Կայացել է Միրզոյանի, Բայրամովի եւ Բլինքենի հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 19-ին, ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի միջնորդությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանի եւ Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։
Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն ՀՀ ինքնիշխան տարածքից, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումն անընդունելի են, իսկ հետագա էսկալացիաների կանխարգելման նպատակով պետք է ներդրվեն միջազգային մեխանիզմներ, հաղորդում են ԱԳՆ-ից:
ՀՀ ԱԳ նախարարը կարեւորել է հումանիտար խնդիրների, այդ թվում` ռազմագերիների հայրենադարձման շուտափույթ կարգավորումը։
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ ներգրավվելու հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման գործընթացում։
Հանդիպման սկզբում Էնթոնի Բլինքենը, մասնավորապես, ասել է.
«Մեզ ոգեւորում է այն փաստը, որ մարտերը դադարեցվել են եւ վերջին մի քանի օրերի ընթացքում որեւէ նոր ռազմական գործողություններ չեն եղել։
Վարչապետ Փաշինյանի եւ նախագահ Ալիեւի հետ իմ վերջին հեռախոսազանգերի ընթացքում երկու առաջնորդներն էլ ինձ ասացին, որ պատրաստ են խաղաղության։ Ուժեղ, կայուն դիվանագիտական ներգրավվածությունը լավագույն ճանապարհն է բոլորի համար: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ առկա տարաձայնությունները ռազմական լուծում չունեն: Կա ճանապարհ դեպի կայուն խաղաղություն, որը լուծում է տարաձայնությունները դիվանագիտական ճանապարհով: Միացյալ Նահանգները պատրաստ է անել ամեն ինչ՝ աջակցելու այդ ջանքերին»:

Mirzoyan, Bayramov and Blinken meet in New York - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. On September 19, within the framework of the 77th session of the UN General Assembly, a meeting was held between the Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan and the Foreign Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, with the mediation of US Secretary of State Antony Blinken.
In the course of the meeting, Ararat Mirzoyan underscored that the Azerbaijani armed forces must be withdrawn from the sovereign territory of the Republic of Armenia, the use of force or the threat of force is unacceptable, and international mechanisms must be introduced to prevent further escalations, Armenian Ministry of Foreign Affairs reported.
The Foreign Minister of Armenia highlighted the importance of immediate resolution of humanitarian issues, including the repatriation of prisoners of war.
Minister Mirzoyan reiterated the readiness of the Armenian side to be involved in the process of comprehensive normalization of relations.
During the meeting Antony Blinken particularly said:
“We are encouraged by the fact that the fighting has ceased and there have not been any additional military actions over the last – the last few days.
In my latest calls with both Prime Minister Pashinyan and President Aliyev, both leaders told me that they are ready for peace. Strong, sustained diplomatic engagement is the best path for everyone. There is no military solution to the differences between Armenia and Azerbaijan. But there is, I think, a path to a durable peace that resolves the differences through diplomacy. The United States is prepared to do whatever it can to support these efforts.”