«Հայերը հրաժարվում են Ռուսաստանի առաջարկած մոդելից», ասել է Լին Թրեյսին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին ասել է, որ հայաստանյան վերջին երկու ընտրություններն ապացուցում են, որ «հայերը հրաժարվում են Ռուսաստանի առաջարկած մոդելից»:
Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում առաջադրված Լին Թրեյսին այդ մասին ասել է Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում կայացած լսումների ժամանակ:
«Ցավոք, նախկին խորհրդային հանրապետություններից մի քանիսը շարունակում են կախում ունենալ Ռուսաստանից: Կարծում եմ, որ ԱՄՆ ու Հայաստանը կարողացել են աշխատել կախվածությունների որոշակի կրճատման եւ ավելի արեւմտյան ուղղություն որդեգրելու ուղղությամբ: 2018 թվականին հայերն անցկացրեցին երկրի պատմության մեջ ամենաազատ եւ ամենաարդար ընտրությունները, իսկ 2020 թվականին անցան պատերազմի միջով, որն ամենամեծ սթրեսներից է ժողովրդավարական պետության համար», - ասել է Լին Թրեյսին:
Նրա խոսքով, 2021 թվականին Հայաստանում դարձյալ կայացել են ազատ եւ արդար ընտրություններ եւ «հայերն ինձ ասել են, որ իրենք չեն ցանկանում կոռումպացված առաջնորդների վերադարձը եւ ուզում են ավելի լավ ապագա ունենալ»:
«Հայերն ասում են, որ Ռուսաստանի հետ ներկայիս հարաբերությունները չեն համապատասխանում Հայաստանի այսօրվա կարիքներին: Եվ ներկայում ԱՄՆ եւ Հայաստանը շատ կարեւոր երկխոսություն են վարում այն մասին, թե ինչպես մենք կարող ենք աջակցել Հայաստանի ավելի ժողովրդավարական եւ անվտանգ ապագային», - ասել է Լին Թրեյսին:

«Армяне отказываются от российской модели», - заявила Линн Трейси - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол США в Армении Линн Трейси заявила, что последние выборы в Армении доказывают, что «армяне отвергают модель, предлагаемую Россией».
Линн Трейси, выдвинутая на пост посла США в России, заявила об этом на слушаниях в комитете по международным отношениям Конгресса США.
«К сожалению, некоторые из бывших советских республик продолжают зависеть от России. Думаю, что США и Армения смогли поработать над определенным снижением зависимости и принятием более западного направления. В 2018 году армяне провели самые свободные и справедливые выборы в истории страны, а в 2020 году пережили войну, которая является одним из самых больших стрессов для демократического государства», - сказала Линн Трейси.
По ее словам, в 2021 году в Армении вновь прошли свободные и справедливые выборы, и «армяне говорили мне, что не желают возвращения коррумпированных лидеров и хотят лучшего будущего».
«Армяне говорят, что нынешние отношения с Россией не отвечают сегодняшним потребностям Армении. И в настоящее время между США и Арменией ведется очень важный диалог о том, как мы можем поддержать более демократическое и безопасное будущее Армении», - сказала Линн Трейси.