Դավիթ Տոնոյան. Մարդիկ հավատում են մեզ - Mediamax.am
Սեպտեմբերի 4-ին հայ փրկարարները տոնում են իրենց մասնագիտական տոնը: Այդ առիթով Մեդիամաքսը զրուցել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ:
- Պարոն Տոնոյան, կես տարուց ավելի է, ինչ զբաղեցնում եք Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարի պաշտոնը: Կարծում եմ, սա բավարար ժամկետ էր համակարգին ծանոթանալու, նրա ուժեղ եւ թույլ կողմերը բացահայտելու համար: Եթե կարելի է, ներկայացրեք դրանք:
- Արտակարգ իրավիճակների նախարարության համակարգին ծանոթանալու համար, թերեւս, կես տարին բավարար է: Սակայն չմոռանանք, որ իմ նախկին աշխատանքում (ՊՆ փոխնախարար) եւս հաճախ եմ շփվել ԱԻՆ համակարգի հետ՝ համակարգելով ՊՆ-ԱԻՆ համագործակցության տարբեր ոլորտներ:
Հարցի երկրորդ մասին պատասխանեմ եզովպոսյան ոճով՝ մեր ուժեղ կողմը կադրերն են, թույլ կողմը ՝ նորից կադրերը:
Ունենք բարձրակարգ, գործիմաց ու նվիրյալ կադրեր բոլոր ոլորտներում: Ունենք եւ որոշ թույլ կադրեր, որոնք արդեն իսկ հասկանում են, որ գործ չունեն մեր բնագավառում: Կադրերի հետ աշխատանքի ամենանպատակային ուղին համակարգի առաջանցիկ բարեփոխումներն են, որը եւ ժամանակի մարտահրավերներով է պայմանավորված, եւ ՀՀ կառավարության հրատապ խնդիրների մաս է:
Թող հավակնոտ չհնչի, սակայն մեր ուժեղ կողմերից է վստահության մշակույթի ձեւավորումը մեր ժողովրդի մոտ: Ժողովուրդն այլեւս հավատում է մեզ, հավատում է օգնության 911 հեռախոսահամարին: Պատահական չէ, որ 2017թ. առաջին կիսամյակում 911 ծառայությունում ստացվել է 1 մլն 55 հազարից ավելի ահազանգ, որոնցից ոչ մեկն անպատասխան չի մնացել:
Ի դեպ՝ կառուցվածքային բարեփոխումների դրդապատճառներից է նաեւ այն, որ որոշ ստորաբաժանումներ ոչ միայն կրկնում են միմյանց գործառույթները, այլեւ՝ գործունեություն ծավալում չհամաձայնեցված ձեւով: Բնականաբար, նշված եւ այլ ստորաբաժանումները ենթակա են հրատապ բարեփոխումների, ինչը ընդհանուր բարեփոխումների մեկնարկ կարելի է համարել:
- Տպավորություն է ստեղծվում, որ Դուք նպատակ ունեք ընդլայնել մեզանում կարծրացած պատկերացումը ԱԻՆ-ի մասին՝ որպես հիմնականում ռեակտիվ կառույցի եւ փորձում եք հիմքեր ստեղծել այն ավելի շատ պրոակտիվ համակարգ դարձնելու համար:
- Հայաստանում իրականացվող ցանկացած մարդասիրական ծրագրի եւ առաքելության հեղինակը կամ մասնակիցը ԱԻ նախարարությունը: Էլ չեմ ասում, որ մեր քաղաքացիներն ԱԻ նախարարությունն ընկալում են որպես մշտական պատրաստ օգնականի՝ անկախ աղետի կամ արտակարգ իրավիճակի բնույթից:
Արտակարգ դեպքերին մեր արձագանքումը ունի հետեւյալ պատկերը՝ արտակարգ իրավիճակի ծագման ռիսկի նվազում, ծագած դեպքի գնահատում, կանխում, կանխարգելում, հետեւանքների վերացում: Այլ կերպ ասած՝ ներդրվել է կառավարման նոր մշակույթ՝ աղետների կառավարման համակարգ (ռիսկի նվազեցում, դիմակայում, հետեւանքների վերացում), որն էլ աստիճանաբար տեղափոխվում է էլեկտրոնային կառավարման հենքերի վրա:
Դավիթ Տոնոյանը «Նաիրիտում» Դավիթ Տոնոյանը «Նաիրիտում»
Լուսանկարը` ՀՀ ԱԻՆ
Ի դեպ՝ մեր արձագանքման մեջ տեղի է ունեցել նաեւ բովանդակային փոփոխություն: Գործունեությունը ծավալում ենք դիֆերենցված. խոցելի խավեր՝ երեխաներ, հաշմանդամներ, սահմանամերձ  գոտիների բնակիչներ, արցախյան ազատամարտի մասնակիցներ, շահառուներ՝ համայնքներ, մեծ բնակավայրեր, քաղաքներ եւ այլն: Նշված բոլոր ուղղություններով էլ նախարարությունն իրականացնում է  երկարաժամկետ ծրագրեր՝ հիմնականում միջազգային կազմակերպությունների ֆինանսավորմամբ:
- Կառավարության ծրագրում նշված է, որ 2017-2020թթ. պետք է գործարկվի աղետների ռիսկի նվազեցման էլեկտրոնային միասնական կառավարման համակարգը: Ի՞նչ է ենթադրում այդ համակարգը եւ ինչպես է այն աշխատելու:
- ՀՀ ԱԻՆ էլեկտրոնային կառավարման միասնական համակարգը արտակարգ իրավիճակների եւ քաղաքացիական պաշտպանության բնագավառում հանդիսանում է ոլորտում կառավարման գործընթացների, տարաբնույթ խնդիրների լուծման ու արդյունավետ գործունեության ապահովման հիմնական գործիքներից մեկը, որի ներդրումը կնպաստի ՀՀ էլեկտրոնային կառավարման ռազմավարական ծրագրի եւ ՀՀ աղետների ռիսկի կառավարման ազգային ռազմավարության իրականացմանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ու մի շարք այլ հայեցակարգային ու ռազմավարական արդի ծրագրերի իրականացմանը:
Համակարգը կընդգրկի ՀՀ ԱԻՆ կառուցվածքային, առանձնացված եւ տարածքային ստորաբաժանումների տեղեկատվական տիրույթը եւ կունենա այլ պետական մարմիններում, կազմակերպություններում գործող ավտոմատացված կառավարման համակարգերին, շտեմարաններին, հանգույցներին, ենթահամակարգերին համակցվելու հնարավորություն ու համապատասխան պաշտպանվածության աստիճան, իսկ նրա գործունեությունն ու անվտանգությունը երաշխավորող ծրագրային ապահովումը կիրականացվի արտոնագրված փաթեթների միջոցով:
Համակարգի նպատակներն են արտակարգ իրավիճակների, քաղաքացիական պաշտպանության, աղետների ռիսկերի կառավարման բնագավառում պետական կառավարման գործընթացների արդյունավետության բարձրացումն ու ոլորտում տեղեկատվության տրամադրման գործընթացի արդիականացումն ու դյուրինացումը՝ միաժամանակ ապահովելով անհրաժեշտ պաշտպանվածության պահանջները:
- Վերջին ամիսներին ԱԻՆ-ը ակտիվ աշխատանքներ է իրականացնում սահմանամերձ համայնքներում՝ ստեղծելով քաղաքացիական պաշտպանության հենակետեր: Ե՞րբ է նախատեսվում ավարտել այս գործընթացը:
- Այդ աշխատանքներն իրականացվում են համաձայն ՀՀ կառավարության որոշման: Դեռեւս 2015 թ. ՔՊ վարչության կազմում ստեղծվել է Քաղաքացիական պաշտպանության ուժերի հավաքական կենտրոն: Վերջին երեք տարվա կարեւոր ձեռքբերումներից է ՀՀ Տավուշի մարզի 11 սահմանամերձ համայնքներում ՔՊ ստորաբաժանումների ստեղծումը: Դրանք համալրվել են այդ համայնքների երիտասարդ կադրերով: Այդ հենակետերը ստեղծված են սահմանամերձ համայնքների բնակչության պաշտպանության՝ հրդեհաշիջման, փրկարարական աշխատանքների իրականացման, հատուկ օբյեկտների պահպանության (ջրամբարներ, ջրաղբյուրներ, կապտաժներ, կամուրջներ), ականապատ տարածքների հայտնաբերման, արգելանշանների տեղադրման, տարածքի հսկողության կազմակերպման, բնակչության տարհանման միջոցառումներին աջակցման, վթարների եւ խոցման օջախներում տուժածներին առաջին բժշկական օգնության ցուցաբերման համար: Այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքները շարունակական են լինելու եւ մշտապես պահվելու են ուշադրության կենտրոնում:
- Պատերազմական գործողությունների ծավալման դեպքում ինչպե՞ս են գործակցելու այդ կառույցները Զինված ուժերի հետ: ԱԻՆ-ը ունի՞ հստակ մշակված գործողությունների ծրագիր այն իրադրության համար, երբ Հայաստանը կարող է հարեւան պետության կամ ահաբեկչական խմբավորումների հարձակման թիրախ դառնալ:
- ՀՀ ԱԻՆ քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների կողմից, ի թիվս արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման միջոցառումների, ռազմական դրության ժամանակ իրականացնում են հետեւյալ գործառույթները՝ հատուկ օբյեկտների պահպանություն, ՔՊ  հետախուզության անցկացում, Պաշտպանիչ մատույցների եւ դիրքերի կառուցման աշխատանքների կատարում, ականապատ տարածքների հայտնաբերում, արգելանշանների տեղադրում եւ տարածքի հսկողության կազմակերպում, ավերված, խարխլված եւ այրվող շինություններից, փլատակներից տուժածների որոնում, հայտնաբերում, հանման եւ տեղափոխման կազմակերպում ու իրականացում, վթարների ու խոցման օջախներում տուժածներին առաջին օգնության ցուցաբերումը, ինչպես նաեւ բնակչության տարհանման միջոցառումներին աջակցումը:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ ՊՆ եւ ՀՀ ԱԻՆ համագործակցությանը, ապա այդ հարցերը ամրագրված են համապատասխան փոխգործողությունների պլաններում, որոնք պարբերաբար թարմացվում են:
- Պարոն նախարար, կառավարության ծրագրում նաեւ նշված է, որ պետք է մշակվի խոշոր աղետների կամ ռազմական գործողությունների հետեւանքով առաջացած մարդկային անվերահսկելի հոսքերի կառավարմանն ուղղված պլան: Կարո՞ղ եք ներկայացնել այդ պլանի ուրվագծերը:
- Այո, ՀՀ միգրացիայի քաղաքականության 2017-2021թ. ռազմավարության գործողությունների ծրագրի, ինչպես նաեւ ՀՀ ԱԻ նախարարության զարգացման հնգամյա ծրագրով նախատեսված է մշակել «Խոշոր աղետների կամ ռազմական գործողությունների հետեւանքով առաջացած միգրացիոն հոսքերի կառավարման գործողությունների» պլան: Իմ հրամանով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որտեղ ներգրաված են ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Աշխատանքային խմբի խնդիրն է մշակել պլանը: Աշխատանքային խմբի առաջին հանդիպումը նախատեսվում է անցկացնել սեպտեմբերին:
Պլանը բաղկացած է լինելու 4 հիմնական բաժիններից, որտեղ ներկայացվելու են ՀՀ գերատեսչությունների գործողությունները միգրացիոն հոսքերի կառավարման ժամանակ, ներկայացվելու է իրավիճակի նկարագրություն, ինչպես նաեւ ճամբարի կառավարում:
Պլանի իրականացման ուղղությամբ արդեն իսկ տարվում են աշխատանքներ, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը եւ ՀՀ ԱԻ նախարարությունը Գոգավան սահմանային անցակետում վերջերս անցկացրեցին համատեղ ուսումնական վարժանք՝ «Խոշոր աղետների կամ ռազմական գործողությունների հետեւանքով առաջացած միգրացիոն հոսքերի կառավարում» թեմայով: Նպատակն էր խաղարկել իրավիճակ, որը մեզ հնարավորություն կտա բացահայտել ոլորտում առկա բացերը եւ քննարկել հնարավոր լուծումները: Վարժանքին որպես դիտորդ մասնակցում էին նաեւ մեր վրացի գործընկերները:
Պլանը նախատեսվում է ՀՀ կառավարության հաստատմանը ներկայացնել մինչեւ 2018թ. ավարտը:
- Հայ-ռուսական հումանիտար արձագանքման կենտրոնը, ըստ էության, միակ նման կառույցն է տարածաշրջանում: Ի՞նչ է պետք անել, որ այն իրապես տարածաշրջանային նշանակություն ստանա:
- Հայ-ռուսական հումանիտար արձագանքման կենտրոնն իսկապես ինքնատիպ կառույց է տարածաշրջանում: Այն ունի ընդգծված թիրախային նպատակներ եւ բավականին շահավետ (նաեւ մեզ համար) հեռանկարային զարգացման միտումներ: Արդեն իսկ կենտրոնի ստեղծման տարածաշրջանային նշանակության նախանձախնդիր արձագանքները լսվում են հարեւան պետություններում: Սակայն մեզ ավելի շատ հետաքրքրում է մեր լուծումները կենտրոնի գոյության համայնապատկերում: Կենտրոնի ստեղծումը ամրագրված է ՀՀ եւ ՌԴ համապատասխան միջկառավարական համաձայնագրով, որն էլ հենվում  է 1994թ. օգոստոսի 17-ի ՀՀ եւ ՌԴ միջազգային համագործակցության պայմանագրի վրա: Նախատեսված անձնակազմի եւ տեխնիկայի հագեցվածության դեպքում այն լուրջ դերակատարում կունենա ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, այլեւ նրա սահմաններից դուրս: Իմ կարծիքով, Ձեզ ավելի շատ է հետաքրքրում է, թե կենտրոնի ստեղծումն ի՞նչ կտա Հայաստանին, քան թե ինչ պետք է արվի կենտրոնի նշանակության մեծացման ուղղությամբ: Հնարավոր ու անհրաժեշտ բոլոր քայլերն արվել ու արվում են: Հայաստանի համար ունեցած նշանակությունն ունի բավականին շահեկան հեռանկարներ: Մասնավորապես՝ Խոսրովի անտառի եւ նրա հարակից տարածքների հրդեհների մարման գործում լուրջ դերակատարում ունեցավ ՌԴ ԱԻՆ օդուժը, որի կողմից աջակցությունն իրականացվեց հումանիտար արձագանքման կենտրոնի գործունեության շրջանակներում:
- Վերջին ամիսներին Դուք համագործակցության հեռանկարներ եք քննարկել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ափատուրայի, Եվրամիության ներկայացուցիչների հետ: Կա՞ն որեւէ գործնական պայմանավորվածություններ:
- Արտակարգ իրավիճակների բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության համար թե՛ պետության տարածքով եւ թե՛ տարածաշրջանի մակարդակով առաջնային են շարունակում մնալ աղետների ռիսկերի նվազեցումը եւ դիմակայունության բարձրացումը, քաղաքացիական պաշտպանության բնագավառի զարգացումը՝ քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պատրաստվածության մակարդակի բարձրացմամբ։ Ավելին, կցանկանայի նշել, որ ՀՀ կառավարության ծրագրում առաջին անգամ շեշտադրված է աղետների ռիսկի նվազեցման գործընթացը, ինչը նաեւ առանձին կետով ներառված է համայնքների բյուջեում։ Ուստի եւ միջազգային հարթակներում համագործակցության շրջանակներում ձեռք բերվող հիմնական պայմանավորվածությունները նպատակաուղղված են այս ոլորտների կայուն զարգացմանը։
Դավիթ Տոնոյանը Խոսրովի արգելոցում Դավիթ Տոնոյանը Խոսրովի արգելոցում
Անդրադառնալով ՀՀ ԱԻՆ-ՆԱՏՕ համագործակցությանը՝ նշեմ, որ այն իրականացվում է Հայաստան-ՆԱՏՕ «Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի» (ԱԳԳԾ) շրջանակներում՝ «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ձեւաչափով։ Պարոն Ապաթուրայի, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի «Պաշտպանական կրթության զարգացման ծրագրի» ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ընթացքում վերստին կարեւորել ենք ԱԳԳԾ նպատակները հատկապես քաղաքացիական պատրաստվածության ոլորտում։ Մյուս կողմից՝ 2016թ․ Վարշավյան գագաթաժողովում ընդունված դիմակայունության հայեցակարգը եւ ուղեցույցը մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում: Ուստի` հաշվի առնելով Հայաստանի համար դիմակայունության բարձրացման կարեւորությունը եւ այն, որ ՆԱՏՕ-ի կողմից այդ ուղղությամբ համագործակցության աշխատանքներ տարվում են նաեւ գործընկեր երկրների հետ (ինչպիսին Հայաստանն է)՝ նախատեսում ենք այս ոլորտում խորացնել ինստիտուցիոնալ հարաբերությունները Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ։ Այս հարաբերությունների կայուն զարգացման խթան են նաեւ համատեղ վարժանքների շարունակական իրականացումը: Հերթական այդպիսի միջոցառումը ս/թ սեպտեմբերին Եվրատլանտյան աղետների արձագանքման համակարգման կենտրոնի (EADRCC) կողմից կազմակերպվող աղետների հետեւանքների կառավարման «Bosnia-Herzegovina 2017» դաշտային ուսումնավարժանքն է: Վստահ եմ, որ ՀՀ ԱԻՆ թիմը հերթական անգամ հաջողությամբ հանդես կգա:
Հատկանշական է նաեւ կրթական ոլորտում համագործակցության ուղիների ստեղծումը: Այդ գործընթացի կայուն զարգացումն ապահովելու նպատակով՝ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել Շվեդիայի SRTC կրթական կենտրոնում, ինչպես նաեւ Չեխիայի եւ Ֆրանսիայի նմանատիպ կենտրոններում փրկարարական, հրշեջ, աղետների կառավարման եւ այլ ոլորտային դասընթացների հնարավորություններ ապահովելու ուղղությամբ:
Համագործակցության հնարավորություններ են քննարկվել նաեւ ՀՀ-ում Գերազանցության կենտրոն ստեղծելու, ինչպես նաեւ անդրսահմանային համագործակցության խթանմանը ՆԱՏՕ-ի հնարավոր օժանդակության եւ աջակցության ուղղություններով:
Ինչ վերաբերում է Եվրամիությանը, ապա այժմ առաջնային կարեւորություն ունի ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ արդեն իսկ նախաստորագրված համապարփակ համաձայնագրի ստորագրումը, որի շրջանակներում ոլորտային համագործակցություն է նախատեսվում նաեւ ՀՀ ԱԻ նախարարության հետ։
ՀՀ ԱԻՆ-ԵՄ համագործակցության ներկայիս եզրերն ընդգրկում են, ի թիվս այլոց, «Տարերային եւ տեխնածին աղետների կանխարգելում, պատրաստվածություն եւ արձագանքում արեւելյան տարածքում» (EU PPRD East) եւ Եվրոպական Հանձնաժողովի քաղաքացիական պաշտպանության եւ մարդասիրական օգնության գործառույթների գլխավոր վարչության (DIPECHO) կողմից իրականացվող տարածաշրջանային ԱՌՆ ծրագրերը։
