ՌԴ հետախուզություն. ԱՄՆ-ը Հայաստանին մղում է դեպի «ազգային ինքնասպանություն»
Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության (ԱՀԾ) մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, որը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
«Միացյալ Նահանգների գլխավորած, այսպես կոչված, քաղաքակիրթ համայնքին միանալու «բարձր նպատակին» հասնելու համար հայ ժողովուրդը, ինչպես համարում են Վաշինգտոնում, ստիպված կլինի վճարել՝ հրաժարվելով սեփական ավանդույթներից, ազգային սոցիալական հիմքերից եւ Հայաստանի շահերին համապատասխանող կայուն առեւտրատնտեսական կապերից իր ամենամտերիմ գործընկերներ ԵԱՏՄ երկրների հետ, որոնք վերջին տարիներին ապահովել են նրա տնտեսության դինամիկ աճը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ռուսաստանի արտաքին հետախուզական ծառայությունը պնդում է, որ «Վաշինգտոնը մտադիր է երկարաժամկետ տեղեկատվական-քարոզչական արշավ իրականացնել, որը նախատեսում է Երեւանի եւ Ռուսաստանի, ԵԱՏՄ-ի եւ ՀԱՊԿ-ի միջեւ համագործակցության հեռանկարների վարկաբեկումը»։
Նշվում է նաեւ, որ «ԱՄՆ Պետդեպարտամենտում նկատելիորեն արագացրել են Հայաստանում արեւմտամետ քաղաքացիական հասարակության կառույցների գործունեությունը խթանող միջոցառումների համալիրի աշխատանքը»։

Yerevan /Mediamax/. The United States is persistently pushing Armenia towards "national suicide.”
TASS reports that this is stated in the news release issued by the press bureau of the Russian Foreign Intelligence Service (FIS).
“In order to achieve the “high goal” of joining the US-led so-called civilized community, the Armenian people, as they believe in Washington, will have to pay for renouncing their own traditions, national social foundations and stable trade and economic relations with their closest partners from the EAEU, which have ensured dynamic growth of its economy in recent years,” the news release says.
Russia’s Foreign Intelligence Service claims that “Washington intends to carry out a long-term information and propaganda campaign that includes discrediting the prospects of Yerevan’s cooperation with Russia, the EAEU and the CSTO.”
It is also noted that “the U.S. State Department has noticeably accelerated work on a set of measures to stimulate the activity of pro-Western civil society structures in Armenia.”