Ալեն Սիմոնյանը Բաքվին առաջարկում է «կատարյալը լավի թշնամի չդարձնել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ «Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության հասնելու շեմին են»:
«Երբ խաղաղ գործընթացը լրջորեն սկսվեց ամիսներ առաջ, Ադրբեջանը ցանկանում էր մեր համաձայնությունը միջազգայնորեն ճանաչված 5 կետի շուրջ: Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ այսօր մենք համաձայնության ենք եկել 16 կետի շուրջ:
Կատարյալն այլեւս չպետք է լինի լավի թշնամին: Եկել է խաղաղություն հաստատելու ժամանակը. խաղաղության ժամանակը հիմա է: Մենք հրավիրում ենք Ադրբեջանին դրսեւորել քաղաքական կամք, օգտվել պահից եւ միանալ մեզ՝ հնարավորն իրականություն դարձնելու համար: Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության պայմանագիր կնքել թեկուզ այսօր»,- Ժնեւում ընթացող Միջխորհրդարանական միության 149-րդ վեհաժողովի ընդհանուր քննարկումներում ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հոկտեմբերի 14-ին Ազգային ժողովի նախագահի մամուլի քարտուղարը տեղեկացրել էր, որ Ժնեւում նախատեսված Հայաստանի եւ Ադրբեջանի խորհրդարանների ղեկավարների հանդիպումը չեղարկվել է վերջին պահին, քանի որ ադրբեջանական կողմը հրաժարվել է նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածությունից:

Ален Симонян предлагает Баку «не делать лучшее врагом хорошего» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Председатель парламента Армении Ален Симонян заявил, что «Армения и Азербайджан находятся на пороге достижения согласия».
«Когда несколько месяцев назад мирный процесс начался всерьез, Азербайджан требовал нашего согласия по пяти международно признанным пунктам. Рад сообщить, что сегодня мы достигли согласия по 16 пунктам.
Однако лучшее не должно стать врагом хорошего. Настало время установить мир. Мы приглашаем Азербайджан проявить политическую волю, воспользоваться моментом и присоединиться к нам, чтобы сделать возможное реальностью. Армения готова подписать мирный договор уже сегодня», - заявил Ален Симонян, выступая в рамках дискуссии на 149-й ассамблее Межпарламентского союза в Женеве.
14 октября пресс-секретарь Симоняна сообщил, что запланированная в Женеве встреча глав парламентов Армении и Азербайджана отменилась в последний момент, поскольку азербайджанская сторона отказалась от ранее достигнутой договоренности.