Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն այսօր ասել է, որ «Երեւանը գիտի՝ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրամիությանը կհանգեցնի Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ) դուրս գալուն»:
«Այստեղ լուծումն ակնհայտ է. Եվրամիության հետ շուկաների բացումը կնշանակի շուկաների փակում ԵԱՏՄ հետ: Հակառակ դեպքում կտուժեն մեր արտադրողները ԵԱՏՄ-ում, դա ակնհայտ է»,- ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ՝ նշել է ՌԴ փոխվարչապետը։
Նա մանրամասնել է, որ Հայաստանի համար «ԵՄ-ի հետ ներմուծման մաքսային դրույքաչափերի զրոյացումն ինքնաբերաբար կնշանակի վերադարձ ԵԱՏՄ-ի հետ մաքսային սակագների»։
«Մեզ համար, իհարկե, ազդանշան է, որ Եվրամիությանն անդամակցելու սկիզբը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու սկիզբն է: Դա ակնհայտ է ցանկացած մարդու համար, ով թեկուզ մի փոքր ծանոթ է այս երկու ինտեգրացիոն ասոցիացիաների կառուցվածքին։
Այստեղ նրանք (հայկական կողմը) միանշանակ գիտեն, որ հետեւանքներն այսպիսին են լինելու, ոչ ոք չպետք է պատրանքներ ունենա»,- ընդգծել է ՌԴ փոխվարչապետը։

Overchuk: EU membership to close EAEU market for Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk said today that “Yerevan knows that Armenia’s membership in the European Union will lead to its withdrawal from the Eurasian Economic Union (EAEU).”
“The solution here is obvious: opening markets with the European Union will mean closing markets with the EAEU. Otherwise, our producers in the EAEU would suffer - that’s clear,” the Russian deputy premier noted, as reported by TASS.
He explained that for Armenia, “the zeroing of import customs duties with the EU would entail the return to customs tariffs with the EAEU.”
“For us, of course, it is a signal that the beginning of EU membership is the beginning of exit from the EAEU. This is obvious to anyone who is even slightly familiar with the structure of these two integration associations.
“They (the Armenian side) are well aware of these consequences, no one should have any illusions,” Overchuk emphasized.