Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հունիսի 22-ին Ստրասբուրգում կայացած «Լաչինի միջանցքով ազատ եւ անվտանգ մուտքի ապահովում» թեմայով հրատապ բանավեճի ավարտին Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) բանաձեւ է ընդունել, որում «ծայրահեղ մտահոգություն» է հայտնել 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքով ազատ եւ անվտանգ անցման ընդհատման եւ տարածաշրջանին էլեկտրաէներգիայի եւ գազի մատակարարումների միտումնավոր դադարեցման կապակցությամբ։
Ամբողջապես Ճանաչելով Ադրբեջանի մտահոգությունը՝ ապահովելու իր տարածքի եւ իր սահմանների անվտանգությունը, «Վեհաժողովը ապշած է այն փաստից, որ վերջինիս ղեկավարությունը չի ընդունում ներկա իրավիճակից բխող շատ լուրջ մարդասիրական եւ մարդու իրավունքների հետեւանքները»:
Ընդունելով բանաձեւը, որը հիմնված է Փոլ Գավանի պատրաստած զեկույցի վրա, Վեհաժողովն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը «պարտականություն ունի պաշտպանելու եւ ապահովելու իր միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում ապրող բոլոր մարդկանց անվտանգությունը»: ԵԽԽՎ-ն նշել է, որ միջազգային հանրության ուշադրությունը Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի եւ մարդու իրավունքների եւ մարդասիրական հետեւանքների վրա «անհրաժեշտ է Ադրբեջանին այս պատասխանատվության մասին հիշեցնելու համար»:
Ընդունելով, որ Լաչինի միջանցքով ազատ եւ անվտանգ մուտքի բացակայությունը «շատ ավելի լայն հարցի մի մասն է», Վեհաժողովը համոզմունք է հայտնել, որ «միայն մարդասիրական արձագանքը բավարար չէ, եւ որ անհրաժեշտ է քաղաքական լուծում»: Այն շտապ կոչ է արել լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքների եւ անվտանգության խնդիրները Բաքվի եւ Ստեփանակերտի միջեւ երկխոսության եւ միջազգային չեզոք ներգրավման միջոցով խաղաղության հասնելու ցանկացած մեխանիզմի պարագայում:
Նշելով, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը որոշել է, որ Ադրբեջանը պետք է շտապ «կիրառի իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները՝ ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով», Վեհաժողովը կոչ է արել Ադրբեջանին շտապ կատարել այդ որոշումը։
Վեհաժողովը «ծայրահեղ անհանգստություն» է Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից ամենաբարձր մակարդակով հայերի դեմ օգտագործվող «թշնամական եւ սպառնալից հռետորաբանությունից» եւ կոչ է արել Ադրբեջանին հրաժարվել նման հռետորաբանությունից եւ քայլեր ձեռնարկել ատելության խոսքի դեմ պայքարելու համար:
ԵԽԽՎ-ն նաեւ կոչ է արել Ադրբեջանին հրավիրել Եվրոպայի Խորհրդի պատվիրակությանը այցելել Լաչինի միջանցք եւ Լեռնային Ղարաբաղ՝ փաստահավաք առաքելության նպատակով՝ տեղում իրավիճակը գնահատելու համար։

Ереван /Медиамакс/. По итогам срочных дебатов на тему «Обеспечение свободного и безопасного доступа через Лачинский коридор», состоявшихся в Страсбурге 22 июня, Парламентская Ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) приняла резолюцию, в которой выразила «крайнюю озабоченность» по поводу прерывания свободного и безопасного проезда по Лачинскому коридору с 12 декабря 2022 года и в связи с умышленным прекращением подачи электроэнергии и газа в регион.
Полностью признавая заботу Азербайджана об обеспечении безопасности своей территории и границ, «Ассамблея потрясена тем фактом, что его руководство не признает очень серьезных гуманитарных и правозащитных последствий сложившейся ситуации».
Приянв резолюцию на основе доклада, подготовленного Полом Гаваном, Ассамблея подчеркнула, что Азербайджан «обязан защищать и обеспечивать безопасность всех людей, проживающих в пределах его международно признанных границ». В ПАСЕ отметили, что внимание международного сообщества к ситуации, создавшейся в Лачинском коридоре и ее правозащитным и гуманитарным последствиям «необходимо для того, чтобы напомнить Азербайджану об этой ответственности».
Признав, что отсутствие свободного и безопасного доступа через Лачинский коридор является «частью гораздо более широкой проблемы», Ассамблея выразила уверенность в том, что «одного гуманитарного реагирования недостаточно и необходимо политическое решение». ПАСЕ настоятельно призвала решить вопросы прав и безопасности армянского населения Нагорного Карабаха путем диалога между Баку и Степанакертом и международного нейтрального участия в любом механизме достижения мира.
Отметив, что Международный суд постановил, что Азербайджан должен срочно «применить все имеющиеся в его распоряжении средства для обеспечения беспрепятственного движения людей, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор», Ассамблея призвала Азербайджан безотлагательно выполнить это решение.
Ассамблея «крайне обеспокоена» «враждебной и угрожающей риторикой», используемой руководством Азербайджана в отношении армян на самом высоком уровне, и призвала Азербайджан воздержаться от такой риторики и предпринять шаги по борьбе с пропагандой ненависти.
ПАСЕ также призвала Азербайджан пригласить делегацию Совета Европы посетить Лачинский коридор и Нагорный Карабах с миссией по установлению фактов для оценки ситуации на месте.