Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել է, որ «հիմա մենք բավականին բարդ շրջան ենք ապրում մեր բարեկամ, եղբայրական Հայաստանի հետ հարաբերություններում»։
«Այն նույնիսկ ավելին է, քան եղբայրական, քանի որ այստեղ ավելի շատ հայեր են ապրում, քան բուն Հայաստանում։ Եվ, ի դեպ, Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի հանդիսացող այդ հայերը տնտեսական ակտիվությունը մինչեւ հիմա Հայաստանի ընդհանուր բյուջեի շատ մեծ տոկոսն է կազմում։ Մարդիկ այնտեղ գումար են փոխանցում, խոսքը տարեկան մի քանի միլիարդ դոլարի մասին է:
Բայց կովկասյան տարածաշրջանը, ցավոք, գրավում է տարբեր արտատարածաշրջանային ուժերի ուշադրությունը։ Մենք համոզված ենք, որ այդ ուժերի մասնակցությունը պետք է խիստ սահմանափակվի, քանի որ այն ի վիճակի չէ այնտեղ կայունություն եւ բարգավաճում բերել։ Ուստի հուսով ենք, որ Երեւանում մեր հարաբերությունների զարգացումը շարունակելու քաղաքական կամք կդրսեւորվի, եւ մենք հաջողությամբ կանցնենք այս դժվարին շրջանը», - ասել է Պեսկովը Aif.ru կայքում հրապարակված հարցազրույցում։

Песков: «У нас достаточно непростой период в отношениях с Арменией» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сказал, что «сейчас у нас достаточно непростой период в отношениях с дружественной нам, братской Арменией».
«Она даже более чем братская, потому что армян у нас живёт даже больше, чем в самой Армении. И кстати, экономическая активность этих армян, граждан Российской Федерации, до сих пор даёт очень большой процент в совокупном бюджете Армении. Люди перечисляют туда деньги, речь идёт о нескольких миллиардах долларов в год...
Но кавказский регион, к сожалению, приковывает к себе внимание различных внерегиональных сил. Мы убеждены, что участие этих сил должно быть сильно ограничено, ибо оно не способно принести туда стабильность и процветание. Поэтому надеемся, что в Ереване возобладает политическая воля на продолжение развития наших отношений, и мы через этот сложный период успешно пройдём», - сказал Песков в интервью, опубликованном на сайте Aif.ru.