Ալիեւը Պուտինին տեղեկացրել է Բրյուսելի եռակողմ հանդիպման մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՌԴ եւ Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Իլհամ Ալիեւը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի եւ 2021թ.-ի նոյեմբերի 26-ի պայմանավորվածությունների կատարումը՝ շեշտադրելով տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի հաստատումը, կայունության ամրապնդումը, ապաշրջափակման հետ կապված խնդիրների լուծումը եւ տնտեսական կապերն ու տրանսպորտային հաղորդակցությունը:
Հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ:
«Ալիեւը տեղեկացրել է մայիսի 22-ին Բրյուսելում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ կայացած հանդիպման մասին։
Քննարկվել են առեւտրատնտեսական ոլորտում երկկողմ համագործակցության որոշ արդիական ասպեկտներ։ Հաստատվել է ռուս-ադրբեջանական ռազմավարական գործընկերության հետագա խորացման փոխադարձ մտադրությունը, այդ թվում՝ հաշվի առնելով 2022 թվականի փետրվարին Ադրբեջանի նախագահի Մոսկվա կատարած պաշտոնական այցի արդյունքները։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել կանոնավոր շփումները տարբեր մակարդակներով»,- ասված է Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:

Алиев проинформировал Путина о трехсторонней встрече в Брюсселе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. По инициативе азербайджанской стороны состоялся телефонный разговор Владимира Путина с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Рассмотрен ход реализации договорённостей лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года с акцентом на решение конкретных вопросов, связанных с налаживанием в регионе мирной жизни и укреплением стабильности, разблокированием экономических связей и транспортных коммуникаций.
Ильхам Алиев информировал о состоявшейся 22 мая в Брюсселе встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.
Обсуждены некоторые актуальные аспекты двустороннего сотрудничества в торгово-экономической области. Подтверждён обоюдный настрой на дальнейшее углубление российско-азербайджанского стратегического партнёрства, в том числе с учётом итогов официального визита Президента Азербайджана в Москву в феврале 2022 года».