Երկու համակարգերն անհամատեղելի են, ասել է Լիտվայի ԱԳ նախարարը
Երեւան: Մեդիամաքս: Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Լինաս Լինկեւիչիուսն ասել է, որ Հայաստանը, ընտրելով Մաքսային միությունը, արգելափակեց Եվրամիության հետ Ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագրի ստորագրման հնարավորությունը:
Հուլիսի 1-ից Լիտվան 6 ամսով ստանձնել է Եվրամիության նախագահությունը:
Լիտվայի ԱԳ նախարարն ասել է, որ ԵՄ հարգում է Հայաստանի նախագահ Սարգսյանի որոշումը, սակայն «երկու համակարգերը (Մաքսային միությունը եւ ԵՄ Ազատ առեւտրի գոտին, խմբ.) համատեղելի չեն»:
«Մենք հարգում ենք երկրների ընտրությունը, բայց նրանք չեն կարող միաժամանակ անդամակցել երկու կազմակերպություններին` հաշվի առնելով տարբեր սակագնային պահանջները»,- հավելել է նա:

Yerevan/Mediamax/. Armenia has blocked its chances of signing a free trade deal with the European Union by choosing to join the Russia-led Customs Union, Lithuanian Foreign Minister Linas Linkevicius told AFP.
Lithuania took over the six-month rotating EU Presidency in July.
The EU respects the decision announced by Armenian President Serzh Sarkisian in Moscow, “but the two systems are incompatible”, Linas Linkevicius said.
"We respect any choice of countries but they cannot enter both organisations at the same time because of different tariff requirements," he added.