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Սվիտալսկու եւ ԵՄ մի շարք այլ ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ընթացքում համագործակցության կայուն զարգացման եւ արդյունավետ կատարման ապահովման ուղիներ ենք քննարկել թե՛ արդեն իսկ գործող ծրագրերում ընդգրկված եւ թե՛ նոր ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում։ Նախատեսում ենք ՀՀ ԱԻՆ եւ ԵՄ միջեւ համագործակցության ընդլայնումը բնական եւ մարդածին աղետների ռիսկի նվազեցման ոլորտում, ինչպես նաեւ անդրսահմանային համագործակցություն ծավալելու հնարավորությունները Վրաստանի եւ Իրանի հետ՝ տարածաշրջանում աղետներին դիմակայունության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով։
- Պարոն նախարար, կարկտահարության թեման ամենացավոտներից մեկն է Հայաստանի համար: Վերջին տարիների ընթացքում գործարկված տարբեր հակակարկտային կայանները, կարծես, արդյունավետ չեն կամ քիչ արդյունավետ են: Դուք հայտնել եք, որ 2018-2019թթ. ստեղծելու եք առավել արդյունավետ հակակարկտային համակարգ: Ինչո՞վ է այն տարբերվելու գոյություն ունեցողից եւ ինչպիսին է լինելու նրա արդյունավետության չափման մեխանիզմը:
- Ներկայում հակակարտային ներգործությունն իրականացվում է գազագեներատորային մեթոդով: Պետական ծրագրերով տեղադրված գազագեներատորային կայանքները հիմնականում տեղակայված են հանրապետության հարավ-արեւմտյան սահմանին եւ ապահովում են նախատեսված արդյունավետությունը, իսկ առանց ԱԻՆ հետ համաձայնեցման՝ տարերայնորեն տեղադրված կայանքները չեն կարող ապահովել արդյունավետ աշխատանք: Այդ իսկ պատճառով վերջիններիս կողմից պաշտպանվող տարածքներում դիտվում են  կարկտահարության դեպքեր:
Ինչ վերաբերում է նոր ստեղծվող համակարգին՝ կարող եմ ասել, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ իրականացվում է հրթիռային պաշտպանության պիլոտային ծրագիր, որով արդեն իրականացվել է Արագածոտնի ռադիոլոկացիոն կայանի արդիականացում-թվայնացում, կտեղադրվի հրթիռային երեք նոր կայան:
Հրթիռային կայաններ են տեղադրվելու են Արմավիրի եւ Արագածոտնի մարզերում՝  շղթայական սկզբունքով, որպեսզի ապահովեն որոշակի պաշտպանական գոտի, որը կկազմի մոտ 45 000 հեկտար: Ներկայիս գործող 546 գազագեներատորային կայանների պաշտպանող տարածքը կազմում է մոտ 50 000 հեկտար:
Հակակարկտային պաշտպանության հրթիռային եղանակը կիրառվող այլ նմանատիպ եղանակներից (խոսքն, իհարկե, հակակարկտային ցանցերի մասին չէ) համարվում է ամենաարդյունավետը: Գոյություն ունեցող եղանակից հրթիռայինը տարբերվում է պաշտպանվող տարածքի մեծությամբ, սպասարկող անձնակազմի սակավությամբ եւ այլն:
Պիլոտային ծրագրով նախատեսված աշխատանքները եւ փորձարկումները ավարտելուց հետո, քննարկումների արդյունքում կորոշվի 2018-2019թթ. ընթացքում հրթիռային պաշտպանության  զարգացման հեռանկարը եւ կներկայացվի համապատասխան ծրագիր:
- Պարոն նախարար, որո՞նք են Խոսրովի անտառի հրդեհից հետո արված գլխավոր հետեւությունները եւ ի՞նչ կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ լուծումներ են նախանշված:
- Բացահայտված որոշ խնդիրների արդեն հրատապ լուծում տրվել է՝ մասնավորապես, արգելոցի տարածքում ապահովվել է կապի խնդիրը: Հրդեհաշիջման աշխատանքները բարդացնում էին տեւական ժամանակ հանրապետությունում գրանցված բարձր ջերմաստիճանը, հրդեհի ընթացքում առկաուժեղ քամին, տեղանքի կտրատված, բարդ ռելիեֆը եւ ցամաքային ճանապարհների բացակայությունը:
Կրակի շատ օջախներին դժվար էր հասնել անգամ ոտքով, էլ չենք խոսում հրշեջ մեքենայի մասին: Միաժամանակ պետք է նշեմ, որ սա զգայուն էկոհամակարգ է, որտեղ չի կարելի կոշտ միջամտության դիմել՝ հիդրոտեխնիկական կամ ճանապարհային ենթակառուցվածքների եղանակով: Քաղած դասերից ելնելով, պետք է գտնել նման իրավիճակները բացառելու այնպիսի տարբերակներ, որոնք կապահովեն բարձր արդյունավետություն: Այս պարագայում՝ ամենաարդյունավետն իր տեսակի մեջ եզակի հրդեհաշիջող ինքնաթիռի ներգրավում էր, ինչը եւ մենք արեցինք:
Ոչ մի պետություն, անկախ տարածքից ու հզորությունից, ապահովված չէ հրդեհներից ու նման աղետներից: Այլ խնդիր է, թե ինչպես ես դիմակայում:
- Ի՞նչ քայլեր կարելի է ձեռնարկել «Նաիրիտում» եւ այլ նմանատիպ օբյեկտներում աղետների ռիսկերը նվազեցնելու համար:
- Հրդեհի հենց հաջորդ օրը ես միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ աշխատանքային խորհրդակցություն եմ հրավիրել եւ դիմել նրանց՝ մեզ փորձագիտական աջակցություն տրամադրելու համար՝ մեր տնտեսության արդի զարգացմանը անհամահունչ արդյունաբերական խլեակի (մնացորդ) քիմիական թափոնների խնդրի լուծման համար:
Հանդիպմանը ներկա էին Եվրամիության, Համաշխարհային բանկի եւ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի ներկայացուցիչները: Բոլորն էլ մեծ պատրաստակամություն հայտնեցին հնարավոր միջոցներով աջակցել մեզ եւ տրամադրել փորձագետներ, որոնք շատ կարճ ժամանակում Հայաստանի եւ սփյուռքի գիտնականների եւ մասնագետների հետ կիրականացնեն գործարանում պահպանվող քիմիական նյութերի առկավիճակի գնահատում, իսկ հետո դրա հիման վրա կմշակվի նման խնդիրների լուծմանն ուղղված լայնածավալ ծրագիր՝ ռիսկի չեզոքացման կամ նվազեցման համար ու կսկսեն աշխատանքներ տարվել իրականացման համար անհրաժեշտ միջոցների հայթայթման ուղղությամբ:

Давид Тоноян: Люди нам верят - Mediamax.am
4 сентября армянские спасатели празднуют свой профессиональный праздник. Медиамакс беседует с министром по чрезвыйчайным ситуациям Армении Давидом Тонояном.
- Господин Тоноян, больше полугода вы занимаете пост министра по чрезвычайным ситуациям Армении. На мой взгляд, это достаточный срок для знакомства с системой и выявления ее сильных и слабых сторон.
- Отвечу в стиле Эзопа: наша сильная сторона - это кадры, слабая сторона - снова кадры.
У нас есть высококвалифицированные, знающие и преданные кадры во всех сферах. Есть и слабые кадры, которые уже понимают, что в нашей системе им нет места. Самый целенаправленный путь работы с кадрами – это прогрессивные реформы системы, которые обусловлены вызовами времени и являются частью актуальной повестки правительства Армении.
Пусть не прозвучит амбициозно, но одной из наших сильных сторон является формирование культуры доверия среди нашего населения. Люди верят нам, доверяют номеру 911. Не случайно, что в первом полугодии 2017 года службой 911 было получено более 1 млн 55 тысяч вызовов, ни один из которых не остался без ответа.
Кстати, одним из факторов проведения структурных реформ является то, что некоторые подразделения не только дублируют функции друг друга, но и ведут несогласованную деятельность. Естественно, такие подразделения подлежат срочным реформам.
- Создается впечатление, что Вы намерены расширить укоренившиеся представления об МЧС как в основном  о реактивном ведомстве и создаете основы для его трансформации в проактивную структуру.
- Наше реагирование на чрезвычайные ситуации имеет следующую картину: снижение риска возникновения чрезвычайной ситуации, оценка возникшей ситуации, предотвращение, предупреждение, устранение последствий. Иначе говоря, внедрена новая культура управления – система управления бедствиями (снижение риска, противостояние, устранение последствий), которая постепенно переводится на основы электронного управления.
