Լուսանկարը` Ռուբեն Բադալյանի արխիվից
Գյուղը, որտեղ անցել է իմ մանկությունը, բակը, որտեղ ամռանը միշտ երեխաների խաղի ձայներ են հնչել, քարացած լռության մեջ են։ Մեր տանը մոտենալիս` միակ ձայնը, որ լսվում է մեքենայի անիվների սղղոցն է հողի վրա։
Թեեւ ամառ է, բայց ինձ սովոր ակտիվությունը չկա։ «Երեւի, հիմիկվա երեխաներից է, չեն սիրում մեզ պես դրսում խաղալ»,- ինքս ինձ խոսում եմ՝ զուգահեռ ուսումնասիրելով բակը։
Մեր թաղում հաստաբուն ծառ կա, որից ամռանը միշտ ճոճանակ էինք կապում։ Թաղի երեխաներով՝ մոտ 14 հոգի, հերթով օրորվում էինք ճոճանակի վրա՝ հայացք չկտրելով ամպերի վրա ծառի տերեւների «պարից», իսկ մինչեւ մութն ընկելը «Բադերի որսորդներ», «Յոթ քար» ու «Պահմտոցի» էինք խաղում։
Երբ փոքր էինք, այս թաղում ուրախ էր, հիմա, երբ արդեն 30 տարեկան եմ ու վերադարձել եմ ավելի քան 10 տարի անց, մեր թաղում տխրեցնող դատարկություն է։
Մեր տանն էլ նույն դատարկությունն է, իմ սենյակը լուռ է, հյուրասենյակը, որտեղ միշտ հավաքվում էինք երեկոներն ու միասին հեռուստացույց դիտում կամ ինչ-որ պատմություններ հիշում, մութ է, պատերից խոնավության հոտ է գալիս։
- Այսպես են գյուղերը դատարկվում, այսպես է տունը դատարկվում,- մի պատառ ձմերուկ եմ վերցնում ու հասկանում, որ նախկին համը անգամ ձմերուկը չունի։ Սեղանին երեքով ենք նստած՝ մայրաքաղաքից եկածներս, ընկերներս գյուղի մածունով թան են խմում, ես հազիվ եմ կուլ տալիս ձմերուկի պատառը։
Դատարկվող գյուղն ու երեխաների բացակայությունը
Էմիլը, ով մեզ պետք է ուղեկցի Գեղարոտի հնավայր ու նաեւ պատմի, թե ինչպես է դարձել այն պեղած արշավախմբի անդամներից մեկը, մեզ միանում է սեղանի շուրջ։ Մինչ հնավայրին հասնելը նախ զրուցում ենք վաղեմի ծանոթների պես։ Զրույցի ընթացքում պարբերաբար հայացք եմ գցում իմ սենյակին, որը կառուցվել էր ավելի ուշ. տան դիմացի պատին կից երկու սենյակ էինք ավելացրել, որովհետեւ չորս երեխա ունեցող ընտանիքի համար մեր տունն արդեն փոքր էր։ Էմիլը սենյակների կառուցման ժամանակ օգնում էր պապիկիս։ Հիմա մեր մեծ ընտանիքից գյուղի այդ մեծ տանը միայն հորաքույրս է ապրում, ով մեզ սուրճ է բերում եւ վերադառնում խոհանոց։
- Հիմա ինչո՞վ ես զբաղվում, Էմիլ ջան։
- Գյուղապետարանում եմ, օպերատոր։
- Բալիկներ ունե՞ս։
- Երկու, երկու գազանիկ ունեմ։
Էմիլը՝ որդու հետ Էմիլը՝ որդու հետ
- Հիմա գյուղում ջահելներն ի՞նչ են անում։
- Հիմա գյուղում ջահել չունենք։ Եթե ուզես, օրինակ, 20-25 տարեկան տղաների հավաքել, ֆուտբոլ խաղալ, չի ստացվի։ Չկան ուղղակի էդ տղաները։ Երբ ես էի այդ տարիքում, եթե, նույնիսկ, ութ երիտասարդ գնում էր գյուղից, ոչ ոք այդ պակասը չէր զգում, իսկ հիմա, եթե հինգից երեքը գնացել են, արդեն դատարկություն է։
