Ստեֆան Վիսկոնտի. Բոլոր կողմերն իրենց պետք է հաղթող զգան - Mediamax.am
2016թ. հոկտեմբերին Մեդիամաքսը հաղորդեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահի պաշտոնում Ստեֆան Վիսկոնտիի նշանակման մասին եւ ներկայացրեց նրա կենսագրության ուշագրավ դրվագները: Այսօր ներկայացնում ենք Ստեֆան Վիսկոնտիի առաջին հարցազրույցը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի պաշտոնում:
-Ի՞նչ մտածեցիք, երբ Ձեզ առաջարկեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ներկայացնել Ֆրանսիան: Չէ՞ որ դա դժվարին աշխատանք է:
-Ես Կովկասի տարածաշրջանին ծանոթ եմ վաղուց (առաջին այցս Հայաստան, Ադրբեջան եւ Վրաստան կայացել է դեռ 1989 թվականին, երբ ուսանող էի եւ ճամփորդում էի): Ուսումնասիրել եմ տարածաշրջանի հարուստ եւ անկայուն պատմությունը, եւ այստեղ ապրող բոլոր ժողովուրդների հանդեպ մտերմության եւ հիացմունքի զգացողություն ունեմ:
Բախտ եմ ունեցել տարբեր ժամանակներում առնչվել Մինսկի խմբի աշխատանքներին, քանի որ 1997-2002 թթ. եղել եմ Ֆրանսիայի վարչապետ Լիոնել Ժոսպենի դիվանագիտական խորհրդականը: Իսկ 2009 թվականին, երբ Ֆրանսիայի գլխավոր հյուպատոսն էի Մյունխենում, երեք համանախագահների հանդիպում էի հյուրընկալել իմ նստավայրում:
Երբ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը առաջարկեց զբաղեցնել այս պաշտոնը, ես շատ ոգեւորվեցի՝ միեւնույն ժամանակ գիտակցելով  նոր պարտականություններիս կարեւորությունը: Անշուշտ, սա շատ դժվարին աշխատանք է, բայց երբ խոսքը գնում է խաղաղության, կայունության եւ տարածաշրջանի ժողովուրդների բարգավաճման մասին, այդ նպատակին հասնելու համար կարելի է ցանկացած ջանք ներդնել:
- Որո՞նք են լինելու ձեր աշխատանքի առաջնահերթությունները:
- Ուզում եմ ընդգծել, որ համանախագահների աշխատանքի էությունը հավաքական մոտեցման մեջ է, որը հիմնված է փոխադարձ վստահության, գաղտնիության, կառուցողական ոգու եւ մտքերի մշտական փոխանակման վրա: Իմ անձնական ներդրումը եւ գաղափարները լինելու են այս շրջանակում:
Ակտիվորեն աշխատելու եմ որպես ազնիվ միջնորդ՝ հույս ունենալով ստեղծել այնպիսի դինամիկա, որն ի վերջո կարող է հանգեցնել Ղարաբաղի հիմնահարցի արդար եւ կայուն լուծմանը: 2016թ. դեկտեմբերին այցելեցի տարածաշրջան եւ պատիվ ունեցա հյուրընկալվել նախագահներ Ալիեւի եւ Սարգսյանի, երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների եւ այլ հիմնական դերակատարների կողմից: Նրանց դիտարկումները եւ խորհուրդները շատ արժեքավոր էին, քանզի աշխատանքս լիարժեք կատարելու համար շատ կարեւոր էր հասկանալ, թե որոնք են կողմերի դիրքորոշումները, նպատակները եւ «կարմիր գծերը»: Ի վերջո, լուծումը պետք է այնպիսին լինի, որ բոլոր կողմերն իրենց հաղթող զգան (win-win):
- Այս աշխատանքում ո՞րը կլինի ամենաբարդ խնդիրը:
-Կարծում եմ, ամենադժվարը կլինի կողմերի միջեւ վստահության ու երկխոսության վերականգնումը, ինչին հասնելու համար պետք է ապահովել ողջախոհ, արդյունավետ եւ ուժեղ դինամիկա: Պետք անել ամեն հնարավորը զինված գործողությունների վերսկսումը կամ բռնության ցանկացած բռնկումը կանխելու համար, քանի որ դրանք վնաս են հասցնելու բոլորին:
-Այսօր Լեռնային Ղարաբաղը բանակցություններում ներգրավված չէ: Չե՞ք կարծում, որ կարեւոր է Արցախին վերադարձնել ձայնի լիարժեք իրավունքը:
-Կարեւոր է տարանջատել պաշտոնապես ընթացող բանակցային ձեւաչափն ու միջնորդական պայմանները (3 համանախագահ երկրներ +2) եւ ընդհանուր կարգավորման հարցը, որը ներառում է հետաքրքրված կողմերի ավելի լայն շրջանակ: Ես նկատի ունեմ Մինսկի խմբի մնացած անդամներին (6 երկրներ + ԵԱՀԿ Եռյակը) եւ, բնականաբար, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին: Շատ կարեւոր է լսել բնակչության եւ նրանց ներկայացուցիչների՝ Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանությունների եւ Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանցի ներկայացուցիչների ձայները:
Ուզում եմ հիշեցնել, որ 1994թ. ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովում Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչվեցին որպես կողմեր:
Բանակցությունների եռակողմ ձեւաչափը փոխարինվեց երկկողմ Հայաստան-Ադրբեջան ձեւաչափով 1998 թվականին, երբ Ղարաբաղի նախկին առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը իշխանության եկավ (Հայաստանում-խմբ.): Վստահ կարող եմ ասել, որ Ստեփանակերտի շահերը ամբողջապես հաշվի են առնվում Հայաստանի բանակցողների կողմից:
- Մոտ ապագայում Դուք եւ ձեր գործընկերները տարածաշրջանային այց ծրագրու՞մ եք:
-Այցի վերաբերյալ ճշգրիտ ամսաթիվ դեռ չկա, բայց ամենայն հավանականությամբ համանախագահները գարնանը կայցելեն տարածաշրջան կողմերի հետ խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով:
- Դուք բիզնես կառավարում եք սովորել Ֆրանսիական բարձրագույն դպրոցում (ESSEC), իսկ ավելի ուշ աշխատել եք որպես տնտեսական եւ ֆինանսական  խորհրդատու: Ինչպե՞ս որոշեցիք դիվանագիտական աշխատանքի անցնել:
- Պետք է ասեմ, որ դիվանագետի մասնագիտությունը բավական խորթ է իմ ընտանիքի ավանդույթներին (բոլոր Վիսկոնտիները կա՛մ ինժեներներ են, կա՛մ դեղագործներ), ինչպես նաեւ բիզնես կրթությանս եւ առաջին տարիների խորհրդատվական գործունեությանս: Դիվանագետ դառնալս, անշուշտ, ճակատագրի նվերն էր: Երբ դեռ երիտասարդ մասնագետ էի, դեպքերի բերումով ծանոթացա եւ ընկերացա մի քանի պրոֆեսիոնալ դիվանագետների հետ: Նրանք էլ ինձ խորհուրդ տվեցին միանալ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության թիմին:
Այդ ժամանակ 30 տարեկան էի, գայթակղվեցի եւ որոշեցի բախտս փորձել եւ առանց մեծ հույսեր ունենալու քննություն հանձնեցի: Մրցակցությունը մեծ էր, սակայն ճակատագիրը նորից ինձ ձեռք մեկնեց, եւ ես հաջողությամբ հաղթահարեցի քննությունը:

Стефан Висконти: Все стороны должны ощущать себя победителями
В октябре мы рассказали о назначении Стефана Висконти французским сопредседателем Минской группы ОБСЕ и представили интересные факты его биографии. Сегодня предлагаем вашему вниманию первое интервью Стефана Висконти в качестве сопредседателя Минской группы.
- Что Вы подумали, когда Вам предложили представлять Францию в Минской группе ОБСЕ? Ведь это непростая работа?
