Ավետ Ադոնց. “ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրի գոտու բանակցությունները սկսելու համար պետք է իրականացնենք էական բարեփոխումներ” - Mediamax.am
15038 դիտում
Ավետ Ադոնց. “ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրի գոտու բանակցությունները սկսելու համար պետք է իրականացնենք էական բարեփոխումներ”
Ավետ Ադոնցը
Եվրոպական Միությունում եւ Բելգիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ավետ Ադոնցի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին
- Նախորդ շաբաթ Ֆիլիպ Լեֆորտը նշանակվեց Հարավային Կովկասում Եվրոպական Միության (ԵՄ) նոր հատուկ ներկայացուցիչ: Այդ պաշտոնը թափուր էր մնացել փետրվարի 28-ից, երբ լրացել էր նախկին ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբիի մանդատը, եւ այս ընթացքում ԵՄ-ում քննարկում էր գնում` արժե՞ պահպանել այդ պաշտոնը, թե ոչ:
- Իսկապես, ԵՄ-ում բավականին ակտիվ քննարկում էր գնում հատուկ ներկայացուցիչները ինստիտուտի (դրանք գործում էին ոչ միայն Հարավային Կովկասում) շուրջ: Լիսաբոնի պայմանագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո ստեղծվեց Եվրոպական արտաքին քաղաքական ծառայությունը, որը ենթադրում է արտաքին քաղաքականության վարման ավելի կենտրոնացված մեխանիզմների ներդրում:
Ի վերջո, հաշվի առնելով այն փաստը, որ Հարավային Կովկասում կան չլուծված հակամարտություններ, չկարգավորված միջպետական հարաբերություններ եւ այլ կարեւոր հիմնահարցեր, որոնք պահանջում են ԵՄ-ի ակտիվ ներգրավումը, որոշում կայացվեց պահպանել հատուկ ներկայացուցչը ինստիտուտը այս տարածաշրջանի համար: ԵՄ-ում որոշեցին, որ այդ ինստիտուտը թույլ կտա ստանալ բազմակողմանի գնահատականներ տարածաշրջանի վերաբերյալ:
Եվրոպացի գործընկերների հետ բազմիցս քննարկել ենք այս հարցը` հույս հայտնելով, որ նորանշանակ հատուկ ներկայացուցիչը կգործի ավելի արդյունավետ, քան իր նախորդը` Պիտեր Սեմնեբին: Առաջին հերթին ի նկատի ունենք այն, որ հատուկ ներկայացուցիչը կարող է օգտագործել իր մանդատով նախատեսված բոլոր լծակները, որպեսզի ԵՄ-ի եւ անդամ-պետություններին ներկայացնի առավել օբյեկտիվ գնահատականներ տարածաշրջանի զարգացումների մասին:
- Հայաստանը եւ ԵՄ-ն բանակցություններ են վարում Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ, եւ երկու կողմերը բավական դրական են գնահատում դրանց ընթացքը` նշելով, որ հարցերի կեսն արդեն համաձայնեցված է: Ի՞նչ ծավալի աշխատանք դեռ պետք է կատարել եւ ո՞րն է բանակցությունների ավարտի հավանական ժամկետը:
- Հստակեցնեմ, որ Ասոցացման համաձայնագիրն իր մեջ ներառում է նաեւ Ազատ առեւտրի համաձայնագիրը: Ստորագրվելու է մեկ փաստաթուղթ` բաղկացած երկու մասից` քաղաքական եւ տնտեսական, որոնք չի կարելի տարանջատել միմյանցից:
Առաջին մասով արդեն համաձայնեցված է գլուխների կեսից ավելին, եւ բանակցությունների դինամիկան բավական դրական է: Երեք ամիսը մեկ պատվիրակությունները հանդիպում են` Երեւանում եւ Բրյուսելում: Բացի դրանից, պարբերաբար տեղի են ունենում քննարկումներ վիդեկոնֆերանսների միջոցով:
Մոտակա ժամանակներում եվրոպացի գործընկերների հետ կսկսենք հակամարտություններին եւ անվտանգության հարցերին վերաբերող հարցերի քննարկումը, եւ վստահ եմ, որ դրական դինամիկան կպահպանվի:
