Զոհրաբ Մնացականյան. «Զարգացման օրակարգը մշակում ենք միասին»
- Պարոն դեսպան, ո՞րն է «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգում» ներառված կայուն զարգացման 17 նպատակների գլխավոր կարեւորությունը:
- Կայուն զարգացման նպատակները գալիս են փոխարինելու նախկինում ընդունված Հազարամյակի զարգացման նպատակներին, որոնք 15 տարվա ընթացքում ձեւավորել էին գլոբալ մակարդակով քաղաքականության վարման շրջանակ:
Համաշխարհային մակարդակով ընդունված նոր օրակարգը յուրահատուկ գործողությունների ծրագիր է հաջորդ 15 տարվա համար՝ 17 նպատակների եւ դրանցից բխող 169 թիրախների տեսքով:
Նոր նպատակները շատ ավելի լայն ու ընդգրկուն են, որոշ չափով՝ նաեւ ավելի հավակնոտ: Դրանց ընդունմանը նախորդել էր ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների մի քանի տարվա բանակցային գործընթաց, որում ներգրավված էին նաեւ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները, ՄԱԿ-ի տարբեր մարմինները, գործակալությունները, հիմնադրամները: Սա ամբողջական փաստաթուղթ է, որն ուղենշում է այն մարտահրավերները, խնդիրները, որոնք գլոբալ մակարդակով վերաբերում են բոլորին: Այն նաեւ փորձում է ձեւավորել մոտեցումներ, որոնք հնարավորություն կտան գլոբալ, տարածաշրջանային, ազգային մակարդակով առնչվել այդ մարտահրավերներին եւ իրականացնել զարգացման նպատակները առաջիկա 15 տարիների համար:
Կարեւոր է գիտակցել, որ կայուն զարգացման նպատակների իրականացման համապատասխան քաղաքականությունը տեղի է ունենում, առաջին հերթին, ազգային մակարդակում. նպատակների կյանքի կոչման առաջնային պատասխանատվությունը պետություններինն է:
17 նպատակները բավական ծավալուն են՝ աղքատության հաղթահարման նպատակից մինչեւ խաղաղ, արդար, ներառական հասարակություններ ձեւավորելու նպատակը: Կան նպատակներ եւ թիրախներ, որոնք վերաբերում են առողջապահության, կրթության ոլորտներին, գենդերային հավասարությանը, տնտեսական զարգացմանն ու զբաղվածությանը, նորարար ենթակառուցվածքներին եւ արդյունաբերությանը, անհավասարության վերացմանը, բնապահպանական եւ այլ ոլորտներին:
Զոհրաբ Մնացականյանը Զոհրաբ Մնացականյանը
Լուսանկարը` Armenian Mission to UN
Շատ կարեւոր է, որ փաստաթուղթը ծավալուն կերպով անդրադառնում է նաեւ նպատակների իրականացման միջոցների, այսինքն` ֆինանսավորման աղբյուրներին՝ ազգային, տարածաշրջանային եւ գլոբալ մակարդակով:
Փաստաթղթի էական մասը վերաբերում է նպատակների իրականացման եւ զարգացման ապահովման համար տեխնոլոգիաների փոխանակման բնագավառում համագործակցության նոր շրջանակ ձեւավորելուն: Սա եւս ուշագրավ նորովի մոտեցում է:
- Իսկ ինչպե՞ս է տեղի ունենում այդ 17 նպատակների եւ 169 թիրախների տեղայնացումը:
- Մենք ունենք ՄԱԿ-ի կառույցների հետ համագործակցության բավական մեծ փորձ, որ ձեւավորվել է ՄԱԿ-ին անդամակցելու գրեթե առաջին օրվանից: Տարիներ շարունակ Հայաստանում բավական ակտիվ գործում է ՄԱԿ-ի գրասենյակը, որի տանիքի տակ աշխատում են կառույցի առանձին ճյուղերը:
Միեւնույն ժամանակ, սակայն, մեր երկրում զարգացման քաղաքականությունը ձեւավորվում է կառավարության ծրագրի միջոցով, ազգային մակարդակով տարբեր բնագավառներում մշակված ռազմավարությունների եւ դրանց իրականացման միջոցով:
