Հրապարակվել է TRIPP նախագծի իրականացման շրջանակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հանդիպում են ունեցել Վաշինգտոնում՝ հրապարակելու «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության եւ բարգավաճման» նախագծի (TRIPP) իրականացման շրջանակը։
Համատեղ հայտարարության մեջ ասված է.
«Փաստաթուղթը նոր քայլ է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը ձեռք բերված հանձնառությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ՝ Հարավային Կովկասում հարատեւ խաղաղության գործին նպաստելու համար:
Շրջանակն ուրվագծում է TRIPP-ի գործարկման կոնկրետ ուղին, որը նախատեսված է Հայաստանի տարածքով անխոչընդոտ, մուլտիմոդալ տարանցիկ փոխկապակցվածության հաստատման համար։ Կապելով Ադրբեջանի հիմնական մասն իր Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության հետ եւ ստեղծելով Տրանս-Կասպյան առեւտրային երթուղու կենսական օղակ՝ ակնկալվում է, որ TRIPP-ը միջազգային եւ ներպետական փոխկապակցվածության փոխադարձ առավելություններ կստեղծի Հայաստանի Հանրապետության համար։
Արտացոլելով 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին նախագահ Թրամփի կողմից հյուրընկալած պատմական Խաղաղության գագաթաժողովում հաստատված սկզբունքները՝ TRIPP-ի իրականացման շրջանակն ընդգծում է ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ փոխադարձության կարեւորությունը TRIPP-ի ընդհանուր հաջողության համար: TRIPP-ի վերջնական նպատակն է ամրապնդել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բարգավաճումն ու անվտանգությունը եւ խթանել ամերիկյան առեւտուրն՝ ընդլայնելով տարածաշրջանային առեւտուրն ու փոխկապվածությունը, ինչպես նաեւ ստեղծելով Կենտրոնական Ասիան եւ Կասպից ծովը Եվրոպային կապող նոր տարանցիկ հնարավորություններ:
TRIPP-ի իրականացման շրջանակ
Այս փաստաթուղթն ուրվագծում է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության եւ բարգավաճման» (TRIPP) իրականացման շրջանակը։ Այս շրջանակը չի առաջացնում եւ միտված չէ առաջացնել իրավական հանձնառություններ կամ պարտավորություններ Հայաստանի կամ ԱՄՆ-ի համար։
Ընդհանուր նկարագիր
Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահի վկայությամբ Հայաստանի վարչապետը եւ Ադրբեջանի նախագահը ստորագրեցին Համատեղ հռչակագիրը, որը հիմք ստեղծեց ներպետական, երկկողմ եւ միջազգային տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացման համար։ TRIPP-ի իրականացման այս շրջանակն ուրվագծում է TRIPP-ի հիմնադրման հետագա մանրամասները եւ առաջ է մղում Համատեղ հռչակագրի նպատակները։
TRIPP-ը միտված է Հայաստանի տարածքում անխոչընդոտ, բազմամոդալ տարանցիկ փոխկապակցվածության ստեղծմանը՝ նպաստելով տարածաշրջանային խաղաղությանը, կայունությանը եւ ինտեգրմանը՝ պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ իրավազորության հարգանքի հիման վրա։ Կապելով Ադրբեջանի հիմնական մասն իր Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության հետ եւ կենսական օղակ ստեղծելով Տրանս-Կասպյան առեւտրային երթուղում՝ ակնկալվում է, որ այն միջազգային եւ ներպետական փոխկապակցվածության փոխադարձ առավելություններ կստեղծի Հայաստանի Հանրապետության համար։
TRIPP-ի միջոցով ԱՄՆ-ն ձգտում է.
•    օգոստոսի 8-ի Համատեղ հռչակագրի հիման վրա ապահովել առաջընթաց դեպի տեւական խաղաղություն,
•    տարածաշրջանում խաղաղություն, կայունություն եւ բարգավաճում խթանելու նպատակով բացել հաղորդակցությունը, առեւտուրը եւ փոխկապակցվածությունը Հարավային Կովկասում,
•    ընդլայնել շուկայի հասանելիությունը եւ մատակարարման կենսական շղթաները Տրանս-Կասպյան տարածաշրջանում,
•    աշխարհին ներկայացնել բարգավաճման միջոցով կառուցվող խաղաղության օրինակ։
TRIPP-ի միջոցով Հայաստանը ձգտում է.
•    ընդլայնել  Հայաստանի դերակատարությունը՝ որպես տարածաշրջանային տարանցիկ ու տնտեսական հանգույց,
•    ներգրավել օտարերկրյա ներդրումներ Հայաստանի ենթակառուցվածքներում,
•    ստեղծել ժամանակակից սահմանային կառավարման եւ առեւտրի դյուրացման ինստիտուցիոնալ կարողություններ,
•    ստեղծել կայուն եկամտային հոսքեր եւ գնման իրավունքներ Հայաստանի համար,
•    ամրապնդել ռազմավարական գործընկերությունն ԱՄՆ հետ,
•    նպաստել տարածաշրջանային ինտեգրմանն ու կարգավորմանը,
•    ընդլայնել Հայաստանի արտահանման ներուժը դեպի նոր շուկաներ։
TRIPP-ի միջոցով ԱՄՆ ակնկալվող օգուտներն են.
