Լավրով. «Թուրքիան մեր լավ հարեւանն է եւ կարեւոր գործընկերը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր Թուրքիան որակել է իբրեւ ՌԴ «լավ հարեւան եւ կարեւոր գործընկեր»։
«Տեսնում ենք, թե որքան է աճել Թուրքիայի միջազգային եւ տարածաշրջանային հեղինակությունը վերջին տարիներին։ Մենք վճռական ենք ավելի ընդլայնելու եւ ամրապնդելու մեր երկկողմ համագործակցությունը Թուրքիայի Հանրապետության հետ, որն այս տարի նշում է իր 100-ամյակը։
Այս կապակցությամբ չեմ կարող չնշել այն աննախադեպ փոխադարձ աջակցությունը, որը Մոսկվան եւ Անկարան ցուցաբերեցին միմյանց մեր երկրների համար այն հեռավոր եւ դժվարին ժամանակներում, երբ ձեւավորվում էր Թուրքիայի Հանրապետության պետականությունը եւ մեր երկրի տարածքում տեղի էին ունենում հայտնի իրադարձությունները»,- ասել է Լավրովը՝ ելույթ ունենալով Մոսկվայում՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Իրանի եւ Սիրիայի ԱԳ նախարարների քառակողմ հանդիպման բացմանը։

Лавров: «Турция – наш добрый сосед и важный партнер» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Глава МИД России Сергей Лавров назвал сегодня Турцию «добрым соседом и важным партнером».
«Видим, насколько вырос за последние годы международный и региональный авторитет Турции. Настроены на дальнейшее расширение и укрепление нашего двустороннего взаимодействия с Турецкой Республикой, которая в этом году отмечает 100-летний юбилей.
Не могу не упомянуть в этой связи о беспрецедентной взаимной поддержке, которую Москва и Анкара оказали друг другу в те уже далекие и непростые для наших стран времена, когда формировалась государственность Турецкой Республики и проходили известные события на территории нашей страны», - сказал Лавров, выступая в Москве на открытии четыресторонней встречи глав МИД России, Турции, Ирана и Сирии.