Օրինակ, ունենք Հայաստանի զարգացման ռազմավարությունը 2014-2025 թթ. համար, որի հիմքում դրված են 4 ընդգրկուն ուղղություններ: Սրանցից յուրաքանչյուրն, իր հերթին, պարունակում է ուղղություններ, որոնք այսպես թե այնպես առնչվում են մեր երկրի զարգացման հետ եւ, ըստ էության, փոխկապակցված են Կայուն զարգացման նպատակների հետ:
Յուրաքանչյուր երկիր, հանդիսանալով համաշխարհային համայնքի մաս, կրում է նաեւ միջազգային պարտավորություններ միաժամանակ՝ օգտվելով միջազգային համագործակցության ընձեռած հնարավորություններից՝ ազգային իր նպատակներն առաջ տանելու համար: Սա, ըստ էության, միջազգային համագործակցության հիմնական իմաստն է: Ի վերջո, 2030 օրակարգը քաղաքականության շրջանակ է եւ ուղեցույց, որ իմաստավորվում է ազգային մակարդակով: Գլոբալ եւ ազգային մակարդակների այս համատեղումը քաղաքականության իրականացման տեսանկյունից կարեւոր գործիք է:
Մենք համագործակցում ենք միջազգային մակարդակում, որպեսզի կարողանանք նպատակների համադրման, ֆինանսական, փորձագիտական եւ այլ միջոցներով այս համագործակցությունը ծառայեցնել մեր նպատակներին, ինչպես նաեւ համեմատական առումով տեսնել, թե ինչպես են մեր նպատակներն ու դրանց իրականացումը արտահայտվում գլոբալ մակարդակով:
- Նպատակների տեղայնացման ընթացքում լինո՞ւմ են դեպքեր, երբ երկրները փորձում են միավորվել մեկ կամ երկու նպատակի շուրջ եւ համատեղ աշխատել դրանք իրագործելու ուղղությամբ: Օրինակ, հնարավո՞ր է, որ Հայաստանն ու Վրաստանն ընտրեն մեկ կամ երկու նպատակ եւ որոշեն համատեղ ավելի համակարգված կերպով դրանք իրագործել:
- 2030թ. միտված Կայուն զարգացման օրակարգում համագործակցության տարածաշրջանային մակարդակի կարեւորությունը բավական հստակ ընդգծված է: Բանակցային գործընթացում Հայաստանը եւս առանձնահատուկ ուշադրություն է տվել տեքստում նման ձեւակերպումների մշակմանն ու ընդգրկմանը: Բացի այդ, օրակարգում առանձնացված են երկրների այլ խմբեր, որոնք ունեն նմանատիպ խնդիրներ եւ մարտահրավերներ: Օրինակ, դեպի ծով չունեցող 32 զարգացող երկրներից բաղկացած խմբի անդամները, որոնք ունենք համանման խնդիրներ, աշխատում են միասին, որպեսզի արտահայտեն խմբակից երկրների կարգավիճակին բնորոշ յուրահատուկ խնդիրները:
Հայաստանի զարգացման ծրագրում, օրինակ, մենք ուշադրություն ենք դարձնում նորարարությանն  ու տնտեսության զարգացման մեջ գործարարության պայմանների բարելավմանը: Կայուն զարգացումը փոխկապակցված է տնտեսական զարգացման հետ, որն էլ, իր հերթին՝ առողջ գործարարության հետ: Եկամտաբեր գործարարությունը կայուն զարգացման համար մեծ նշանակություն ունի: Մենք միակը չենք աշխարհում, որ նման մոտեցում ունենք, եւ աշխատում ենք ընդգծել նման մոտեցման կարեւորությունը:
Մյուս օրինակը վերաբերում է կրթության բնագավառին: Որակյալ կրթությունը կայուն զարգացման առավել հաջող ապահովման օրինակներից է: Այստեղ եւս աշխատում ենք տարբեր երկրների հետ, որպեսզի ընդգծված պահենք նման մոտեցումը կայուն զարգացման նպատակների ապահովման հարցում:
Ինչպես արդեն ասացի, մեր ներքին զարգացումը հիմնվում է մեր ներքին քաղաքականության վրա, որը բխում է կառավարության ծրագրից, ինչպես նաեւ ոլորտային տարբեր ռազմավարական ծրագրերից: ՄԱԿ-ը ներկայացված է Հայաստանում եւ հանդիսանում է մեր գործընկերներից մեկը՝ կայուն զարգացման նպատակներն ապահովելու համար:
Նախքան Կայուն զարգացման նպատակների ընդունումը հայկական կողմը ՄԱԿ-ի գրասենյակի հետ ստորագրել էր «2016-2020 թթ. Զարգացման աջակցության ծրագիրը», որը անհրաժեշտ է արդիականացնել եւ օգտագործել ՄԱԿ-ի աջակցությունը Հայաստանին՝ մեր տարբեր նպատակների իրականացումն ապահովելու համար:
ՄԱԿ-ի աջակցությունն արտահայտվում է տարբեր ձեւերով, առաջին հերթին՝ քաղաքականության մշակման ոլորտում համապատասխան խորհրդատվության ապահովան միջոցով: Կան նաեւ համագործակցության ավելի շոշափելի ձեւեր, ինչպես օրինակ, Տավուշի մարզում գյուղատնտեսության կայուն զարգացմանն ուղված մի շարք ծրագրերն են կամ սահմանների վերահսկման արդիականացման ծրագիրը:
ՄԱԿ-ն եւ դրա համապատասխան գործակալություններն ու հիմնադրամները, ինչպես օրինակ ՄԱԿ Զարգացման ծրագիրը (ՄԱԶԾ), Երեխաների հիմնադրամը, Բնակչության հիմնադրամը  եւ մյուսները հանդիսանում են որպես ծրագրերի իրականացման օպերատորներ, իսկ ֆինանսավորումը հատկացվում է տարբեր աղբյուրներից` ինչպես ազգային եւ ՄԱԿ-ի բյուջեներից (վերջինս ի վերջո ձեւավորվում է անդամ պետությունների, ներառյալ Հայաստանի տարեկան հատկացումներից), այդպես էլ զգալի մասով դոնոր պետությունների ու կազմակերպությունների կողմից: «2016-2020 թթ. Զարգացման աջակցության ծրագիրը» ենթադրում է, որ դրանում ընդգրկված ծրագրերի իրականացման համար` 5 տարվա կտրվածքով մեզ անհրաժեշտ է լինելու 120 մլն ԱՄՆ դոլար, սակայն այսօր հասանելի համարվող երաշխավորված ֆինանսավորումը կազմում է մոտ $ 35 մլն: Կարեւոր է միասին աշխատել ֆինանսավորման այդ բացը լրացնելու նպատակով միջոցներ ներգրավելու համար: Այս եւ հետագա ծրագրերի, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի հետ համագործակցության արդյունավետության գնահատումը վերաբերում է նաեւ դրան:

Photo: Armenian Mission to UN
Mediamax interview with Armenia’s Permanent Representative to the UN, Ambassador Zohrab Mnatsakanyan
- What is the main importance of 17 Sustainable Development Goals (SDGs) included in the 2030 Agenda for Sustainable Development?
- Sustainable Development Goals are to replace the Millennium Development Goals that had been forming policy framework on global level for 15 years.
The new agenda adopted on world level is a unique Action Plan for the next 15 years in the form of 17 SDGs and their 169 targets.
The new goals are broader, more inclusive, and to certain extent more ambitious. They were adopted after several years of negotiations between the UN member-states, which also included civic organizations, different UN institutes, agencies, and foundations. This is a complete document that points out challenges and issues that affect everyone globally. It also tries to form approaches that will allow to face those challenges on global, regional, and national levels, and fulfill development goals for the next 15 years.
It’s important to understand that first of all, the appropriate policy for fulfillment of SDGs is carried out on national level - the primary responsibility to bring SDGs to life belongs to the states.
17 SDGs are rather charged, from ending poverty to forming peaceful, just and inclusive societies. There are goals and targets related to public health and education, gender equality, economic development and employment, new infrastructures and industry, elimination of inequality, environment protection, etc.
Zohrab Mnatsakanyan Zohrab Mnatsakanyan
It’s very important that the document touches in detailed manner upon the means for goals implementation, i.e. financing sources on national, regional and global levels. An essential part of the document deals with forming a new cooperation framework in the sphere of exchange of technologies for ensuring implementation and development of the goals. This is also a notably new approach.
- What is the process of localization of 17 SDGs and 169 targets?
- We have rather rich experience of cooperation with UN structures, which formed almost from the first day of joining UN. UN Office has been working quite actively in Armenia for years, and separate UN agencies work under its roof.
At the same time, however, development policy in our country is formed by governmental program, by strategies developed in different spheres on national level, and their implementation.
For example, we have Armenia’s development strategy for 2014-2025, which is based on 4 inclusive directions. Each of them in its turn includes directions that in some way deal with development of our country, and essentially, are interlinked with SDGs.
Being a part of a global community, every country carries international responsibilities, at the same time using opportunities given by international cooperation to promote its own goals. Essentially, this is the main reason of international cooperation. After all, the 2030 Agenda is a policy framework and guideline interpreted on national level. This combination of global and international levels is an important tool from the point of view of policy implementation.
We cooperate on international level to use that cooperation for our purposes by matching goals, by financial and expert and other means, as well as to see for comparison how our goals and their implementation are showed on global level.
- During localization, do countries try to unite around one or two goals and work together to implement them? For example, is it possible for Armenia and Georgia to choose some goals and decide to realize them together in a more systematized way?
- Significance of regional cooperation is stressed rather profoundly in the 2030 Agenda for Sustainable Development. Armenia paid special attention to development and inclusion of such wordings in the document’s text during negotiations. Moreover, countries with similar issues and challenges are separated into groups in the Agenda. For example, states in the group of 32 developing landlocked countries, that have similar issues, work together to express problems peculiar for the countries in their group.
We pay attention to improvement of business conditions for development of innovations and economy in Armenia’s development program. Sustainable development is interlinked with economy development, which in its turn is tied to strong business. Profitable business is very important for sustainable development. We aren’t the only ones in the world with such approach, and we try to stress its importance.
Another example is in education sphere. Quality education is an example of more successful realization of sustainable development. We also work on that with various countries to keep that approach included in the matter of implementation of sustainable development.
As I mentioned before, our internal development is based on our internal policy coming from governmental projects, as well as strategic projects in different spheres. UN is represented in Armenia, and is one of our partners for realization of SDGs.
Armenia signed the 2016-2020 Development Assistance Framework with UN Office before SDGs were adopted. We need to modernize it, and use UN’s support for Armenia to reach our various goals.
UN shows support in different ways, first of all by providing appropriate advise in policy development. There are also more perceptible ways of cooperation, such as a number of projects on sustainable development of economy in Tavush marz or projects on modernization of border control.
UN and its appropriate agencies and foundations such as United Nations Development Programme (UNDP), UNICEF, UNFPA and others perform as operators of projects realization, and financing is provided from different sources, both national and UN budgets (after all, the latter is formed by regular budget assignations paid by the member-states, including Armenia) and largely from donor countries and organizations. The 2030 Agenda for Sustainable Development suggests that we’ll need USD 120 million to implement projects included in it in a 5-year period, however, ensured financing available today makes around USD 35 million. It’s important to work together, investing means to close this gap in financing. Estimation of efficiency of this and future projects, as well as cooperation with UN, depends on this too.