•    նոր շուկաների բացում ամերիկյան ներդրումների, բիզնեսի ու ապրանքների համար,
•    տարածաշրջանում առեւտրի համար փոխկապակցվածություն, որը հումք, կարեւորագույն հանքանյութեր եւ հազվագյուտ մետաղներ կբերի ամերիկյան շուկաներ,
•    ԱՄՆ, Եվրոպայի եւ Ասիայի միջեւ հավելյալ առեւտրային ուղիների  տարբերակներ՝ ապահովելով, որ մարդիկ եւ ապրանքները կարողանան տեղաշարժվել՝ անկախ աշխարհաքաղաքական փոփոխություններից։
TRIPP-ի միջոցով Հայաստանի եւ Հայաստանի ժողովրդի ակնկալվող օգուտներն են.
•    զբաղվածություն. աշխատանքի հնարավորություններ Հայաստանի որակավորված քաղաքացիների համար,
•    համատեղ ձեռնարկներ. հնարավորություններ միջազգային եւ hայաստանյան ընկերությունների միջեւ,
•    տեխնոլոգիայի փոխանցում. կարողությունների զարգացում hայաստանյան ընկերությունների համար,
•    վերապատրաստում. հմտությունների զարգացում հայաստանյան աշխատուժի համար,
•    Վերաներդրում տարածաշրջանում։
ՀԱՋՈՂՈՒԹՅԱՆ ՀԱՍՆԵԼՈՒ ՀԱՆՁՆԱՌՈՒԹՅՈՒՆ
Հայաստանի հանձնառությունը
Հայաստանը հանձնառու է TRIPP-ի՝ որպես իր ազգային շահերին ծառայող ռազմավարական նախաձեռնության հաջողելուն։ Հայաստանը մտադիր է իրականացնել հետեւյալ քայլերը.
•    դրսեւորել լիակատար համագործակցություն եւ աջակցություն TRIPP զարգացման ընկերությանը,
•    ապահովել արդյունավետ համակարգում Հայաստանի կառավարական մարմինների միջեւ,
•    դյուրացնել թույլտվությունների, հաստատումների եւ կարգավորիչ գործընթացների ժամանակին իրականացումը,
•    պահպանել բաց հաղորդակցություն ԱՄՆ գործընկերների հետ,
•    աշխատել տարածաշրջանային կարգավորման ուղղությամբ՝ TRIPP-ի ամբողջական ներուժն իրացնելու նպատակով,
•    մշակել տարբերակված ընթացակարգեր մարդկանց, մեքենաների եւ ապրանքների համար, ներառյալ Ադրբեջանի եւ իր Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ երկու ուղղությամբ՝ Հայաստանի օրենքների, կարգավորումների եւ միջազգային համաձայնագրերի հիման վրա ու միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
Հաջողության հասնելու նախադրյալներ
•    Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն ընդունում են, որ TRIPP-ի հաջողությունը կախված է.
•    Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալիզացումից,
•    Հայաստան-Թուրքիա ամբողջական կարգավորման առաջընթացից,
•    ԱՄՆ կայուն ներգրավվածությունից,
•    տարածաշրջանային համագործակցությունից եւ կայունությունից,
•    Հայաստանի ինստիտուտների կարողությունների արդյունավետ զարգացումից։
Ռազմավարական գործընկերություն
TRIPP-ը Հայաստանի եւ ԱՄՆ միջեւ ռազմավարական գործընկերության խորացման դրսեւորում է։ Հայաստանն այս նախագիծը դիտարկում է որպես ենթակառուցվածքների, տնտեսական զարգացման եւ տարածաշրջանային ինտեգրման համար երկարատեւ համագործակցության հիմք։
TRIPP ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՆՈՒՄ
TRIPP-ը պետք է իրականացվի Հայաստանի տարածքում նախատեսված տարանցման ուղիների շրջանակներում՝ ապագայում հստակեցվելիք տեղադիրքերում՝ պահպանելով Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանությունը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ծրագրի ողջ ծածկույթի նկատմամբ։ TRIPP զարգացման ընկերությունը` ԱՄՆ վերահսկիչ բաժենմասով եւ սկզբունքային հարցերում Հայաստանի վերահսկողությամբ, նպատակ ունի ապահովել TRIPP ենթակառուցվածքների զարգացումն ու  իրականացումը։
Հայաստանը մտադիր է թույլատրել եւ աջակցել TRIPP զարգացման ընկերության հիմնմանը։ Ակնկալվում է, որ ընկերությունը պատասխանատու կլինի TRIPP-ի զարգացման համար՝ 49 տարի նախնական ժամկետով նրան տրամադրվող կառուցապատման իրավունքով։ Հայաստանը մտադիր է ԱՄՆ-ին առաջարկել TRIPP զարգացման ընկերության 74% մասնաբաժինը եւ պահպանել 26% մասնաբաժինը։ Ակնկալվում է, որ այս համագործակցությունը կերկարաձգվի եւս 50 տարով՝ Հայաստանի կառավարությանը հավելյալ սեփականության տրամադրմամբ նրա մասնաբաժինը դարձնելով 49%։
