Ադրբեջանը ՌԴ նախագահի օգնականին մեղադրել է «փաստերի աղավաղման» համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Այհան Գաջիզադեն մեղադրել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկուն «փաստերի աղավաղման» համար:
Գաջիզադեն հանդես է եկել մեկնաբանությամբ Մեդինսկու՝ Russia Today հեռուստաալիքին հունիսի 9-ին տված հարցազրույցից հետո:
«Զարմանալի է, բայց՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի օգնական, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի պատմական կրթության միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ հանդիսանալով, Մեդինսկին չգիտի, որ Ղարաբաղը երբեք վիճարկվող տարածք չի եղել: Կցանկանայինք հիշեցնել, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի հնագույն եւ անբաժանելի մասն է: Ռուսաստանը ճանաչել է եւ շարունակում է ճանաչել Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի տարածքի մաս: Մինսկի խմբի համանախագահ պետության նախագահի օգնականը կամ չի գիտակցում, կամ չի ցանկանում գիտակցել իր պետության դիրքորոշումը այս հարցի շուրջ:
Ցավոք, Ռուսաստանի նախագահի օգնականը համեմատում է ռուս-ուկրաինական պատերազմը Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի հետ: Նման համեմատությունը անտեղի է, քանի որ Ադրբեջանը երբեք չի խախտել որեւէ երկրի տարածքային ամբողջականությունը եւ ագրեսիվ պատերազմ չի վարել որեւէ պետության դեմ: 2020 եւ 2023 թվականներին Ադրբեջանը իրականացրել է Հայրենական պատերազմ եւ ահաբեկչության դեմ միջոցառումներ իր ինքնիշխան եւ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներում: 44-օրյա Հայրենական պատերազմը եւ 2023 թվականի հակաահաբեկչական միջոցառումները, որոնք տեւել են մեկ օրից պակաս, հանգեցրեցին Ադրբեջանի ամբողջական հաղթանակին եւ Հայաստանի պարտությանը՝ վերջ դնելով հայկական օկուպացիային միջազգային իրավունքի նորմերին եւ սկզբունքներին համաձայն:
Առաջարկում ենք Մեդինսկուն զերծ մնալ միջպետական հարաբերություններին վնաս հասցնելուց նման սխալ հայտարարություններով՝ իր լիազորությունների շրջանակից դուրս գտնվող հարցերի շուրջ», - ասվում է Գաջիզադեի մեկնաբանության մեջ, որը հրապարակել է ԱԶԵՐՏԱՋ գործակալությունը:
Վլադիմիր Մեդինսկին հունիսի 9-ին RT-ի «Սանչեսի էֆեկտ» հաղորդման մեջ, մասնավորապես, ասել էր.
«Եթե կանգնեցնենք հակամարտությունը ռազմաճակատի գծով եւ չկարողանանք համաձայնություն գալ իրական խաղաղության մասին, պարզապես ինչ-որ զինադադար կնքենք, ապա դա կլինի... Գիտե՞ք, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ այդպիսի վիճարկվող տարածք կար՝ Ղարաբաղը»:

МИД Азербайджана обвинил в искажении фактов помощника президента России - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде обвинил в искажении фактов помощника президента России Владимира Мединского.
Гаджизаде выступил с комментарием после интервью Мединского телеканалу Russia Today 9 июня.
«Удивительно, но, будучи помощником президента Российской Федерации, а также председателем Межведомственной комиссии по историческому образованию России, Мединский не знает, что Карабах никогда не был спорной территорией. Мы хотели бы напомнить, что Карабах является древней и неотъемлемой частью Азербайджана. Россия сама признала и продолжает признавать Карабах частью территории Азербайджана. В то же время вопрос заключается в том, что помощник президента страны, являвшейся сопредседателем Минской группы, либо не осознает, либо не желает осознавать позицию своего государства по данному вопросу.
К сожалению, помощник президента России сравнивает российско-украинскую войну с ситуацией, которая сложилась в Карабахе. Такое сравнение неуместно, поскольку Азербайджан никогда не нарушал территориальную целостность какой-либо страны и не вел агрессивной войны против какого-либо государства. В 2020 и 2023 годах Азербайджан проводил Отечественную войну и антитеррористические мероприятия на своих суверенных и международно признанных территориях. 44-дневная Отечественная война и антитеррористические мероприятия 2023 года, длившиеся менее суток, привели к полной победе Азербайджана и поражению Армении, положив конец армянской оккупации в соответствии с нормами и принципами международного права.
Рекомендуем Мединскому воздержаться от нанесения ущерба межгосударственным отношениям подобными ошибочными заявлениями по вопросам, выходящим за рамки его полномочий», - говорится в комментарии Гаджизаде, который приводит агентство АЗЕРТАДЖ.
Владимир Мединский 9 июня в передаче «Эффект Санчеса» на RT, в частности, сказал:
«Но если остановить конфликт по линии фронта и не договориться о мире настоящем, просто заключить какое-то перемирие, прекращение огня, всё что угодно, то это будет... Знаете, такой был спорный регион между Арменией и Азербайджаном — Карабах?».