Ռուբիոն եւ Փաշինյանն ասել են, որ որեւէ տեսակի էսկալացիա անընդունելի է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համակարծիք են, որ Հարավային Կովկասում որեւէ տեսակի էսկալացիա անընդունելի է:
Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ Պետքարտուղարության հաղորդագրությունում՝ մարտի 25-ին կայացած Ռուբիոյի եւ Փաշինյանի հեռախոսազրույցի մասին:
«Մարկո Ռուբիոն եւ Նիկոլ Փաշինյանը քննարկել են ընդհանուր շահերը որպես ռազմավարական գործընկերներ: Պետքարտուղարը ողջունել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի վերաբերյալ համաձայնությունը եւ ընդգծել է տեւական խաղաղության կարեւորությունը՝ Հարավային Կովկասում անվտանգություն ու բարգավաճում բերելու համար», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ վարչապետի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերությանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային օրակարգին վերաբերող հարցեր։
Վարչապետը պետքարտուղարին ներկայացրել է այն բանակցային գործընթացները, որոնց արդյունքում հնարավոր դարձավ «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցումը։ Վարչապետն ընդգծել է, որ համաձայնագրի նախագիծը սպասում է ստորագրման։

Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Марко Рубио и премьер-министр Армении Никол Пашинян сошлись во мнении о недопустмости эскалации в любой форме на Южном Кавказе.
Об этом говорится в сообщении Госдепартамента США о телефонном разговоре Рубио и Пашиняна, состоявшемся 25 марта.
«Марко Рубио и Никол Пашинян обсудили общие интересы как стратегические партнеры. Госсекретарь приветствовал договоренность о мирном соглашении с Азербайджаном и подчеркнул важность прочного мира для обеспечения безопасности и процветания на Южном Кавказе», - говорится в сообщении.
В сообщении пресс-службы премьер-министра Армения говорится:
«Собеседники обсудили вопросы, касающиеся стратегического партнерства Армении и США и региональную повестку.
Премьер-министр представил госсекретарю переговорные процессы, в результате которых было достигнуто согласование проекта «Договора об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном». Собеседники договорились продолжить контакты Армения-США на высоком уровне».