Հայաստանը չի ստորագրել Ուկրաինային հասցված վնասի ռեեստր ստեղծելու հռչակագիրը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռեյկյավիկում կայացած Եվրոպայի Խորհրդի գագաթնաժողովում Հայաստանը ու եւս 5 երկրներ չեն ստորագրել Ուկրաինային հասցված վնասի ռեեստր ստեղծելու մասին հռչակագիրը։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ Ուկրաինայի արդարադատության փոխնախարար Իրինա Մուդրայան ասել է, որ հռչակագիրը չեն ստորագրել Ադրբեջանը, Հայաստանը, Բոսնիա եւ Հերցեգովինան, Հունգարիան, Սերբիան եւ Թուրքիան։
Հռչակագիրը ստորագրած երկրների թվում են Վրաստանը, Լատվիան, Լիտվան, Մոլդովան եւ Էստոնիան։
Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարար Վոպկե Հուկստրան ավելի վաղ հայտնել էր, որ ԵԽ-ն Ռեյկյավիկում պաշտոնապես հաստատվել է ռազմական գործողությունների արդյունքում Ուկրաինային հասցված վնասների ռեեստրի ստեղծումը։ Ռեեստրը գտնվելու է Հաագայում, այն կստանա, կմշակի եւ կպահպանի վնասների փոխհատուցման պահանջները:

Армения не подписала декларацию о создании реестра ущерба Украине - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения и 5 других стран не подписали декларацию о создании реестра ущерба Украине на саммите Совета Европы в Рейкьявике.
Как сообщает ТАСС, заместитель министра юстиции Украины Ирина Мудрая сказала, что декларацию не подписали Азербайджан, Армения, Босния и Герцеговина, Венгрия, Сербия и Турция.
В подписавших декларацию стран - Грузия, Латвия, Литва, Молдавия и Эстония.
Глава МИД Нидерландов Вопке Хукстра ранее сообщил, что Совет Европы официально утвердил на встрече в Рейкьявике создание реестра ущерба, причиненного Украине в результате боевых действий. Расположенный в Гаааге реестр будет получать, обрабатывать и хранить заявки на компенсацию ущерба.