ԱՄՆ-ը սկսում է պատժամիջոցներ կիրառել Վրաստանի նկատմամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինքենը հայտարարել է «ԱՄՆ-Վրաստան համագործակցության համապարփակ դիտարկման» մեկնարկի մասին։
Այս մասին ասված է պետքարտուղարի՝ «Վրաստանում ժողովրդավարության խաթարման համար վիզային ռեժիմի սահմանափակման քաղաքականության եւ ԱՄՆ-Վրաստան համագործակցության համապարփակ դիտարկման մասին» վերնագրված հայտարարության մեջ։
«Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը մշակել եւ ընդունել է «օտար ազդեցության» մասին օրենքը, որը ճնշելու է հավաքների եւ արտահայտվելու ազատության իրավունքը, թիրախավորելու է Վրաստանի քաղաքացիներին ծառայող կազմակերպություններին եւ խանգարելու է անկախ լրատվամիջոցներին:
Երբ Վրաստանի քաղաքացիները դեմ արտահայտվեցին օրենքին, մենք տեսանք խաղաղ այլախոհությունը ճնշելու ահաբեկման եւ բռնության արշավի հստակ նշաններ: «Ազգային անվտանգության օրենքը» եւ օրինական այլախոհությունը ճնշելու համար օգտագործվող ռեպրեսիվ մարտավարությունը խարխլում են Վրաստանի ժողովրդավարությունն ու հիմնարար ազատությունները եւ հակասում են եվրաատլանտյան ինտեգրման եւ Միացյալ Նահանգների հետ ռազմավարական գործընկերության մասին վաղուց հռչակված եւ Սահմանադրության մեջ ամրագրված
Վրաստանի նպատակին:
Ի պատասխան այս գործողությունների՝ Պետդեպարտամենտը մեկնարկում է Վրաստանի համար վիզային ռեժիմի սահմանափակման քաղաքականություն, որը կտարածվի Վրաստանում ժողովրդավարության խաթարման համար պատասխանատու կամ մեղսակից անձանց, ինչպես նաեւ նրանց ընտանիքների անդամների վրա:
Այսօր ես նաեւ մեկնարկում եմ Միացյալ Նահանգների եւ Վրաստանի միջեւ երկկողմ համագործակցության համապարփակ դիտարկումը: Մենք հույս ունենք, որ Վրաստանի ղեկավարները կվերանայեն օրինագիծը եւ քայլեր կձեռնարկեն՝ իրենց երկրի ժողովրդավարական եւ եվրաատլանտյան ձգտումների իրականացնելու նպատակով առաջ շարժվելու համար: Դիտարկման ընթացքում մենք հաշվի ենք առնելու Վրաստանի գործողությունները՝ մեր սեփական որոշումները կայացնելու համար»:

US to launch “comprehensive review” of cooperation with Georgia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. Secretary of State Antony Blinken announced the launch of a “comprehensive review of all U.S.-Georgia cooperation.
This is stated in the Secretary of State’s statement titled “Announcement of a Visa Restriction Policy for Undermining Democracy in Georgia and Comprehensive Review of All U.S.-Georgia Cooperation.”
The statement reads in particular:
“Over the past few months the ruling Georgian Dream party has developed and passed a “foreign influence” law that would stifle the exercise of freedoms of association and expression, stigmatize organizations that serve the citizens of Georgia, and impede independent media organizations working to provide Georgians with access to high quality information.
As Georgian citizens have voiced opposition to the law, we have seen clear indications of a campaign of intimidation and the use of violence to suppress peaceful dissent. Both the “national security law” and the repressive tactics used to quell legitimate dissent undermine Georgia’s democracy and the fundamental freedoms to which the Georgian people are entitled and run contrary to Georgia’s long-stated goal – reflected in its constitution — of Euro-Atlantic integration and strategic partnership with the United States.
In response to these actions, the Department of State is implementing a new visa restriction policy for Georgia that will apply to individuals who are responsible for or complicit in undermining democracy in Georgia, as well as their family members.
I am also launching today a comprehensive review of bilateral cooperation between the United States and Georgia. It remains our hope that Georgia’s leaders will reconsider the draft law and take steps to move forward with their nation’s democratic and Euro-Atlantic aspirations. As we review the relationship between our two countries, we will take into account Georgia’s actions in deciding our own.”