- Ես հիշում եմ, որ ֆուտբոլ էիք խաղում, հայրս էլ էր ձեզ հետ խաղում։ Այսինքն՝ հիմա այդ ամենը չկա՞։
- Նախկինում, երբ հայրդ էլ էր խաղում, ֆուտբոլից հետո շատերը նեղացած տուն էին գնում, որ իրենց չեն խաղացրել։ Երկու թիմը լրանում էր, մյուսները դուրս էին մնում։ Հիմա շատերին պիտի գնաս տնից բերես, որ 11 հոգանոց մեկ թիմ ունենաս, երկու թիմ հավաքելն արդեն անհնար կլինի։ Իհարկե, ահագին դրական բաներ էլ կան, թեկուզ գարու, ցորենի ցանքի առումով դրական բաներ կան, բայց ծնելիության, բնակչության ավելանալու առումով լավ բան ասել չեմ կարող։ Անընդհատ փակ ու փակվող դռներ... նեղվում ես։
- Առաջին բանը, որ տեսա, այդ դատարկությունն էր։
- Թաղամասեր կան, որ լրիվ դատարկ են։ Այդտեղ ես մեծացել, մանկության ընկերների հետ խաղացել, բայց հիմա չկան իրենք։ Ամբողջ թաղամասի մեջ կարող է միայն մեկ հեծանիվ քշող երեխա տեսնես։ Ոչ ոք հիմա չի պատկերացնի, որ այստեղ ժամանակին կյանք է եղել։
- Ես հիշում եմ՝ մենք մինչեւ ժամը 10-ը, 11-ը խաղում էինք դրսում, երբեմն նույնիսկ հարեւան բակերից էին գալիս միանում մեզ։ Տղաները փողոցով վեր ու վար էին անում, աղջիկները ծառերի տակ հավաքված խոսում էին կամ խաղում։
- Ու էդ տղաները պիտի աղջիկների խաղը հարամ անեին... Չկա հիմա դա։
Աշխատանքի բերումով ինձ հետաքրքիր է, նայում եմ մյուս գյուղերին, որ հասկանամ՝ որտե՞ղ կա էդ կյանքը, ի՞նչ են արել, որ էդ կյանքը կա։ Մեր տարածաշրջանում բոլոր տեղերում նույն վիճակն է։ Ես մեկ-մեկ երեխեքին վերցնում եմ, ասում եմ՝ տանեմ ուրիշ թաղեր, թող տեսնես, սովորեն, թե դա ինչ բան է, բայց ոչ մի թաղում մեր ունեցած նախկին աշխույժ կյանքը չկա, որովհետեւ երեխա չկա։
- Նոր ծնունդները քի՞չ են։
- Գյուղը հիմա թղթով 560 բնակիչ ունի։ 2017-ին ինը ծնունդ ունեցանք, մտածեցի՝ սկսվեց, բայց 2018-ին՝ ընդամենը մեկ ծնունդ։ Գյուղի պատմությունը որ նայում ենք, բնակչության թվի տատանումներ պարբերաբար եղել են, հիմա, երեւի, անկման շրջանն է։ Մի պահ մտածում էի, որ գյուղում «մեռած» վիճակ է աշխուժության առումով, որովհետեւ մարդիկ իրենց գործը գտել են, աշխատում են, բայց այդ դեպքում՝ երեխեքն ո՞ւր են։
Գեղարոտի դպրոցը Գեղարոտի դպրոցը
- Աշխատանք չունենալու հետեւա՞նք է։
- Չեմ կարող ասել, բայց մեր ժամանակ դպրոցը 120 աշակերտ ուներ, ձեր տարիներին՝ 130, նույնիսկ՝ 140, հիմա ընդամենը 56 աշակերտ ունենք։ Եթե այդ 56-ից կեսն էլ խելացի, սովորող լինեն...
- Կգնան...
