Աճեմօղլուն չի բացառում, որ «Պուտինը գործարքի է գնացել Ադրբեջանի հետ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Տնտեսագետ, Նոբելյան մրցանակակիր Դարոն Աճեմօղլուն կարծում է, որ նախկին խորհրդային հանրապետություններից Հայաստանը լավագույնս էր պատրաստված դեպի ժողովրդավարություն անցում կատարելու համար։
«Կոմունիզմից շուկայական տնտեսության եւ ժողովրդավարության անցումը միշտ էլ շատ դժվար է եղել։ Բայց, օրինակ, Լեհաստանն ու Չեխիան հաջողությամբ հաղթահարեցին դա։ Պատճառներից մեկը Եվրամիության զգալի օգնությունն ու ուղղորդումն էր։ Երկրորդ այն էր, որ այդ երկրներում արդեն գոյություն ուներ քաղաքացիական հասարակություն։
Նայեք նախկին խորհրդային հանրապետություններին. գործնականում չկա որեւէ մեկը, որը հարթ ճանապարհով է ընթացել դեպի ժողովրդավարություն։ Մարդկային կապիտալի եւ արտաքին աջակցության առումով, թերեւս, լավագույնս պատրաստված երկիրը Հայաստանն էր։ Բայց Հայաստանը հաջողությունների չհասավ ոչ տնտեսապես, ոչ քաղաքական առումով»,- ասել է նա The Bell-ին տված հարցազրույցում։
Դարոն Աճեմօղլուն նաեւ մեկնաբանել է իրավիճակը Կովկասում.
«Ռուսական ազդեցության մեկ այլ տարածաշրջանն, իհարկե, Կովկասն էր։ Որքան հասկանում եմ, Ռուսաստանը երկար ժամանակ երաշխավորել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղը չի գրավվի Ադրբեջանի կողմից։ Կամ Պուտինը որոշեց չմիջամտել այդ տարածաշրջանի պաշտպանությանը, կամ թաքուն գործարք կնքեց Ադրբեջանի կամ մեկ ուրիշի հետ։ Բայց գուցե մենք տեսնում ենք Ռուսաստանի՝ նույնիսկ իր անմիջական հարեւանությամբ իր ուժը ցուցադրելու կարողության սահմանները»,- նկատել է տնտեսագետը։

Аджемоглу не исключает, что «Путин заключил сделку с Азербайджаном» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Экономист, лауреат Нобелевской премии Дарон Аджемоглу заявил, что из бывших советских республики Армения была лучше всего подготовлена для перехода к демократии.
«Переход от коммунизма к рыночной экономике и демократии всегда был очень сложным. Но, например, Польша и Чехия успешно справились с этим. И одна из причин этого - значительная помощь и руководство со стороны Европейского союза. Второй аспект: в этих странах уже существовало гражданское общество.
Посмотрите на все бывшие советские республики: нет практически ни одной, которая плавно прошла путь к демократии. Страна, которая, возможно, была лучше всех подготовлена с точки зрения человеческого капитала и поддержки за рубежом, - это Армения. Но Армения не добилась успеха ни с экономической точки зрения, ни с политической», - сказал он в интервью The Bell.
Дарон Аджемоглу прокомментировал также ситуацию на Кавказе.
«Еще одним регионом российского влияния был, конечно, Кавказ. И насколько я понимаю, Россия долгое время гарантировала, что Нагорный Карабах не будет захвачен Азербайджаном. И либо Путин решил не вмешиваться в защиту этого региона, либо негласно заключил сделку с Азербайджаном или кем-то еще. Но, возможно, мы видим пределы возможностей России проецировать силу даже в своем ближайшем окружении», - отметил экономист.