Բլինքենն ու Ֆիդանը կգործակցեն ՀՀ-Ադրբեջան խաղաղ համաձայնագիր կնքելու հարցում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարը եւ Թուրքիայի արտգործնախարարը պարտավորվել են միասին աշխատել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղ համաձայնագրի առաջխաղացման համար։
Այս մասին ասվում է ԱՄՆ եւ Թուրքիայի կառավարությունների համատեղ հայտարարության մեջ, որն ընդունվել է Վաշինգտոնում կայացած ամերիկա-թուրքական ռազմավարական մեխանիզմի յոթերորդ հանդիպման արդյունքներով։
«Հարավային Կովկասում պետքարտուղար Բլինքենը եւ նախարար Ֆիդանը պարտավորվել են միասին աշխատել՝ առաջ մղելու Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հավասարակշռված եւ կայուն խաղաղության համաձայնագիրը, որը կնպաստի տարածաշրջանային կայունությանը, համագործակցությանը եւ բարգավաճմանը», - ասվում է փաստաթղթում:
Նախորդ շաբաթ Հարավային Կովկասում խաղաղության ապահովման հարցերը Վաշինգտոնում քննարկել էին նաեւ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Քուրթ Քեմփբելն ու Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Բուրաք Աքչափարը:
«Նրանք քննարկել են ԱՄՆ-Թուրքիա ռազմավարական համագործակցության հետագա ընդլայնման ուղիները՝ տարածաշրջանային եւ համաշխարհային առաջնահերթություններին համապատասխան։ Քեմփբելը եւ Աքչապարը հատուկ ուշադրություն են դարձրել Կենտրոնական Ասիայում տնտեսական համագործակցությանը, Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելուն եւ Ասիայում եւ նրա սահմաններից դուրս միասին աշխատելու այլ հնարավորություններին», - ասված էր ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հաղորդագրության մեջ:

Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США и глава МИД Турции обязались работать вместе над продвижением мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией.
Об этом говорится в заявлении, опубликованном правительствами Соединенных Штатов и Турции по итогам седьмого заседания Американо-турецкого стратегического механизма, состоявшегося в Вашингтоне.
«На Южном Кавказе госсекретарь Блинкен и министр Фидан обязались работать вместе над продвижением сбалансированного и прочного мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией, которое будет способствовать региональной стабильности, сотрудничеству и благосостоянию», - говорится в документе.
На минувшей неделе вопросы достижения мира на Южном Кавказе в американской столице обсудили также заместитель госсекретаря США Курт Кэмпбелл и замминистра иностранных дел Турции Бурак Акчапар.
«Они обсудили пути дальнейшего расширения стратегического сотрудничества США и Турции согласно региональным и глобальным приоритетам. Кэмпбелл и Акчапар уделили особое внимание вопросам экономического сотрудничества в Центральной Азии, достижения мира на Южном Кавказе и других возможностях совместной работы в Азии и за ее пределами», - говорилось в сообщении Госдепартамента США.