- Վարդավառի տոնին ընդամենը 6 երեխա տեսա, որ «ջրոցի» էին խաղում, մոտեցա՝ երկուսը մեր գյուղից չէին։ Մեր ժամանակ էդ չորսը ջրողն էին, 140-ն էլ թաքնված էին, որ անակնկալ «հարձակվեն»։ Իմ դասարանի 11 աշակերտից ընդամենը երեքս ենք գյուղում մնացել։ Եւ այդ կերպ քանի՜ դասարաններ։ Բնականաբար, աղջիկներն էլ ամուսնացել-գնացել են։ Ամեն մեկս էլ երկու երեխա ունենանք, թիվն էլի պակաս է։ Մարդկանց գնալը նման է այն բանին, որ ամեն օր տան հիմքից մի քար հանես, մեջքն է թուլանում, զգում ես, որ մի օր փլուզվելու է։
- Հայաստանում մեռնող գյուղերը շատ են։ Չգիտեմ՝ ինչ պիտի լինի, որ փոխվի, գուցե արտադրամասեր կառուցեն, ենթակառուցվածքներ ստեղծվեն, զբաղմունքի  տարբերակներ լինեն։
- Միայն աշխատանքը չի, երբ ինչ-որ մեկը դուրս է գնում, հաջողության հասնում, մյուսները հետեւում են օրինակին։
- Ուրեմն՝ պետք է այստեղ հաջողության օրինակներ ստեղծել։
- Դե, եթե ամեն ինչ վերջին մեկ-երկու տարվա պես գնա, կարող է փոխվել իրավիճակը։ Մարդիկ սկսել են իրենց տնտեսությունից գլուխ հանել, սովորել։ Գիտելիք է պետք, որպեսզի գյուղացին իր տնտեսությունը ճիշտ կազմակերպի եւ արդյունք ստանա, եւ այդ ուղղությամբ հետաքրքրությունը ավելանում է։
Էմիլ Բայրախտարյանը Էմիլ Բայրախտարյանը
Զրույցը որոշում ենք շարունակել հնավայրում, որի ճանապարհին նույնպիսի դատարկություն է, միայն մի տարեց տղամարդու ենք հանդիպում ու մի երեխայի։
Հայ-ամերիկյան արշավախմբի բերած աշխուժությունը գյուղում
Գեղարոտի ամրոց-բնակատեղիի մոտ արդեն խոսակցությունը թեքվում է դեպի պեղումները։ Հայ-ամերիկյան արշավախմբի ծրագիրը մեկնարկել էր 1998 թվականից: Գեղարոտից բացի պեղումներ իրականացվում էին նաեւ Ծաղկահովիտի դաշտում եւ Ապարանի գոգավորությունում:
Գեղարոտի հնավայրում պեղումները սկսեցին 2000-2002 թվականից։ Ամեն տարի՝ պեղումների սեզոնին՝ ամռան ամիսներին, գյուղի երիտասարդներից 20-25-ը մասնակցում էին հնագիտական աշխատանքներին եւ օգնում արշավախմբին։ Հայ-ամերիկյան ծրագրի պարտադիր պահանջն էր, որ գյուղի բնակիչներից եւս ներգրավվեն աշխատանքներին, քանի որ այն սոցիալական բաղադրիչ ուներ։ Այս ծրագիրը ոչ միայն փոխում էր գյուղի կյանքը ամռան ամիսներին, այլեւ երիտասարդներին իրենց գյուղում մնալու եւ աշխատելու հնարավորություն տալիս, այդպիսով՝ մի մասի համար որոշակիորեն փակելով խոպանի ճանապարհը։
Էմիլ Բայրախտարյանը 2004թ․-ին էր միացել արշավախմբին՝ նախ հետաքրքրասիրությունից դրդված, եւ ապա լրացուցիչ գումար վաստակելու համար։
- Քիչ-քիչ հասկացա, որ այդ հետաքրքրասիրությունը կարող է հոբբի, իսկ ավելի ուշ ամենասիրելի գործը դառնալ։ Պատմության եւ մարդկության մասին պատկերացումներդ փոխվում են, երբ սկսում ես գտնել առաջին նյութերը։ Երբ առաջին գտածոյին դիպչեցի, շատ վախեցել էի, հասկանում էի, որ 5000 տարեկան պատմություն ունեցող իր է ձեռքումս։ Փոքր աղամանի պես իր էր, փշաքաղվելու աստիճան անվնաս։ Մի մատանի էի գտել, որ հիմիկվա ոսկերիչներն առանց համակարգչի դժվար թե այդ նախշերը կարողանան նույնությամբ ստանալ։ Դրանից հետո մնացի սովորական քաղաքացու եւ հնագետի արանքում։
Գեղարոտի հնավայրը Գեղարոտի հնավայրը
Էմիլ Բայրախտարյանն ասում է, որ հնագիտական արշավախմբի մուտքը Գեղարոտ, պեղումների արդյունքները շատ ոգեւորիչ էին իրենց համար։ Իհարկե, մի մասն այդ ամենին վերաբերում էր զուտ որպես լրացուցիչ աշխատանք, իսկ ոմանք շատ լավ գիտակցում էին, թե ինչ պատասխանատու գործով են զբաղված։
