Զախարովա. ՌԴ-ն ակտիվ ներդրում ունի ՀՀ-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի գործում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր հայտարարել է, որ Ռուսաստանն ակտիվ ներդրում ունի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի պատրաստման գործում:
«Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման աջակցության հարցով Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաեւը կողմերի հետ կանոնավոր խորհրդակցություններ է անցկացնում՝ շփման կետեր գտնելու, փոխընդունելի հիմնարար սկզբունքների եւ խաղաղության համաձայնագրի պարամետրերի հասնելու համար»,- ասել է Զախարովան՝ հիշեցնելով, որ հանդիպումները տեղի են ունեցել հուլիսի 22-ին՝ Բաքվում եւ հուլիսի 28-ին՝ Երեւանում:
Նա նշել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատումը երկու երկրների երկխոսության առողջացմանն ուղղված ռուսական միջնորդական ջանքերի կարեւոր ուղղություններից է:
«Այս գործընթացում Մոսկվայի խորհրդատվական դերն ամրագրվել է 2021-ի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում՝ բարձրագույն մակարդակի եռակողմ հայտարարությամբ: Ինչպես հայտնի է, մայիսի վերջին ստեղծվել է համապատասխան երկկողմ հանձնաժողով, եւ երկու երկրների սահմանին տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների առաջին ճանաչողական հանդիպումը։ Մոսկվան միշտ պատրաստ է ընդունել մեր ադրբեջանցի եւ հայ ընկերներին Ռուսաստանի տարածքում»,- ասել է Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ սահմանազատման եւ սահմանագծման մասով Ռուսաստանի մասնագիտական հնարավորությունները կարող են էապես ամրապնդել անվտանգությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ ամբողջ տարածաշրջանում:

Захарова: Россия вносит активный вклад в заключение мирного договора между Арменией и Азербайджаном - Mediamax.am
2981 просмотров
Захарова: Россия вносит активный вклад в заключение мирного договора между Арменией и Азербайджаном
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила сегодня, что Россия вносит активный вклад в подготовку мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
«Спецпредставитель министра иностранных дел России по содействию нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией Игорь Ховаев проводит регулярные консультации со сторонами для поиска точек соприкосновения, выхода на взаимоприемлемые базовые принципы и параметры мирного соглашения»,- сказала она, напомнив, что эти контакты состоялись 22 июля в Баку и 28 июля в Ереване.
Она отметила, что делимитация армяно-азербайджанской границы также является важным направлением российских посреднических усилий по оздоровлению диалога между Арменией и Азербайджаном.
«Консультативная роль Москвы в данном процессе зафиксирована в сочинском трехстороннем заявлении на высшем уровне от 26 ноября 2021 года. Как известно, в конце мая была создана соответствующая двусторонняя комиссия, а на границе двух стран состоялась первая ознакомительная встреча представителей Армении и Азербайджана. Москва всегда готова принять наших азербайджанских и армянских друзей на территории России»,- сказала Захарова.
По ее словам, уникальные профессиональные возможности, компетенция РФ по части делимитации и демаркации на постсоветском пространстве способны существенно укрепить безопасность на армяно-азербайджанской границе и в регионе, в целом.