Դավիթ Տոնոյան. Մարդիկ հավատում են մեզ - Mediamax.am
Սեպտեմբերի 4-ին հայ փրկարարները տոնում են իրենց մասնագիտական տոնը: Այդ առիթով Մեդիամաքսը զրուցել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ:
- Պարոն Տոնոյան, կես տարուց ավելի է, ինչ զբաղեցնում եք Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարի պաշտոնը: Կարծում եմ, սա բավարար ժամկետ էր համակարգին ծանոթանալու, նրա ուժեղ եւ թույլ կողմերը բացահայտելու համար: Եթե կարելի է, ներկայացրեք դրանք:
- Արտակարգ իրավիճակների նախարարության համակարգին ծանոթանալու համար, թերեւս, կես տարին բավարար է: Սակայն չմոռանանք, որ իմ նախկին աշխատանքում (ՊՆ փոխնախարար) եւս հաճախ եմ շփվել ԱԻՆ համակարգի հետ՝ համակարգելով ՊՆ-ԱԻՆ համագործակցության տարբեր ոլորտներ:
Հարցի երկրորդ մասին պատասխանեմ եզովպոսյան ոճով՝ մեր ուժեղ կողմը կադրերն են, թույլ կողմը ՝ նորից կադրերը:
Ունենք բարձրակարգ, գործիմաց ու նվիրյալ կադրեր բոլոր ոլորտներում: Ունենք եւ որոշ թույլ կադրեր, որոնք արդեն իսկ հասկանում են, որ գործ չունեն մեր բնագավառում: Կադրերի հետ աշխատանքի ամենանպատակային ուղին համակարգի առաջանցիկ բարեփոխումներն են, որը եւ ժամանակի մարտահրավերներով է պայմանավորված, եւ ՀՀ կառավարության հրատապ խնդիրների մաս է:
Թող հավակնոտ չհնչի, սակայն մեր ուժեղ կողմերից է վստահության մշակույթի ձեւավորումը մեր ժողովրդի մոտ: Ժողովուրդն այլեւս հավատում է մեզ, հավատում է օգնության 911 հեռախոսահամարին: Պատահական չէ, որ 2017թ. առաջին կիսամյակում 911 ծառայությունում ստացվել է 1 մլն 55 հազարից ավելի ահազանգ, որոնցից ոչ մեկն անպատասխան չի մնացել:
Ի դեպ՝ կառուցվածքային բարեփոխումների դրդապատճառներից է նաեւ այն, որ որոշ ստորաբաժանումներ ոչ միայն կրկնում են միմյանց գործառույթները, այլեւ՝ գործունեություն ծավալում չհամաձայնեցված ձեւով: Բնականաբար, նշված եւ այլ ստորաբաժանումները ենթակա են հրատապ բարեփոխումների, ինչը ընդհանուր բարեփոխումների մեկնարկ կարելի է համարել:
- Տպավորություն է ստեղծվում, որ Դուք նպատակ ունեք ընդլայնել մեզանում կարծրացած պատկերացումը ԱԻՆ-ի մասին՝ որպես հիմնականում ռեակտիվ կառույցի եւ փորձում եք հիմքեր ստեղծել այն ավելի շատ պրոակտիվ համակարգ դարձնելու համար:
- Հայաստանում իրականացվող ցանկացած մարդասիրական ծրագրի եւ առաքելության հեղինակը կամ մասնակիցը ԱԻ նախարարությունը: Էլ չեմ ասում, որ մեր քաղաքացիներն ԱԻ նախարարությունն ընկալում են որպես մշտական պատրաստ օգնականի՝ անկախ աղետի կամ արտակարգ իրավիճակի բնույթից:
Արտակարգ դեպքերին մեր արձագանքումը ունի հետեւյալ պատկերը՝ արտակարգ իրավիճակի ծագման ռիսկի նվազում, ծագած դեպքի գնահատում, կանխում, կանխարգելում, հետեւանքների վերացում: Այլ կերպ ասած՝ ներդրվել է կառավարման նոր մշակույթ՝ աղետների կառավարման համակարգ (ռիսկի նվազեցում, դիմակայում, հետեւանքների վերացում), որն էլ աստիճանաբար տեղափոխվում է էլեկտրոնային կառավարման հենքերի վրա:
Դավիթ Տոնոյանը «Նաիրիտում» Դավիթ Տոնոյանը «Նաիրիտում»
Լուսանկարը` ՀՀ ԱԻՆ
Ի դեպ՝ մեր արձագանքման մեջ տեղի է ունեցել նաեւ բովանդակային փոփոխություն: Գործունեությունը ծավալում ենք դիֆերենցված. խոցելի խավեր՝ երեխաներ, հաշմանդամներ, սահմանամերձ  գոտիների բնակիչներ, արցախյան ազատամարտի մասնակիցներ, շահառուներ՝ համայնքներ, մեծ բնակավայրեր, քաղաքներ եւ այլն: Նշված բոլոր ուղղություններով էլ նախարարությունն իրականացնում է  երկարաժամկետ ծրագրեր՝ հիմնականում միջազգային կազմակերպությունների ֆինանսավորմամբ:
- Կառավարության ծրագրում նշված է, որ 2017-2020թթ. պետք է գործարկվի աղետների ռիսկի նվազեցման էլեկտրոնային միասնական կառավարման համակարգը: Ի՞նչ է ենթադրում այդ համակարգը եւ ինչպես է այն աշխատելու:
- ՀՀ ԱԻՆ էլեկտրոնային կառավարման միասնական համակարգը արտակարգ իրավիճակների եւ քաղաքացիական պաշտպանության բնագավառում հանդիսանում է ոլորտում կառավարման գործընթացների, տարաբնույթ խնդիրների լուծման ու արդյունավետ գործունեության ապահովման հիմնական գործիքներից մեկը, որի ներդրումը կնպաստի ՀՀ էլեկտրոնային կառավարման ռազմավարական ծրագրի եւ ՀՀ աղետների ռիսկի կառավարման ազգային ռազմավարության իրականացմանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ու մի շարք այլ հայեցակարգային ու ռազմավարական արդի ծրագրերի իրականացմանը:
Համակարգը կընդգրկի ՀՀ ԱԻՆ կառուցվածքային, առանձնացված եւ տարածքային ստորաբաժանումների տեղեկատվական տիրույթը եւ կունենա այլ պետական մարմիններում, կազմակերպություններում գործող ավտոմատացված կառավարման համակարգերին, շտեմարաններին, հանգույցներին, ենթահամակարգերին համակցվելու հնարավորություն ու համապատասխան պաշտպանվածության աստիճան, իսկ նրա գործունեությունն ու անվտանգությունը երաշխավորող ծրագրային ապահովումը կիրականացվի արտոնագրված փաթեթների միջոցով:
Համակարգի նպատակներն են արտակարգ իրավիճակների, քաղաքացիական պաշտպանության, աղետների ռիսկերի կառավարման բնագավառում պետական կառավարման գործընթացների արդյունավետության բարձրացումն ու ոլորտում տեղեկատվության տրամադրման գործընթացի արդիականացումն ու դյուրինացումը՝ միաժամանակ ապահովելով անհրաժեշտ պաշտպանվածության պահանջները:
- Վերջին ամիսներին ԱԻՆ-ը ակտիվ աշխատանքներ է իրականացնում սահմանամերձ համայնքներում՝ ստեղծելով քաղաքացիական պաշտպանության հենակետեր: Ե՞րբ է նախատեսվում ավարտել այս գործընթացը:
- Այդ աշխատանքներն իրականացվում են համաձայն ՀՀ կառավարության որոշման: Դեռեւս 2015 թ. ՔՊ վարչության կազմում ստեղծվել է Քաղաքացիական պաշտպանության ուժերի հավաքական կենտրոն: Վերջին երեք տարվա կարեւոր ձեռքբերումներից է ՀՀ Տավուշի մարզի 11 սահմանամերձ համայնքներում ՔՊ ստորաբաժանումների ստեղծումը: Դրանք համալրվել են այդ համայնքների երիտասարդ կադրերով: Այդ հենակետերը ստեղծված են սահմանամերձ համայնքների բնակչության պաշտպանության՝ հրդեհաշիջման, փրկարարական աշխատանքների իրականացման, հատուկ օբյեկտների պահպանության (ջրամբարներ, ջրաղբյուրներ, կապտաժներ, կամուրջներ), ականապատ տարածքների հայտնաբերման, արգելանշանների տեղադրման, տարածքի հսկողության կազմակերպման, բնակչության տարհանման միջոցառումներին աջակցման, վթարների եւ խոցման օջախներում տուժածներին առաջին բժշկական օգնության ցուցաբերման համար: Այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքները շարունակական են լինելու եւ մշտապես պահվելու են ուշադրության կենտրոնում:
- Պատերազմական գործողությունների ծավալման դեպքում ինչպե՞ս են գործակցելու այդ կառույցները Զինված ուժերի հետ: ԱԻՆ-ը ունի՞ հստակ մշակված գործողությունների ծրագիր այն իրադրության համար, երբ Հայաստանը կարող է հարեւան պետության կամ ահաբեկչական խմբավորումների հարձակման թիրախ դառնալ:
- ՀՀ ԱԻՆ քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների կողմից, ի թիվս արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման միջոցառումների, ռազմական դրության ժամանակ իրականացնում են հետեւյալ գործառույթները՝ հատուկ օբյեկտների պահպանություն, ՔՊ  հետախուզության անցկացում, Պաշտպանիչ մատույցների եւ դիրքերի կառուցման աշխատանքների կատարում, ականապատ տարածքների հայտնաբերում, արգելանշանների տեղադրում եւ տարածքի հսկողության կազմակերպում, ավերված, խարխլված եւ այրվող շինություններից, փլատակներից տուժածների որոնում, հայտնաբերում, հանման եւ տեղափոխման կազմակերպում ու իրականացում, վթարների ու խոցման օջախներում տուժածներին առաջին օգնության ցուցաբերումը, ինչպես նաեւ բնակչության տարհանման միջոցառումներին աջակցումը:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ ՊՆ եւ ՀՀ ԱԻՆ համագործակցությանը, ապա այդ հարցերը ամրագրված են համապատասխան փոխգործողությունների պլաններում, որոնք պարբերաբար թարմացվում են:
- Պարոն նախարար, կառավարության ծրագրում նաեւ նշված է, որ պետք է մշակվի խոշոր աղետների կամ ռազմական գործողությունների հետեւանքով առաջացած մարդկային անվերահսկելի հոսքերի կառավարմանն ուղղված պլան: Կարո՞ղ եք ներկայացնել այդ պլանի ուրվագծերը:
- Այո, ՀՀ միգրացիայի քաղաքականության 2017-2021թ. ռազմավարության գործողությունների ծրագրի, ինչպես նաեւ ՀՀ ԱԻ նախարարության զարգացման հնգամյա ծրագրով նախատեսված է մշակել «Խոշոր աղետների կամ ռազմական գործողությունների հետեւանքով առաջացած միգրացիոն հոսքերի կառավարման գործողությունների» պլան: Իմ հրամանով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որտեղ ներգրաված են ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Աշխատանքային խմբի խնդիրն է մշակել պլանը: Աշխատանքային խմբի առաջին հանդիպումը նախատեսվում է անցկացնել սեպտեմբերին:
Պլանը բաղկացած է լինելու 4 հիմնական բաժիններից, որտեղ ներկայացվելու են ՀՀ գերատեսչությունների գործողությունները միգրացիոն հոսքերի կառավարման ժամանակ, ներկայացվելու է իրավիճակի նկարագրություն, ինչպես նաեւ ճամբարի կառավարում:
Պլանի իրականացման ուղղությամբ արդեն իսկ տարվում են աշխատանքներ, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը եւ ՀՀ ԱԻ նախարարությունը Գոգավան սահմանային անցակետում վերջերս անցկացրեցին համատեղ ուսումնական վարժանք՝ «Խոշոր աղետների կամ ռազմական գործողությունների հետեւանքով առաջացած միգրացիոն հոսքերի կառավարում» թեմայով: Նպատակն էր խաղարկել իրավիճակ, որը մեզ հնարավորություն կտա բացահայտել ոլորտում առկա բացերը եւ քննարկել հնարավոր լուծումները: Վարժանքին որպես դիտորդ մասնակցում էին նաեւ մեր վրացի գործընկերները:
Պլանը նախատեսվում է ՀՀ կառավարության հաստատմանը ներկայացնել մինչեւ 2018թ. ավարտը:
- Հայ-ռուսական հումանիտար արձագանքման կենտրոնը, ըստ էության, միակ նման կառույցն է տարածաշրջանում: Ի՞նչ է պետք անել, որ այն իրապես տարածաշրջանային նշանակություն ստանա:
- Հայ-ռուսական հումանիտար արձագանքման կենտրոնն իսկապես ինքնատիպ կառույց է տարածաշրջանում: Այն ունի ընդգծված թիրախային նպատակներ եւ բավականին շահավետ (նաեւ մեզ համար) հեռանկարային զարգացման միտումներ: Արդեն իսկ կենտրոնի ստեղծման տարածաշրջանային նշանակության նախանձախնդիր արձագանքները լսվում են հարեւան պետություններում: Սակայն մեզ ավելի շատ հետաքրքրում է մեր լուծումները կենտրոնի գոյության համայնապատկերում: Կենտրոնի ստեղծումը ամրագրված է ՀՀ եւ ՌԴ համապատասխան միջկառավարական համաձայնագրով, որն էլ հենվում  է 1994թ. օգոստոսի 17-ի ՀՀ եւ ՌԴ միջազգային համագործակցության պայմանագրի վրա: Նախատեսված անձնակազմի եւ տեխնիկայի հագեցվածության դեպքում այն լուրջ դերակատարում կունենա ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, այլեւ նրա սահմաններից դուրս: Իմ կարծիքով, Ձեզ ավելի շատ է հետաքրքրում է, թե կենտրոնի ստեղծումն ի՞նչ կտա Հայաստանին, քան թե ինչ պետք է արվի կենտրոնի նշանակության մեծացման ուղղությամբ: Հնարավոր ու անհրաժեշտ բոլոր քայլերն արվել ու արվում են: Հայաստանի համար ունեցած նշանակությունն ունի բավականին շահեկան հեռանկարներ: Մասնավորապես՝ Խոսրովի անտառի եւ նրա հարակից տարածքների հրդեհների մարման գործում լուրջ դերակատարում ունեցավ ՌԴ ԱԻՆ օդուժը, որի կողմից աջակցությունն իրականացվեց հումանիտար արձագանքման կենտրոնի գործունեության շրջանակներում:
- Վերջին ամիսներին Դուք համագործակցության հեռանկարներ եք քննարկել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ափատուրայի, Եվրամիության ներկայացուցիչների հետ: Կա՞ն որեւէ գործնական պայմանավորվածություններ:
- Արտակարգ իրավիճակների բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության համար թե՛ պետության տարածքով եւ թե՛ տարածաշրջանի մակարդակով առաջնային են շարունակում մնալ աղետների ռիսկերի նվազեցումը եւ դիմակայունության բարձրացումը, քաղաքացիական պաշտպանության բնագավառի զարգացումը՝ քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պատրաստվածության մակարդակի բարձրացմամբ։ Ավելին, կցանկանայի նշել, որ ՀՀ կառավարության ծրագրում առաջին անգամ շեշտադրված է աղետների ռիսկի նվազեցման գործընթացը, ինչը նաեւ առանձին կետով ներառված է համայնքների բյուջեում։ Ուստի եւ միջազգային հարթակներում համագործակցության շրջանակներում ձեռք բերվող հիմնական պայմանավորվածությունները նպատակաուղղված են այս ոլորտների կայուն զարգացմանը։
Դավիթ Տոնոյանը Խոսրովի արգելոցում Դավիթ Տոնոյանը Խոսրովի արգելոցում
Անդրադառնալով ՀՀ ԱԻՆ-ՆԱՏՕ համագործակցությանը՝ նշեմ, որ այն իրականացվում է Հայաստան-ՆԱՏՕ «Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի» (ԱԳԳԾ) շրջանակներում՝ «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ձեւաչափով։ Պարոն Ապաթուրայի, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի «Պաշտպանական կրթության զարգացման ծրագրի» ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ընթացքում վերստին կարեւորել ենք ԱԳԳԾ նպատակները հատկապես քաղաքացիական պատրաստվածության ոլորտում։ Մյուս կողմից՝ 2016թ․ Վարշավյան գագաթաժողովում ընդունված դիմակայունության հայեցակարգը եւ ուղեցույցը մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում: Ուստի` հաշվի առնելով Հայաստանի համար դիմակայունության բարձրացման կարեւորությունը եւ այն, որ ՆԱՏՕ-ի կողմից այդ ուղղությամբ համագործակցության աշխատանքներ տարվում են նաեւ գործընկեր երկրների հետ (ինչպիսին Հայաստանն է)՝ նախատեսում ենք այս ոլորտում խորացնել ինստիտուցիոնալ հարաբերությունները Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ։ Այս հարաբերությունների կայուն զարգացման խթան են նաեւ համատեղ վարժանքների շարունակական իրականացումը: Հերթական այդպիսի միջոցառումը ս/թ սեպտեմբերին Եվրատլանտյան աղետների արձագանքման համակարգման կենտրոնի (EADRCC) կողմից կազմակերպվող աղետների հետեւանքների կառավարման «Bosnia-Herzegovina 2017» դաշտային ուսումնավարժանքն է: Վստահ եմ, որ ՀՀ ԱԻՆ թիմը հերթական անգամ հաջողությամբ հանդես կգա:
Հատկանշական է նաեւ կրթական ոլորտում համագործակցության ուղիների ստեղծումը: Այդ գործընթացի կայուն զարգացումն ապահովելու նպատակով՝ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել Շվեդիայի SRTC կրթական կենտրոնում, ինչպես նաեւ Չեխիայի եւ Ֆրանսիայի նմանատիպ կենտրոններում փրկարարական, հրշեջ, աղետների կառավարման եւ այլ ոլորտային դասընթացների հնարավորություններ ապահովելու ուղղությամբ:
Համագործակցության հնարավորություններ են քննարկվել նաեւ ՀՀ-ում Գերազանցության կենտրոն ստեղծելու, ինչպես նաեւ անդրսահմանային համագործակցության խթանմանը ՆԱՏՕ-ի հնարավոր օժանդակության եւ աջակցության ուղղություններով:
Ինչ վերաբերում է Եվրամիությանը, ապա այժմ առաջնային կարեւորություն ունի ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ արդեն իսկ նախաստորագրված համապարփակ համաձայնագրի ստորագրումը, որի շրջանակներում ոլորտային համագործակցություն է նախատեսվում նաեւ ՀՀ ԱԻ նախարարության հետ։
ՀՀ ԱԻՆ-ԵՄ համագործակցության ներկայիս եզրերն ընդգրկում են, ի թիվս այլոց, «Տարերային եւ տեխնածին աղետների կանխարգելում, պատրաստվածություն եւ արձագանքում արեւելյան տարածքում» (EU PPRD East) եւ Եվրոպական Հանձնաժողովի քաղաքացիական պաշտպանության եւ մարդասիրական օգնության գործառույթների գլխավոր վարչության (DIPECHO) կողմից իրականացվող տարածաշրջանային ԱՌՆ ծրագրերը։
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Սվիտալսկու եւ ԵՄ մի շարք այլ ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ընթացքում համագործակցության կայուն զարգացման եւ արդյունավետ կատարման ապահովման ուղիներ ենք քննարկել թե՛ արդեն իսկ գործող ծրագրերում ընդգրկված եւ թե՛ նոր ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում։ Նախատեսում ենք ՀՀ ԱԻՆ եւ ԵՄ միջեւ համագործակցության ընդլայնումը բնական եւ մարդածին աղետների ռիսկի նվազեցման ոլորտում, ինչպես նաեւ անդրսահմանային համագործակցություն ծավալելու հնարավորությունները Վրաստանի եւ Իրանի հետ՝ տարածաշրջանում աղետներին դիմակայունության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով։
- Պարոն նախարար, կարկտահարության թեման ամենացավոտներից մեկն է Հայաստանի համար: Վերջին տարիների ընթացքում գործարկված տարբեր հակակարկտային կայանները, կարծես, արդյունավետ չեն կամ քիչ արդյունավետ են: Դուք հայտնել եք, որ 2018-2019թթ. ստեղծելու եք առավել արդյունավետ հակակարկտային համակարգ: Ինչո՞վ է այն տարբերվելու գոյություն ունեցողից եւ ինչպիսին է լինելու նրա արդյունավետության չափման մեխանիզմը:
- Ներկայում հակակարտային ներգործությունն իրականացվում է գազագեներատորային մեթոդով: Պետական ծրագրերով տեղադրված գազագեներատորային կայանքները հիմնականում տեղակայված են հանրապետության հարավ-արեւմտյան սահմանին եւ ապահովում են նախատեսված արդյունավետությունը, իսկ առանց ԱԻՆ հետ համաձայնեցման՝ տարերայնորեն տեղադրված կայանքները չեն կարող ապահովել արդյունավետ աշխատանք: Այդ իսկ պատճառով վերջիններիս կողմից պաշտպանվող տարածքներում դիտվում են  կարկտահարության դեպքեր:
Ինչ վերաբերում է նոր ստեղծվող համակարգին՝ կարող եմ ասել, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ իրականացվում է հրթիռային պաշտպանության պիլոտային ծրագիր, որով արդեն իրականացվել է Արագածոտնի ռադիոլոկացիոն կայանի արդիականացում-թվայնացում, կտեղադրվի հրթիռային երեք նոր կայան:
Հրթիռային կայաններ են տեղադրվելու են Արմավիրի եւ Արագածոտնի մարզերում՝  շղթայական սկզբունքով, որպեսզի ապահովեն որոշակի պաշտպանական գոտի, որը կկազմի մոտ 45 000 հեկտար: Ներկայիս գործող 546 գազագեներատորային կայանների պաշտպանող տարածքը կազմում է մոտ 50 000 հեկտար:
Հակակարկտային պաշտպանության հրթիռային եղանակը կիրառվող այլ նմանատիպ եղանակներից (խոսքն, իհարկե, հակակարկտային ցանցերի մասին չէ) համարվում է ամենաարդյունավետը: Գոյություն ունեցող եղանակից հրթիռայինը տարբերվում է պաշտպանվող տարածքի մեծությամբ, սպասարկող անձնակազմի սակավությամբ եւ այլն:
Պիլոտային ծրագրով նախատեսված աշխատանքները եւ փորձարկումները ավարտելուց հետո, քննարկումների արդյունքում կորոշվի 2018-2019թթ. ընթացքում հրթիռային պաշտպանության  զարգացման հեռանկարը եւ կներկայացվի համապատասխան ծրագիր:
- Պարոն նախարար, որո՞նք են Խոսրովի անտառի հրդեհից հետո արված գլխավոր հետեւությունները եւ ի՞նչ կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ լուծումներ են նախանշված:
- Բացահայտված որոշ խնդիրների արդեն հրատապ լուծում տրվել է՝ մասնավորապես, արգելոցի տարածքում ապահովվել է կապի խնդիրը: Հրդեհաշիջման աշխատանքները բարդացնում էին տեւական ժամանակ հանրապետությունում գրանցված բարձր ջերմաստիճանը, հրդեհի ընթացքում առկաուժեղ քամին, տեղանքի կտրատված, բարդ ռելիեֆը եւ ցամաքային ճանապարհների բացակայությունը:
Կրակի շատ օջախներին դժվար էր հասնել անգամ ոտքով, էլ չենք խոսում հրշեջ մեքենայի մասին: Միաժամանակ պետք է նշեմ, որ սա զգայուն էկոհամակարգ է, որտեղ չի կարելի կոշտ միջամտության դիմել՝ հիդրոտեխնիկական կամ ճանապարհային ենթակառուցվածքների եղանակով: Քաղած դասերից ելնելով, պետք է գտնել նման իրավիճակները բացառելու այնպիսի տարբերակներ, որոնք կապահովեն բարձր արդյունավետություն: Այս պարագայում՝ ամենաարդյունավետն իր տեսակի մեջ եզակի հրդեհաշիջող ինքնաթիռի ներգրավում էր, ինչը եւ մենք արեցինք:
Ոչ մի պետություն, անկախ տարածքից ու հզորությունից, ապահովված չէ հրդեհներից ու նման աղետներից: Այլ խնդիր է, թե ինչպես ես դիմակայում:
- Ի՞նչ քայլեր կարելի է ձեռնարկել «Նաիրիտում» եւ այլ նմանատիպ օբյեկտներում աղետների ռիսկերը նվազեցնելու համար:
- Հրդեհի հենց հաջորդ օրը ես միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ աշխատանքային խորհրդակցություն եմ հրավիրել եւ դիմել նրանց՝ մեզ փորձագիտական աջակցություն տրամադրելու համար՝ մեր տնտեսության արդի զարգացմանը անհամահունչ արդյունաբերական խլեակի (մնացորդ) քիմիական թափոնների խնդրի լուծման համար:
Հանդիպմանը ներկա էին Եվրամիության, Համաշխարհային բանկի եւ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի ներկայացուցիչները: Բոլորն էլ մեծ պատրաստակամություն հայտնեցին հնարավոր միջոցներով աջակցել մեզ եւ տրամադրել փորձագետներ, որոնք շատ կարճ ժամանակում Հայաստանի եւ սփյուռքի գիտնականների եւ մասնագետների հետ կիրականացնեն գործարանում պահպանվող քիմիական նյութերի առկավիճակի գնահատում, իսկ հետո դրա հիման վրա կմշակվի նման խնդիրների լուծմանն ուղղված լայնածավալ ծրագիր՝ ռիսկի չեզոքացման կամ նվազեցման համար ու կսկսեն աշխատանքներ տարվել իրականացման համար անհրաժեշտ միջոցների հայթայթման ուղղությամբ:

Davit Tonoyan: People believe in us
The Armenian rescuers celebrate professional holiday on September 4. Mediamax talked to Minister of Emergency Situations of Armenia Davit Tonoyan on this occasion.