Գեղարոտի հնավայրը պեղումների ժամանակ Գեղարոտի հնավայրը պեղումների ժամանակ
- Պաշտամունքային վայր էին հայտնաբերել՝ կավե հատակով եւ անհրաժեշտ բոլոր պարագաներով։ Իմ առաջին տարին այդ պաշտամունքային վայրում եմ աշխատել, երեւի, թե այդքան չսիրահարվեի այս գործին, եթե այդ հատվածում չաշխատեի։
Գեղարոտի ամրոց-բնակատեղին
Հուշարձանի ստորին շերտերում հայտնաբերվել է վաղ բրոնզի առաջին եւ երկրորդ փուլերի բնակատեղի (մ.թ.ա. 4-րդ հազարամյակի վերջից 3-րդ հազարամյակի առաջին կես): Վերին շերտերը վերաբերում են ուշ բրոնզի դարին (մ.թ.ա. 15-ից 13-րդ դդ.): Պեղումներով բացվել են  աննախադեպ հարուստ նյութերով սրբարաններ, բնակելի եւ տնտեսական համալիրներ, որոնք պատկերացում են տալիս տարածաշրջանում պետական վաղ կազմավորումների զարգացման առանձնահատկությունների մասին:
- 15 տարի աշխատել ենք պեղավայրում, եւ միայն 15, լավագույն  դեպքում՝ 20 տոկոսն ենք պեղել, - ասում է հնագիտական արշավախմբի ղեկավար, պատմական գիտությունների դոկտոր Ռուբեն Բադալյանը։
Ռուբեն Բադալյանը՝ Գեղարոտի հնավայրում Ռուբեն Բադալյանը՝ Գեղարոտի հնավայրում
Գեղարոտը ծրագրում ներառել էին, որովհետեւ այստեղ կային ուշ բրոնզի եւ մ․թ․ա․ 1-ին հազարամյակի շերտեր: Պեղումներից պարզվեց շատ ավելին, քան հնագետներն ակնկալում էին:
- Գեղարոտը շատ հետաքրքիր հուշարձան է մի քանի առումներով՝ այնտեղ կյանքը շատ երկար է ընթացել վաղ բրոնզի դարում, այսինքն՝ Գեղարոտի վաղ բրոնզի դարի շերտը ծածկում է Կուր-Արաքսյան մշակույթի ողջ պատմությունը: Այս շերտերն առանձնացված են, շատ լավ երեւում է, որ պարբերաբար կյանքն այստեղ ընդհատվել է, իսկ ուշ բրոնզե դարում արդեն դրամատիկ պատմություններ են բացվում։ Երկու անգամ հուշարձանը գրեթե ամբողջությամբ այրվել է, եւ քանի որ հարեւանությամբ գտնվող Ծաղկահովիտի հնավայրում նույնպես ունենք այդ հրդեհի շերտը, այսինքն` երկու հուշարձաններն էլ այրվել են գրեթե նույն ժամանակ, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել, որ ոչ թե պատահական կենցաղային հրդեհ է եղել, այլ քաղաքական, ռազմական դեպք։ Նաեւ տեսնում ենք, որ բնակչությունը շատ արագ վերականգնել է կյանքը:
Վաղ բրոնզե դարի բնակատեղիի շերտն ուշագրավ է այն բանով, որ հրդեհից հետո կառույցների մեծ մասն ամբողջությամբ պահպանել էր ներքին հարդարանքը, կենցաղային իրերը հնագետները գտել էին այն դիրքում, որ դրված էին եղել այն ժամանակ: Այս գտածոները կոչվում են «In situ», լատիներենից թարգմանաբար նշանակում է տեղում, այսինքն՝ իրենց տեղում են եղել, չեն տեղաշարժվել:
Գեղարոտի դամբարանադաշտը Գեղարոտի դամբարանադաշտը
Վերնախավի դամբարանները եւ կյանքն այս վայրերում հազարավոր տարիներ առաջ
Գեղարոտի համար հատկանշական են բնակատեղիից մոտ 1 կմ հեռավորության վրա գտնվող դամբարանները, որտեղ հնագետներին բախտը ժպտացել է, եւ հայտնվել են հասարակության վերնախավի դամբարանների մոտ:
Ռուբեն Բադալյանը՝ գեղարոտի հնավայրում Ռուբեն Բադալյանը՝ գեղարոտի հնավայրում