-  С кавказским регионом я знаком давно – мой первый визит в Армению, Азербайджан и Грузию состоялся еще в 1989 году, когда я путешествовал, будучи студентом. Я изучал богатую и нестабильную историю региона, и испытываю чувства восхищения и близости
ко всем живущим здесь народам.
У меня была возможность соприкасаться с работой Минской группы ОБСЕ, поскольку в 1997-2002 гг. я был советником премьер-министра Франции Лионеля Жоспена по международным делам. А в 2009 году, будучи генконсулом Франции в Мюнхене, я принимал в своей резиденции трех сопредседателей.
Когда министр иностранных дел Франции предложил мне этот пост, я очень воодушевился, осознавая при этом важность своих новых обязанностей. Несомненно, это непростая работа, но когда речь идет о мире, стабильности и процветании народов региона, ради этой цели можно приложить все усилия.
- Какими будут ваши приоритеты в работе?
- Хочу подчеркнуть, что суть работы сопредседателей заключается в коллективном подходе, основанном на взаимном доверии, конфиденциальности, конструктивности  и постоянном обмене мнениями. Мой личный вклад и идеи будут в этих рамках.
Я намерен активно работать как честный посредник, в надежде создать такую динамику, которая в итоге приведет к справедливому и стабильному разрешению Карабахского конфликта. В декабре 2016 года я посетил регион и имел честь встретиться с президентами Алиевым и Саргсяном, министрами иностранных дел двух стран и другими ключевыми деятелями. Их замечания и советы очень ценны для меня, поскольку мне  было важно понять позиции, цели и «красные линии» сторон, чтобы должным образом выполнять свою работу. В конечном счете, решение должно быть таким, чтобы все стороны ощущали себя победителями (win-win).
- Какая задача будет сложнейшей в данной работе?
- Думаю, сложнее всего будет восстановить доверие и диалог между сторонами, для чего нужно обеспечить здравую, эффективную и сильную динамику. Нужно сделать все возможное, чтобы предотвратить возобновление вооруженных действий или любые вспышки насилия, поскольку они навредят всем.
- Сегодня Нагорный Карабах не участвует в переговорах. Не считаете важным вернуть Арцаху полноценное право голоса?
- Важно различать официальный переговорный формат и посреднические условия (три основные страны + 2) и вопрос урегулирования в целом, который включает более широкий круг заинтересованных сторон. Я имею в виду остальных членов Минской группы (6 стран + Тройка ОБСЕ) и, естественно, народ Нагорного Карабаха. Очень важно услышать голоса населения и их представителей – фактического руководства Нагорного Карабаха, а также азербайджанских представителей Нагорного Карабаха.
Хочу напомнить, что в 1994 г. на будапештском саммите ОБСЕ Армения, Азербайджан и Нагорный Карабах были признаны сторонами конфликта. Трехсторонний формат переговоров был заменен на двусторонний (Армения-Азербайджан) в 1998 году, когда бывший лидер Карабаха Роберт Кочарян пришел к власти (в Армении – ред.) Я точно знаю, что армянские переговорщики полностью учитывают интересы Степанакерта.
- Вы с коллегами планируете посетить регион в ближайшем будущем?
- Точной даты визита пока нет, но, по всей вероятности, сопредседатели весной посетят регион для консультаций со сторонами.
- Вы изучали бизнес-менеджмент в школе ESSEC, после чего работали экономическим и финансовым консультантом. Как Вы решили заняться дипломатической деятельностью?
- Должен сказать, что профессия дипломата чужда моей семье (все в семье Висконти либо инженеры, либо фармацевты). Мой переход в дипломатию, несомненно, был подарком судьбы. Когда я был еще молодым специалистом, то по стечению обстоятельств познакомился и подружился с некоторыми карьерными дипломатами. Они и посоветовали мне присоединиться к команде МИД Франции.
Тогда мне было 30 лет, я поддался соблазну и решил попробовать свои силы. Экзамен я сдавал без особых надежд. Конкурс был большой, но судьба снова протянула мне руку, и я успешно справился с экзаменом.