Բանակցությունների ավարտն արդեն տեսանելի ապագայում է, սակայն չպետք է մոռանանք, որ այնուհետեւ պետք է սկսվի ստորագրված փաստաթղթի իրագործումը, եւ փորձը ցույց է տալիս, որ դա եւս ծավալուն աշխատանք պահանջող փուլ է:
Փաստաթղթի երկրորդ մասի` Ազատ առեւտրի համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները դեռ չեն սկսվել:
- Գարնանը Մեդիամաքս-ին տված հարցազրույցում եվրահանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն ասել էր, որ այդ բանակցությունները կմեկնարկեն, «երբ Հայաստանը պատրաստ լինի դրան»: Ինչի՞ մասին է խոսքը:
- Այդ բանակցությունները չեն սկսվել նաեւ Վրաստանի եւ Մոլդովայի` «Արեւելյան գործընկերության» այլ անդամների հետ: Ի դեպ, Ադրբեջանի հետ ԵՄ-ն չի նախատեսում կնքել Ազատ առեւտրի համաձայնագիր, քանի որ այդ երկիրը Առեւտրի Համաշխարհային Կազմակերպության անդամ չէ, իսկ անդամակցությունը ԱՀԿ-ին բանակցություններ սկսելու առաջնային պայմաններից մեկն է:
Բանակցությունները սկսելու համար երկիրը պետք է իրականացնի ծավալուն բարեփոխումներ եւ համապատասխանեցնի իր օրենքներն ու ընթացակարգերը Եվրոպական Միության չափանիշներին:
Եվրոպական Հանձնաժողովի հատուկ տնտեսական առաքելությունը այցելել է Հայաստան ու մատնանշել է երեք հիմնական ուղղություններ, որտեղ Հայաստանի կառավարությունը պետք է բարեփոխումներ անի` մտավոր սեփականության պաշտպանությունը, առեւտրային արգելքների վերացումը, ֆիտոսանիտարիայի եւ սանիտարիայի ոլորտները: ՀՀ կառավարությունը վերջերս իր որոշմամբ ընդունել է գործողությունների ծրագիր մատնանշված խնդիրների լուծման համար, որի իրագործումից հետո կկարողանանք ասել, որ Հայաստանը պատրաստ է սկսել Ազատ առևտրի գոտու բանակցությունները:
- Փաստորեն, նույնիսկ եթե փաստաթղթի առաջին մասը համաձայնեցվի 100 տոկոսով, այն չի ստորագրվի, քանի դեռ չեն ավարտվի երկրորդ մասի բանակցությունները:
- Այո, խոսքը գնում է մեկ միասնական փաթեթի մասին:
Ազատ առեւտրի համաձայնագրի բանակցությունները ենթադրում են բազմաբնույթ բարեփոխումներ մեր տնտեսական քաղաքականության մեջ: Օրինակ, ԵՄ երկրների խանութներում մտավոր սեփականություն հանդիսացող CD-ն կամ DVD-ն արժեն առնվազն 15-20 եվրո, եւ ոչ թե 2-3, ինչպես այսօր Հայաստանում: Իհարկե, ԵՄ երկրներում եւս կարող եք գտնել նման ապրանք, սակայն ոչ թե խանութներում, այլ տոնավաճառներում կամ նման այլ վայրերում:
Նման խնդիրների առկայության պարագայում ԵՄ-ն խնդիր է դնում հավասարեցնել կամ գոնե նվազագույնի հասցնել տարբերությունները մեր ու եվրոպական տնտեսական պայմանների, հարկային ու մաքսային ռեժիմների միջեւ: Կարծում եմ, բուն բանակցային գործընթացը կարող է տեւել ավելի կարճ, քան այս նախապատրաստական աշխատանքը:
- Վստահ եմ, որ մեր քաղաքացիներին առավել հետաքրքրում է վիզային ռեժիմի հնարավոր դյուրացումը` ԵՄ երկրներ այցելելու համար: Ե՞րբ է նախատեսվում սկսել այս բանակցությունները:
- Սա մի գործընթաց է, որն ընթանում է Ասոցացման համաձայնագրի բանակցություններին զուգահեռ: Նպատակն է մեր քաղաքացիների այցելությունները ԵՄ երկրներ դարձնել ավլի դյուրին` զգալիորեն կրճատելով այն փաստաթղթերի ցանկը, որոնք այսօր պահանջում են եվրոպական երկրների դեսպանությունները, ինչպես նաեւ գործընթացի վրա ծախսվող ժամանակը: Այսօր ունենք մի իրավիճակ, երբ մեր քաղաքացիների շոշափելի հատված առհասարակ չի դիմում ԵՄ մուտքի արտոնագիր ստանալու համար` գիտակցելով, որ պետք է հավաքի բազմաթիվ թղթեր ու շատ ժամանակ վատնի` չունենալով մուտքի արտոնագիր ստանալու երաշխիք:
Այս փոփոխությունները հնարավորություն կտան ակտիվացնել շփումները մարդկանց միջեւ (people to people contacts): Առանց դրա Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը եւ ազատ առեւտրի ռեժիմի կիրառումը կարող են պարզապես ինքնանպատակ դառնալ` չտալով այն արդյունքները, որոնք դրված են փաստաթղթերի հիմքում:
Սեպտեմբերին ԵՄ անդամ-երկրները Եվրոպական Հանձնաժողովին կտան մանդատ` Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի դյուրացման բանակցությունները պաշտոնապես սկսելու համար: Կարծում եմ, դրանք կընթանան մի քանի ամիս, քանի որ, ըստ էության, բանակցություններն արդեն սկսված են, քանի որ հայկական կողմն արդեն իրականացրել է մի շարք անհրաժեշտ բարեփոխումներ:
Եւ, իհարկե, կողմերի վերջնական նպատակը վիզային ռեժիմի փոխադարձ վերացումն է:
- Ս.թ. ապրիլի 7-ին Եվրոպական Խորհրդարանի ընդունեց “Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության տեսություն” բանաձեւը եւ դրա 49-րդ կետը կոչ է անում միջոցներ ձեռնարկել  վստահության ամրապնդման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ “ոչ պաշտոնական կապեր եւ խորհրդատվություններ զարգացնել անջատված տարածքների հանրության հետ”: Ին՞չ կասեք այս առաջարկի մասին:
- Վերջին տարվա ընթացքում Եվրոպական Խորհրդարանի մի շարք պատգամավորներ այցելեցին Հայաստան, այնուհետեւ`Լեռնային Ղարաբաղ: Արդյունքում նրանք “անցանկալի անձ” հռչակվեցին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից եւ հայտնվեցին այդ երկրի «սեւ ցուցակում»:
Բնականաբար, նման իրավիճակը ընդունելի չէ Եվրոպական Խորհրդարանի եւ նրա անդամների համար, որոնք պետք է հնարավորություն ունենան այցելեն չճանաչված պետություններ, որպեսզի ծանոթանան այնտեղի իրավիճակին` օրինակ, մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրներին: Այսինքն, ընդունված բանաձեւի առաջնային նպատակներից մեկն է «օրինականացնել» պատգամավորների այցերը:
- Մինչեւ հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումը ԵՄ-ն բավական ակտիվ աջակցում էր հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Ձեր տպավորությամբ, այսօր, երբ գործընթացը փաստացի սառեցված է, ԵՄ-ն ո՞ւնի ցանկություն եւ լծակներ, որպեսզի դրդի Թուրքիային վերսկսել հարաբերությունների կարգավորումը:
- Իրոք, ԵՄ շատ ակտիվ էր եւ շատ ջանքեր գործադրեց արձանագրությունների ստորագրմանը նախորդող փուլում: Վստահ եմ, որ այսօր ստեղծված իրավիճակում Եվրոպական Միությունը կարող է առավել արդյունավետ օգտագործել իր լծակները` գործընթացը ճիշտ հուն վերադարձնելու համար:

Авет Адонц: «Для начала переговоров с ЕС о зоне свободной торговли мы должны реализовать существенные реформы» - Mediamax.am
15143 просмотров
Авет Адонц: «Для начала переговоров с ЕС о зоне свободной торговли мы должны реализовать существенные реформы»
Авет Адонц
Эксклюзивное интервью посла Армении в Бельгии и Европейском Союзе Авета Адонца агентству Медиамакс
- На прошлой неделе Филип Лефорт был назначен новым спецпредставителем ЕС на Южном Кавказе. Эта должность оставалась вакантной с 28-го февраля, когда истек срок мандата бывшего спецпредставителя Питера Семнеби. В течение всего этого периода в ЕС шли дебаты: следует ли сохранять этот пост или же упразднить его.