- Ժամանակակից գյուղն ամբողջությամբ ոչնչացել է ուշ բրոնզի դարի դամբարանադաշտը, բայց դատելով մեր իմացածից՝ դրանք շարքային համայնականների թաղումներ էին։ Մեր պեղած հատվածում պահպանվել էին մոտ երկու տասնյակ խոշոր դամբարաններ, որոնք, ըստ երեւույթին, պատկանում են հասարակության մեջ առավել բարձր դիրք զբաղեցրած անհատներին: Շատ հարուստ նյութեր, այդ թվում՝ զենքի տեսականի, մարտակառքի ձիու մասեր հայտնաբերվեցին, իհարկե այդպիսիները կային Հայաստանում, դա եզակի գտածո չէ, բայց մեզ համար անչափ ուրախալի էր:
Պեղումներից հետո ձեռք բերված նյութն ամբողջությամբ ուսումնասիրվում է, դա վերաբերում է նույնիսկ ածուխներին, որովհետեւ դրանց բեկորներով հնարավոր է որոշել, թե ինչ տիպի բուսականություն էր այդ ժամանակ աճում Ծաղկահովիտի դաշտում:
Գտնվել են հազարավոր կենդանիների ոսկորներ, որոնք նույնպես ուսումնասիրվել են եւ հնարավորություն են տալիս պարզել անասնապահության ձեւերը:
Գեղարոտից պեղված անոթ Գեղարոտից պեղված անոթ
- Գտել ենք հացահատիկի հսկայական քանակություն, մասամբ՝ ցրված կառույցների հատակներին, մասամբ՝ անոթների կամ պահեստահորերի մեջ: Այդ ամենը հնարավորություն տվեց պարզել, որ այդ 2100 մ բարձրության վրա գտնվող հուշարձանում բնակչությունը զբաղվում էր երկրագործությամբ, հիմնական հացահատիկը եղել է գարին, զբաղվում էր խոշոր եւ մանր եղջերավոր անասունների բուծմամբ, տարածքը համեմատաբար անտառապատ էր եւ նրանք ունեին բավականին լայն առեւտրական կապեր, քանի որ մենք Գեղարոտում հանդիպում ենք նյութեր, որոնք բնորոշ չեն տեղանքին, բերված են Հայաստանի տարբեր վայրերից: Խոսքը հիմնականում հումքի մասին է՝ մետաղ, վանակատ եւ այլն:
Գեղարոտից պեղված վզնոցը Գեղարոտից պեղված վզնոցը
Գեղարոտի վզնոցն ու բաց երկնքի տակ թանգարանի գաղափարը
Ամենահետաքրքիր ու եզակի գտածոներից մեկը, որ հնագետները հայտնաբերել են Գեղարոտի ամրոց-բնակատեղիում, վաղ բրոնզի դարի ուշ փուլին վերաբերող վզնոցն է: Այն բաղկացած է մի քանի հարյուր բրոնզե, քարե եւ այլ տեսակի նյութերից:
- Մենք դրա նման գտածո չենք ունեցել: Հայտնաբերել ենք նաեւ մի քանի տասնյակ ամբողջական անոթներ եւ հազարավոր բեկորներ: Հայաստանի պատմության ու Երեւանի պատմության թանգարաններում Գեղարոտի ուշ բրոնզի դարի շերտից եւ դամբարաններից բազմաթիվ նմուշներ կան ցուցադրված,- ասում է հնագետ Ռուբեն Բադալյանը։
Հնագիտական արշավախումբը Գեղարոտի ամրոց գյուղատեղին բաց երկնքի տակ թանգարանի մոդելով ներկայացվելու գաղափար ուներ, նույնիսկ նախագիծ էին պատրաստել։
Գեղարոտ գյուղի համայնապատկերը՝ հնավայրի տարածքից Գեղարոտ գյուղի համայնապատկերը՝ հնավայրի տարածքից
-Բնականաբար, դա բավական թանկ հաճույք է, իրականացնողը մենք չենք, պետք է զբաղվի պետությունը: Նման տարբերակով հուշարձանին կյանք տալը թույլ կտար նախ՝ հուշարձանը փրկել ավերումից: Գեղարոտի հուշարձանը գտնվում է գլխավոր ճանապարհներից մեկի վրա, լրացուցիչ ճանապարհաշինարարության անհրաժեշտություն այդ հատվածում չկա եւ հնավայրը թանգարանի վերածելը թույլ կտա պահպանել այդ հնագույն պատմությունը եւ ներկայացնել զբոսաշրջիկներին, լրացուցիչ աշխուժություն եւ կյանք հաղորդել գյուղին։

Photo: Photo from Ruben Badalyan’s archive
The village where I spent my childhood, the yard, where in summer the voices of children playing were always heard, are now in petrified silence. As we approach our house, the only sound we hear is the sound of a car wheels on the ground.
Although it is summer, there is no activeness I used to see here. “Probably, it is because of current children, they do not like playing outside like we did,” I speak to myself, studying the yard at the same time.
