Շտեֆան Ֆյուլեն կքննադատի Ռուսաստանին եւ աջակցություն կհայտնի վերջինիս ճնշման տակ գտնվող երկրներին - Mediamax.am
7331 դիտում
Շտեֆան Ֆյուլեն կքննադատի Ռուսաստանին եւ աջակցություն կհայտնի վերջինիս ճնշման տակ գտնվող երկրներին
Շտեֆան Ֆյուլե
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիության ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն այսօր կհայտարարի, որ ԵՄ պատրաստ է աջակցել Արեւելյան գործընկերության այն երկրներին, որոնք գտնվում են Ռուսաստանի ճնշման ներքո:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են լավատեղյակ աղբյուրները, Շտեֆան Ֆյուլեն այսօր ելույթ կունենա Եվրոպական խորհրդարանում եւ սուր քննադատության կենթարկի Ռուսաստանին, որը ճնշում է գործադրում Արեւելյան գործընկերությանն անդամակցող որոշ երկրների վրա:
Աղբյուրը հայտնել է, որ հանձնակատարը, մասնավորապես, կհայտարարի, որ Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծումը պետք է հարգի ԵՄ գործընկեր-երկրների ինքնիշխան որոշումները: Շտեֆան Ֆյուլեն մտադիր է «անընդունելի» անվանել Ռուսաստանի կողմից կիրառվող բոլոր այն սպառնալիքները, որոնք առնչվում են ԵՄ եւ գործընկեր-երկրների միջեւ կնքվելիք համաձայնագրերին:
Հանձնակատարը, մասնավորապես, կնշի, որ ռուսական ճնշման գործիքներ են հանդիսանում էներգակիրների գները, արհեստական առեւտրային խոչընդոտները, ռազմական համագործակցությունը եւ անվտանգության երաշխիքները, չլուծված հակամարտությունները:
Շտեֆան Ֆյուլեն մտադիր է ընդգծել, որ նման գործողությունները բացահայտ ձեւով խախտում են այն սկզբունքները, որոնց տակ իրենց ստորագրությունն են դրել բոլոր եվրոպական պետությունները:
Հանձնակատարը նաեւ կհստակեցնի, որ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու անհամատեղելիությունը Մաքսային միության հետ պայմանավորված է ոչ թե գաղափարախոսական, այլ զուտ իրավական պատճառներով:
Շտեֆան Ֆյուլեն վաղը ժամանելու է Երեւան ՝ մասնակցելու Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ Շտեֆան Ֆյուլեն ս.թ. հուլիսի 10-ին Երեւանում ասել էր, որ Հայաստանը չպետք է ընտրի, թե ում հետ համագործակցի՝ Եվրամիության կամ Ռուսաստանի:
«Մենք երբեք չենք ասել մեր գործընկերներին՝ դադարեցրեք կամ նվազեցրեք հարաբերությունների որակը ռուս գործընկերների հետ: Հակառակը՝ մենք հստակ ասում ենք, որ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունները որեւէ բացասական ազդեցություն չեն կարող ունենալ Ռուսաստանի հետ ձեր ավանդական կապերի վրա: Նույնը ասում ենք նաեւ Մոսկվայում», - ասել էր Շտեֆան Ֆյուլեն: Նա նաեւ շեշտել էր, որ Եվրամիության կողմից «միայն խրախուսվում է շարունակել այն համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ, որը Հայաստանը համարում է կարեւոր եւ համատեղելի իր շահերի հետ»:

Штефан Фюле выступит с критикой России и заявит о готовности ЕС поддержать страны, которые находятся под давлением - Mediamax.am
7307 просмотров
Штефан Фюле выступит с критикой России и заявит о готовности ЕС поддержать страны, которые находятся под давлением
Ереван /Медиамакс/. Еврокомиссар по вопросам расширения и политики соседства Штефан Фюле заявит сегодня, что ЕС готов поддержать те страны Восточного Партнерства, которые находятся под давлением России.
Как стало известно Медиамакс из хорошо информированных источников, Штефан Фюле выступит сегодня с речью в Европейском парламенте и подвергнет резкой критике Россию из-за давления на некоторые страны-члены Восточного партнерства.
По словам источника Медиамакс, еврокомиссар, в частности, заявит, что создание Евразийского экономического союза должно уважать суверенные решения стран-партнеров ЕС. Штефан Фюле намерен назвать «непремлемыми» любые угрозы со стороны Росссии, связанные с подписанием странами-партнерами соглашений с ЕС.
Еврокомиссар, в частности, укажет, что инструментами российского давления являются: цены на энергоносители, искусственные торговые препятствия, военное сотрудничество и гарантии безопасности.
Штефан Фюле намерен подчеркнуть, что подобные действия очевидным образом нарушают принципы, под которыми подписались все европейские страны.
Еврокомиссар также отметит, что несовместимость Таможенного Союза с Зоной всеобъемлющей и глубокой свободной торговли (DCFTA) обусловлена не идологическими, а сугубо юридическими причинами.
Штефан Фюле прибудет завтра в Ереван для участия в неформальной встрече глав МИД стран-участниц Восточного Партнерства.
10 июля этого года Штефан Фюле сказал в Ереване, что Армения не должна стоять перед выбором сотрудничества с Евросоюзом или Россией.
«Мы никогда не говорили нашим партнерам: прекратите или сократите сотрудничество с российскими партнерами. Наоборот, мы ясно говорим, что обязательства, взятые в рамках Восточного партнерства не могут иметь негативного воздействия на традиционные связи с Россией. То же самое мы говорим и в Москве», - сказал Штефан Фюле. Он подчеркивал, что ЕС «поощряет продолжать то сотрудничество с Россией, которое Армения считает важным и соответствующим своим интересам».