ՌԴ հետախուզություն. ԱՄՆ-ը Հայաստանին մղում է դեպի «ազգային ինքնասպանություն»
Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության (ԱՀԾ) մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, որը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
«Միացյալ Նահանգների գլխավորած, այսպես կոչված, քաղաքակիրթ համայնքին միանալու «բարձր նպատակին» հասնելու համար հայ ժողովուրդը, ինչպես համարում են Վաշինգտոնում, ստիպված կլինի վճարել՝ հրաժարվելով սեփական ավանդույթներից, ազգային սոցիալական հիմքերից եւ Հայաստանի շահերին համապատասխանող կայուն առեւտրատնտեսական կապերից իր ամենամտերիմ գործընկերներ ԵԱՏՄ երկրների հետ, որոնք վերջին տարիներին ապահովել են նրա տնտեսության դինամիկ աճը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ռուսաստանի արտաքին հետախուզական ծառայությունը պնդում է, որ «Վաշինգտոնը մտադիր է երկարաժամկետ տեղեկատվական-քարոզչական արշավ իրականացնել, որը նախատեսում է Երեւանի եւ Ռուսաստանի, ԵԱՏՄ-ի եւ ՀԱՊԿ-ի միջեւ համագործակցության հեռանկարների վարկաբեկումը»։
Նշվում է նաեւ, որ «ԱՄՆ Պետդեպարտամենտում նկատելիորեն արագացրել են Հայաստանում արեւմտամետ քաղաքացիական հասարակության կառույցների գործունեությունը խթանող միջոցառումների համալիրի աշխատանքը»։

Глава СВР Сергей Нарышкин
Об этом говорится в сообщении пресс-бюро Службы внешней разведки (СВР) России, которое цитирует ТАСС.
«Ради достижения «высокой цели» приобщения к возглавляемому США так называемому цивилизованному сообществу армянский народ, как считают в Вашингтоне, должен будет заплатить отказом от собственных традиций, национальных общественных устоев и отвечающих интересам Армении стабильных торгово-экономических связей со своими ближайшими партнерами из ЕАЭС, которые и обеспечили в последние годы динамичный рост ее экономики», - говорится в сообщении.
В Службе внешней разведки России утверждают, что «Вашингтон намерен осуществлять долгосрочную информационно-пропагандистскую кампанию, предусматривающую в том числе дискредитацию перспектив сотрудничества Еревана с Россией, ЕАЭС и ОДКБ».
Также отмечается, что «в Госдепартаменте США заметно ускорили работу над комплексом мер по стимулированию активности прозападных структур гражданского общества в Армении».