There is a tall tree in our district, from which we always tied a swing in summer. With the children of the district, about 14 of us, we took turns swinging, not taking our eyes off the “dance” of the tree leaves on the clouds, we played “Duck Hunters,” “Seven Stones” and “Hide-and-Seek” till dark.
There was happiness in this district when we were little, now when I am 30 years old and I came back more than 10 years later, there is a sad emptiness.
The same emptiness is in our house, my room is silent, the living room, where we always gathered in the evenings and watched TV together or remembered some stories, is dark, the smell of damp is coming from the walls.
“This is how the villages are emptied, this is how the house is emptied,” I take a piece of watermelon and realize that it does not taste as it did previously either. There are three of us sitting at the table: those who arrived from the capital, my friends drink tan [Armenian yogurt drink] with the yogurt of the village, while I can barely swallow a piece of watermelon.
Emptied village and absence of children
Emil, who is to accompany us to the ancient site of Gegharot and also tell us how he became one of the members of the expedition having excavated it, joins us around the table. Before reaching the ancient site, we first talk like old acquaintances. During the conversation I periodically look at my room, which was built later: we had added two rooms to the wall in front of the house, because our house was too small for a family with four children. Emil helped my grandfather build the rooms. Now from our big family only my aunt lives in that big house of the village. She brings us coffee and returns to the kitchen.
- What are you doing now, Emil?
- I am in the community office, working as an operator.
- Do you have children?
- Two, I have two naughty ones.
Emil with son Emil with son
- What do the young people do in the village now?
- Now we do not have young people in the village. If, for example, you want to gather 20-25 year old boys to play football, it will not work. There are no such guys. When I was that age, even if eight young people left the village, no one felt that lack, but now if three out of five leave, it is already empty.
- I remember you played football, my father played with you. There is no such thing now, is it?
- In the past when your father was playing, after football many went home upset because they were not engaged in the game. Both teams were full, the others were left out. Now you have to go and bring many people from their homes to have a team of 11 people, it will already be impossible to gather two teams. Of course, there are many positive things as well, even in terms of barley and wheat sowing, but I can not say anything good regarding the birth rate and population growth. Always closed and closing doors... one gets upset.