Ակնկալվում է, որ TRIPP զարգացման ընկերության բաժնետերերի փոփոխությունը (ներառյալ մասնաբաժինների վաճառք, նվիրատվություն, միավորում, անջատում, վերակազմակերպում կամ որեւէ այլ իրավական կամ փաստացի գործողություն) եւ վերջնական շահույթի սեփականատերերի փոփոխությունը ենթակա կլինի Հայաստանի եւ ԱՄՆ կառավարությունների հետ նախօրոք համաձայնեցմանը։
Հայաստանը եւ ԱՄՆ նախատեսում են միասին աշխատել TRIPP զարգացման ընկերության կորպորատիվ կառուցվածքը ձեւավորելու  ուղղությամբ։ Ակնկալվում է, որ կառուցվածքը կարտացոլի հետեւյալ խնդիրները. 1) Հայաստանի եւ ԱՄՆ կառավարությունների ներգրավածություն բազմամոդալ տարանցիկ երթուղու շահագործմանը վերաբերող առանձին հատուկ որոշումներում եւ հարցերում, եւ 2) ֆինանսական եկամուտ ԱՄՆ-ին՝ իր նախնական ներդրման դիմաց, կամ այլ տնտեսական օգուտներ ԱՄՆ կառավարությանը կամ ԱՄՆ ընկերություններին։
Նախատեսվում է, որ հստակեցված սկզբունքային հարցերի շրջանակներում գտնվող որոշակի զգայուն խնդիրների վերաբերյալ որոշումները կկայացվեն համատեղ՝ Հայաստան-ԱՄՆ ղեկավար կոմիտեի միջոցով։
Ակնկալվում է, որ TRIPP զարգացման ընկերությունն անմիջականորեն կիրականացնի TRIPP երկաթգծային ու ճանապարհային նախագծերը եւ կունենա դուստր ձեռնարկություններ կամ հատուկ նշանակության կազմակերպություններ TRIPP-ի այլ բաղադրիչների համար։
TRIPP զարգացման ընկերությունում Հայաստանի մասնաբաժինն արտացոլում է նրա ներդրումը հետեւյալում՝
•    հողօգտագործման (կառուցապատման) իրավունքներ տարանցիկ երթուղիների շրջանակներում,
•    գոյություն ունեցող ենթակառուցվածքային ակտիվներ (ենթակա է հետագա քննարկման),
•    կարգավորիչ աջակցություն եւ թույլտվությունների արագ ընթացակարգեր,
•    սահմանային եւ մաքսային ենթակառուցվածքների հետ կապված ոչ դրամական ներդրումներ,
•    կանխիկ ներդրումներ՝ ըստ անհրաժեշտության։
Երկրներից յուրաքանչյուրը մտադիր է նշանակել բարձրաստիճան պետական պաշտոնյայի՝ որպես TRIPP-ի իրականացման հիմնական համակարգող, որը պատասխանատու կլինի միջգերատեսչական համակարգման համար եւ կծառայի որպես TRIPP զարգացման ընկերության հետ կապի հիմնական անձ։
ԿԱՌՈՒՑԱՊԱՏՄԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՏՐԱՄԱԴՐՈՒՄ
Հայաստանը մտադիր է TRIPP զարգացման ընկերությանը տրամադրել հետեւյալ բացառիկ իրավունքները.
•    պլանավորել, նախագծել, զարգացնել, կառուցել, շահագործել եւ պահպանել բազմամոդալ տարանցիկ ենթակառուցվածքները նախանշված տարանցիկ երթուղիների շրջանակներում,
•    ստեղծել հատուկ նշանակության կազմակերպություններ կոնկրետ ենթակառուցվածքային նախագծերի համար,
•    պայմանագրեր կնքել շինարարական ընկերությունների, օպերատորների եւ ծառայություն մատուցողների հետ,
•    ստեղծել եւ գանձել եկամուտներ ենթակառուցվածքային գործողություններից,
•    կառավարել TRIPP երթուղին՝ որպես ինտեգրված համակարգի մաս։
Կառուցապատման իրավունքները կարող են ներառել, բայց չսահմանափակվել հետեւյալով.
•    երկաթուղային ենթակառուցվածքներ՝ երկաթուղիներ, տերմինալներ, կայարաններ, շարժակազմի կառույցներ,
•    ճանապարհային ենթակառուցվածքներ՝ մայրուղիներ, ճանապարհներ, կամուրջներ, թունելներ,
•    էներգետիկ ենթակառուցվածքներ՝ էլեկտրահաղորդման համակարգեր, նավթատարներ, գազատարներ,
•    թվային ենթակառուցվածքներ՝ օպտիկամանրաթելային ցանցեր,
•    աջակցող ենթակառուցվածքներ՝ վարչական կառույցներ, կոմունալ ծառայություններ, ապահովության եւ անվտանգության համակարգեր՝ համաձայն ՀՀ օրենսդրության։
TRIPP զարգացման ընկերությունը կարող է հավաքել եւ պահպանել եկամուտներ տարբեր աղբյուրներից, որոնք կներառեն, բայց չեն սահմանափակվի հետեւյալով.
