Ալիեւը ներողություն է խնդրել Պուտինից ռուս խաղաղապահների սպանության համար - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի միջեւ։
Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Իլհամ Ալիեւը ներողություն է խնդրել եւ խորը ցավակցություն հայտնել սեպտեմբերի 20-ին Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի (ՌԽԿ) զինծառայողների ողբերգական մահվան կապակցությամբ։ Ընդգծվել է, որ կատարվածի մանրակրկիտ հետաքննություն է իրականացվելու, եւ բոլոր մեղավորները պատշաճ պատիժ կկրեն։ Այդ կապակցությամբ երկու երկրների գլխավոր դատախազությունները սերտ կապի մեջ են։ Ադրբեջանի նախագահը նաեւ պատրաստակամություն է հայտնել ֆինանսական օգնություն ցուցաբերել զոհվածների ընտանիքներին։
Երկուստեք կարեւորվել է Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցման վերաբերյալ ՌԽԿ աջակցությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետեւողական իրականացումը։ Այս համատեքստում մեծ նշանակություն է տրվում Բաքվի եւ Ստեփանակերտի ներկայացուցիչների միջեւ խաղաղապահների միջնորդությամբ սկսված բանակցություններին։
Քննարկվել են տարածաշրջանում իրավիճակի հետագա կայունացման եւ հումանիտար խնդիրների հաղթահարմանն ուղղված առաջնահերթ քայլերը։ Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքների եւ անվտանգության ապահովման կարեւորությունը։ Վերահաստատվել է ադրբեջանական կողմի պատրաստակամությունը՝ այդ հարցերի շուրջ փոխգործակցելու ռուս խաղաղապահների հետ։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել բանակցային աշխատանքը 2020-2022 թվականների հայտնի եռակողմ պայմանավորվածություններին համաձայն՝ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման, ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման եւ Բաքվի եւ Բաքվի միջեւ խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման համար»։

Алиев принес извинения Путину за убийство российских миротворцев - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. По инициативе азербайджанской стороны состоялся телефонный разговор президента России Владимира Путина с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
В сообщении пресс-службы Кремля:
«Ильхам Алиев принёс извинения и выразил глубокие соболезнования по поводу трагической гибели в Карабахе 20 сентября военнослужащих российского миротворческого контингента (РМК). Подчёркнуто, что будет проведено самое тщательное расследование произошедшего и все виновные понесут должное наказание. В этой связи генеральные прокуратуры двух стран находятся в тесном контакте. Президент Азербайджана также выразил готовность оказать материальную помощь семьям погибших.
С обеих сторон отмечена важность последовательной реализации достигнутых при содействии РМК договорённостей о полном прекращении боевых действий в Карабахе. Большое значение в этом контексте придаётся начавшимся при посредничестве миротворцев переговорам между представителями Баку и Степанакерта.
Обсуждены первоочередные шаги по дальнейшей стабилизации обстановки и преодолению гуманитарных проблем в регионе. Владимир Путин акцентировал важность обеспечения при этом прав и безопасности армянского населения Карабаха. Подтверждена готовность азербайджанской стороны взаимодействовать по этим вопросам с российскими миротворцами.
Условлено активизировать работу на переговорном треке в русле известных трёхсторонних договорённостей на высшем уровне 2020–2022 годов, прежде всего в части разблокирования транспортных связей, делимитации азербайджано-армянской границы и подготовки мирного договора между Баку и Ереваном».