Ստեֆան Վիսկոնտի. Բոլոր կողմերն իրենց պետք է հաղթող զգան - Mediamax.am
2016թ. հոկտեմբերին Մեդիամաքսը հաղորդեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահի պաշտոնում Ստեֆան Վիսկոնտիի նշանակման մասին եւ ներկայացրեց նրա կենսագրության ուշագրավ դրվագները: Այսօր ներկայացնում ենք Ստեֆան Վիսկոնտիի առաջին հարցազրույցը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի պաշտոնում:
-Ի՞նչ մտածեցիք, երբ Ձեզ առաջարկեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ներկայացնել Ֆրանսիան: Չէ՞ որ դա դժվարին աշխատանք է:
-Ես Կովկասի տարածաշրջանին ծանոթ եմ վաղուց (առաջին այցս Հայաստան, Ադրբեջան եւ Վրաստան կայացել է դեռ 1989 թվականին, երբ ուսանող էի եւ ճամփորդում էի): Ուսումնասիրել եմ տարածաշրջանի հարուստ եւ անկայուն պատմությունը, եւ այստեղ ապրող բոլոր ժողովուրդների հանդեպ մտերմության եւ հիացմունքի զգացողություն ունեմ:
Բախտ եմ ունեցել տարբեր ժամանակներում առնչվել Մինսկի խմբի աշխատանքներին, քանի որ 1997-2002 թթ. եղել եմ Ֆրանսիայի վարչապետ Լիոնել Ժոսպենի դիվանագիտական խորհրդականը: Իսկ 2009 թվականին, երբ Ֆրանսիայի գլխավոր հյուպատոսն էի Մյունխենում, երեք համանախագահների հանդիպում էի հյուրընկալել իմ նստավայրում:
Երբ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը առաջարկեց զբաղեցնել այս պաշտոնը, ես շատ ոգեւորվեցի՝ միեւնույն ժամանակ գիտակցելով  նոր պարտականություններիս կարեւորությունը: Անշուշտ, սա շատ դժվարին աշխատանք է, բայց երբ խոսքը գնում է խաղաղության, կայունության եւ տարածաշրջանի ժողովուրդների բարգավաճման մասին, այդ նպատակին հասնելու համար կարելի է ցանկացած ջանք ներդնել:
- Որո՞նք են լինելու ձեր աշխատանքի առաջնահերթությունները:
- Ուզում եմ ընդգծել, որ համանախագահների աշխատանքի էությունը հավաքական մոտեցման մեջ է, որը հիմնված է փոխադարձ վստահության, գաղտնիության, կառուցողական ոգու եւ մտքերի մշտական փոխանակման վրա: Իմ անձնական ներդրումը եւ գաղափարները լինելու են այս շրջանակում:
Ակտիվորեն աշխատելու եմ որպես ազնիվ միջնորդ՝ հույս ունենալով ստեղծել այնպիսի դինամիկա, որն ի վերջո կարող է հանգեցնել Ղարաբաղի հիմնահարցի արդար եւ կայուն լուծմանը: 2016թ. դեկտեմբերին այցելեցի տարածաշրջան եւ պատիվ ունեցա հյուրընկալվել նախագահներ Ալիեւի եւ Սարգսյանի, երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների եւ այլ հիմնական դերակատարների կողմից: Նրանց դիտարկումները եւ խորհուրդները շատ արժեքավոր էին, քանզի աշխատանքս լիարժեք կատարելու համար շատ կարեւոր էր հասկանալ, թե որոնք են կողմերի դիրքորոշումները, նպատակները եւ «կարմիր գծերը»: Ի վերջո, լուծումը պետք է այնպիսին լինի, որ բոլոր կողմերն իրենց հաղթող զգան (win-win):
- Այս աշխատանքում ո՞րը կլինի ամենաբարդ խնդիրը:
-Կարծում եմ, ամենադժվարը կլինի կողմերի միջեւ վստահության ու երկխոսության վերականգնումը, ինչին հասնելու համար պետք է ապահովել ողջախոհ, արդյունավետ եւ ուժեղ դինամիկա: Պետք անել ամեն հնարավորը զինված գործողությունների վերսկսումը կամ բռնության ցանկացած բռնկումը կանխելու համար, քանի որ դրանք վնաս են հասցնելու բոլորին:
