Միրզոյան․ Բաքուն դեռ շարունակում է հայատյաց հռետորաբանությունը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ «2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետցնցումները դեռեւս ազդում են Հայաստանի եւ ողջ տարածաշրջանի վրա»։
Այս մասին նա ասել է հնդկական «ՎԻՈՆ» լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում՝ նշելով, որ «մեր տարածաշրջանում իրավիճակը շարունակում է մնալ անկայուն եւ լարված, ռազմական գործողությունները դադարեցվելուց հետո շատ հարցեր դեռեւս լուծված չեն»:
«Պաշտոնական Բաքվից դեռ շարունակվում է այլատյաց հռետորաբանությունը հայերի նկատմամբ։ Դեռեւս հոգեբանական տեռոր է իրականացվում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ, ինչպես, օրինակ, բարձրախոսներով հնչեցվող կոչերը՝ լքելու իրենց տները՝ հակառակ դեպքում սպառնալով ստիպել, որ լքեն, կամ գազամատակարարման դադարեցումը եղանակային ծանր պայմաններում: Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ դեռեւս հրադադարի խախտումներ են տեղի ունենում: Վերջին դեպքը մարտի 24-ին ադրբեջանական զինուժի ներխուժումն է Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ գյուղ։ Այնուամենայնիվ, մենք կարծում ենք, որ լուծումը խաղաղությունն է, ոչ թե պատերազմը, եւ Հայաստանը շարունակում է իր ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը»,- ասել է նա։
Խոսելով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին՝ Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ կարգավորման հասնելու համար անհրաժեշտ է քաղաքական կամք եւ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամություն։
«Հայկական կողմը բազմիցս երկուսն էլ ցուցաբերել է, եւ նույնն ակնկալում ենք թուրքական կողմից։ Չնայած բոլոր ռիսկերին եւ փխրունությանը, մեր տարածաշրջանում խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու հնարավորություն կա, եւ Հայաստանը շարունակելու է իր ջանքերը՝ նպաստելու այդ հնարավորության իրականացմանը»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը։

Арарат Мирзоян: Баку продолжает антиармянскую риторику - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что «последствия войны, развязанной Азербайджаном против Нагорного Карабаха в 2020 году, до сих пор сказываются на Армении и на всем регионе».
Об этом он сказал  в интервью индийскому новостному сайту «ВИОН», отметив, что «ситуация в нашем регионе продолжает оставаться нестабильной и напряженной, и многие вопросы остаются нерешенными и после прекращения боевых действий».
«Антиармянская риторика со стороны официального Баку продолжается. До сих пор в отношении армян Нагорного Карабаха применяется психологический террор - например, звучащие из громкоговорителей призывы покинуть свои дома, в противном случае - угрозы о вынужденном выселении, или отключение подачи газа в тяжелых погодных условиях. Вокруг Нагорного Карабаха до сих пор нарушается режим прекращения огня. Последний случай - вторжение азербайджанских вооруженных сил 24 марта в село Парух в Нагорном Карабахе. Тем не менее, мы считаем, что решением может стать только мир, а не война, и Армения продолжает свои усилия по установлению мира и стабильности в регионе», - сказал он.
Говоря о процессе нормализации армяно-турецких отношений, Арарат Мирзоян сказал, что для достижения урегулирования необходимы политическая воля и готовность предпринять конкретные шаги.
«Армянская сторона неоднократно демонстрировала и то, и другое, и мы ожидаем того же от противоположной стороны. Несмотря на все риски и хрупкость, мы видим возможность открыть эру мирного развития в нашем регионе, и Армения продолжит свои усилия по содействию реализации этой возможности», - сказал Арарат Мирзоян.