«Հայերը հրաժարվում են Ռուսաստանի առաջարկած մոդելից», ասել է Լին Թրեյսին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին ասել է, որ հայաստանյան վերջին երկու ընտրություններն ապացուցում են, որ «հայերը հրաժարվում են Ռուսաստանի առաջարկած մոդելից»:
Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում առաջադրված Լին Թրեյսին այդ մասին ասել է Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում կայացած լսումների ժամանակ:
«Ցավոք, նախկին խորհրդային հանրապետություններից մի քանիսը շարունակում են կախում ունենալ Ռուսաստանից: Կարծում եմ, որ ԱՄՆ ու Հայաստանը կարողացել են աշխատել կախվածությունների որոշակի կրճատման եւ ավելի արեւմտյան ուղղություն որդեգրելու ուղղությամբ: 2018 թվականին հայերն անցկացրեցին երկրի պատմության մեջ ամենաազատ եւ ամենաարդար ընտրությունները, իսկ 2020 թվականին անցան պատերազմի միջով, որն ամենամեծ սթրեսներից է ժողովրդավարական պետության համար», - ասել է Լին Թրեյսին:
Նրա խոսքով, 2021 թվականին Հայաստանում դարձյալ կայացել են ազատ եւ արդար ընտրություններ եւ «հայերն ինձ ասել են, որ իրենք չեն ցանկանում կոռումպացված առաջնորդների վերադարձը եւ ուզում են ավելի լավ ապագա ունենալ»:
«Հայերն ասում են, որ Ռուսաստանի հետ ներկայիս հարաբերությունները չեն համապատասխանում Հայաստանի այսօրվա կարիքներին: Եվ ներկայում ԱՄՆ եւ Հայաստանը շատ կարեւոր երկխոսություն են վարում այն մասին, թե ինչպես մենք կարող ենք աջակցել Հայաստանի ավելի ժողովրդավարական եւ անվտանգ ապագային», - ասել է Լին Թրեյսին:

Armenians turning away from the model Russia offers, Lynne Tracy says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. Ambassador to Armenia Lynn Tracy said that the last two elections in Armenia prove that "Armenians are turning away from the model Russia offers.”
Lynn Tracy, nominated for the post of US ambassador to Russia, said about it during the hearing held in the Foreign Relations Committee of US Congress.
“Unfortunately, there are also a number of dependencies among former soviet states on Russia. I think the United States and Armenia have thankfully been able to work on reducing some of those dependencies and to be looking in a more westward direction. In 2018 the Armenian people held their freest and fairest elections since their independence and underwent then in 2020 one of the greatest stress tests that a democracy can endure which was a war,” Lynne Tracy said.
She said free and fair elections were held in Armenia again in 2021 and “what Armenians have told me that they do not want to go back to corrupt leaders and want to find a better future.”
“Armenians are saying that their standing relationships with Russia are not meeting the needs of Armenia today. And currently, the United States and Armenia are having a very important conversation about how we can be helpful to Armenia as it continues seeking a more democratic and secure future,” Lynne Tracy said.