. You can send a big report to the United Nations every year, they would put it somewhere and it is forgotten. You kill someone, who is supposed to be important, and you are on the front page, so that was the only way Armenians had found to make their cause known again. To a certain degree, it was coherent, because they were killing the very representative of a state that negated realities.
Then I started rereading the documents, all the testimonies of those days. In the meantime, my father was dead, my mother was dead, I was the last one and I said to myself, “You’ve got to do something for your own people. You fought a lot for people from Latin America, Africa, Southeast Asia. You should do something for the Armenians, you’re of the Armenian descent.”
Big-big-big breakthrough
When I was working in Vietnam, I testified in front of the Russell Tribunal. I said, “Let’s try to make a tribunal for the Armenians.” I knew some people who had worked with the Russell Tribunal. I knew some of them, so I said, “Let’s try to organize something historical. Most of the time you speak about the things which are going on, such as the Argentinean dictatorship or the slaughter of this or what, let’s go back.” They said, “Alright, you’ve got to find some money to finance the problem.” I went to the church and all the Armenian organizations. It was easier for me because I did not belong to any of them and nobody could say, “Ah, he’s a Dashnak!” or anything, I was nobody. I was just Chaliand, a French writer.
Rather well-known, because the year before I had published a “Strategic Atlas” which was a fantastic success. I mean, about not far from two hundred thousand copies, so I was well known. They said, “We will march with you. Go on.” We organized a few people, like Alice Samuelian, Isabelle Kortian and some others, and generally speaking, more Armenian women than Armenian men. For me, it was a rediscovery, because I knew no one.
We had the permission by the Sorbonne to make the demonstration there. That enraged Turks more than anything. They paid for a whole page in Le Monde, saying it was all lies, but we were able to get about 250 signatures of very well-known French and European intellectuals. It was a big-big-big breakthrough.
“Hey, uncle! You’re alive, it’s incredible!”
I started to write this book in 1978 and it took me twenty years to write it, although it’s a small book. Why? Because when you write a book like that, it must be perfect. You can’t make it a ‘rather good’ book. You know, you shut up or you make something real good.
At the last chapter, which was the chapter of the massacre, I stopped for ten years. I stopped for ten years, because how do you convey the cruelty of the massacres? It is something tragic. Not just a mourning, but a tragedy, like Greek tragedies. I stayed for about a month in my house alone, rereading all the testimonies of the witnesses. A German priest. Scandinavian nuns. U.S. witnesses, etc. Then I decided I had to write those pages and I wrote them in three days. Just immersed in it. When I finished, I reread it once and I cried, and I felt that I did succeed. That was it.
In the book, there is a mixture of the massacres, the extermination of the people and, at the same time, the fight of those who fought up to the last - the Fedayeen. It is also a reminiscence of my own uncle, who fought in the battle for Hachn.
Two years ago, I received an email from someone telling me, “Hey, uncle! You’re alive, it’s incredible!” It was in Spanish. He told me they had discovered my existence on Facebook and Wikipedia and that his mother was the daughter of my father’s older brother, the one who had died arms in hand, in Hachn. “She’s an old lady of 70, can I come and see you?” he wrote. I said, “Of course!”.
I liked him. Forty years old, IT specialist. He invited me to Argentina for ten days, where they organized for me two conferences at the university on the situation in the Middle East. I went to Buenos Aires and they took me to the house of quarantine. They showed me the first of my family, who came to Argentina in 1926. Then I met with my cousins. In the end, they gave me the Spanish translation of ‘The Memory of My Memory’, which is a great gift! Fantastic! That was 97 years later. I had been to Argentina three times before and I never knew there were people from my family there and nor did they know that I was alive as the heir of my uncle.