Հենրիեթ Վամբերգ. Հասկանում եմ կրքոտ վերաբերմունքը Երեւանին
Վերջերս Երեւան էին այցելել դանիական Gehl Architects ընկերության ներկայացուցիչները։ Gehl Architects-ը քաղաքային ուսումնասիրություն եւ դիզայն խորհրդատվություն իրականացնող ընկերություն է։ Նրանց հրավիրել էր Երեւանի քաղաքապետարանը՝ մայրաքաղաքի զարգացման հնարավորությունները քննարկելու համար։ Ընկերությունն աշխատում է ավելի քան 250 քաղաքներում, իրականացրել է քաղաքային պլանավորման ծրագրեր Կոպենհագենում, Նյու Յորքում, Մոսկվայում, Սան Ֆրանցիսկոյում եւ այլ մեծ քաղաքներում։ Արդյո՞ք Երեւանը նույնպես կլինի դրանց շարքում։
Մեդիամաքս-ը զրուցել է Gehl Architects ընկերության գործադիր տնօրեն Հենրիեթ Վամբերգի հետ՝ հնարավոր համագործակցության եւ Հայաստանի մայրաքաղաքից իր տպավորությունների մասին։
- Դուք ծրագրեր եք առաջարկել այնպիսի քաղաքների համար, ինչպիսիք են Լոնդոնը, Մոսկվան, Ստամբուլը եւ Սիդնեյը։ Ինչպիսի՞նն է Երեւանի Ձեր  առաջին տպավորությունը։
- Շատ հաճելի էր հայաստանյան այցը։ Կարծում եմ՝ մենք հատկապես տարվել էինք քաղաքի մշակույթով ու մարդկանցով, քանի որ մարդիկ այնքան ընկերասեր էին ու բաց։ Երեւանն ունի շատ ուժեղ քաղաքային գծագիր եւ կառուցվածք։ Չնայած մեր այցելության ժամանակ ծառերին տերեւներ չկային, քաղաքը շատ կանաչ էր։ Փողոցում շատ ծառեր կային, այգիներն էլ էին շատ, եւ, իհարկե, շրջապատող լեռները հիասքանչ էին։ Ըստ իս, Երեւանում շատ հնարավորություններ կան եւ փողոցների շատ հաստատուն ցանց։
- Ստեղծել քաղաքներ մարդկանց համար՝ սա Գեհլի նպատակն է։ Իսկ, ըստ Ձեզ, ինչքանո՞վ է այսօրվա Երեւանը հարմարավետ բնակիչների համար։ Հնարավո՞ր է Երեւանը դարձնել քաղաք բոլորի համար։
- Վստահաբար Երեւանում բարելավումներ կարելի է իրականացնել։ Բոլոր քաղաքներն ունեն տարբեր խնդիրներ։ Երեւանի խնդիրը տրանսպորտն ավելի ճիշտ ձեւով կարգավորելն է։ Հատկապես հետիոտները պետք է իրենց ապահով զգան ու քայլելն ավելի հարմար լինի։
Սա հենց այն խնդիրներից է, որով կցանկանայինք ապագայում զբաղվել։ Կայանատեղերի եւ դրանց տեղակայման վայրերի հետ եւս հարցեր կան։ Հնարավորություններից մեկը երեւանյան փողոցների հաստատուն ցանցն է, եւ եթե հնարավոր լինի փողոցներն օգտագործել որպես համակարգ, ավելի հեշտ կլինի լուծել տրանսպորտի հետ կապված տարբեր խնդիրներ։
- Քանի որ Դուք «հեծանվային քաղաքից» եք՝ Կոպենհագենն աշխարհում համարվում է հեծանվորդների համար ամենահարմարավետ քաղաքը, ենթադրում եմ, որ Ձեզ համար Երեւանում ամենաակնհայտ տարբերությունը եղել է հեծանիվների պակասը, փոխարենը՝ մեքենաներով ողողված փողոցներ եք միայն տեսել։
- Երբեմն տարբեր քաղաքներում, թերահավատություն ենք զգում հեծանվության հանդեպ։ Ասում են՝ շատ լեռնոտ է, չափազանց քամոտ, կամ շատ ցուրտ է հեծանիվ վարելու համար, կամ էլ՝ դա մեր մշակույթը չէ։ Այս ամենին հանդիպել ենք մի շարք քաղաքներում։
Հենրիեթ Վամբերգը Հենրիեթ Վամբերգը
Լուսանկարը` Adam McLean
Եթե նայենք Կոպենհագենին, այն շատ հարթ է, բայց չափազանց քամոտ է, ու ձմռանն անչափ ցուրտ է: Բայց միեւնույն է՝ մեզ մոտ հեծանիվները շատ են։ Եվ այնպես է արված, որ ստիպողաբար չլինի. հեծանվորդները Կոպենհագենում ունեն նաեւ այլընտրանք։ Հանրային տրանսպորտի համակարգը լավ կարգավորված է, մեծամասնությունն ավտոմեքենա ունի, կարող ես շատ հանգիստ քայլել կամ տաքսի վերցնել, լուծումները շատ տարբեր են: Բայց մարդիկ ընտրում են հեծանիվը, քանի որ հարմար է։