•    ենթակառուցվածքների հասանելիության վճարներ,
•    տարանցիկ երթուղու շրջանակներում առեւտրային գործունեություն,
•    գույքի վարձակալություն եւ զարգացում,
•    ծառայության վճարներ,
•    հատուկ նշանակության կազմակերպություններից ստացված եկամտի բաժիններ։
Հայաստանը հստակորեն պահպանում է.
•    օրենսդիր, կարգավորիչ եւ դատական իրավազորությունը՝ պայմանավորված Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում TRIPP-ի ողջ ծածկույթի նկատմամբ լիակատար ինքնիշխանությամբ եւ տարածքային ամբողջականությամբ՝ ներառյալ օրենքներն ու կանոնակարգերը կիրառելու իրավասությունը՝ համապատասխան Հայաստանի ներքին օրենքներին եւ միջազգային համաձայնագրերին,
•    ազգային անվտանգության եւ իրավապահ գործունեության նկատմամբ վերահսկողությունը,
•    TRIPP-ով առեւտրի եւ տարանցման նկատմամբ մաքսային եւ սահմանային վերահսկողության իրավազորությունը,
•    հարկերի, մաքսային տուրքերի եւ առեւտրի ու տարանցման այլ պարտադիր վճարների նկատմամբ իրավազորությունը,
•    Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում բոլոր հատվածներ հասանելիությունը,
•    Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում տարանցիկ երթուղու մասերում բոլոր հայկական օրենքները կիրառելու իրավազորությունը։
ՀԱՏՈՒԿ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Ակնկալվում է, որ TRIPP զարգացման ընկերությունը, TRIPP երկաթուղային եւ ճանապարհային բաղադրիչներն անմիջականորեն իրականացնելուն զուգահեռ, կստեղծի առանձին իրավական կառուցվածքներ մեծ ենթակառուցվածքային բաղադրիչների համար՝ կախված լրացուցիչ ուսումնասիրությունից եւ վերլուծությունից: Ակնկալվում է, որ յուրաքանչյուր կազմակերպություն կունենա կառավարման, ֆինանսավորման եւ շահագործման մոդելներ, որոնք կհամապատասխանեն կոնկրետ ենթակառուցվածքի տեսակին եւ ռազմավարական նկատառումներին: Բոլոր հատուկ նշանակության կազմակերպությունները սկզբում պետք է հիմնադրվեն TRIPP զարգացման ընկերության կողմից՝ այն ընկալմամբ, որ մասնավոր հատվածի ներդրումային հնարավորությունները կարող են քննարկվել հետագա փուլերում՝ յուրաքանչյուր դեպքի համար առանձին:
ՍԱՀՄԱՆԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ՄԱՔՍԱՅԻՆ ՀՍԿՈՂՈՒԹՅՈՒՆ
Հիմնարար սկզբունքներ
Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու իրավազորությունը սահմանային եւ մաքսային գործողությունների նկատմամբ բացարձակ են եւ անքննարկելի։ Ակնկալվում է, որ սահմանային եւ մաքսային բոլոր գործունեությունները կիրականացվեն սահմանային կառավարման միջազգայնորեն ճանաչված չափանիշներին համապատասխան՝ պահպանելով օգոստոսի 8-ի հռչակագրի սկզբունքները՝ օգտագործելով «ֆրոնտ օֆիս - բեք օֆիս» (ընդունարան - գրասենյակ) գործառնական մոդելը։
Սահմանների համալիր կառավարում
Հայաստանը մտադիր է շարունակել զարգացնել եւ ներդնել սահմանների համալիր կառավարման ժամանակակից գործելակերպեր, ինչին ԱՄՆ-ն կարող է աջակցել տեխնիկական օժանդակությամբ՝ ներառյալ.
•    ռիսկերի վրա հիմնված ստուգման եւ մաքսային ձեւակերպման ընթացակարգեր,
•    զննման ժամանակակից տեխնոլոգիաներ,
•    թվային մաքսային եւ սահմանային համակարգեր,
•    համակարգված միջգերատեսչական գործընթացներ,
•    Հայաստանի ծառայողների մասնագիտական կարողությունների զարգացում։
Փորձնական նախագծեր
Հայաստանը մտադիր է իրականացնել փորձնական նախագծեր օպտիմալացնելու՝
•    մաքսային նախնական ձեւակերպման ընթացակարգեր,
•    թվայնացված փաստաթղթաշրջանառություն եւ մշակում,
•    «մեկ կանգառ» սահմանային կետի հայեցակարգեր,
•    տեխնոլոգիայի կիրառմամբ ռիսկերի գնահատում,
•    հարեւան երկրների հետ համակարգված սահմանային կառավարում։
«Ֆրոնտ օֆիս - բեք օֆիս» գործառնական մոդել
Ակնկալվում է, որ Հայաստանի ինքնիշխանության ու իրավազորության պահպանմամբ TRIPP-ի արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով կկիրառվի «ֆրոնտ օֆիս - բեք օֆիս» մոդելը՝ օգտագործելով թվային գործիքներ անխոչընդոտ կապը դյուրացնելու համար։
«Ֆրոնտ օֆիս» (երրորդ կողմի օպերատորներ)
Նախատեսվում է, որ TRIPP զարգացման ընկերության հետ պայմանագիր կնքած մասնավոր օպերատորները կմատուցեն հաճախորդների առերես սպասարկման ներքոնշյալ ծառայությունները.
