Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Ադրբեջանն իրադրությունը սրելու եւ Լեռնային Ղարաբաղը հայաթափելու հետեւողական քաղաքականություն է վարում»:
«Ադրբեջանի գործելակերպն այդպես է ընկալվում նաեւ միջազգային հանրության կողմից: Ամենաթարմ ապացույցը նախորդ շաբաթ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) ընդունված 2256 բանաձեւն է: Դրա 15-րդ կետում ԵԽԽՎ-ն արձանագրում է, որ անհանգստացած է Ադրբեջանի ղեկավարության ամենաբարձր մակարդակում հայերի դեմ կիրառվող թշնամական եւ սպառնալից հռետորաբանությունից, կոչ է անում Ադրբեջանին մերժել նման հռետորաբանությունն ու քայլեր ձեռնարկել ինչպես ատելության խոսքի դեմ, այդ թվում հանրային եւ բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից կիրառվող, այնպես էլ ատելության հանցագործությունների դեմ պայքարելու համար։
ԵԽԽՎ-ում ընդունված բանաձեւը կարեւոր փաստաթուղթ է՝ ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի շուրջ միջազգային ուշադրությունը մեծացնելու առումով: Հայաստանի ԱԳՆ-ն հետեւողական կլինի բանաձեւի դրույթները նախարարական կոմիտեի՝ ԵԽ գործադիր մարմնի օրակարգում պահելու համար»,- կառավարության նիստին ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ հունիսի 28-ին չորս հայ զինծառայողի կյանք խլած սադրանքի նպատակը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղություն հաստատելու, ԼՂ ժողովրդի իրավունքների եւ անվտանգության հարցերը հասցեագրելու ջանքերը չեզոքացնելն է:
Նրա խոսքով՝ այս օրերին Հայաստանի պատվիրակությունը խաղաղության պայմանագրի տեքստը համաձայնեցնելու ուղղությամբ ԱՄՆ-ում շարունակում է բանակցություններն Ադրբեջանի պատվիրակության հետ.
«Մեր տարածաշրջանում խաղաղությունն այլընտրանք չունի, եւ մեր կառավարությունը, առերեսվելով բոլոր դժվարությունների եւ բարդությունների հետ, շարունակելու է խաղաղության քաղաքական ուղեգիծը»:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «Азербайджан проводит последовательную политику нагнетания ситуации и изгнания армян из Нагорного Карабаха».
«Международное сообщество воспринимает деятельность Азербайджана аналогичным образом. Самым последним доказательством является резолюция 2256, принятая Парламентской ассамблеей Совета Европы (ПАСЕ) на прошлой неделе. В ее 15-м пункте ПАСЕ отмечает, что обеспокоена враждебной и угрожающей риторикой, используемой в отношении армян на самом высоком уровне руководством Азербайджана, и призывает Азербайджан отказаться от подобной риторики и принять меры против разжигания ненависти, в том числе, со стороны общественных деятелей и высокопоставленных чиновников, а также для борьбы с преступлениями на почве ненависти.
Принятая ПАСЕ резолюция является важным документом с точки зрения повышения международного внимания к гуманитарному кризису, возникшему в Нагорном Карабахе. МИД Армении будет последователен в сохранении положений резолюции в повестке комитета министров СЕ - исполнительного органа Совета Европы», - сказал Никол Пашинян на заседании правительства.
Он отметил, что целью провокации, унесшей жизни четырех армянских военнослужащих 28 июня, является нейтрализация усилий по установлению мира между Арменией и Азербайджаном, решению вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.
По его словам, в эти дни делегация Армении в США продолжает переговоры с делегацией Азербайджана с целью согласования текста мирного договора.
«В нашем регионе нет альтернативы миру, и наше правительство, столкнувшись со всеми трудностями и осложнениями, продолжит политический путь мира».