«Հայաստանը որեւէ ագրեսիայի մտադրություն չունի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ «Հայաստանը չունի որեւէ ագրեսիայի մտադրություն որեւէ երրորդ երկրի նկատմամբ»:
ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն, նախարարը WION լրատվամիջոցի հետ հարցազրույցում խոսել է Հնդկաստանի հետ ռազմա-տեխնիկական համագործակցության մասին:
«Հնդկաստանում արտադրված որոշ հատուկ սարքավորումների ձեռք բերումը Հայաստանի կողմից նախատեսված չէ օգտագործվելու կամ, այնուամենայնիվ, որեւէ այլ իմաստով, այն ուղղված չէ որեւէ այլ՝ երրորդ կողմի դեմ:
Մենք ներգրավված ենք խաղաղության բանակցություններում մեր արեւելյան հարեւանի հետ, բայց նաեւ ընդհանուր առմամբ, մենք շատ կենտրոնացած ենք խաղաղություն եւ կայունություն հաստատելու եւ մեր հարեւանների հետ հարաբերությունները կարգավորելու վրա:
Մենք գտնվում ենք մեր բանակը բարեփոխելու, արդիականացնելու գործընթացում, եւ այստեղ հնդկական փորձը որոշակի հատուկ ոլորտներում, ինչպես նաեւ Հնդկաստանում արտադրված սարքավորումները մեզ համար հետաքրքրություն են ներկայացնում: Բայց կրկին՝ սա հայկական պաշտպանական համակարգը բարեփոխելու համար է, եւ չկա մտադրություն օգտագործել այս համակարգերը որեւէ այլ՝ երրորդ կողմի դեմ:
Հայաստանի մտադրությունը իր պաշտպանական համակարգը որպես ամբողջություն արդիականացնելը, եւ ոչ միայն Հնդկաստանից, այլեւ այլ տեղերից ներկրված սարքավորումները միտված են ավելի լավ պաշտպանական կարողություններով ավելի լավ բանակի ունենալուն: Հայաստանը չունի որեւէ ագրեսիայի մտադրություն որեւէ երրորդ երկրի նկատմամբ», - ասել է Արարատ Միրզոյանը:

“Armenia has no intention of aggression” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said that “Armenia has no intention of aggression against any third country.”
The Ministry of Foreign Affairs said in a news release that in an interview with WION news agency the minister spoke about the military-technical cooperation with India:
“The acquisition of certain specific equipment made in India is not intended to be used, or however in any other sense, it is not against any other third party.
We are engaged in peace negotiations with our eastern neighbor, but also in general, we are very much focused on establishing peace and stability and normalizing relations with our neighbors.
We are in the process of reforming and modernizing our army, and here Indian experience in certain specific areas, as well as the equipment made in India, are of interest to us. But again, this is for reforming the Armenian defense system, and there is no intention to use these systems against any other third party.
Armenia’s intention is to modernize its defense system as a whole, and the equipment imported not only from India but elsewhere as well is aimed at having a better army with better defense capabilities. Armenia has no intention of aggression against any third country,” Ararat Mirzoyan said.