Կայացել է Միրզոյանի, Բայրամովի եւ Բլինքենի հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 19-ին, ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի միջնորդությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանի եւ Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։
Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն ՀՀ ինքնիշխան տարածքից, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումն անընդունելի են, իսկ հետագա էսկալացիաների կանխարգելման նպատակով պետք է ներդրվեն միջազգային մեխանիզմներ, հաղորդում են ԱԳՆ-ից:
ՀՀ ԱԳ նախարարը կարեւորել է հումանիտար խնդիրների, այդ թվում` ռազմագերիների հայրենադարձման շուտափույթ կարգավորումը։
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ ներգրավվելու հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման գործընթացում։
Հանդիպման սկզբում Էնթոնի Բլինքենը, մասնավորապես, ասել է.
«Մեզ ոգեւորում է այն փաստը, որ մարտերը դադարեցվել են եւ վերջին մի քանի օրերի ընթացքում որեւէ նոր ռազմական գործողություններ չեն եղել։
Վարչապետ Փաշինյանի եւ նախագահ Ալիեւի հետ իմ վերջին հեռախոսազանգերի ընթացքում երկու առաջնորդներն էլ ինձ ասացին, որ պատրաստ են խաղաղության։ Ուժեղ, կայուն դիվանագիտական ներգրավվածությունը լավագույն ճանապարհն է բոլորի համար: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ առկա տարաձայնությունները ռազմական լուծում չունեն: Կա ճանապարհ դեպի կայուն խաղաղություն, որը լուծում է տարաձայնությունները դիվանագիտական ճանապարհով: Միացյալ Նահանգները պատրաստ է անել ամեն ինչ՝ աջակցելու այդ ջանքերին»:

Состоялась встреча Мирзояна, Байрамова и Блинкена - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 19 сентября в рамках 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН при посредничестве госсекретаря США Энтони Блинкена состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Арарата Мирзояна и Джейхуна Байрамова.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что вооруженные силы Азербайджана должны быть выведены с суверенной территории Армении и назвал недопустимям применение силы или угрозы применения силы. Он также отметил важность внедрения международных механизмов для предотвращения дальнейшей эскалации, сообщает МИД Армении.
Министр иностранных дел Армении подчеркнул важность решения гуманитарных вопросов, в том числе, скорейшего возвращения военнопленных.
Арарат Мирзоян подтвердил готовность армянской стороны вовлекаться в процесс всестороннего урегулирования отношений.
В начале встречи Энтони Блинкен, в частности, сказал:
«Нас воодушевляет тот факт, что боевые действия прекратились и в последние дни не было новых столкновений.
Во время моих недавних телефонных бесед с премьер-министром Пашиняном и президентом Алиевым оба лидера высказали мне готовность к миру. Сильное, устойчивое дипломатическое взаимодействие - лучший путь провижения вперед для всех. Разногласия между Арменией и Азербайджаном не имеют военного решения. Разногласия можно решать дипломатическим путем и Соединенные Штаты готовы сделать все возможное, чтобы поддержать эти усилия».