Սերգեյ Լավրովը նոյեմբերի 22-23-ին կայցելի Երեւան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը նոյեմբերի 22-23-ին կայցելի Երեւան, որտեղ կմասնակցի ՀԱՊԿ միջոցառումներին:
Ռիա Նովոստիի փոխանցմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության եւ մամուլի բաժնի ղեկավարի տեղակալ Իվան Նեչաեւը։
«Նոյեմբերի 22-23-ին Երեւանում Սերգեյ Լավրովը կմասնակցի ԱԳ նախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի, ՀԱՊԿ Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստին»,- ասել է նա։
Իվան Նեչաեւի խոսքով՝ հանդիպումների ընթացքում նախատեսվում է մտքերի փոխանակում ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության տարածաշրջաններում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակի եւ կազմակերպության գործունեության շուրջ։
«Հանդիպման մասնակիցները կքննարկեն կազմակերպության շրջանակում արտաքին քաղաքական, ռազմական եւ հակաահաբեկչական համագործակցությանն առնչվող որոշումների փաթեթ: Նախատեսվում է նաեւ հաստատել մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հաստատմանը ներկայացված ամփոփիչ հռչակագիրը»,- մանրամասնել է Իվան Նեչաեւը։

Сергей Лавров посетит Ереван с 22-23 ноября - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров 22-23 ноября посетит Ереван, где примет участие в мероприятиях по линии ОДКБ.
По данным РИА Новости, об этом сообщил на брифинге заместитель главы департамента информации и печати МИД России Иван Нечаев.
«22-23 ноября министр примет участие в совместном заседании Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны, комитета секретарей Советов безопасности ОДКБ. Мероприятие состоится в Ереване в преддверии очередной сессии Совета Коллективной безопасности ОДКБ», - сказал он.
По словам Ивана Нечаева, в ходе предстоящих встреч предусмотрен обмен мнениями о военно-политической обстановке в регионах Коллективной безопасности ОДКБ и деятельности организации в межсессионный период.
«Участники заседания рассмотрят солидный пакет решений, касающихся внешнеполитического, военного, антитеррористического сотрудничества в рамках Организации. Планируется также одобрить ряд документов, включая, итоговую декларацию, выносимую на утверждение Советом Коллективной безопасности ОДКБ», - отметил Иван Нечаев.