- The first thing I saw was this emptiness.
- There are districts that are completely empty. You grew up there, played with your childhood friends but now they are gone. In the whole district you can see only one child riding a bicycle. No one can now imagine that life once existed here.
- I remember we played outside until 10 or 11, sometimes children even came from neighboring yards to join us. The boys were walking up and down the street, the girls were talking or playing under the trees.
- And those boys should have spoiled the girls’ game ... There is no such thing now.
Due to my profession, I am interested, I look at other villages to understand where that life is, what did they do that this life is there? The situation is the same everywhere in our region. Sometimes I take the children to other districts to let them see and learn what it is, but there is no previous active life in any of the districts, because there are no children.
- Are new births very few?
- The village now has 560 residents on paper. We had nine births in 2017, I thought it started, but in 2018, we had only one birth. When we look at the history of the village, there have been regular fluctuations in the population number, now, perhaps, is the period of decline. For a moment I thought that the village is “dead” in terms of activity, because people have found their job, they work, but in that case, where are the children?
Gegharot school Gegharot school
- Is it due to lack of jobs?
- I can not say, but in our time the school had 120 students, in your – 130, even 140, now we have only 56 students. If half of those 56 are smart, they will...
- Leave…
- On the Vardavar holiday, I saw only 6 children playing “jrotsi” [pouring water on one another], I approached, two of them were not from our village. In our time, those four were the ones who poured the water, and the other 140 hid to “attack” by surprise. Only three of the 11 students in my class stayed in the village. And how many classes so! Naturally, the girls got married and left. If we each have two children, the number is still less. The departure of the people is like removing a stone from the foundation of the house every day, your back weakens, you feel that one day it will collapse.
- There are many dying villages in Armenia. I don’t know what must happen for the situation to change – maybe workshops be built, infrastructure, opportunities for employment be created.
- It is not only about the work, when someone goes out, succeeds, others follow the example.
- So, we need to create examples of success here.
- Well, if everything goes like in the last one or two years, the situation can change. People started handling their economy and learn. Knowledge is needed for the villager to organize his economy properly and get results, and the interest in that direction grows.
Emil Bayrakhtaryan Emil Bayrakhtaryan
We decide to continue the conversation at the ancient site, on the way to which we see the same emptiness – we meet only an old man and a child.
The activity brought by the Armenian-American expedition to the village
Near the Gegharot fortress-settlement, the conversation already turns to excavations. The program of the Armenian-American expedition launched in 1998. Besides Gegharot, excavations were also carried out in the Tsaghkahovit field and in the Aparan concavity.
Excavations at the Gegharot ancient site have begun since 2000-2002. Every year, during the excavation season – the summer months – 20-25 young people from the village participated in archeological works and helped the expedition. The mandatory requirement of the Armenian-American program was that the villagers too should be involved in the work, as it had a social component. This program not only changed the life of the village during the summer months, but also gave young people the opportunity to stay and work in their village, thus closing the way to work abroad for some.
Emil Bayrakhtaryan joined the expedition in 2004, first due to the interest and then for earning additional money.
- Little by little I realized that curiosity can become a hobby and later the favorite work. Your perception of history and humanity changes when you begin finding the first materials. When I touched the first find, I was very scared, I realized that I keep in my hand something having a history of 5000 years. It was like a small salt shaker, harmless to the chilling degree. I found a ring the patterns of which today’s jewelers can hardly get without a computer. After that I remained between an ordinary citizen and an archeologist.
Gegharot ancient site Gegharot ancient site
Emil Bayrakhtaryan says that the entrance of the archeological expedition to Gegharot, the results of the excavations were very inspiring. Of course, some of them referred to all that as simply an additional work, but some realized very well what a responsible job they were doing.
Gegharot ancient site during excavations Gegharot ancient site during excavations
- They found a place of worship with a clay floor and all the necessary utensils. I worked in that place of worship during my first year. I probably would not have fallen so much in love with this work if I had not worked in that area.