- Mr Tonoyan, you took the position of Armenian Minister of Emergency Situations (MES) nearly half a year ago. I guess this time was enough to get acquainted with the system and detect its strengths and weaknesses. Could you introduce them?
- I will answer in Aesop’s style: the source of our strengths and weaknesses is the personnel.
We have highly professional and dedicated specialists in all sectors. We also have some unqualified people with no place in our sector, and they already know it well.
Implementation of progressive systemic reforms is the most efficient way of working with staff. Urgent issues on Armenian government’s agenda also involve these reforms, conditioned by modern challenges.
I would not like to sound ambitious, but we have succeeded in forming trust among the people. The society now believes in soonest response from 911. It is not a coincidence that 911 service received more than 1mn 55k calls in the first half of 2017, and none was unanswered.
By the way, structure reforms were also conditioned by the fact that many departments have the same function, while their work is uncoordinated. So, such departments are in urgent need of reforms.
- It seems that you aim at changing our stereotyped conception of MES as mainly a reactive structure, trying to transform it into a more proactive system.
- Our response to emergency situations includes reduction of natural and manmade disaster risk, assessment, prevention and elimination of potential consequences. In other words, we have incorporated a new management culture: disaster management system (risk reduction, resistance, elimination of consequences), which is gradually moving towards electronic platforms.
Davit Tonoyan Davit Tonoyan
We have also added a substantional change in our response system. Our action plan depends on the following circumstances: vulnerable groups: children, disabled people, residents of bordering communities, participants of Artsakh liberation war; beneficiaries: communities, large settlements, cities and so on. MES implements long-term programs, mainly financed by international organizations.
- The Armenian government’s new program provides for launch of unified disaster risk reduction electronic system in 2017-2020. Could you tell us more about the system and its operation?
- MES unified disaster risk reduction electronic system  is one of the main tools for solving various issues and providing MES’s effective operation, as well as organizing different management processes in the sector of emergency situations and civil defense. It will facilitate the development of Innovative Technologies and implementation of a number of concepts and modern strategic program, including “Strategic program on e-governance in Armenia” and “National strategy on disaster risk management in Armenia”.
The system will be incorporated in the structural, separate and regional departments of MES. Relevant protection level will help us coordinate our processes with management systems, databases and infrastructures of other state structures and organizations, while system operation and software security assurance will be provided through licensed packages.
- Recently MES has done a lot of work in bordering communities, creating civil defense bases. When do you plan to finalize this process?
- This work is implemented upon the decision of the Armenian government. Collective Center of Civil Defense Forces was formed in 2015 in the composition of Civil Defense Department of MES. The creation of bases of Civil Defense Department in 11 bordering villages of Tavush region was yet another achievement over these three years. They involve young people from relevant communities.  The bases were established for performing qualified protection in bordering communities: accomplishment of rescue and firefighting activities in different emergency situations, preservation of protected areas (reservoirs, water sources, bridges), detection of mined areas, installment of traffic signs, territorial surveillance, support for detection and evacuation of the affected people and first medical aid in the areas of accidents and disasters. We will continue staying focused on the mentioned issues.
- Mr Minister, the Armenian government’s new program also provides for capacity building plan for managing uncontrolled movements of people resulting from major disasters and military operations. Could you introduce the outlines of that plan?
- Yes, 2017-2021 Strategy for Migration Policy of the Republic of Armenia and five-year program of MES provide for the development of “Capacity building plan for managing uncontrolled movements of people resulting from major disasters and military operations. ” Upon my instruction, a working group was formed, which involves representatives from different structures and international organizations.
The working group will be responsible for developing the plan. We will hold the first meeting in September.
The plan will involve 4 main sections, introducing the actions of Armenian state structures in case of uncontrolled movement of people. We will describe various situations and try to find management solutions to each.
We are already working on the implementation of the plan. In particular, UN International Organization for Migration and Armenian MES held joint drills in Gogavan community on “Capacity building plan for managing uncontrolled movements of people resulting from major disasters and military operations”. We wanted to create a situation, which would allow detecting our gaps and discussing possible solutions. Our Georgian partners took part as observers.
The plan will be introduced for government’s approval till the end of 2018.
- Armenian-Russian Humanitarian Response Center is the only similar structure in the region, but can it really become a regional actor?
- Armenian-Russian Humanitarian Response Center is a unique structure in the region. It has precise targets and quite beneficial (for us as well) perspectives for development. We have already heard some zealous responses in neighbouring states on regional importance of creating this center. However, we’re more interested in the panorama of our solutions within the center. With the corresponding numbers of staff and equipment, it will play a big part not only in our region, but beyond it as well.
