Հայ դիվանագետը Ադրբեջանի էթնիկ զտումների արշավին վերջ դնելու կոչ է արել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ժնեւի ՄԱԿ-ի գրասենյակում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Նաիրի Պետրոսյանն ասել է, որ միջազգային հանրությունը ոչ մի դեպքում չպետք է Ադրբեջանին «լիցենզիա շնորհի»՝ իրականացնելու էթնիկ զտումների իր արշավը։
Սեպտեմբերի 16-ին ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 51-րդ նստաշրջանի ընթացքում, նա ասել է.
«Մենք զգում ենք Ադրբեջանի կողմից իր միջազգային պարտավորությունների եւ դրանցից բխող վարքագծի անտեսման սարսափելի հետեւանքները։ Դրա ամենաթարմ օրինակը 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված ռազմական ագրեսիան էր Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության դեմ»։
Նաիրի Պետրոսյանն ասել է, որ էթնիկ զտումներ իրականացնելու Ադրբեջանի մշտական փորձերը՝ կա՛մ բացահայտ ռազմական ագրեսիայի, կա՛մ հայերին տարրական իրավունքներից զրկելու միջոցով, խախտում են միջազգային իրավունքի բազմաթիվ նորմեր։
«Ադրբեջանը շատ տնային աշխատանք ունի կատարելու, որը չի սահմանափակվում բացառապես միջազգային մարդասիրական իրավունքով», - ասել է նա:
Հայ դիվանագետը հիշեցրել է, որ դեռեւս 2007 թվականին ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեն Ադրբեջանից պահանջել էր դադարեցնել խտրական վերաբերմունքը էթնիկ հայերի նկատմամբ։ «Ադրբեջանը, սակայն, անտեսեց այդ պահանջը եւ շարունակեց էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը», - շեշտել է Նաիրի Պետրոսյանը:
Նա հիշեցրել է, որ ընդամենը մեկ ամիս առաջ, 2022 թվականի օգոստոսին ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի 107-րդ նստաշրջանում շրջանակներում կոմիտեի փորձագետ Չինսունգ Չունգը նշել էր, որ «բազմաթիվ հաղորդագրություններ են եղել ռասայական հողի վրա էթնիկ հայերի խոշտանգումների եւ սպանությունների մասին՝ Ադրբեջանի իշխանությունների եւ զինվորականների կողմից»:

Армения призывает положить конец этническим чисткам Азербайджана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Заместитель постоянного представителя Армении при представительстве ООН в Женеве Наири Петросян заявил, что международное сообщество ни при каких обстоятельствах не должно «давать лицензию» Азербайджану на проведение этнических чисток.
Выступая 16 сентября на 51-й сессии Совета ООН по правам человека, дипломат заявил:
«Мы чувствуем ужасные последствия пренебрежения Азербайджаном своими международными обязательствами. Самым последним примером этого стала военная агрессия, предпринятая Азербайджаном против суверенитета и территориальной целостности Армении 13 сентября 2022 года».
Наири Петросян заявил, что постоянные попытки Азербайджана проводить этнические чистки в форме открытой военной агрессии, либо путем лишения армян основных прав нарушают многие нормы международного права.
«Азербайджану предстоит выполнить массивное домашнее задание, которое не ограничивается исключительно международным гуманитарным правом», - сказал он.
Армянский дипломат напомнил, что еще в 2007 году Комитет ООН по ликвидации расовой дискриминации потребовал от Азербайджана прекратить дискриминацию этнических армян. «Однако Азербайджан проигнорировал это требование и продолжил политику этнических чисток», - подчеркнул Наири Петросян.
Он напомнил, что всего месяц назад, в августе 2022 года, на 107-й сессии Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации эксперт Комитета Чинсунг Чунг отметил, что «было множество сообщений о пытках и убийствах этнических армян по расовому признаку властями Азербайджана и военными».