- Действительно, в ЕС шли достаточно активные обсуждения вокруг института специальных представителей (они действовали не только на Южном Кавказе). После вступления в силу Лиссабонского договора была создана Европейская внешнеполитическая служба, что предполагает внедрение более централизованных механизмов ведения внешней политики.
В конце концов, учитывая то обстоятельство, что на Южном Кавказе есть нерешенные конфликты, неурегулированные межгосударственные отношения и другие важные вопросы, требуеющие активного вовлечения ЕС, было принято решение сохранить институт специального представителя для этого региона. В ЕС решили, что этот институт позволит получать многосторонние оценки относительно региона.
Мы многократно обсуждали этот вопрос с нашими европейскими партнерами, выражая надежду, что новоназначенный спецпредставитель будет действовать более результативно, чем его предшественник Питер Семнеби. В первую очередь, мы имеем в виду то, что спецпредставитель может использовать все рычаги, предусмотренные его мандатом, чтобы представлять ЕС и странам-членам более объективные оценки о развитияих в регионе.
- Армения и ЕС ведут переговоры по заключению Соглашения об Ассоциации, и обе стороны достаточно положительно оценивают процесс переговоров, отмечая, что половина вопросов уже согласована. Какой объем работы еще предстоит выполнить и каков предположительный срок завершения переговоров?
- Уточню, что Соглашение об Ассоциации включает в себя также договор о зоне свободной торговли. Будет подписан единый документ, состоящий из 2 частей - политической и экономической, которые нельзя рассматривать в отрыве друг от друга.
В первой части уже согласована больше половины глав, и динамика переговоров достаточно положительная. Делегации встречаются раз в квартал - в Ереване и Брюсселе. Кроме того, периодически проводятся консультации посредством видео-конференций.
В ближайшее время вместе с европейскими партнерами мы начнем обсуждение вопросов, касающихся урегулирования конфликтов и безопасности, и я уверен, что положительная динамика будет сохранена.
Переговоры завершатся в обозримом будущем, однако, не будем забывать, что затем последует реализация подписанных документов, и опыт показывает, что это этап, требующий не меньшего объема работы.
По второй части документа - о создании зоны свободной торговли - переговоры пока не начались.
- В интервью Медиамакс весной этого года, еврокомиссар Штефан Фюле сказал, что эти переговоры начнутся, «когда Армения будет готова к этому». О чем идет речь?
- Эти переговоры также еще не начались с Грузией и Молдовой – другими странами-участницами «Восточного партнерства». Кстати, с Азербайджаном ЕС не планирует подписание соглашения о создании зоны свободной торговли, так как эта страна не является членом Всемирной Торговой Организации, а членство в ВТО является одним из главных условий для начала переговоров.