- Կարծո՞ւմ եք՝ Երեւանը նույնպես կարելի է հեծանիվ սիրողների քաղաքի վերածել, եւ հեծանվային ճանապարհներ կառուցելով, նվազեցնել մեքենաների թիվը քաղաքում։
- Կարճ պատասխանն է՝ այո։ Վստահ եմ՝ Երեւանը կարող է ստեղծել այնպիսի հեծանվային համակարգ, որ կհամապատասխանի քաղաքին։
Հեծանվությունը կարող է Երեւանում տրանսպորտի խնդրի լուծում հանդիսանալ, չնայած, պետք է ուշադիր ուսումնասիրել, թե ինչպես է համակարգն իրականացվում, որպեսզի մարդկանց շարունակական կապակցված ցանցով ապահովենք։ Վերջում այնպես չլինի, որ հեծանիվ վարելը վտանգավոր կամ անհարմար լինի։
- Ի՞նչը հատկապես կուզենայիք փոխել Երեւանում։
- Երեւանում մեծ ներուժ կա։ Կարծում եմ՝ իրական անելիքն այն բացելու ձեւը գտնելն է, եւ հասկանալ՝ ինչպես հնարավորություններն օգտագործել առավելագույն կերպով, որպեսզի ստեղծենք ավելի լավ քաղաք, որը կարող է ավելի հարմարավետ լինել։ Ինչպես այն գրավիչ դարձնել տեղի մարդկանց համար, որ ցանկանան Երեւանում ապրել երեխա հասակում, երիտասարդությունն անցկացնել այստեղ, ինչպես նաեւ՝ ծերությունը։
- Երեւանը կարողացա՞վ Ձեզ զարմացնել։ Ի՞նչն էր տարօրինակ Ձեզ համար, կամ ի՞նչը հատկապես հավանեցիք, մի՞գուցե՝ նաեւ չհավանեցիք։
- Ուտելիքը չափազանց լավն էր։ Եղանակն ավելի լավն է, քան Կոպենհագենում է, եւ ուտեստներն են ավելի լավը, իսկ մարդիկ շատ ընկերական են ու բաց։ Սրանք այն երեք ուժեղ կետերն են, որոնք հուշում են, որ սա այն վայրն է, որտեղ կցանկանայիր աշխատել։ Քաղաքի կառուցվածքը, այգիները, փողոցային ծառերը, մեծ հնարավորություններով լայն փողոցները՝ այս բոլորը մենք համարում ենք մի միասնական սանդղակ։ Չնայած, ինչպես արդեն ասացի, տրանսպորտի ու կայանատեղերի հետ կապված խնդիրներ կան, որոնք անդրադառնում են քաղաքի հարմարավետության ու գրավչության վրա։
- Երեւանի քաղաքապետարանի հետ ձեր համագործակցությունն ինչպե՞ս եք տեսնում։
- Մեզ Երեւան էին հրավիրել, որպեսզի քննարկենք հնարավոր համագործակցությունը։ Հիմա կապի մեջ ենք եւ քննարկման փուլում ենք։ Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչպես կարող ենք առաջարկել ծրագրեր, որոնք խելամիտ կլինեն Երեւանի համար:
- Արտասահմանցիներից շատերն ասում են, որ չնայած սիրում են Երեւանը, քաղաքում հին շենքեր չեն կարողանում գտնել, եւ որ մենք շարունակում ենք դրանք քանդել։
- Մենք մի քանի հին շենքեր գտանք։ Կարծում եմ՝ սա լուրջ քննարկում է, թե ինչպես ապրել մի քաղաքում, որը փոխվում է ու կարող է աճել, զարգանալ, եւ ինչպես կարող ես իրականացնել այն՝ հարգելով անցյալը, առանց արժեքները եւ ժառանգությունը ոչնչացնելու։ Սա իսկապես խնդիր է, եւ եթե հաջողվի լուծել, այն քաղաքի նոր հատվածներին նոր արժեքներ կավելացնի։
Քաղաքը տարբեր բաների միասնություն է: Ինձ համար՝ այն այգիների, բաց տարածքների, փողոցների, շենքերի, մարդկանց, եղանակի ամբողջությունն է։ Ես իսկապես հավանում եմ Երեւանն ու հասկանում եմ մարդկանց կիրքը այս քաղաքի հանդեպ։

Photo: Gehl Architects
A group of representatives from Gehl Architects, an urban research and design consulting company based in Denmark, has recently visited Yerevan. The Yerevan Municipality invited them to discuss urban development opportunities in Yerevan. Gehl works in more than 250 cities in over 50 countries, it has been in charge of urban planning in Copenhagen, New York, Moscow, San Francisco and other big cities. Is Yerevan going to be one of them?