•    փաստաթղթերի նախնական հավաքագրում ստուգման համար,
•    տեղեկատվության եւ ուղեցույցի տրամադրում օգտվողների համար,
•    առեւտրի եւ տարանցման վճարների հավաքագրում եւ վճարումների մշակում: ՀՀ հարկերը, մաքսային տուրքերը եւ այլ պարտադիր վճարները պետք է ուղղակիորեն գանձվեն ՀՀ պետական բյուջե՝ համաձայն գործող օրենսդրության եւ հարկաբյուջետային ընթացակարգերի,
•    դյուրացում եւ համակարգում,
•    վարչական աջակցություն։
«Բեք օֆիս»  (ՀՀ պետական մարմիններ)
ՀՀ մաքսային եւ սահմանային պաշտոնյաներն իրացնում են բոլոր ինքնիշխան իրավասությունները՝ համաձայն ՀՀ ներքին օրենսդրության եւ միջազգային համաձայնագրերի.
•    մաքսային վերջնական որոշումներ եւ ձեւակերպումներ,
•    անվտանգության ստուգում եւ իրականացում,
•    միգրացիոն վերահսկողություն,
•    իրավապահ գործողություններ,
•    թույլտվություններ եւ հաստատումներ,
•    զննում եւ ստուգում։
Հստակ իրավազորություն
•    «Ֆրոնտ օֆիսի» օպերատորներն աջակցում են, նրանք չեն որոշում,
•    Հայաստանի պաշտոնյաները ֆիզիկական ներկայություն են պահպանում Հայաստանի  սահմանային եւ մաքսային բոլոր հաստատություններում,
•    ինքնիշխան գործառույթների որեւէ արտապատվիրակում չի իրականացվում։
Մաքսային ընթացակարգեր
Հայաստանը կշարունակի զարգացնել եւ ներդնել.
•    ռիսկի վրա հիմնված ընտրողականություն՝ բեռների ժամանակակից ստուգում՝ կենտրոնացված ֆիզիկական զննումներով,
•    տարանցիկ ռեժիմ՝ համապատասխան կնքմամբ եւ հետագծելիությամբ արդյունավետ ընթացակարգեր տարանցիկ ապրանքների համար,
•    նախնական ժամանման մշակում՝ փաստաթղթերի էլեկտրոնային ներկայացում եւ մշակում,
•    «մեկ պատուհանի» համակարգեր՝ առեւտրային փաստաթղթերի ինտեգրված հարթակներ,
•    ներդաշնակեցված ընթացակարգեր՝ համապատասխանեցում միջազգային մաքսային չափանիշներին։
Անվտանգության գործողություններ
•    Հայաստանը պահպանում է լիակատար իրավազորությունը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում։
•    Ենթակառուցվածքային անվտանգության նախագծերը պետք է հաստատվեն Հայաստանի անվտանգության մարմինների կողմից։
•    Հայաստանի իշխանությունները գերակայություն ունեն բոլոր արտակարգ իրավիճակներում։
•    Մասնավոր գործառնական անվտանգության աշխատակիցները կարող են ընդունվել աշխատանքի՝ Հայաստանի կողմից լիցենզավորման դեպքում։
Տվյալների համակարգեր եւ ինքնիշխանություն
•    Սահմանային եւ մաքսային կառավարման համար կտեղադրվեն ժամանակակից տեղեկատվական համակարգեր։
•    Բոլոր կառավարական տվյալների համակարգերը կմնան Հայաստանի ինքնիշխան վերահսկողության ներքո։
•    Տվյալների փոխանակումն օտարերկրյա մարմինների հետ պահանջում է համապատասխան իրավական շրջանակներ։
•    Կիբերանվտանգության չափանիշները կհամապատասխանեն միջազգային լավագույն փորձին։
•    Անձնական տվյալների մշակումը համապատասխանում է Հայաստանի օրենսդրությանը։
Վերապատրաստում եւ կարողությունների զարգացում
Միացյալ Նահանգները մտադիր է համապատասխան միջոցների առկայության դեպքում նպաստել Հայաստանի սահմանապահ եւ մաքսային անձնակազմի համապարփակ վերապատրաստմանը եւ կարողությունների զարգացմանը՝ ներառյալ.

Опубликована программа реализации «Маршрута Трампа для международного мира и процветания» - Mediamax.am
1698 просмотров
Опубликована программа реализации «Маршрута Трампа для международного мира и процветания»
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и государственный секретарь США Марко Рубио встретились в Вашингтоне с целью публикации рамочной программы реализации «Маршрута Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP).
В совместном заявлении говорится:
«Документ является шагом на пути выполнения обязательств по продвижению дела прочного мира на Южном Кавказе, взятых в Белом доме 8 августа 2025 года.
