Ալիեւի կինը եւս քննադատել է «զրպարտանքն» ու «շանտաժը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի կինը եւ երկրի առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիեւան քննադատել է արեւմտյան լրատվամիջոցներին։
Ելույթ ունենալով COP29-ի շրջանակներում կազմակերպված «Երիտասարդությունը կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի առաջնագծում» համաժողովում, Մեհրիբան Ալիեւան, մասնավորապես, ասել է.
«Ադրբեջանը ձգտում է կամուրջներ կառուցել Գլոբալ Հարավի եւ Գլոբալ Հյուսիսի միջեւ, զարգացած եւ զարգացող երկրների միջեւ: Սակայն աջակցության եւ կառուցողական երկխոսության փոխարեն մենք որոշ դեպքերում դարձել ենք արեւմտյան բազմաթիվ լրատվամիջոցներում զրպարտության եւ շանտաժի արշավների թիրախ։ Ակնհայտ է, որ այս լրատվամիջոցները դարձել են այն երկրներին վարկաբեկելու գործիքներ, որոնք չեն հետեւում պարտադրված սցենարներին կամ հրաժարվում են խաղալ պարտադրված կանոններով, այլ անկախ քաղաքականություն են վարում եւ պաշտպանում իրենց ազգային շահերը։ Որոշ խոշոր մեդիա հարթակներ՝ գտնվելով որոշակի պետությունների ազդեցության տակ, հրամանով սկսում են բացասական պատմություններ տարածել Ադրբեջանի մասին»։
«Մեր ձեռքբերումները արժանի են հարգանքի, այլ ոչ թե խեղաթյուրման՝ հանուն որոշ պետությունների աշխարհաքաղաքական նպատակների։ Երեսպաշտությունը երեւում է նաեւ տարբեր երկրների կողմից իրենց կլիմայական պարտավորությունների ձեւավորվան հարցում: Զարգացած երկրները, որոնք դարեր շարունակ հանդիսացել են աղտոտման եւ ռեսուրսների անպատասխանատու սպառման հիմնական աղբյուրներ, այժմ ստանձնում են խիստ դատավորների դերը։ Նրանք կոչ են անում կոշտ սահմանափակումներ կիրառել բոլորի համար՝ միաժամանակ հետապնդելով հավակնոտ քաղաքական նպատակներ եւ շարունակելով գործել՝ սեփական շահերից ելնելով։
Ադրբեջանը երկիր է, որը ցանկանում է տեսնել արդյունավետ գործողություններ, իրական լուծումներ եւ արդար փոխազդեցություն, ոչ թե մանիպուլյացիա եւ ճնշում: Լրատվամիջոցների օգտագործումը տեղեկատվություն տարածելու եւ խեղաթյուրելու, երկրներին վարկաբեկելու արշավներ իրականացման մեջ ոչ այնքան վնասում է այդ երկրներին, որքան արժեզրկում է բարոյական արժեքների էությունը, քայքայում վստահությունը եւ պառակտում ստեղծում»,- ասել է Մեհրիբան Ալիեւան։

Супруга Алиева также выступила с критикой «клеветы» и «шантажа» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Супруга президента Азербайджана, первый вице-президент этой страны Мехрибан Алиева также выступила с критикой «многочисленных западных СМИ».
Как сообщают азербайджанские СМИ, выступая на конференции «Молодежь на передовой борьбы с изменением климата», организованной в рамках COP29, Мехрибан Алиева, в частности, сказала:
«Азербайджан стремится построить мосты между Глобальным Югом и Глобальным Севером, между развитыми и развивающимися странами. Однако вместо поддержки и конструктивного диалога мы в некоторых случаях стали объектом клеветы и кампаний шантажа в многочисленных западных СМИ. Очевидно, что эти СМИ стали инструментами для дискредитации стран, которые не следуют навязанным сценариям или не играют по навязанным правилам, а проводят независимую политику и отстаивают свои национальные интересы. Некоторые крупные медиаплатформы, находясь под влиянием определенных государств, по команде начинают распространять негативные нарративы об Азербайджане».
«Наши достижения заслуживают уважения, а не искажения в угоду геополитическим целям некоторых государств. Лицемерие также проявляется в том, как различные страны формируют свои климатические обязательства. Развитые страны, которые на протяжении веков были основными источниками загрязнения и безответственного потребления ресурсов, теперь берут на себя роль строгих судей. Они призывают к жестким ограничениям для всех, одновременно преследуя амбициозные цели в своей политике и продолжая действовать в собственных интересах. Они требуют трансформации от других стран, но при этом медлят с финансовой или технологической поддержкой.
Азербайджан - это страна, которая хочет видеть эффективные действия, реальные решения и справедливое взаимодействие, а не манипуляции и давление. Использование СМИ для распространения и искажения информации, для ведения кампаний по дискредитации стран не столько наносит вред этим странам, сколько обесценивает сущность моральных ценностей, разрушает доверие и создает раскол», - заявила Мехрибан Алиева.