Ռուբիոն եւ Փաշինյանն ասել են, որ որեւէ տեսակի էսկալացիա անընդունելի է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համակարծիք են, որ Հարավային Կովկասում որեւէ տեսակի էսկալացիա անընդունելի է:
Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ Պետքարտուղարության հաղորդագրությունում՝ մարտի 25-ին կայացած Ռուբիոյի եւ Փաշինյանի հեռախոսազրույցի մասին:
«Մարկո Ռուբիոն եւ Նիկոլ Փաշինյանը քննարկել են ընդհանուր շահերը որպես ռազմավարական գործընկերներ: Պետքարտուղարը ողջունել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի վերաբերյալ համաձայնությունը եւ ընդգծել է տեւական խաղաղության կարեւորությունը՝ Հարավային Կովկասում անվտանգություն ու բարգավաճում բերելու համար», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ վարչապետի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերությանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային օրակարգին վերաբերող հարցեր։
Վարչապետը պետքարտուղարին ներկայացրել է այն բանակցային գործընթացները, որոնց արդյունքում հնարավոր դարձավ «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցումը։ Վարչապետն ընդգծել է, որ համաձայնագրի նախագիծը սպասում է ստորագրման։

Rubio and Pashinyan say escalation of any form unacceptable - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. Secretary of State Marco Rubio and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan agree that escalation of any form in the South Caucasus is unacceptable.
This is stated in a news release by the U.S. State Department regarding the telephone conversation between Rubio and Pashinyan on March 25.
“Marco Rubio and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan discussed shared interests as strategic partners. Secretary of State welcomed the agreement on a peace treaty with Azerbaijan and underlined the importance of a lasting peace to break the cycle of regional conflict and bring security and prosperity to the South Caucasus,” the news release reads.
The news release issued by the press office of the Armenian premier states:
“The interlocutors discussed the Armenia-US strategic partnership, as well as issues related to the regional agenda.
The Prime Minister presented to the Secretary of State the negotiation processes that resulted in reaching an agreement on the draft agreement “On the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan”. The Prime Minister emphasized that the draft agreement is awaiting signing.