-Այսօր Լեռնային Ղարաբաղը բանակցություններում ներգրավված չէ: Չե՞ք կարծում, որ կարեւոր է Արցախին վերադարձնել ձայնի լիարժեք իրավունքը:
-Կարեւոր է տարանջատել պաշտոնապես ընթացող բանակցային ձեւաչափն ու միջնորդական պայմանները (3 համանախագահ երկրներ +2) եւ ընդհանուր կարգավորման հարցը, որը ներառում է հետաքրքրված կողմերի ավելի լայն շրջանակ: Ես նկատի ունեմ Մինսկի խմբի մնացած անդամներին (6 երկրներ + ԵԱՀԿ Եռյակը) եւ, բնականաբար, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին: Շատ կարեւոր է լսել բնակչության եւ նրանց ներկայացուցիչների՝ Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանությունների եւ Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանցի ներկայացուցիչների ձայները:
Ուզում եմ հիշեցնել, որ 1994թ. ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովում Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչվեցին որպես կողմեր:
Բանակցությունների եռակողմ ձեւաչափը փոխարինվեց երկկողմ Հայաստան-Ադրբեջան ձեւաչափով 1998 թվականին, երբ Ղարաբաղի նախկին առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը իշխանության եկավ (Հայաստանում-խմբ.): Վստահ կարող եմ ասել, որ Ստեփանակերտի շահերը ամբողջապես հաշվի են առնվում Հայաստանի բանակցողների կողմից:
- Մոտ ապագայում Դուք եւ ձեր գործընկերները տարածաշրջանային այց ծրագրու՞մ եք:
-Այցի վերաբերյալ ճշգրիտ ամսաթիվ դեռ չկա, բայց ամենայն հավանականությամբ համանախագահները գարնանը կայցելեն տարածաշրջան կողմերի հետ խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով:
- Դուք բիզնես կառավարում եք սովորել Ֆրանսիական բարձրագույն դպրոցում (ESSEC), իսկ ավելի ուշ աշխատել եք որպես տնտեսական եւ ֆինանսական  խորհրդատու: Ինչպե՞ս որոշեցիք դիվանագիտական աշխատանքի անցնել:
- Պետք է ասեմ, որ դիվանագետի մասնագիտությունը բավական խորթ է իմ ընտանիքի ավանդույթներին (բոլոր Վիսկոնտիները կա՛մ ինժեներներ են, կա՛մ դեղագործներ), ինչպես նաեւ բիզնես կրթությանս եւ առաջին տարիների խորհրդատվական գործունեությանս: Դիվանագետ դառնալս, անշուշտ, ճակատագրի նվերն էր: Երբ դեռ երիտասարդ մասնագետ էի, դեպքերի բերումով ծանոթացա եւ ընկերացա մի քանի պրոֆեսիոնալ դիվանագետների հետ: Նրանք էլ ինձ խորհուրդ տվեցին միանալ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության թիմին:
Այդ ժամանակ 30 տարեկան էի, գայթակղվեցի եւ որոշեցի բախտս փորձել եւ առանց մեծ հույսեր ունենալու քննություն հանձնեցի: Մրցակցությունը մեծ էր, սակայն ճակատագիրը նորից ինձ ձեռք մեկնեց, եւ ես հաջողությամբ հաղթահարեցի քննությունը:

Stephane Visconti: The settlement has to be a “win-win” schema
Mediamax reported in October 2016 about the appointment of Stephane Visconti as French Co-Chair of the OSCE Minsk Group and presented the highlights of his biography. Today we are introducing his first interview as Co-Chair of the OSCE Minsk Group.