Для начала переговоров страна должна осуществить масштабные преобразования и привести свои законы и процедуры в соответствие со стандартами Евросоюза.
Специальная экономическая миссия Европейской Комиссии посетила Армению и отметила три основных направления, по которым правительство Армении должно провести реформы: защита интеллектуальной собственности, устранение торговых барьеров, сферы фитосанитарии и санитарии. Правительство Армении недавно приняло План действий для решения отмеченных задач, после реализации которого сможем сказать, что Армения готова начать переговоры о создании зоны свободной торговли.
- Фактически, даже если первая часть документа будет согласована на 100%, он не будет подписан, пока не завершатся переговоры по второй части?
- Да, речь идет о едином пакете.
Переговоры о зоне свободной торговли предполагают разнообразные реформы в нашей экономической политике. Например, в магазинах стран ЕС аудио-и видео-диски, являющиеся носителями интеллектуальной собственности, стоят, по меньшей мере, 15-20 евро, а не 2-3 как сегодня в Армении. Конечно, в странах ЕС вы также можете найти подобную продукцию, но не в магазинах, а на ярмарках или других аналогичных местах.
В условиях наличия подобных проблем ЕС ставит задачу уравнять или хотя бы сократить до минимума различия между нашими и европейскими экономическими условиями, между налоговыми и таможенными режимами. Полагаю, что сам переговорный процесс может продлиться меньше, чем эта подготовительная работа.
- Уверен, что наших граждан больше волнует возможное облегчение визового режима для посещения стран ЕС. Когда планируется начать эти переговоры?
- Этот процесс проходит параллельно переговорам о заключении Соглашения об Ассоциации. Целью является облегчение визитов наших граждан в страны ЕС, значительное сокращение списка документов, которые сегодня требуют европейские посольства, а также времени, затрачиваемого на этот процесс. Сегодня сложилась ситуация, когда существенная часть наших граждан не обращается для получения въездной визы в ЕС, осознавая, что необходимо собрать многочисленные бумаги и потерять много времени, не имея гарантий получения визы.
Эти изменения дадут возможность активизировать контакты между людьми (people to people contacts). Без этого подписание Соглашения об Ассоциации и внедрение режима свободной торговли может стать самоцелью не дать тех результатов, которые лежат в основе документов.
В сентябре страны-члены ЕС наделят Европейскую комиссию мандатом для официального старта переговоров по облегчению визового режима с Арменией. Думаю, они продляться несколько месяцев, так как, по сути, переговоры уже начаты, и армянская сторона уже осуществила ряд необходимых преобразований.
И, конечно, конечной целью сторон является взаимное устранение визового режима.
- 7-го апреля Европейский парламент принял резолюцию «Обзор европейской политики соседства», в 49-ом пункте которого содержится призыв развивать меры в направлении укрепления доверия, а также «неформальные связи и консультации с обществами отколовшихся территорий». Что скажете по поводу этого предложения?
- В течение последнего года ряд депутатов Европарламента посетили Армению, а затем - Нагорный Карабах. В результате, они были объявлены «персонами нон-грата» в Азербайджане и оказались в «черном списке» этой страны.
Естественно, подобная ситуация неприемлема для Европейского парламента и его членов, которые должны иметь возможность посещать непризнанные государства, чтобы лично знакомиться с ситуацией на месте: например, с вопросами защиты прав человека. То есть, одной из главных целей принятой резолюции является «легитимизация» визитов парламентариев.
- До подписания армяно-турецких Протоколов, ЕС достаточно активно содействовал процессу нормализации отношений. На Ваш взгляд, сегодня, когда процесс фактически заморожен, у ЕС есть желание и рычаги, чтобы подтолкнуть Турцию вернуться к процессу нормализации?
- Действительно, ЕС был очень активен и приложил много усилий в ходе этапа, предшествовавшего подписанию Протоколов. Уверен, что в сложившейся сегодня ситуации, Европейский Союз может более эффективно использовать свои рычаги, чтобы вернуть процесс в верное русло.