Հայ-ռուսական առեւտուրը նոր թափ կստանա Հայաստանի` ՄՄ-ին միանալուց հետո, վստահ են ՀՀ ու ՌԴ վարչապետները - Mediamax.am
4117 դիտում
Հայ-ռուսական առեւտուրը նոր թափ կստանա Հայաստանի` ՄՄ-ին միանալուց հետո, վստահ են ՀՀ ու ՌԴ վարչապետները
Տիգրան Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ռուսաստանի վարչապետներ Տիգրան Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը վստահություն են հայտնել, որ հայ-ռուսական առեւտրաշրջանառության ծավալները նոր թափ կստանան Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը եւ Միասնական տնտեսական տարածքին միանալուց հետո:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Սոչիում կայացած հանդիպման ժամանակ Տիգրան Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը բարձր են գնահատել նաեւ Հայաստանի կողմից ՄՄ-ին անդամակցության «ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված միջոցառումների իրականացման գործընթացը:
ՌԴ վարչապետը նշել է, որ Եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացներին Հայաստանի մասնակցությունը նոր թափ կհաղորդի երկու երկրների միջեւ տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Տիգրան Սարգսյանն իր հերթին նշել է, որ ռուսաստանյան ընկերությունները կարեւոր դեր են խաղում Հայաստանի տնտեսության մեջ:
«Հայաստանում գործում են ռուսաստանյան կապիտալով հազարից ավելի ընկերություններ: Ներդրումների ծավալով Ռուսաստանը մեր երկրում զբաղեցնում է առաջին տեղը: Հույս ունենք, որ առաջիկայում եւս այդ ներդրումները կշարունակվեն մեր երկրի տարբեր ոլորտներում»,- ասել է ՀՀ կառավարության ղեկավարը:
Տիգրան Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը քննարկել են նաեւ ՀԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի արդիականացման եւ շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքներին վերաբերող հարցեր:
Փետրվարի 23-ին Տիգրան Սարգսյանը ներկա է գտնվել նաեւ ձմեռային օլիմպիական խաղերի փակման արարողությանը, որի շրջանակներում կարճատեւ զրույց է ունեցել նաեւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:

Armenia-Russia trade will be boosted after Armenia joins Customs Union, Armenian and Russian PMs claim - Mediamax.am
4388 views
Armenia-Russia trade will be boosted after Armenia joins Customs Union, Armenian and Russian PMs claim
Tigran Sargsyan and Dmitry Medvedev
Yerevan /Mediamax/. Armenian and Russian Prime Ministers Tigran Sargsyan and Dmitry Medvedev expressed the confidence that Armenia-Russia trade turnover will be boosted after Armenia joins Customs Union and Common Economic Space.
Tigran Sargsyan and Dmitry Medvedev also hailed the process of implementation of the actions envisaged by "the roadmap" of Armenia's membership to Customs Union, Mediamax reports.
The Russian Prime Minister noted that Armenia's participation in Eurasian integration processes will give a new impetus to development and strengthening of economic interaction between the two states.
In his turn, Tigran Sargsyan noted that Russian companies play an important role in Armenia's economy.
"More than thousand companies with Russian capital operate in Armenia. Russia is the first in Armenia in terms of investments. We hope the investments will continue in various fields of the country in future as well", said the Armenian PM.
Tigran Sargsyan and Dmitry Medvedev also discussed issues related to modernization and extension of operation dates of the energy station of the hydro power plant.
On February 23, Tigran Sargsyan also attended the closing ceremony of Winter Olympic Games in Sochi during which he also had a short conversation with Russian President Vladimir Putin.