Рамочная программа определяет конкретный путь реализации TRIPP, который предназначен для установления беспрепятственной мультимодальной транзитной связи на территории Армении. Соединяя основную часть Азербайджана с его Нахичеванской Автономной Республикой и создавая жизненно важное звено в Транскаспийском торговом маршруте, ожидается, что TRIPP создаст взаимные выгоды для международной и внутригосударственной связи для Республики Армения.
Отражая принципы, подтвержденные на историческом Саммите мира 8 августа 2025 года, организованном президентом Трампом, Рамочная программа реализации TRIPP подчеркивает важность суверенитета, территориальной целостности и взаимности для общего успеха TRIPP. Конечная цель TRIPP - укрепить процветание и безопасность Армении и Азербайджана, а также способствовать американской торговле путем расширения региональной торговли и связи, а также создать новые транзитные возможности, связывающие Центральную Азию и Каспий с Европой.
Рамочная программа реализации TRIPP (TIF)
Данный документ определяет рамочную программу реализации "Маршрута Трампа для международного мира и процветания" (TRIPP). Эта рамочная программа не налагает и не имеет целью налагать какие-либо правовые обязательства на Армению или Соединенные Штаты.
ОБЗОР
8 августа в Вашингтоне президент Соединенных Штатов стал свидетелем подписания премьер-министром Армении и президентом Азербайджана Совместной декларации, которая создала основу для открытия коммуникаций для внутригосударственного, двустороннего и международного транспорта. Настоящая Рамочная программа реализации TRIPP (TIF) более подробно описывает создание TRIPP и способствует достижению целей Совместной декларации.
TRIPP предназначен для установления беспрепятственной мультимодальной транзитной связи на территории Армении, способствуя региональному миру, стабильности и интеграции на основе уважения суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции государств. Соединяя основную часть Азербайджана с его Нахичеванской Автономной Республикой и создавая жизненно важное звено в Транскаспийском торговом маршруте, ожидается, что он принесет взаимные выгоды для международной и внутригосударственной связи для Республики Армения.
Посредством TRIPP Соединенные Штаты стремятся:
•    Развить прогресс, достигнутый на основе Совместной декларации от 8 августа, в направлении прочного мира;
•    Открыть коммуникации, торговлю и связи на Южном Кавказе для содействия миру, стабильности и процветанию в регионе;
•    Расширить доступ к рынкам и критически важные цепочки поставок в Транскаспийском регионе;
•    Предоставить миру пример достижения мира через процветание;
Посредством TRIPP Армения стремится:
•    Укрепить роль Армении как регионального транзитного и экономического узла;
•    Привлечь иностранные инвестиции в армянскую инфраструктуру;
•    Создать институциональный потенциал в современном пограничном управлении и содействии торговле;
•    Создать устойчивые потоки доходов и права на использование для Армении;
•    Укрепить стратегическое партнерство с Соединенными Штатами;
•    Содействовать региональной интеграции и нормализации;
•    Расширить экспортный потенциал Армении на новые рынки.
Ожидается, что TRIPP принесет пользу Соединенным Штатам посредством:
•    Открытия новых рынков для американских инвестиций, бизнеса и товаров;
•    Связь для торговли по всему региону для доставки сырья, критически важных минералов и редкоземельных металлов на американские рынки;
•    Увеличение вариантов торговых маршрутов между Соединенными Штатами, Европой и Азией, обеспечивая перемещение людей и товаров независимо от геополитических изменений;
Ожидается, что TRIPP принесет пользу Армении и армянскому народу посредством:
•    Занятость – возможности для трудоустройства квалифицированных армянских граждан;
•    Совместные предприятия – возможности между международными и армянскими фирмами;
•    Передача технологий – наращивание потенциала армянских предприятий;
•    Обучение – развитие навыков для армянской рабочей силы;
•    Реинвестирование в регион.
ПРИВЕРЖЕННОСТЬ УСПЕХУ
Обязательства Армении
Армения привержена успеху TRIPP как стратегической инициативы, служащей ее национальным интересам. Армения намерена предпринять следующие шаги:
•    Обеспечить полное сотрудничество и поддержку Компании по развитию TRIPP;
•    Обеспечить эффективную координацию между армянскими государственными органами;
•    Содействовать своевременной выдаче разрешений, утверждений и регулирующих процессов;
•    Поддерживать открытое общение с американскими партнерами;
•    Работать над региональной нормализацией для реализации полного потенциала TRIPP;
•    Разработать дифференцированные процедуры для лиц, транспортных средств и товаров, включая связь между основной частью Азербайджана и его Нахичеванской Автономной Республикой в обоих направлениях, на основе всех армянских законов, правил и международных соглашений и в соответствии с международными стандартами.
Условия для достижения успеха
Армения и Соединенные Штаты признают, что успех TRIPP зависит от:
•    Дальнейшей институционализации мира между Арменией и Азербайджаном;
•    Прогресса в полной нормализации отношений между Арменией и Турцией;
•    Устойчивого участия США;
•    Регионального сотрудничества и стабильности;
•    Эффективного наращивания потенциала армянских институтов.