Gegharot fortress-settlement
In the lower layers of the monument a settlement of the first and second stages of the Early Bronze Age (from the end of the 4th millennium BC to the first half of the 3rd millennium BC) was found. The upper layers refer to the Late Bronze Age (15th to 13th centuries BC). Excavations have opened sanctuaries, residential and economic complexes with unprecedented rich materials, which give an idea of the peculiarities of the development of early state formations in the region.
- We have worked in the excavation site for 15 years, and we have excavated only 15%, at best, 20%, - says the head of the archeological expedition, Doctor of Historical Sciences Ruben Badalyan.
Gegharot was included in the program because there were Late Bronze and 1st millennium B.C. layers here. The excavations revealed much more than archaeologists had expected.
- Gegharot is a very interesting monument in several respects: life there passed very long in the Early Bronze Age, that is, the Early Bronze Age layer of Gegharot covers the entire history of the Kur-Araks culture. These layers are separated, it is seen very clearly that life here was interrupted periodically, and in the Late Bronze Age dramatic stories are already being unveiled. Twice the monument was almost completely burnt, and since we have that layer of fire in the neighboring Tsaghkahovit ancient site as well, that is, both monuments were burnt almost at the same time, it suggests that it was not an accidental domestic fire, but a political, military case. We also see that the population restored life very quickly.
The layer of the Early Bronze Age settlement is remarkable as after the fire most of the buildings had completely preserved their interior decoration, the household items found by archaeologists were in the position they were in at that time. These finds are called “In situ,” from Latin means in place, that is, they were in place, did not move.
Gegharot Mausoleum Gegharot Mausoleum
The tombs of elite and life in these sites thousands of years ago
Gegharot is remarkable with the tombs about 1 km away of the settlement, where archaeologists were lucky enough to find themselves near the tombs of the elite.
Ruben Badalyan in Gegharot ancient site Ruben Badalyan in Gegharot ancient site
- The modern village has completely destroyed the Late Bronze Age mausoleum, but judging from what we know, those were the burials of ordinary communities. About two dozen large tombs have been preserved in our excavated area, which apparently belong to the most prominent individuals of the society. A lot of rich materials were found, including a variety of weapons, parts of a horse-drawn carriage, of course there were some in Armenia, it is not a unique find, but we were very happy.
The material obtained after the excavations is fully studied, this applies even to coal, because with their fragments it is possible to determine what type of greenery was growing in the Tsaghkahovit field at that time.
Bones of thousands of animals have been found and studied. It gives an opportunity to understand the types of cattle breeding of that time.
Vessel excavated from Gegharot Vessel excavated from Gegharot
- We found a huge amount of grain, partly on the floors of fragmented structures, partly in vessels or storage wells. All this made it possible to find out that in that monument at an altitude of 2100 m the population was dealing with agriculture, the main grain was barley, the people were breeding large and small cattle, the area was relatively forested and they had quite extensive trade relations, as in Gegharot we came across materials that were not typical of the place, were brought from different parts of Armenia. We are talking mainly about raw materials - metal, obsidian, etc.
The necklace excavated from Gegharot The necklace excavated from Gegharot
Gegharot necklace and idea of an open-air museum
One of the most interesting and unique finds that archaeologists have discovered in the Gegharot fortress-settlement is the necklace from the Late Bronze Age. It consists of several hundred bronze, stone and other materials.
- We have never had such a finding before. We also found dozens of whole vessels and thousands of debris. There are many samples from the Late Bronze Age layer and tombs of Gegharot exhibited in the history museums of Armenia and Yerevan, - says archeologist Ruben Badalyan.
The archeological expedition wanted to present the Gegharot fortress-settlement as a model of an open air museum, they even prepared a project.
Panorama of Gegharot village from ancient site area Panorama of Gegharot village from ancient site area
- Of course, it is quite an expensive pleasure, we are not the implementers, the state is to deal with it. Bringing the monument to life in this way would first save the monument from destruction. The Gegharot monument is located on one of the main roads, there is no need for additional road construction in that part. Turning the ancient site into a museum will allow preserving that ancient history and introducing it to tourists, bringing additional activity and giving life to the village.
Photos by Emin Aristakesyan and from Ruben Badalyan’s archive
The current article was produced with UNFPA support. The views expressed in this article are solely of the authors and do not necessarily represent those of UNFPA.