Նիկոս Դենդիաս. Քարտեզները վերասահմանել փորձող երկրները ձախողելու են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ «երկրները, որոնք փորձում են վերասահմանել քարտեզները, ձախողելու են»:
Այս մասին նա հայտարարել է Երեւանում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Վերանայման քաղաքականությունները կձախողվեն: Մեր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ մնում է անփոփոխ: Մենք աջակցում ենք խաղաղ, փոխադարձ ընդունելի լուծումներին: Ողջունում ենք ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խիզախությունը, որովհետեւ նա այս տարածաշրջանի նոր ապագայի համար առաջարկել է նոր մոտեցում»,- ասել է Հունաստանի ԱԳ նախարարը:
Նա ընդգծել է, սակայն, որ «լուծումները եւ խաղաղությունը չեն կարող կառուցվել այն պայմաններում, երբ կա ուժի կիրառման սպառնալիք եւ դա վերաբերում է ինչպես Կովկասին, այնպես է ամբողջ աշխարհին»:

Никос Дендиас: Страны, пытающиеся перекроить карты, потерпят неудачу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Греции Никос Дендиас заявил сегодня в Ереване, что «страны, которые пытаются перекроить карты, потерпят неудачу».
Об этом он заявил на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
«Политика пересмотра потерпит неудачу. Наша позиция в отношении Нагорного Карабаха остается неизменной. Мы поддерживаем мирные, взаимоприемлемые решения. Мы приветствуем мужество премьер-министра Армении Никола Пашиняна, посколько он предложил новый подход к новому будущему этого региона», - сказал министр иностранных дел Греции.
При этом он подчеркнул, что «мир не может быть построен в условиях, когда существует угроза применения силы, и это касается как Кавказа, так и всего мира».