Давид Тоноян Давид Тоноян
Кстати, в нашем реагировании произошло и содержательное изменение. Мы разворачиваем деятельность дифференцированно: уязвимые слои: дети, инвалиды, жители приграничных зон, участники Арцахской войны; бенефициары: общины, крупные населенные пункты, города и так далее. По всем указанным направлениям министерство реализует долгосрочные программы, в основном при финансировании международных организаций.
- В программе правительства указано, что в 2017-2020 гг. должна быть запущена единая система электронного управления по снижению рисков бедствий. Что из себя представляет эта система и как она будет работать?
- Единая система электронного управления МЧС Армении является одним из основных инструментов управления процессами в этой сфере, решения различных проблем и обеспечения эффективной деятельности в области чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны. Ее внедрение будет способствовать реализации Стратегической программы электронного управления и Национальной стратегии управления рисками бедствий, развитию сферы информационных технологий и осуществлению ряда других актуальных концептуальных и стратегических программ.
Система будет включать информационное пространство структурных, выделенных и территориальных подразделений МЧС Армении и будет иметь возможность сопряжения с действующими в других государственных органах системами автоматизированного управления. Она будет обладать необходимой степенью защиты, а гарантирующее ее деятельность и безопасность программное обеспечение будет осуществляться посредством лицензированных пакетов.
- В последние месяцы МЧС ведет активную работу в приграничных общинах, создавая опорные пункты гражданской обороны. Когда планируется завершение этого процесса?
- Эти работы ведутся согласно решению правительства Армении. Еще в 2015 году в составе управления ГО (Гражданской обороны) был создан Коллективный центр сил гражданской обороны. Одним из важнейших достижений последних трех лет является создание подразделений ГО в 11 приграничных общинах Тавушской области. Они были пополнены молодыми кадрами из этих общин. Эти опорные пункты созданы для защиты населения приграничных общин: тушения пожаров, проведения спасательных работ, охраны специальных объектов (водохранилища, родники, мосты), обнаружения заминированных территорий, установления отличительных знаков, организации контроля за территорией, содействия мероприятиям по эвакуации населения, оказания первой медицинской помощи пострадавшим на месте аварий и в уязвимых очагах.  Проводимые в этом направлении работы будут носить продолжительный характер.
- В программе правительства указана разработка плана по управлению неконтролируемыми людскими потоками, возникшими вследствие крупных бедствий или военных действий. Можете представить контуры этого документа?
- Да, в соответствии с программой действий  по реализации стратегии миграционной политики Армении на 2017-2021 гг. и пятилетней программой развития МЧС Армении планируется разработать «План действий по управлению миграционными потоками, возникшими в результате крупных бедствий или военных действий». Моим приказом учреждена рабочая группа, в которую вовлечены представители различных ведомств, а также международных организаций.
Задачей рабочей группы является разработка плана. Проведение первой встречи рабочей группы запланировано на сентябрь.
План будет состоять из 4 основных разделов, в которых будут представлены действия ведомств Армении по управлению миграционными потоками.
Уже ведутся работы в направлении реализации плана, в частности, Международная организация по миграции ООН и МЧС Армении недавно провели совместные учения в пограничном пропускном пункте Гогаван на тему «Управление миграционными потоками, возникшими в результате крупных бедствий или военных действий». На учениях в качестве наблюдателей участвовали наши грузинские коллеги.
На утверждение правительства Армении план планируется представить до конца 2018 года.
- Армяно-российский центр гуманитарного реагирования, по сути, единственная подобная структура в регионе. Что нужно сделать, чтобы он действительно приобрел региональное значение?
- Армяно-российский центр гуманитарного реагирования действительно является уникальной структурой. Он имеет подчеркнутые целевые задачи и достаточно выгодные тенденции перспективного развития. В соседних государствах уже слышны ревностные отзывы о региональной значимости центра. Однако нас больше интересуют наши решения в контексте функционирования центра. В случае намеченной оснащенности персоналом и техникой центр будет играть серьезную роль не только в нашем регионе, но и за его пределами.
- В последние месяцы Вы обсуждали перспективы сотрудничества со спецпредставителем генерального секретаря НАТО Джеймсом Аппатурайем, с представителями Евросоюза. Есть какие-либо практические договоренности?
- Сотрудничество МЧС Армении с НАТО осуществляется в рамках Программы действий индивидуального партнерства (ПДИП) Армения-НАТО, в формате «Партнерство во имя мира». На встречах с господином Аппатурайем, а также представителями «Программы развития оборонного образования» НАТО мы подчеркивали важность целей ПДИП особенно в сфере гражданской подготовки. С другой стороны, принятые в 2016 году на Варшавском саммите НАТО концепция и руководство по сопротивляемости представляют большой интерес.  Учитывая важность повышения сопротивляемости для Армении и то, что работы по сотрудничеству в этом направлении ведутся НАТО и с государствами-партнерами, мы планируем углубить институциональные отношения с Североатлантическим альянсом в этой сфере. Стимулом для устойчивого развития этих отношений является также проведение совместных учений. Очередным подобным мероприятием станет полевое учение по управлению последствиями бедстий “Bosnia-Herzegovina 2017”, организованное Евроатлантическим  координационным центром реагирования на стихийные бедствия и катастрофы (EADRCC). Уверен, что команда МЧС Армении в очередной раз успешно выступит.
