Լաչինի միջանցքը ՌԴ վերահսկողության ներքո չէ, ասել է Միրզոյանը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ «հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հիմքում պետք է լինեն եռակողմ պայմանավորվածությունները՝ կոմունիկացիաների ապաշրջափակման, խաղաղության բանակցությունների, դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի վերաբերյալ»։
«Ռուսաստանն այս տարածաշրջանում պատմական դեր է խաղում եւ ունի ամենալուրջ հետաքրքրությունները։ Համոզված եմ, որ մեր դաշնակիցները դա հասկանում են»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը` Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման մեկնարկին։
Նրա խոսքով՝ այս բոլոր ուղղություններով առաջընթացը որոշիչ դեր ունի Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման համար։
Արարատ Միրզոյանն իր հերթին ասել է, որ այս հանդիպումը «ցավոտ թեմաների մասին խոսելու եւս մեկ հնարավորություն է»։
«Հերթական հնարավորությունն է խոսել Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակի մասին, հերթական բանակցություններն անցկացնել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման համար։ Հայաստանը կառուցողական է մասնակցում բանակցություններին։ Մենք նպատակադրված ենք հասնել երկարատեւ խաղաղության տարածաշրջանում»,- ասել է ՀՀ արտգործնախարարը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է եռակողմ հայտարարություններին:
«Ցավոք, իրավիճակը տեղում փոքր-ինչ այլ է, բանակցություններին զուգահեռ պարբերաբար նկատվում են սրացումներ Ադրբեջանի կողմից, ներխուժում Հայաստանի ինքնիշխան տարածք, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտումներ։ Դրանցից վերջինը անցակետի ստեղծումն է Լաչինի միջանցքում, որը նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ պետք է մնա Ռուսաստանի վերահսկողության ներքո, բայց կարող ենք փաստել՝ այն չի գտնվում ՌԴ վերահսկողության ներքո»։

Yerevan. /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said today that “trilateral agreements on the unblocking of communications, peace talks, delimitation and demarcation should be the basis of the normalization of Armenian-Azerbaijani relations.”
“Russia plays a historic role in this region and has the most serious interests. I am sure that our allies understand this,” Sergey Lavrov said at the beginning of the meeting with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
He noted that the progress in all these directions has a decisive role for the establishment of sustainable peace in the South Caucasus.
Ararat Mirzoyan, for his part, said that this meeting is “another opportunity to talk about painful topics.”
“It is another opportunity to talk about the situation in the South Caucasus, to hold regular negotiations for the normalization of Armenian-Azerbaijani relations. Armenia constructively participates in the negotiations. We aim to achieve long-term peace in the region,” the Armenian minister said.
He noted that Armenia is committed to the trilateral statements.
“Unfortunately, the situation on the ground is a little different, parallel to the negotiations, there are regular escalations by Azerbaijan, invasion of the sovereign territory of Armenia, gross violations of the November 9 trilateral statement. The most recent of them is the establishment of checkpoint in the Lachin Corridor, which under the November 9 statement should remain under Russia’s control, but we can state that it is not under Russia’s control.