Բաքուն մեղադրել է Ֆրանսիային «նոր լարվածություն ստեղծելու» համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այհան Հաջիզադեն ասել է, որ Ֆրանսիայի արտգործնախարարի հայտարարությունը «տարածաշրջանում նոր լարվածություն ստեղծելու Փարիզի ջանքերի վառ օրինակ է»։
«Փարիզում ԱՄՆ պետքարտուղարի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ադրբեջանի հասցեին հնչեցված անհիմն մեղադրանքները տարածաշրջանում ակնհայտ լարվածություն ստեղծելու և խաղաղ գործընթացին խոչընդոտելու Ֆրանսիայի ջանքերի նոր վառ օրինակ են»,- ասել է Հաջիզադեն։
Նրա խոսքով, անընդունելի է, երբ ֆրանսիական կողմը, «որը ակտիվորեն զինում է Հայաստանին եւ խրախուսում է տարածաշրջանի միլիտարիզացիան, Ադրբեջանին մեղադրում է ագրեսիվ հռետորաբանության մեջ»։
«Բոլորին համար պետք է պարզ լինի, որ Ֆրանսիայի նման երկրների քաղաքականությունը, որը վերջին 30 տարիներին կոծկում էր Հայաստանի ագրեսիան, ոչ մի օգուտ չի բերել։ Փարիզը պետք է հասկանա, որ իր ապակառուցողական գործունեությունը պետք է դադարեցվի»,- ընդգծել է Հաջիզադեն։
Ապրիլի 2-ին Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ստեֆան Սեժուրնեն ասել էր, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինքենի հետ քննարկել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, «որը վիճարկվում է Ադրբեջանի կողմից»։
«Մենք շատ մտահոգված ենք՝ հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանի հռետորաբանությունը դուրս է գալիս վերահսկողությունից։ Մենք նաեւ տեսնում ենք Բաքվից տարածվող կեղծ լուրերի աճ, եւ նրանք հակված են Հայաստանին մեղադրել էսկալացիայի համար, թեեւ Հայաստանը, հավանաբար, միակն է, որը փորձում է խուսափել դրանից:
Այս քարոզչությունը շատ ընդհանրություններ ունի նրա հետ, ինչը Ռուսաստանը պարտադրում է Ուկրաինային։ Հարգելի Էնթոնի, կարծում եմ, որ մենք պետք է ծայրահեղ ուշադրություն դարձնենք սրան Բաքվում նախատեսված COP29 գագաթնաժողովից 6 ամիս առաջ», - Փարիզում ԱՄՆ պետքարտուղարի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում ասել էր Ստեֆան Սեժուրնեն:

Баку обвинил Францию в создании новой напряженности в регионе» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде заявил, что заявление главы МИД Франции «является ярким примером усилий Парижа по созданию новой напряженности в регионе».
«Необоснованные обвинения, выдвинутые против Азербайджана на совместной пресс-конференции с госсекретарем США в Париже, являются новым ярким примером усилий Франции по созданию явной напряженности в регионе и препятствованию мирному процессу», - сказал Гаджизаде.
По его словам, недопустимо, «чтобы французская сторона, осуществляющая активное вооружение Армении и поощряющая милитаризм в регионе, обвиняла Азербайджан в агрессивной риторике».
«Всем должно быть ясно, что политика таких стран, как Франция, которая последние 30 лет прикрывала агрессию Армении, не принесла никакой пользы. При этом Париж должен понимать, что осуществляемая им деструктивная деятельность должна быть прекращена», - подчеркнул Гаджизаде.
Министр иностранных дел Франции Стефан Сежурне заявил 2 апреля, что обсудил с госсекретарем США Энтони Блинкеном вопрос территориальной целостности Армении, «которой бросает вызов Азербайджан».
«Мы очень обеспокоены, учитывая, что риторика Азербайджана выходит из-под контроля. Мы также видим рост числа фейковых новостей из Баку, и они склонны обвинять Армению в ответственности за эскалацию, хотя Армения, вероятно, единственная, кто пытается избежать этого. В этой пропаганде много общего с тем, что Россия навязывает Украине. Дорогой Энтони, я думаю, что мы должны уделить этому чрезвычайное внимание за 6 месяцев до проведения саммита COP29 в Баку», - сказал Стефан Сежурне на совместном брифинге с госсекретарем США в Париже.