Հայաստանը չի ստորագրել Ուկրաինային հասցված վնասի ռեեստր ստեղծելու հռչակագիրը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռեյկյավիկում կայացած Եվրոպայի Խորհրդի գագաթնաժողովում Հայաստանը ու եւս 5 երկրներ չեն ստորագրել Ուկրաինային հասցված վնասի ռեեստր ստեղծելու մասին հռչակագիրը։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ Ուկրաինայի արդարադատության փոխնախարար Իրինա Մուդրայան ասել է, որ հռչակագիրը չեն ստորագրել Ադրբեջանը, Հայաստանը, Բոսնիա եւ Հերցեգովինան, Հունգարիան, Սերբիան եւ Թուրքիան։
Հռչակագիրը ստորագրած երկրների թվում են Վրաստանը, Լատվիան, Լիտվան, Մոլդովան եւ Էստոնիան։
Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարար Վոպկե Հուկստրան ավելի վաղ հայտնել էր, որ ԵԽ-ն Ռեյկյավիկում պաշտոնապես հաստատվել է ռազմական գործողությունների արդյունքում Ուկրաինային հասցված վնասների ռեեստրի ստեղծումը։ Ռեեստրը գտնվելու է Հաագայում, այն կստանա, կմշակի եւ կպահպանի վնասների փոխհատուցման պահանջները:

Yerevan /Mediamax/. Armenia and other five countries have not signed a declaration on creating a register of damage incurred to Ukraine at the summit of the Council of Europe in Reykjavik.
TASS reports that Deputy Minister of Justice of Ukraine Irina Mudraya said that Azerbaijan, Armenia, Bosnia and Herzegovina, Hungary, Serbia and Turkey did not sign the declaration.
The countries that signed the declaration are Georgia, Latvia, Lithuania, Moldova and Estonia.
Earlier, Dutch Foreign Minister Wopke Hoekstra said that at its Reykjavik meeting the Council of Europe officially approved the creation of a register of damage inflicted on Ukraine as a result of hostilities. The register that will be headquartered in The Hague, will receive, process and record claims for damages.