- What did you think when you were offered to become the Co-Chair of the OSCE Minsk group for the Nagorno Karabakh conflict? Didn’t you think this was going to be a tough assignment?
- I have known the Caucasus for many years (my first visit in Armenia, Azerbaijan and Georgia, as a student on vacation, goes back to 1989), studied its rich and turbulent history, and have developed a feeling of proximity and admiration for all its people in their diversity.
I was also lucky to have the opportunity to be at different times in contact with the ongoing work of the Minsk group (as the diplomatic adviser to the French Prime minister Jospin in 1997-2002), and personally with its three Co-chairs (in 2009, a time when I was Consul General in Munich, I hosted a meeting of the MG in my Residence).
So when my Minister proposed to me this posting, I was at the same time excited and very conscious of the level of my future responsibilities. It is indeed a very challenging job, but what is at stake here is peace, stability and prosperity for the people of the region, so this is worth every effort.
- What will be your priorities during your work as the Co-Chair?
- Let me first of all underscore that the essence of the work of Co-chairs is a collective approach, based on mutual trust, confidentiality, constructive spirit, and permanent exchanges. My personal contribution and ideas are operating in this solid and coherent framework.
My plan is to serve actively as an honest broker and with the hope to generate dynamics that could at last end up with a fair and sustainable settlement of the Karabakh issue. With these goals in mind, I went to the region in December 2016 and had the honor of being received by Presidents Aliyev and Sargsyan, the Ministers of Foreign affairs of the two Republics, and others major actors. Their observations and advices have been for me very precious. It is essential for my duties to fully comprehend what are the positions, aims and red lines of the parties. Ultimately, the settlement has to be a “win-win” schema.
- What do you think will be the most challenging issue?
- As it turns out, the most challenging issue is to restore trust and dialogue, and thus to be in a position to trigger a virtuous, efficient and strong dynamic. Everything has to be done to prevent any outbreak of violence or armed hostilities that would be most damageable for everybody.
- Now Nagorno Karabakh is not formally a negotiation party of the NK. Don’t you think that it is important to give back Karabakh a full voice?
- It is important to make a distinction between the formal ongoing negotiation format/mediation modalities (3 Co-chair countries + 2) and the overall settlement issue, which involves a larger spectrum of interested parties. I have mainly in mind the other members of the Minsk Group (6 countries plus the OSCE Troika) and naturally the Nagorno Karabakh people. It is absolutely relevant and of crucial important to listen to the voices of the populations and its representatives, and here I have in mind the de facto Nagorno Karabakh authorities as well as the Nagorno Karabakh Azeri representatives.
Let me also recall that the 1994 Budapest Summit of OSCE had originally recognized Armenia, Azerbaijan and Nagorno Karabakh as parties, the replacement of the negotiations’ trilateral format by bilateral Armenian-Azerbaijan talks was operated in 1998 when President Kocharian, former Karabakhi leader, came to power. Again, we are talking about a formal issue, I know for sure that the interests of Stepanakert are entirely taken into account by the Armenian negotiators.
- Is there a data about co-chair’s visit to region for nearly future?
- The precise dates have not yet been set, but the Co-chairs shall definitely visit the region for consultations with all the involved parties, probably at spring time.
- You studied business management at ESSEC Business School and then worked as economic and finance consultant. How did you decide to become a diplomat?
- I have to say that the prospect of embracing the diplomatic carrier was actually quite alien to my family’s traditions (all Visconti are either engineers  or pharmacists)  and not a natural way after my MBA and early years of professional life as a business consultant. Becoming a diplomat is definitely a gift from the Providence, which proved benevolent to me. As I was a young professional, it made things happen by getting me acquainted, by some happy chance, with several carrier diplomats who became friends and strongly advised me join the “Quai d’Orsay” (French ministry of Foreign Affairs). I was then 30 years old, feeling more and more tempted, so I decided to try my luck by taking the national exam - with no much hope. It was excessively competitive, and I succeeded, so here again, the Providence gave me a helpful hand.