Միրզոյան․ Բաքուն դեռ շարունակում է հայատյաց հռետորաբանությունը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ «2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետցնցումները դեռեւս ազդում են Հայաստանի եւ ողջ տարածաշրջանի վրա»։
Այս մասին նա ասել է հնդկական «ՎԻՈՆ» լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում՝ նշելով, որ «մեր տարածաշրջանում իրավիճակը շարունակում է մնալ անկայուն եւ լարված, ռազմական գործողությունները դադարեցվելուց հետո շատ հարցեր դեռեւս լուծված չեն»:
«Պաշտոնական Բաքվից դեռ շարունակվում է այլատյաց հռետորաբանությունը հայերի նկատմամբ։ Դեռեւս հոգեբանական տեռոր է իրականացվում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ, ինչպես, օրինակ, բարձրախոսներով հնչեցվող կոչերը՝ լքելու իրենց տները՝ հակառակ դեպքում սպառնալով ստիպել, որ լքեն, կամ գազամատակարարման դադարեցումը եղանակային ծանր պայմաններում: Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ դեռեւս հրադադարի խախտումներ են տեղի ունենում: Վերջին դեպքը մարտի 24-ին ադրբեջանական զինուժի ներխուժումն է Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ գյուղ։ Այնուամենայնիվ, մենք կարծում ենք, որ լուծումը խաղաղությունն է, ոչ թե պատերազմը, եւ Հայաստանը շարունակում է իր ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը»,- ասել է նա։
Խոսելով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին՝ Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ կարգավորման հասնելու համար անհրաժեշտ է քաղաքական կամք եւ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամություն։
«Հայկական կողմը բազմիցս երկուսն էլ ցուցաբերել է, եւ նույնն ակնկալում ենք թուրքական կողմից։ Չնայած բոլոր ռիսկերին եւ փխրունությանը, մեր տարածաշրջանում խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու հնարավորություն կա, եւ Հայաստանը շարունակելու է իր ջանքերը՝ նպաստելու այդ հնարավորության իրականացմանը»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը։

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said that "the aftershocks of the war unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh in 2020 still affect Armenia and the whole region.”
He said this in an interview to India-based VION media, noting that “the situation in our region remains unstable and tense, and many issues remain unresolved after the cessation of hostilities.”
“Armenophobic rhetoric still continues coming from official Baku. Psychological terror against the Armenians of Nagorno-Karabakh is still being carried out – calls from loudspeakers to leave their homes, threatening to force them to leave or cutting off gas supplies in severe weather conditions. The latest case is the incursion of the Azerbaijani armed forces into the village of Parukh in Nagorno-Karabakh on March 24. Nevertheless, we believe that the solution is peace, not war, and Armenia continues its efforts to establish peace and stability in the region,” he said.
Speaking about the process of normalization of Armenia-Turkey relations, Ararat Mirzoyan said that political will and readiness to take concrete steps are needed to achieve a settlement.
“The Armenian side has shown both many times, and we expect the same from the Turkish side. Despite all the risks and fragility, there is an opportunity to open an era of peaceful development in our region, and Armenia will continue its efforts to contribute to the realization of that opportunity,” Ararat Mirzoyan said.