Стратегическое партнерство
TRIPP представляет собой углубление стратегического партнерства между Арменией и Соединенными Штатами. Армения рассматривает этот проект как основу для долгосрочного сотрудничества в области инфраструктуры, экономического развития и региональной интеграции.
СОЗДАНИЕ КОМПАНИИ ПО РАЗВИТИЮ TRIPP
TRIPP должен быть разработан в рамках обозначенных транзитных маршрутов на армянской территории, на территориях, которые будут детализированы в будущем, с сохранением полного суверенитета Армении над всеми проектными зонами на суверенной территории Армении. Компания по развитию TRIPP с контрольным пакетом США и армянским надзором за зарезервированными вопросами призвана обеспечить разработку и реализацию инфраструктуры TRIPP.
Армения намерена разрешить и содействовать созданию Компании по развитию TRIPP. Ожидается, что компания будет отвечать за разработку TRIPP и ей будет предоставлено право на разработку на первоначальный срок 49 лет. Армения намерена предложить Соединенным Штатам долю в 74% и сохранить за собой долю в 26% в Компании по развитию TRIPP. Ожидается, что это соглашение будет продлено на дополнительный срок в 50 лет с предоставлением дополнительного капитала правительству Армении, увеличивая его долю до 49%.
Ожидается, что изменение акционеров Компании по развитию TRIPP (включая продажу, дарение акций, слияние, разделение, реорганизацию или любой другой юридический или фактический акт) и конечных бенефициарных владельцев будет возможно при согласии правительств Армении и Соединенных Штатов.
Армения и Соединенные Штаты планируют совместно работать над корпоративной структурой Компании по развитию TRIPP. Ожидается, что структура будет отражать следующие цели: 1) участие правительств Армении и США в принятии определенных ключевых решений и вопросов, связанных с эксплуатацией мультимодального транзитного маршрута; и 2) финансовая отдача для США за их первоначальный вклад или другие экономические выгоды для правительства США или для американских компаний.
Ожидается, что решения по определенным чувствительным вопросам, охватываемым определенными зарезервированными вопросами, будут приниматься совместно через Руководящий комитет Армения-США.
Ожидается, что Компания по развитию TRIPP будет непосредственно реализовывать любые железнодорожные и автодорожные проекты TRIPP, и предполагается, что у нее будут дочерние компании или компании специального назначения для других компонентов TRIPP.
Доля Армении в Компании по развитию TRIPP отражает ее вклад в следующее:
•    Права на землепользование (развитие) в пределах транзитных маршрутов;
•    Существующие инфраструктурные активы (подлежат дальнейшему обсуждению);
•    Регулирующее содействие и упрощенное лицензирование;
•    Нематериальные взносы, связанные с пограничной и таможенной инфраструктурой;
•    Денежные инвестиции по мере необходимости.
Каждая страна намерена назначить высокопоставленного государственного чиновника в качестве главного координатора для реализации TRIPP, ответственного за межведомственную координацию и служащего главной точкой контакта с Компанией по развитию TRIPP.
ПРЕДОСТАВЛЕНИЕ ПРАВ НА РАЗРАБОТКУ
Армения намерена предоставить Компании по развитию TRIPP исключительное право:
•    Планировать, проектировать, разрабатывать, строить, эксплуатировать и обслуживать мультимодальную транзитную инфраструктуру в рамках обозначенных транзитных маршрутов;
•    Создавать компании специального назначения для конкретных инфраструктурных проектов;
•    Заключать контракты со строительными фирмами, операторами и поставщиками услуг;
•    Получать и собирать доходы от эксплуатации инфраструктуры;
•    Управлять маршрутом TRIPP как частью интегрированной системы.
Права на разработку могут охватывать, но не ограничиваться:
•    Железнодорожная инфраструктура – железные дороги, терминалы, станции, объекты для подвижного состава;
•    Автодорожная инфраструктура – автомагистрали, дороги, мосты, тоннели;
•    Энергетическая инфраструктура – линии электропередач, нефтепроводы, газопроводы;
•    Цифровая инфраструктура – оптоволоконные сети;
•    Вспомогательная инфраструктура – административные объекты, коммунальные услуги, системы безопасности и охраны в соответствии с армянским законодательством
Компания по развитию TRIPP может собирать и сохранять доходы из различных источников, включая, но не ограничиваясь:
•    Плату за доступ к инфраструктуре;
•    Коммерческую деятельность в рамках транзитного маршрута;
•    Аренду и развитие недвижимости;
•    Плату за услуги;
•    Долю доходов от компаний специального назначения.
Армения сохраняет:
•    Законодательную, регулирующую и судебную власть в силу полного суверенитета и территориальной целостности над всеми зонами TRIPP на суверенной территории Армении, включая возможность обеспечения исполнения законов и правил в соответствии с внутренним законодательством Армении и международными соглашениями;
•    Контроль над национальной безопасностью и правоохранительными органами;
•    Полномочия по пограничному контролю и таможне для торговли и транзита через TRIPP;
•    Полномочия по налогам, таможенным пошлинам и другим обязательным сборам на торговлю и транзит;
•    Право доступа ко всем зонам на суверенной территории Армении;
•    Полномочия по обеспечению исполнения всех армянских законов в пределах частей транзитного маршрута на суверенной территории Армении.
