Ժոզեպ Բորելը քննադատել է Ադրբեջանին COP29 գագաթնաժողովին ընդառաջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միության Արտաքին եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հայտարարել է, որ COP29 գագաթնաժողովը «հնարավորություն է Ադրբեջանի իշխանությունների համար՝ ցուցադրելու իրենց հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորություններին»:
Այս մասին Բորելն ասել է հոկտեմբերի 22-ին Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստի իր բացման խոսքում։
«Այսօրվա քննարկումից մինչեւ Բաքվում COP29 համաժողովի մեկնարկը երեք շաբաթից պակաս ժամանակ է մնում: COP29-ը Ադրբեջանի իշխանությունների համար հնարավորություն է ցուցադրելու իրենց հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորություններին: Դա հնարավորություն է ետ շրջել վերջին տարիների մտահոգիչ միտումը՝ կապված քաղաքացիական հասարակության տարածքի կրճատման, անկախ լրատվամիջոցների եւ այլախոհների նկատմամբ ճնշումների աճի եւ կամայական ձերբակալությունների թվի աճի հետ:
Մեր դիրքորոշումը պարզ է. Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է ազատ արձակի բոլոր նրանց, ովքեր ձերբակալվել են իրենց հիմնարար իրավունքների իրականացման համար, այդ թվում՝ լրագրողներին, իրավապաշտպաններին եւ քաղաքական ակտիվիստներին։ Խոշտանգումները եւ դաժան վերաբերմունքը բացարձակապես արգելված են միջազգային իրավունքով, եւ չարաշահումների վերաբերյալ ցանկացած մեղադրանք պետք է արագ եւ անաչառ հետաքննվի», - ասել է ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը:
«COP29-ը նաեւ պատմական հնարավորություն է խաղաղության հասնելու համար: Ադրբեջանն ու Հայաստանը երբեք այսքան մոտ չեն եղել տասնամյակների հակամարտությունը հաղթահարելուն։ Համաժողովը պատմական շանս կլինի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի համար՝ ցույց տալու իրենց նվիրումը խաղաղությանը եւ մոբիլիզացնելու քաղաքական կամքը խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու համար։ Ադրբեջանը կանգնած է կարեւոր ընտրության առջեւ՝ թե երկրում մարդու իրավունքների իրավիճակի, թե իր հարեւանի հետ խաղաղության գործընթացի հետ կապված»,- ասել է Ժոզեպ Բորելը։

Yerevan /Mediamax/. EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell stated that "COP29 is an opportunity for the Azerbaijani authorities to demonstrate the commitment to their international human rights obligations.”
Borrell said this on October 22 at the European Parliament’s plenary on the issues of human rights, international law and normalization of relations.
“Today’s debate is taking place less than three weeks before the beginning of the COP29 United Nations climate change conference in Baku. COP29 is an opportunity for the Azerbaijani authorities to demonstrate the commitment to their international human rights obligations. It is an opportunity to reverse the worrying trend of the past years of an increasingly shrinking space for civil society, intensifying repression of independent media and dissenting voices, and the growing number of arbitrary arrests.
Our position is clear: the government of Azerbaijan should release all those who have been detained for exercising their fundamental rights, including journalists, human rights defenders and political activists. Torture and ill-treatment are absolutely prohibited under international law, and any reports of abuses should be promptly and impartially investigated” the EU High Representative said.
“COP29 is also a historic opportunity for peace. Azerbaijan and Armenia have never been so close to overcoming decades of conflict. The Conference will be a historic chance for Azerbaijan and Armenia to demonstrate to the world their commitment to peace, and to muster the political will to sign a peace agreement. Azerbaijan faces important choices – both as regards the human rights situation in the country, and the peace process with its neighbor,” Josep Borrell stated.