Կրեմլը մեկնաբանել է Փելոսիի այցը Հայաստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն անդրադարձել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Նենսի Փելոսիի այցին Հայաստան:
Նա նշել է, որ Մոսկվան պատրաստ է ողջունել Նենսի Փելոսիի այցը Հայաստան, եթե այն նպաստի հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի կայունացմանը:
«Այն ամենը, որը կարվի ոչ թե խոսքով, այլ գործով, կլինի ոչ թե բարձրաձայն եւ պոպուլիստական, այլ իրականում գործնականում կնպաստի հարաբերությունների կարգավորմանը, կնպաստի սահմանին իրավիճակի կայունացմանը, այդ ամենը կարելի է ողջունել»,- Դմիտրի Պեսկովի այս խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը:
«Կարո՞ղ են նման աղմկահարույց գործողություններն ու հայտարարությունները իրականում նպաստել նորմալացմանը, կտեսնենք: Ժամանակի ընթացքում այս ամենը պարզ կլինի»,- ավելացրել է նա:

В Кремле прокомментировали визит Пелоси в Армению - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков прокомментировал визит спикера Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси в Армению.
Он отметил, что Москва готова приветствовать визит Ненси Пелоси в Армению, если он будет способствовать урегулированию на армяно-азербайджанской границе.
«Все, что не на словах, а на деле - и не громко, не популистски, а в реальности, тихо и по-деловому - может способствовать нормализации отношений, может способствовать стабилизации ситуации на границе, - это все может приветствоваться», - приводит ТАСС слова Дмитрия Пескова.
«Могут ли в реальности способствовать этой нормализации такие громкие действия и заявления - посмотрим, со временем это все будет понятно», - добавил он.