Էրդողանը հիշել է «Բայրաքթարների» կիրառումը 2020-ին եւ խոսել է «երկակի ստանդարտներից» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ աշխարհը «երկակի ստանդարտներ» է կիրառում թուրքական ռազմարդյունաբերական համալիրի արտադրանքի, մասնավորապես՝ «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքերի նկատմամբ։
«Թուրքական արտադրության անօդաչու թռչող սարքերը, որոնց պատվին այսօր Ուկրաինայում երգեր են ձոնում, Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ այլասերված կերպով ներկայացվում էին որպես անմեղ մարդկանց դեմ կիրառվող մահվան մեքենաներ»,- ասել է Էրդողանը։
Ինչպես հայտնում է Անադոլու գործակալությունը, Թուրքիայի նախագահն ասել է, որ «երկակի ստանդարտները, որոնց բախվում է Անկարան միջազգային ասպարեզում, հաստատում են Թուրքիայի ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման ուղու ճշտությունը»։
Նրա խոսքով, եթե նախկինում Թուրքիան 80 տոկոսով կախված էր զենքի ներկրումից, ապա այսօր այդ ցուցանիշը 30 տոկոս է։
«Ժամանակակից Թուրքիան հասել է այնպիսի արդյունքների, որոնց մասին չէր կարող երազել 15-20 տարի առաջ։ Մենք կանգ չենք առնի այնքան ժամանակ, քանի դեռ մեր երկիրը չի պատկանի աշխարհի առաջատար զենք արտադրողների դասին»,- ընդգծել է Թուրքիայի նախագահը։

Эрдоган: реакция на «Байрактары» в Карабахе и в Украине - пример двойных стандартов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган прокомментировал «двойные стандарты», которые в мире применяют к продукции военно-промышленного комплекса Турции, в частности, беспилотников «Байрактар».
«Беспилотные летательные аппараты турецкого производства, о которых сегодня слагают песни в Украине, в период Карабахской войны извращенно преподносились в качестве машин-смерти против невинных людей», - сказал Эрдоган.
Как сообщает Анатолийское агентство, президент Турции сказал, что «двойные стандарты, с которыми сталкивается Анкара на международной арене, подтверждают верность курса на развитие военно-промышленного комплекса Турции».
По его словам, если раньше Турция на 80 процентов зависела от импорта вооружения, то сегодня этот показатель снизился до 30 процентов.
«Современная Турция добилась результатов, о которых не могла мечтать еще 15-20 лет назад. Мы не остановимся до тех пор, пока не выведем страну в число ведущих производителей вооружения в мире», - подчеркнул президент Турции.