- You discussed perspectives of cooperation with NATO Secretary General’s Special Representative James Appathurai and EU representatives in recent months. Are there any agreements?
- Cooperation between Armenian Ministry of Emergency Situations and NATO takes place in the format of Partnership for Peace Programme within the Individual Partnership Action Plan (IPAP). At the meetings with Mr Appathurai and representatives of the NATO Defence Education Enhancement Programme, we attached importance to IPAP goals in civil preparedness in particular. On the other hand, the resilience concept and guidelines, adopted at the Warsaw summit in 2016, are of great interest. Therefore, given the importance of increasing Armenia’s disaster resilience and the fact that NATO collaborates with partner states (such as Armenia) in that area, we intend to strengthen institutional relations with the North Atlantic Alliance in the sector.
Continuous implementation of joint trainings is an impetus for steady development of those relations. The Bosnia-Herzegovina 2017, organized by the Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre (EADRCC) and scheduled for September of 2017, is one of the joint trainings. I’m certain the team of Armenian Ministry of Emergency Situations will be successful again.
We also discuss ways for cooperation in education sphere. In order to ensure stable development of that process, we reached agreements on rescue, firefighting, disaster management and other courses at Sweden’s SRTC and similar centers in Czech Republic and France.
We also discussed possibilities of collaboration in regard to foundation of a Center of Excellence in Armenia and NATO’s assistance in facilitating cross-border cooperation.
As for the European Union, the priority is to sign the already initialed Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between the EU and Armenia, which provides for sector-oriented cooperation with the Armenian Emergency Situations Ministry as well.
The EU-Armenian Emergency Situations Ministry collaboration includes regional DRR programs implemented by the initiative for Prevention, Preparedness & Response to Natural and Man-Made Disasters (PPRD East) and the Disaster Preparedness ECHO programme (DIPECHO).
We plan to expand collaboration with EU in reduction of natural and man-made disaster risks and cross-border cooperation with Georgia and Iran to increase disaster resilience in the region.
- Mr Minister, hail damage is one the most acute problems in Armenia. It seems that various anti-hail stations, installed in recent years, bring little or no effect. You declared you will introduce a more efficient anti-hail system in 2018-2019. How will it differ from the one we already have and how will you estimate its efficiency?
- Currently, we use the gas-generating stations for anti-hail activities. The stations, installed in the framework of state programs, are mostly located on the country’s southwest border and provide the expected efficiency, while the stations that were built spontaneously and without coordination with the Emergency Situations Ministry cannot work efficiently. That is why the areas, covered by those stations, experience hail damage.
As for the new system, I can state we are carrying out a pilot program for hail cannons by the decision of the Armenian Government. We already modernized and digitized the radar station in Aragatsotn marz and will install three new cannon stations.
We’ll install a chain of hail cannon stations in Armavir and Aragatsotn to form a defensive network that will cover around 45,000ha. 546 gas-generating stations working now protect the area of around 50,000ha.
Once we finish the pilot program’s efforts and tests, we’ll hold discussions to decide the perspective of hail cannon network for 2018-2019 and then we’ll prepare a corresponding program.
- Mr Minister, what main conclusions did you make and what short-term and long-term solutions did you outline after the Khosrov wildfire?
- We already solved certain urgent problems, in particular, providing connection in the forest. Surrounding the fire was complicated by prolonged heat, strong wind, the uneven terrain, and lack of land roads. It was difficult to reach some hotbeds even by foot, let alone the firefighting cars.
At the same time, I must notice Khosrov is a sensitive ecosystem that doesn’t allow rough interference in the form of hydro-technical or road infrastructure. The conclusion from the lessons we learned is that we ought to find options of preventing such disasters, which would ensure high efficiency. In this case, the most efficient solution was a one-of-a-kind firefighting plane, which we used.
No country is safe from fires and disasters, regardless of its size and power. How you resist the disaster is a different matter.
- What can be done to reduce disaster risks at Nairit Plant and similar facilities?
- I held a meeting with representatives of international organizations on the following day of the fire and requested expert assistance from them to solve the problem of chemical waste disposal, which is incompatible with present development of our economy.
The meeting was attended by representatives of the European Union, World Bank, and UN Development Programme. They all expressed readiness to help us in any way they can and provide experts who will unite efforts with scientists and specialists from the Armenian Diaspora to quickly estimate current state of chemicals in Nairit Plant. Later we’ll develop a large-scale risk prevention or reduction program for solving similar issues and start working on acquiring the means to implement it.