Աճեմօղլուն չի բացառում, որ «Պուտինը գործարքի է գնացել Ադրբեջանի հետ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Տնտեսագետ, Նոբելյան մրցանակակիր Դարոն Աճեմօղլուն կարծում է, որ նախկին խորհրդային հանրապետություններից Հայաստանը լավագույնս էր պատրաստված դեպի ժողովրդավարություն անցում կատարելու համար։
«Կոմունիզմից շուկայական տնտեսության եւ ժողովրդավարության անցումը միշտ էլ շատ դժվար է եղել։ Բայց, օրինակ, Լեհաստանն ու Չեխիան հաջողությամբ հաղթահարեցին դա։ Պատճառներից մեկը Եվրամիության զգալի օգնությունն ու ուղղորդումն էր։ Երկրորդ այն էր, որ այդ երկրներում արդեն գոյություն ուներ քաղաքացիական հասարակություն։
Նայեք նախկին խորհրդային հանրապետություններին. գործնականում չկա որեւէ մեկը, որը հարթ ճանապարհով է ընթացել դեպի ժողովրդավարություն։ Մարդկային կապիտալի եւ արտաքին աջակցության առումով, թերեւս, լավագույնս պատրաստված երկիրը Հայաստանն էր։ Բայց Հայաստանը հաջողությունների չհասավ ոչ տնտեսապես, ոչ քաղաքական առումով»,- ասել է նա The Bell-ին տված հարցազրույցում։
Դարոն Աճեմօղլուն նաեւ մեկնաբանել է իրավիճակը Կովկասում.
«Ռուսական ազդեցության մեկ այլ տարածաշրջանն, իհարկե, Կովկասն էր։ Որքան հասկանում եմ, Ռուսաստանը երկար ժամանակ երաշխավորել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղը չի գրավվի Ադրբեջանի կողմից։ Կամ Պուտինը որոշեց չմիջամտել այդ տարածաշրջանի պաշտպանությանը, կամ թաքուն գործարք կնքեց Ադրբեջանի կամ մեկ ուրիշի հետ։ Բայց գուցե մենք տեսնում ենք Ռուսաստանի՝ նույնիսկ իր անմիջական հարեւանությամբ իր ուժը ցուցադրելու կարողության սահմանները»,- նկատել է տնտեսագետը։

Yerevan /Mediamax/. Nobel Prize-winning economist Daron Açemoglu stated that among the former Soviet republics, Armenia was best prepared for a transition to democracy.
“The transition from communism to a market economy and democracy has always been very challenging. However, for example, Poland and the Czech Republic have successfully managed it. And one of the key factors was the significant support and guidance from the European Union. The second aspect was that civil society already existed in these countries.
Look at all the former Soviet republics: hardly any have transitioned smoothly to democracy. The country that appeared to be the best prepared in terms of human capital and international support was Armenia. But Armenia has not succeeded economically or politically,” he said in an interview with The Bell.
Daron Açemoglu also commented on the situation in the Caucasus.
“Another region of Russian influence was, of course, the Caucasus. And as I understand it, Russia had long guaranteed that Nagorno-Karabakh would not be invaded by Azerbaijan. And either Putin decided not to interfere in its defense, or he tacitly made a deal with Azerbaijan or someone else. But perhaps we are seeing the limits of Russia’s ability to project power even in its immediate neighborhood,” the economist said.