Բաքվում պնդում են, որ Փաշինյանը խաղաղ գործընթացին «հարված է հասցրել» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այhան Հաջիզադեն այսօր ասել է, որ Երեւանը շահագրգռված չէ Բաքվի հետ հարաբերությունների կարգավորմամբ։
«Հայաստանը շահագրգռված չէ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ, քանի որ դեմ է Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները բացառող կետերին, ոչ կառուցողական մոտեցում է ցուցաբերում` առաջ քաշելով «միջազգային մեխանիզմների» եւ «երաշխիքների միջազգային ինստիտուտի» մասին գաղափարներ։
Այն փաստը, որ հայկական կողմը, որը հրաժարվել էր խաղաղ պայմանագրի շուրջ բանակցություններից անցած դեկտեմբերին, տարբեր պատրվակներով հակադրվում է ԵՄ միջնորդական ջանքերին, վկայում է, որ նա մտադիր է շարունակել բանակցությունները խոչընդոտելու պրակտիկան, որը իրականացնում էր շուրջ 30 տարի», - ասել է Այհան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա հայտարարությունները։
Նա ասել է, որ իր հայտարարություններով Փաշինյանը «հարված է հասցրել խաղաղ գործընթացին» եւ «որը ամենակոպիտ կերպով խեղաթյուրում է պատմական փաստերը»։
«Հակաադրբեջանական արշավը, որը Փաշինյանը վարում է՝ խուսափելով տարբեր միջազգային հարթակներում իր ստանձնած պարտավորություններից եւ սեփական խոստումներից, նրա հռետորաբանությունը, որը զրոյացնում է խաղաղության պայմանագրի բանակցությունները եւ միջազգային միջնորդների ջանքերը, Հայաստանի համար լավ բան չեն խոստանում»,- ասել է Հաջիզադեն։
Նրա խոսքով, «Փաշինյանի կողմից ներկայիս Հայաստանի տարածքից ադրբեջանցիներին բռնի տեղահանելու փաստի ժխտումը վկայում է տասնամյակներ շարունակ Հայաստանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների համակարգված եւ նպատակաուղղված քաղաքականությունը արդարացնելու մտադրության մասին»։

Baku describes Pashinyan’s statement as “blow to the peace process” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson Aykhan Hajizada stated today that Yerevan is not interested in normalization of relations with Baku.
“Armenia is not interested in signing a peace treaty, as it opposes the provisions that exclude territorial claims on Azerbaijan, demonstrates non-constructive approach, putting forward ideas about “international mechanisms” and “international institute of guarantees.”
“The fact that the Armenian side, which canceled negotiations on a peace treaty last December, is opposing EU mediation efforts under various pretexts shows its intention to continue the practice of obstructing negotiations, which it has been engaged in for almost 30 years,” Aykhan Hajizada said, commenting on the statements of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
He described Pashinyan’s statements as “a blow to the peace process which grossly distort historical facts.”
“The anti-Azerbaijani campaign Pashinyan is conducting, evading his commitments and his own promises made on various international platforms, his rhetoric, nullifying the negotiations on a peace treaty and the efforts of international mediators, does not bode well for Armenia,” Hajizada said.
He stressed that “Pashinyan’s denial of the fact of the forcible expulsion of Azerbaijanis from their lands in the territory of present-day Armenia testifies the intention to continue to justify Armenia’s systematic and targeted policy of ethnic cleansing for decades.”