Также обсуждаем пути сотрудничества в сфере образования. Достигнуты договоренности по обеспечению возможностей прохождения спасательных, пожарных, касающихся управления бедствиями и других курсов в шведском образовательном центре SRTC, а также в подобных центрах в Чехии и Франции.
Также обсуждались возможности сотрудничества по созданию Центра отличия в Армении, а также возможного содействия и поддержки со стороны НАТО в стимулировании трансграничного сотрудничества.
Что касается Евросоюза, то сейчас первоочередное значение имеет подписание парафированного Всеобъемлющего соглашения между Арменией и ЕС, в рамках которого планируется отраслевое сотрудничество также с МЧС Армении.
Современные грани сотрудничества Армении с ЕС включают, кроме прочего, региональные проекты СРБ (Снижение рисков бедствий), реализуемые в рамках «Программы по предотвращению, повышению готовности и реагированию на природные и антропогенные катастрофы в регионе Восточного партнерства» (PPRD East) и Главным управлением Европейской комиссии по гражданской обороне и гуманитарной помощи (DIPECHO).
Планируем расширить сотрудничество МЧС Армении с ЕС в сфере уменьшения рисков природных и антропогенных бедствий, а также возможности трансграничного сотрудничества с Грузией и Ираном для повышения уровня сопротивляемости бедствиям в регионе.
- Господин министр, тема потерь урожая из-за града является одной из злободневных для Армении. Запущенные в последние годы различные противоградовые станции, кажется, неэффективны или малоэффективны. Вы говорили, что в 2018-2019 гг. создадите более эффективную противоградовую систему. Чем она отличается от действующей системы и каким будет механизм оценки ее эффективности?
- В настоящее время противоградное воздействие осуществляется газогенераторным методом. Внедренные в рамках госпрограммы газогенераторные станции в основном расположены на юго-западной границе республики и обеспечивают планируемую эффективность, а созданные без согласования с МЧС в хаотичном порядке станции не могут обеспечивать эффективную работу.
Что касается новой системы, то решением правительства Армении реализуется пилотная программа ракетной обороны, в рамках которой уже модернизирована и оцифрована Арагацотнская радиолокационная станция, будут размещены три новых ракетные станции.
Ракетные станции будут размещены в Армавирском и Арагацотнском марзах по принципу цепочки, чтобы обеспечить определенный оборонительный пояс, который составит 45.000 гектаров. Территория пократия ныне действующих 546 газогенераторных станций составляет около 50.000 гектаров.
После завершения работ и испытаний, предусмотренных пилотной программой, будет определена перспектива развития ракетной обороны на 2018-2019 гг. и представлена соотвествующая программа.
- Господин министр, каковы основные выводы, сделанные после пожара в Хосровском заповеднике? Какие краткосрочные и долгосрочные решения намечены?
- Некоторые выявленные проблемы уже решены, в частности, на территории заповедника обеспечена связь. Работы по тушению пожара усложнялись установившейся высокой температурой, сильным ветром во время пожара, сложным рельефом местности и отсутствием подъездных путей.
До многих очагов огня сложно было добраться даже пешком, не говоря уже о пожарной машине. Хосровский заповедник - это чувствительная экосистема, где нельзя совершать грубое вмешательство путем гидротехнических или дорожных инфраструктур. Исходя из усвоенных уроков, необходимо искать такие варианты, которые обеспечат высокую эффективность. В этом случае самым эффективным было привлечение единственного в своем роде самолета для тушения пожаров, что мы и сделали.
Ни одно государство не застраховано от пожаров и подобных бедствий. Другой вопрос, как им противостоять.
- Какие шаги можно предпринять на заводе «Наирит» и других подобных объектах для снижения рисков бедствий?
- На следующий день после пожара я созвал рабочее совещение с участием представителей международных структур и обратился к ним за предоставлением экспертной помощи, необходимой для решения проблемы утилизации отходов химических производств.
На встрече присутствовали представители Евросоюза, Всемирного банка и Программы развития ООН. Все они выразили готовность помочь нам и предоставить экспертов, которые в сжатые сроки вместе с учеными и специалистами из Армении и Диаспоры проведут оценку текущего состояния хранящихся на заводе химических веществ, после чего будет разработана широкомасштабная программа и начнется поиск необходимых средств для ее реализации.