Mediamax talked to Gehl Architects Partner & Managing Director Henriette Vamberg on possible cooperation and her preliminary impressions on the Armenian capital.
Ms Vamberg, you have proposed projects for cities such as London, Moscow, Istanbul, Sydney. What is your impression of Yerevan?
We had a very nice visit to Armenia. I think we were especially taken by the culture of the city and by people, as they were very friendly and open. Yerevan has a very strong city plan and a structure. Although there was no leaf on the trees when we visited, it was quite green. A lot of street trees and many parks were in the city, and of course the mountains in the background were great. I think there are a lot of amenities and a very strong street pattern. The basic structure and heights of the city are quite uniform.
Gehl's focus is creating cities for people. How comfortable do you think life in Yerevan  currently is to its residents? Do you think it is possible to make Yerevan a city for everybody?
I definitely believe that there can be improvements in Yerevan. I think all cities have different challenges. The challenge of Yerevan is how to balance the transport in a good way. Specifically, the pedestrian environment should feel in a safe place where it is comfortable to walk.
Therefore, I think that is an issue that we found worthwhile to look at in the future. Besides, there is a challenge with  the amount of parking and a placement of parking. One of the potentials is that Yerevan has a strong street network and in that way if you can make the streets operate as a system it is easier to deal with different transport challenges.
Since you are from the most bike friendly city in the world, I assume one of the obvious differences between Yerevan and Copenhagen for you was the lack of bicycles and cycling, instead you could find only streets overwhelmed by cars.
Sometimes when we come out and speak for other cities, we meet the skepticism around bicycling, saying it is too hilly, or too windy, or it is so cold to cycle, it is not our culture… We meet this in a number of cities and I think it often points to an underdeveloped cycle culture and perhaps a little bit a limited understanding of bicycling.
Henriette Vamberg Henriette Vamberg
Photo: Adam McLean
If we look at Copenhagen, it is very flat, but it is extremely windy, and it is very cold in winter but we still have a lot of bicycling. And the way is done in Copenhagen is not to force people to do it, people who bicycle here have alternatives. There is a well developed public transport system, the majority of people has a car, you can easily walk or take a taxi, there are other choices, but people choose to bicycle because they find it convenient and because it works as a part of what they are doing.
Do you think it is possible to make Yerevan a city for bike lovers as well and by building bike paths to decrease the number of cars in the city?
The short answer is yes. I am not in doubt that bicycling will get to take up more of the transport work, because it reflects on the environment and it reflects on health. We need to move more and we still hesitate, but we need to be a little bit patient, I am sure Yerevan can also develop a bicycle system that fits the city.
Bicycling could be a part of the traffic solution in Yerevan, however, it needs to be considered in a careful way on how the system is implemented, so that we provide people with a continued connected network and that you don't end up places where it is dangerous or uncomfortable to bicycle.
What specifically would you like to change in Yerevan?
Yerevan has a number of potentials. I think the real task is how to unlock this and how to maximize those potentials to have a city that can be even better and more comfortable. How to make the city convenient and attractive enough that people living there can feel in a place where you would like to grow up as a kid, be a young person and grow old. If the city can fulfill it that will be the biggest task, and if you implement all for your residents, then you have done well. I believe that is something we would definitely be looking at.
Was Yerevan able to surprise you? What have you found strange or what exactly did you like about the city or maybe did not?
The food was extremely nice. The weather is better than in Copenhagen, and the food is better and the people are very friendly and open. I believe that these are 3 strong things that makes you feel it is a place where you would like to work. People have a strong interest and a passion for the city and I believe for us it is always great to experience it because we have that as well. That is something we always really value. Besides, the city structure and the parks, the street trees, the wide streets with lots of possibilities, all these we consider as a sort of a uniform scale. However, there are challenges related to traffic and parking, which has an impact on the attractiveness and the comfortability of the city.
What you think about the possible cooperation with the Yerevan Municipality?
We were invited to Yerevan to discuss a possible collaboration. We are in contact now and still in the discussion process. We need to figure out how we can develop and figure out projects that makes sense.
Most of the foreigners say that, however, they like Yerevan, they can't find old buildings and that we keep demolishing them all too fast.
We found a couple of old buildings. I think it is a serious discussion that how to live in a city which changes and can grow, develop and how can you do that in a respectful way for the past and how can you do it without destroying the values and the heritage inherited. It’s a real challenge and if you can succeed in doing it, it adds a lot of values to the new parts of the city.
I really like Yerevan. I think it is great. For me a city is always the sum of a lot of different things, for me it is the sum of the parks, the open spaces, the streets, the buildings, the people, the weather and so on. I really like Yerevan and I can certainly understand why people have a passion for it.