ՀԱՊԿ-ը «խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ ստորագրման հույս ունի» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Թասմագամբետովն ասել է, որ ՀԱՊԿ-ը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղ պայմանագրի շուտափույթ ստորագրման հույս ունի։
Ինչպես հաղորդում է ԲԵԼՏԱ գործակալությունը, այսօր Մինսկում մեկնաբանելով  Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների բանակցությունները Բրյուսելում,  Թասմագամբետովն ասել է.
«Գոհունակությամբ նշում ենք, որ Ադրբեջանը եւ Հայաստանը գործնականում ճանաչում են երկու երկրների միջեւ սահմանները՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի համաձայն»։
«Հույս ունենք, որ այս բանակցությունները կհանգեցնեն խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը եւ երկրները կանցնեն սահմանի սահմանազատմանը»,- հավելել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը։

В ОДКБ «надеются на скорейшее подписание мирного договора» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Генсек Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Имангали Тасмагамбетов заявил, что в ОДКБ надеются на скорейшее подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
Как сообщает БЕЛТА, комментируя сегодня в Минске переговоры лидеров Армении и Азербайджана в Брюсселе, Тасмагамбетов отметил:
«С удовлетворением отмечаем, что Азербайджан и Армения практически признают границы между двумя странами по Алма-Атинской декларации 1991 года».
«Надеемся, что эти переговоры приведут к подписанию мирного договора. И страны в последующем приступят к делимитации границы», - добавил генсек ОДКБ.