Ժոզեպ Բորելը քննադատել է Ադրբեջանին COP29 գագաթնաժողովին ընդառաջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միության Արտաքին եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հայտարարել է, որ COP29 գագաթնաժողովը «հնարավորություն է Ադրբեջանի իշխանությունների համար՝ ցուցադրելու իրենց հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորություններին»:
Այս մասին Բորելն ասել է հոկտեմբերի 22-ին Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստի իր բացման խոսքում։
«Այսօրվա քննարկումից մինչեւ Բաքվում COP29 համաժողովի մեկնարկը երեք շաբաթից պակաս ժամանակ է մնում: COP29-ը Ադրբեջանի իշխանությունների համար հնարավորություն է ցուցադրելու իրենց հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորություններին: Դա հնարավորություն է ետ շրջել վերջին տարիների մտահոգիչ միտումը՝ կապված քաղաքացիական հասարակության տարածքի կրճատման, անկախ լրատվամիջոցների եւ այլախոհների նկատմամբ ճնշումների աճի եւ կամայական ձերբակալությունների թվի աճի հետ:
Մեր դիրքորոշումը պարզ է. Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է ազատ արձակի բոլոր նրանց, ովքեր ձերբակալվել են իրենց հիմնարար իրավունքների իրականացման համար, այդ թվում՝ լրագրողներին, իրավապաշտպաններին եւ քաղաքական ակտիվիստներին։ Խոշտանգումները եւ դաժան վերաբերմունքը բացարձակապես արգելված են միջազգային իրավունքով, եւ չարաշահումների վերաբերյալ ցանկացած մեղադրանք պետք է արագ եւ անաչառ հետաքննվի», - ասել է ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը:
«COP29-ը նաեւ պատմական հնարավորություն է խաղաղության հասնելու համար: Ադրբեջանն ու Հայաստանը երբեք այսքան մոտ չեն եղել տասնամյակների հակամարտությունը հաղթահարելուն։ Համաժողովը պատմական շանս կլինի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի համար՝ ցույց տալու իրենց նվիրումը խաղաղությանը եւ մոբիլիզացնելու քաղաքական կամքը խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու համար։ Ադրբեջանը կանգնած է կարեւոր ընտրության առջեւ՝ թե երկրում մարդու իրավունքների իրավիճակի, թե իր հարեւանի հետ խաղաղության գործընթացի հետ կապված»,- ասել է Ժոզեպ Բորելը։

Жозеп Боррель выступил с критикой Азербайджана в предверии саммита COP29 - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Верховный представитель Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил, что саммит COP29 является «возможностью для властей Азербайджана продемонстрировать приверженность своим международным обязательствам в области прав человека».
Боррель заявил об этом 22 октября в своем вступительном слове на пленарном заседании Европейского парламента, посвященном вопросам прав человека, международного права и нормализации отношений.
«Сегодняшние дебаты проходят менее чем за три недели до начала конференции COP29 в Баку. COP29 - это возможность для властей Азербайджана продемонстрировать приверженность своим международным обязательствам в области прав человека. Это возможность обратить вспять тревожную тенденцию последних лет, связанную с сужением пространства для гражданского общества, усилением репрессий в отношении независимых СМИ и инакомыслящих голосов и ростом числа произвольных арестов.
Наша позиция ясна. Правительство Азербайджана должно освободить всех, кто был задержан за реализацию своих основных прав, включая журналистов, правозащитников и политических активистов. Пытки и жестокое обращение абсолютно запрещены международным правом, и любые сообщения о злоупотреблениях должны оперативно и беспристрастно расследоваться», - заявил Верховный представитель ЕС.
«COP29 также является исторической возможностью для достижения мира. Азербайджан и Армения никогда еще не были так близки к преодолению десятилетий конфликта. Конференция станет историческим шансом для Азербайджана и Армении продемонстрировать свою приверженность миру и мобилизовать политическую волю для подписания мирного соглашения. Азербайджан стоит перед важным выбором - как в отношении ситуации с права ми человека в стране, так и мирного процесса со своим соседом», - сказал Жозеп Боррель.