Հայ-ռուսական առեւտուրը նոր թափ կստանա Հայաստանի` ՄՄ-ին միանալուց հետո, վստահ են ՀՀ ու ՌԴ վարչապետները - Mediamax.am
4117 դիտում
Հայ-ռուսական առեւտուրը նոր թափ կստանա Հայաստանի` ՄՄ-ին միանալուց հետո, վստահ են ՀՀ ու ՌԴ վարչապետները
Տիգրան Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ռուսաստանի վարչապետներ Տիգրան Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը վստահություն են հայտնել, որ հայ-ռուսական առեւտրաշրջանառության ծավալները նոր թափ կստանան Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը եւ Միասնական տնտեսական տարածքին միանալուց հետո:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Սոչիում կայացած հանդիպման ժամանակ Տիգրան Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը բարձր են գնահատել նաեւ Հայաստանի կողմից ՄՄ-ին անդամակցության «ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված միջոցառումների իրականացման գործընթացը:
ՌԴ վարչապետը նշել է, որ Եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացներին Հայաստանի մասնակցությունը նոր թափ կհաղորդի երկու երկրների միջեւ տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Տիգրան Սարգսյանն իր հերթին նշել է, որ ռուսաստանյան ընկերությունները կարեւոր դեր են խաղում Հայաստանի տնտեսության մեջ:
«Հայաստանում գործում են ռուսաստանյան կապիտալով հազարից ավելի ընկերություններ: Ներդրումների ծավալով Ռուսաստանը մեր երկրում զբաղեցնում է առաջին տեղը: Հույս ունենք, որ առաջիկայում եւս այդ ներդրումները կշարունակվեն մեր երկրի տարբեր ոլորտներում»,- ասել է ՀՀ կառավարության ղեկավարը:
Տիգրան Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը քննարկել են նաեւ ՀԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի արդիականացման եւ շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքներին վերաբերող հարցեր:
Փետրվարի 23-ին Տիգրան Սարգսյանը ներկա է գտնվել նաեւ ձմեռային օլիմպիական խաղերի փակման արարողությանը, որի շրջանակներում կարճատեւ զրույց է ունեցել նաեւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:

После вступления Армении в ТС армяно-российская торговля получит новый размах, уверены главы правительств - Mediamax.am
4115 просмотров
После вступления Армении в ТС армяно-российская торговля получит новый размах, уверены главы правительств
Тигран Саргсян и Дмитрий Медведев
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министры Армении и России Тигран Саргсян и Дмитрий Медведев выразили уверенность, что объемы торгового оборота между двумя странами получат новый размах после вхождения Армении в Таможенный союз и присоединения к Единому экономическому пространству.
Как сообщает Медиамакс, в ходе состоявшейся сегодня в Сочи встречи Тигран Саргсян и Дмитрий Медведев высоко оценили процесс реализации предусмотренных «дорожной картой» мероприятий вступления Армении в ТС.
Глава российского правительства отметил, что участие Армении в процессе Евразийской интеграции предаст новый размах развитию и укреплению сотрудничества двух стран в экономической сфере.
Тигран Саргсян отметил, что российский компании играют важную роль в экономике Армении.
«В Армении действует более тысячи компаний с российским капиталом. По объему инвестиций в Армении Россия занимает первое место. Мы надеемся, что инвестиции в различные сферы продолжатся», - сказал глава армянского правительства.
Тигран Саргсян и Дмитрий Медведев обсудили также вопросы, касающиеся эксплуатации и модернизации действующего энергоблока армянской АЭС. Тигран Саргсян принял также участие в церемонии закрытия Олимпийских игр, в ходе которой провел краткую беседу с президентом России Владимиром Путиным.