КОМПАНИИ СПЕЦИАЛЬНОГО НАЗНАЧЕНИЯ (SPV)
Ожидается, что Компания по развитию TRIPP создаст отдельные юридические структуры для основных инфраструктурных компонентов в дополнение к непосредственной реализации любых железнодорожных и автодорожных компонентов TRIPP, ожидающих дополнительного изучения и анализа. Ожидается, что каждая структура будет иметь модели управления, финансирования и эксплуатации, соответствующие конкретному типу инфраструктуры и стратегическим соображениям. Ожидается, что все SPV изначально будут основаны Компанией по развитию TRIPP, при понимании, что возможности инвестиций частного сектора могут обсуждаться на более поздних этапах в каждом конкретном случае.
ПОГРАНИЧНАЯ БЕЗОПАСНОСТЬ И ТАМОЖНЯ
Основные принципы
Суверенитет и юрисдикция Армении над пограничными и таможенными операциями являются абсолютными и не подлежат обсуждению. Ожидается, что вся пограничная и таможенная деятельность будет осуществляться в соответствии с международно признанными стандартами пограничного управления с соблюдением принципов декларации от 8 августа с использованием операционной модели "фронт-офис – бэк-офис".
Интегрированное пограничное управление
Армения намерена далее развивать и внедрять современные практики интегрированного пограничного управления (IBM), которые могут поддерживаться технической помощью США, включая:
•    Процедуры инспекции и оформления на основе оценки рисков;
•    Передовые технологии проверки;
•    Цифровые таможенные и пограничные системы;
•    Координированные межведомственные процессы;
•    Профессиональное наращивание потенциала для армянских служащих.
Пилотные проекты
Армения намерена провести пилотные проекты для оптимизации:
•    Процедур предварительного таможенного оформления;
•    Оцифрованной документации и обработки;
•    Концепций пограничных пунктов с единым окном;
•    Технологической оценки рисков;
•    Координированного пограничного управления с соседними странами.
Операционная модель "фронт-офис – бэк-офис"
Для повышения эффективности с сохранением суверенитета и юрисдикции Армении ожидается, что TRIPP будет использовать модель "фронт-офис – бэк-офис", используя цифровые инструменты для содействия беспрепятственной связи.
Фронт-офис (операторы третьих сторон)
Предполагается, что частные операторы, нанятые Компанией по развитию TRIPP, будут предоставлять услуги, ориентированные на клиентов:
•    Первоначальный сбор документов для проверки;
•    Информация и руководство для пользователей;
•    Сбор платежей и обработка платежей за торговлю и транзит. Налоги, таможенные пошлины и другие обязательные сборы Республики Армения должны перечисляться непосредственно в государственный бюджет Республики Армения в соответствии с применимым законодательством и налоговыми процедурами;
•    Содействие и координация;
•    Административная поддержка.
Бэк-офис (армянские государственные органы)
Армянские таможенные и пограничные должностные лица осуществляют все суверенные полномочия – в соответствии с внутренним законодательством Армении и международными соглашениями.
•    Окончательные таможенные решения и разрешения;
•    Проверка безопасности и правоприменение;
•    Иммиграционный контроль;
•    Правоохранительные действия;
•    Разрешения и авторизации;
•    Инспекция и досмотр.
Четкое разграничение полномочий
•    Операторы фронт-офиса содействуют; они не принимают решений;
•    Армянские должностные лица сохраняют физическое присутствие во всех армянских пограничных и таможенных объектах;
•    Никакого аутсорсинга суверенных функций.
Таможенные процедуры
Армения будет далее развивать и внедрять:
•    Избирательность на основе риска – расширенная проверка грузов с целенаправленными физическими инспекциями;
•    Транзитный режим – эффективные процедуры для товаров, находящихся в транзите, с соответствующей опломбировкой и отслеживанием;
•    Предварительная обработка – электронная подача и обработка документации;
•    Системы единого окна – интегрированные платформы для торговой документации;
•    Гармонизированные процедуры – согласование с международными таможенными стандартами.
Операции безопасности
•    Армения сохраняет полные полномочия на армянской суверенной территории;
•    Планы безопасности инфраструктуры должны быть утверждены армянскими органами безопасности;
•    Армянские власти имеют приоритет во всех чрезвычайных ситуациях;
•    Частный персонал оперативной безопасности может быть нанят с соблюдением армянского лицензирования.
Системы данных и суверенитет
•    Современные ИТ-системы будут развернуты для пограничного и таможенного управления;
•    Все государственные информационные системы остаются под суверенным контролем Армении;
•    Обмен данными с иностранными властями требует соответствующих правовых рамок;
•    Стандарты кибербезопасности будут соответствовать международным передовым практикам;
•    Обработка персональных данных соответствует армянскому законодательству.
Обучение и наращивание потенциала
Соединенные Штаты намерены содействовать, при наличии выделенных средств, всестороннему обучению и наращиванию потенциала для армянского пограничного и таможенного персонала, включая: