Իսահակ Սիլվերա. Մետաղական ջրածնի ստացման նոր փորձ ենք սկսում
2016թ.-ի հոկտեմբերին Հարվարդի համալսարանի գիտնականներ պրոֆեսոր Իսահակ Ֆ. Սիլվերան եւ դոկտոր Տանգա Դիասը հայտարարեցին, որ հաջողության են հասել մետաղական ջրածնի ստացման փորձերում: Գիտնականները մետաղական ջրածնի ստացման փորձն արել էին սառեցման կետից զգալիորեն ցածր ջերմաստիճանում երկու ադամանդների արանքում հեղուկ ջրածինը ճնշելով:
«Սա Երկրի վրա մետաղական ջրածնի առաջին օրինակն է, եւ դուք տեսնում եք մի բան, որը նախկինում գոյություն չի ունեցել»,- հեղափոխական բացահայտման փորձի մասին հայտնի դառնալուց հետո հայտարարել էր Իսահակ Սիլվերան:
Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում նա պատմել է, թե ինչպես է սկսել աշխատել մետաղական ջրածնի հետազոտությունների վրա եւ ինչ փուլում են ուսումնասիրություններն այս պահին:
- Դուք փորձել եք հեղափոխական բացահայտում անել, որի մասին գիտնականները երազում են 100 տարուց ավելի: Որքա՞ն ժամանակ է, որ զբաղվում եք մետաղական ջրածնի ստացմամբ եւ ինչո՞ւ հենց այս ուղղությունը գրավեց Ձեզ:
- Ես սկսեցի մոտ 45 տարի առաջ: Սիրում եմ բարդ խնդիրները: Այդ ժամանակ մետաղական ջրածին ստեղծելու համար անհրաժեշտ ճնշման կանխատեսումը 25ԳՊա էր (այս փորձի ժամանակ 495ԳՊա ճնշում է օգտագործվել- հեղ.), եւ ես կարծում էի, որ կարող եմ հասնել նման ճնշման արդյունքին: Պարզվեց, որ այդ ցուցանիշն ավելի բարձր է, եւ ավելի դժվար է դրան հասնելը:
- Համաձայն լրատվամիջոցների տեղեկությունների` Ձեր գիտական խումբը դեռ չի ապացուցել, որ ստացված մետաղը կայուն է նորմալ ճնշման եւ ջերմաստիճանային պայմաններում: Նմուշը սարքավորումից դուրս բերվե՞լ է: Եթե այո, ապա կարողացե՞լ եք պահպանել ստացված նյութը եւ դրա հատկությունները:
- Դեռ ոչ: Մենք չունենք որեւէ դրական կամ բացասական ապացույց նմուշի մետակայունության մասին:
- Ի՞նչ փուլում են այժմ հետազոտությունները: Փորձել եք, արդյո՞ք, կրկնել փորձը եւ հաջողության հասե՞լ եք:
- Վերջերս մենք կորցրեցինք ստացված օրինակը. ադամանդները կոտրվեցին, երբ լազերի փոքր հզորությամբ լույսն ուղղեցինք դրանց վրա: Մենք նոր փորձ ենք սկսում:
- Մի շարք գիտնականներ քննադատեցին Ձեզ` ասելով, որ հնարավոր է Դուք շտապել եք հայտարարել, որ մետաղական ջրածին եք ստացել: Ինչպե՞ս կարձագանքեք այդ քննադատություններին:
- Մենք չշտապեցինք: Նրանք առաջարկում են փորձը կրկնել, եւ ես համաձայն եմ: Բայց սա առաջին անգամն է, որ ջրածինը սեղմվում է այդպիսի ճնշման տակ, եւ դժվար կլինի դա կրկնել: Դրա համար կարող է ավելի քան մեկ տարի պահանջվել, այդ պատճառով էլ մենք չէինք կարծում, որ պետք է սպասել մեր հաջողության մասին բարձրաձայնելու համար:
- Ի՞նչ նշանակություն ունի Ձեզ համար այս բացահայտումը: Փաստորեն, դուք կարող եք լինել այն գիտնականը, ով մարդկությանը կտա այդքան սպասված նյութը, ինչը կարող է դառնալ առաջընթացի հիմք տարբեր ոլորտներում:
-Երկար սպասված նպատակին հասնելու հաջողությունը չափազանց հուզիչ է: Դա նաեւ նոր հնարավորություններ է բացում հետագա ուսումնասիրությունների եւ բացահայտումների համար, որոնցով մենք զբաղվում ենք:

Isaac Silvera: We are starting a new experiment on metallic hydrogen
Professor Isaac Silvera and Doctor Ranga Dias from Harvard University announced in October 2016 about their success in creating metallic hydrogen.
“It is the first-ever sample of metallic hydrogen on Earth, so when you are looking at it, you are looking at something that has never existed before,” Isaac Silvera stated after their attempt of revolutionary breakthrough became known. The scientists tried to make metallic hydrogen by pressing liquid hydrogen between two diamonds at a temperature far below freezing.
Harvard Professor Isaac Silvera told in an exclusive interview to Mediamax about how he started his work on metallic hydrogen and the current stage of his research.
- Professor Silvera, you tried to make a revolutionary discovery, which scientists have dreamt of for more than 100 years. How long have you been engaged in creating metallic hydrogen and why did this direction attract you so much?
- I started about 45 years ago. I like challenging problems. At the time the prediction of the required pressure for creating metallic hydrogen was 25 GPa (pressure of 495 GPa is used during this experiment- Mediamax) and I thought that I could achieve such a pressure. It turned out to be much higher and more difficult to achieve.
- According to media, your team has not yet proved that the new metal is stable at normal pressures and temperatures. Has the sample been taken out of the equipment? If yes, is it possible to preserve the material and its properties?
- Not yet; we have no evidence positive or negative that the sample is metastable.
- Which stage is your research at currently? Have you tried to repeat your experiment? If yes, have you achieved success?
- We recently lost the sample; the diamonds broke when we shone low power laser beam into them. We are starting a new experiment.
- A number of scientists criticized you, saying that maybe you hurried to announce creation of metallic hydrogen. How would you respond to the criticism?
- We did not hurry. They suggest that the experiment should be repeated and I agree. But this is the first time that hydrogen has been compressed to this pressure and it may be hard to repeat. It could take a year or more, so we did not think we should wait to announce our success.
- How important is this discovery for you? What does it mean for you? In fact, you can become the scientist to provide humanity with so long expected metal, which can become the basis of progress in many spheres.
- Success in achieving a long sought goal is extremely exciting. It also opens up new avenues for further research and discovery that we are pursuing.